Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin / Биткойн

Преди не е било нелегално да се ползват криптовалути. (В същност технически може да е било, но не е имало практика да се прилага цялата строгост на закона - защото и други обичайни практики също бяха нелегални, не само криптовалутите.)
 
От: Bitcoin / Биткойн

Беше нелегално, имат закон, който забранява всички средства различни от долара..
Именно затова той е отменен с решението на губернатора.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Биткойн е балон,който рано или късно ще се спука,обръщайте си парите от койните в злато,за да не изгорите като Либърти ризърв.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Има една съществена разлика между LR и BTC. Първите бяха традиционна фирма, емитираща електронни пари обезпечени с декретна валута и злато (цената на електронните при е вързана за декретните валути и златото).

Биткойн е криптовалута. Цената на криптовалутата се определя от пазара и няма емитент (single point of failure - единична точка на отказ).

Тъй като криптовалутите не са обезпечени, цената им може да варира в много широки граници. Стават за разплащане, но не и за store of value (същото важи и за дългосрочното държане на декретни валути - цената им пада, защото се увеличават парите в обращение).

Най-добрия начин да се атакуват криптовалутите е навсякъде по света да разрешат създаването на лесни за ползване разплащателни услуги (като в България - отиваш в банката с лична карта и след няколко минути имаш банкова сметка, от която може да превеждаш само срещу 0,5-1 лев на превод; също така куриерите приемат плащания с наложен платеж на достъпни цени, има ePay/EasyPay и т.н.). Проблемът е, че на много места по света разплащателните услуги са скъпи и недостъпни за хората. Има контрол върху капиталите. Проблемът с friendly fraud (chargeback fraud) също отказва някои търговци да продават или води до оскъпяване на стоките/услугите им (коректните клиенти плащат за измамите).

Криптовалутите са един от най-значимите икономически експерименти - съизмерими по значимост с плановата икономика и декретните валути (без обезпечение).
 
От: Bitcoin / Биткойн

happyslacker каза:
Тъй като криптовалутите не са обезпечени, цената им може да варира в много широки граници. Стават за разплащане, но не и за store of value (същото важи и за дългосрочното държане на декретни валути - цената им пада, защото се увеличават парите в обращение).
Гръм да ме удари, и ти ли Бруте... Остана ми впечатление, че си от най-силните поддръжници на цената на койна.
+1 за горното. Нещо стигаме до консенсус. На стр. 72 чак!
п.с. Оня ден верно гръм ми издумка мрежовата карта, сигурно заради тебе! :rolleyes:
 
От: Bitcoin / Биткойн

Аз никога не съм твърдял, че знам каква ще бъде цената на криптовалутите. В темата съм разглеждал различни хипотези и съм разсъждавал защо те са възможни.

При увеличаване на потребителите е реалистично да се очаква, че и цената ще се стабилизира. Ако погледнеш графиката от последните месеци ще видиш, че цената е по-малко нестабилна. Разбира се увеличеното количество потребители не изключва и възможността за сериозни корекции на цената в най-различни посоки (поради паническа разпродажба или обратното - паническа покупка). Стадото като реши да продава (или да купува) нищо не може да удържи цената (особено на такива неща без вътрешна стойност в класическия смисъл).

book-buy-sell-sell-sm.jpg


(Аз съм с оптичен кабел и мрежовата карта е вързана с относително къс кабел с рутера, което намалява риска от индуцирането на опасно високи напрежения при падане на мълнии наблизо. Който е с дълъг кабел директно от доставчика - да помисли как да си изолира компютъра.)
 
От: Bitcoin / Биткойн

Как се създава вируална валута ?

Виждам че сорса е свободен, доста страни въведоха собствена валута и е въпрос на време да се създаде и в БГ.

Ако има ентусиасти за създаване може да се включат. :)
 
От: Bitcoin / Биткойн

Доколкото съм чувал, само в Канада са въвели такава валута. Тя си е свободна, ама канадската банка стои зад нея да я стабилизира. То и ако зад биткойн застане някоя доста голяма банка (или по-скоро няколко такива)... тогава ще видите свободна валута. Ще се лашка курсът, точно както тази банка си поиска! Ама нали заблудата, че валутата е свободна трябва да живее и затова никоя банка не се включва в играта...
 
От: Bitcoin / Биткойн

никоя страна не е въвеждала нищо подобно!

Точно така грешно се изразих, може би страната няма пръст във валутата, нека така да се изразя в някои страни си имат собствени валути.

http://www.kaldata.com/IT-Новини/Чехия-представи-собствена-виртуална-в-91786.html

Подобни методи използват и други европейски страни. Така например, за оздравяване икономиката на Исландия, правителството на тази държава подари на всеки жител на тази страна по 30 монети Auroracoin, които са местната виртуална валута. Според днешния курс на деня, те са равни на около $350.

Друг интересен пример е индианското племе Оглала Лакота, от американския щата Южна Дакота, което пусна в оборот собствена виртуална валута. MazaCoin ще се използва от индианците за да се избегне федералното данъчно облагане и за да подобряване на материалното състояние.
 
От: Bitcoin / Биткойн

глупости на търкалета, дай линк от централната банка на чехия и/или канада
 
От: Bitcoin / Биткойн

глупости на търкалета, дай линк от централната банка на чехия и/или канада
Съмняваме да са обвързани с банките, ако са обвързани какъв е смисъла и кои ще тръгне да налива пари във виртуални глупости ?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Аве тоя бибиткойн бавно и методично върви надолу след големия бум. Говоря за усреднен тренд. А Лайткойн се загуби зад едноцифрена цена, и те така вече колко месеца... А беше стигнал почти 50-тачка!
 
От: Bitcoin / Биткойн

Верно споделете как вървят работите с биткойните
 
От: Bitcoin / Биткойн

Ехе най-накрая да видя Хепи да пише, неща като вътрешна стойност :) БРАВО!!!

Криптовалутите докато нямат стойност ще са крипто валути, а ако имат реална вътрешна стойност ще станат и пари - но ще е пълен оксиморн криптопари!
 
От: Bitcoin / Биткойн

Аз никога не съм отричал, че криптовалутите нямат вътрешна стойност в класическия смисъл (като златото, пшеницата, кравите, капачките за буркани). Това не им пречи да имат пазарна цена. Също както и доларите нямат вътрешна стойност в класическия смисъл, но си имат относително стабилна пазарна цена (която пада бавно и стабилно - ако днес си купиш долари имаш някаква сигурност, че вероятно след година ще поевтинеят не повече от едноцифрен процент).

Криптовалутите са „обезпечени“ от глупостта на етатистите.

В България сме свикнали с евтини и удобни платежни услуги (от банки и небанки). Повечето граждани на държави като САЩ - също.

Обаче не навсякъде положението с платежните услуги е толкова добро.

Google: "international credit cards not accepted": About 3,380,000 results

intl.png
 
От: Bitcoin / Биткойн

А някой ще ми каже ли този bitcoin може ли да се "цепи". Примерно мога ли да си купя 0,01 биткойн? Ако не може, тогава каква валута е. Такава, която не е пригодна за ежедневна употреба!
 
От: Bitcoin / Биткойн

А някой ще ми каже ли този bitcoin може ли да се "цепи". Примерно мога ли да си купя 0,01 биткойн? Ако не може, тогава каква валута е. Такава, която не е пригодна за ежедневна употреба!

Да може да се "цепи" термина, който се използва се е "делим" на английски divisible!
 

Горе