Bitcoin / Биткойн

Пак казвам, аз не защитавам криптото. Криптото е огромна манипулация и съм съгласен с абсолютно всички критики. Не го препоръчвам на никой, който не разбира с какво се захваща. Не е за всеки и това е повтаряно безброй пъти. Но вашите ревливи коментари са под всякаква критика и всъщност нямат нищо общо с криптото - имат общо само с мизерния начин, по който възприемате света.
Kупих чисто нова карта, за 6 стотака, дето с чиста съвест става за геймене на 1080р.
Колко по-доволен предполагаш, че мога да бъда?
Ако бях геймър щях да я отмъкна от някой разглобен риг. Просто не беше за мен. Мене не ми трябва.
Миналата година антиката RX 580 вървяха по 8 стотака, каквато лично съм купувал за 150 лева преди доста години, с 8 гиги RAM.
Кой се измъкна навреме е доволен, сега мрънкателите сте вие, дето очаквате Партията да ви спасява задниците, щото криптото тръгна по естествения си път, надолу и пак надолу.
Няма и един да ми писа ЛС да се присъедини, да направим екип, да продадем крипто шит на балъците (разбрахме се, че не е обида).
Лижете люти рани, аз умирам от кеф. Пишлеметата ще играят, за каквото са правени тия карти. Повече ток за народа, тоже.
Толкова се кефя на Виталик, дето все пак спря PoW на етера. За най-невероятно мое учудване светът не намери друг крипто шит, да захранва пирамидата. А би трябвало. Не го проумявам това, но стана толкова добре, че няма как да съм по-доволен.
НВидиа 3060 паднАха с близо 400 лева за месец, драги мой безработен програмисте. Понеже ги следя. Рай за нормалния човек, хеле пък и Интел като влезе с А380 чиповете, хептен си влезе пазарът в правилното.
Мрънкателите сте вие.
HODL!!1111!!1!11
 
Крипто щеше да е децентрализирана валута - почти цялото крипто го държат големите играчи.

Нито една фиат валута не е децентрализирана. Златото също не е. So whats your point?

Аз лично никога не съм твърдял, че в крипто има децентрализация.

Даже напротив споделял съм мнения, защо не е и защо предпочитам стейкинг модела, където независимо дали имам $5 или $5,000 ще получа една и съща пасвина доходност.

Крипто щеше да е анонимна валута - все едно си оставяш адреса и снимка за самоличност след всяка тразанцкия.

С XMR можеш да правиш напълно анонимни транзакции ако толкова държиш на анонимност. Технически не е възможно транзакцията да бъде проследена.

Поне докато квантовите компютри не станат реалност и всички сегашни шифъри станат излишни. Важи за цялата индустрия, не само крипто.

Крипто щеше да е store of value, но ако си закопаш парите в гората поне след 2 месеца като ти потрябват и ги изровиш, да са там и пда могат да ти купят същото количество хляб, а не 1/30 с малко късмет.

И тук съм споделял, защо не е store of value и не носи защита от инфлация. Какво говорят други хора мен лично не ме интересува.

Крипто щеше да направи транзакциите лесни - уви.

Всъщност транзакциите са супер лесни. Опитай да прехвърлиш $5,000,000 по банков превод и сподели какво ще платиш в такси, комисионни и колко бумащина ще трябва да попълниш. Сега опитай да прехвърлиш същата сума през блокчейна.

Крипто щеше да е най-модерната форма на инвестиране - да, докато шефа на борсата не обере всички инвестирали.

Криптовалутите са спекулативен актив и споделят абсолютно същата бета като спекулативните компании на борсата. Който твърди нещо различно чисто и просто няма идея какво говори.

П.С. - това отдолу са реални компании с реални хора. ;)

Screenshot 2022-11-21 at 21.19.39.png



Крипто щеше да е алтернатива на банките - супер алтернатива е, за разлика от банките не знаеш дали утре ще имаш достъп до парите ти, дали шефа на крипто банката няма да ги открадне, или някой хакер, ако някой продаде 1 милиард в твоя койн казваш чао на инвестицията ти, можеш да си изтеглиш парите от банкомат от 3-те удобни локации в Европа, спестяванията ти не са защитени със закон, нито правата ти на потребител, нито правата ти на човек, нито правата ти на идиот.

Банките имат абсолютно същия проблем. Или бъркам? Някой май е бил твърде малък през последните 2 големи финансови кризи. Или избирателно не желае да си спомни. Гаранции има, нали така? :)

Аз още помня как хората в Гърция нямаха право да теглят от банкомати над определени суми. ;) https://www.nytimes.com/2015/06/29/business/greek-debt-crisis-european-central-bank.html

Също никой не те кара да използваш exchange. Има много по-сигурни начини да прехвърляш средства.

Крипто щеше да промени начина по който хората мислят за фиат парите - тук съм съгласен поне, че успя. Всички лека-полека се усетиха, че фиат парите са единствените истински пари, и че няма как да замениш измислени хартийки с още по-измислени онлайн байтове и това да е някакъв ъпгрейд на сегашната система.

Криптото е най-ефективно като криптонайт за спестяванията на идиоти, неутрализира всеки спестен долар и го пренасочва в по-умни джоби.

Тези коментари са много характерни за хора, които пропускат възможности и купуват, когато всичко е в пиковете си. Купува се, когато всички продават.
 
Не се притеснявайте, че цената се е сринала. Все някога инфлацията ще надхвърли и покрие загубата. Просто чакайте :D
 
Сега ми е любопитно да видя какво ще стане. Много панирани "инвеститори" ще се подплашат и ще разпродадат всичко, което имат (имам такива приятели) с което цената ще отиде надолу. Или Грейскейл ще изгърмят работата и цената ще отиде още по-надолу. Или нито едно от двете. Аз в момента се запасявам за по-голяма покупка ако видим някакъв по-сериозен срив. От Юни месец чаках цена от $14-16000 и въпреки че не познах диапазона, в който очаквам да стане, все пак не сбърках в очакванията.
Сега обаче не знам какво да очаквам. Няколко познати наредиха вече ордреите за покупки чак до 11к и според тях, около 12 000 е следващата стъпка надолу.


FiItPqJVQAAbUA4
 
В тази връзка, понеже няма как да питам на правилното място поне до началото на идния месец, има ли тук някой, който купува крипто с фирмен капитал? Имам някои въпроси и няма да ми навреди да чуя различни мнения. От страна на борсите знам какво е нужно да направя - губя ден-два в занимавка с Бинанс за да създам бизнес акаунта, че за такъв акаунт процедурата е голяма бумащина, но след това всичко е лесно и ясно. Но НАП как гледат на фирмен актив/пасив, който е в криптовалута нямам никаква идея и не е писано много по въпроса, освен че май го приравняват на сделка с финансови инструменти.
 
В тази връзка, понеже няма как да питам на правилното място поне до началото на идния месец, има ли тук някой, който купува крипто с фирмен капитал? Имам някои въпроси и няма да ми навреди да чуя различни мнения. От страна на борсите знам какво е нужно да направя - губя ден-два в занимавка с Бинанс за да създам бизнес акаунта, че за такъв акаунт процедурата е голяма бумащина, но след това всичко е лесно и ясно. Но НАП как гледат на фирмен актив/пасив, който е в криптовалута нямам никаква идея и не е писано много по въпроса, освен че май го приравняват на сделка с финансови инструменти.

Няма голяма разлика с физическо лице що се отнася НАП. Не го мисли толкова.

В моите очи най-важното е:
- Ако имаш реализирана загуба можеш да я отчетеш като загуба за фирмата и да си намалиш данък печалба през тази или следваща счетоводна година.
- Можеш да използваш портфолиото за лост ако ти потрябват пари извън него. Т.е. да теглиш марджин заем и го използваш извън акаунта.
- Същото важи и за портфолио в акции. Аз например никога вече не бих изтеглил заем от банка, защото в брокерите лихвите почти винаги са по-добри. Все пак портфолиото играе ролята на гаранция и няма как да не върнеш парите. Така рискът за тях е по-малък, а ти получаваш по-ниска лихва - win win. :)

Сега ми е любопитно да видя какво ще стане. Много панирани "инвеститори" ще се подплашат и ще разпродадат всичко, което имат (имам такива приятели) с което цената ще отиде надолу. Или Грейскейл ще изгърмят работата и цената ще отиде още по-надолу. Или нито едно от двете. Аз в момента се запасявам за по-голяма покупка ако видим някакъв по-сериозен срив. От Юни месец чаках цена от $14-16000 и въпреки че не познах диапазона, в който очаквам да стане, все пак не сбърках в очакванията.
Сега обаче не знам какво да очаквам. Няколко познати наредиха вече ордреите за покупки чак до 11к и според тях, около 12 000 е следващата стъпка надолу.

Следащото ниво е около $9к ако фалират. Просто държат много BTC. А при $9к много от копачите също ще фалират.

Относно "дъгите" - има две много съществени разлики с предишните периоди на корекция.
1. Парите бяха безплатни (на места с 0% лихва). Сега се вдигат лихви и вдигането ще продължи през 2023г.
2. Монетарната политика беше друга. Централните банки субсидираха пазарите и рисковите активи. Сега тази ликвидност ще намалее, а тепърва ще започват да стягат по-агресивно. https://www.investopedia.com/quantitative-tightening-6361478

Мисля, че тази комбинация от агрсивно покачване в цената на парите + промяна в монетарна политика не я е имало през последните 20-30г. Имало е едното или другото. Никой не е наясно какво точно ще стане.

Аз лично не очаквам голям обрат през 2023г., а може би през 2025г.-2026г. Като това не означава, че няма да стейквам в крипто. Ще купувам, когато всички продават и идните месеци съм планирал голяма промяна в живота си, която ще ми позволи да инвестирам още 3-4 пъти повече пари.

Всъщност ще се радвам ако ETH падне на нива под $800, защото с малко помощ ще мога да пусна 2-3 валидатора.
 
В тази връзка, понеже няма как да питам на правилното място поне до началото на идния месец, има ли тук някой, който купува крипто с фирмен капитал? Имам някои въпроси и няма да ми навреди да чуя различни мнения. От страна на борсите знам какво е нужно да направя - губя ден-два в занимавка с Бинанс за да създам бизнес акаунта, че за такъв акаунт процедурата е голяма бумащина, но след това всичко е лесно и ясно. Но НАП как гледат на фирмен актив/пасив, който е в криптовалута нямам никаква идея и не е писано много по въпроса, освен че май го приравняват на сделка с финансови инструменти.

Binance на spot търговия ги заприхождаваш както картофи*, среднопретеглена цена.

* - цифрови активи
 
Не е точно новина за Биткойн, но е свързана с крипто света:
 
Има един snitch във форума. Доносник казано на български, сещате ли се кой е той?
 
FTX, BlockFi, who's next?

Крипто-фанатици, съберете се около огъня, нека си поговорим за децентрализиране на парите и борбата против големите лоши финансови регулации.
 
FTX, BlockFi, who's next?

Крипто-фанатици, съберете се около огъня, нека си поговорим за децентрализиране на парите и борбата против големите лоши финансови регулации.

За крипто не знам. Недвижимите имоти са следващия сектор. :) Blackstone спряха тегленето в един от най-големите в света REIT фондове. Изключително лоша новина.

Да не си мисли някой, че тези проблеми ги има само в крипто индустрията.

 
Добре, че имам само 1 500$ в крипто и в тези смешници Binance. Сега ми искат някакви актове за раждане, родословно дърво, ДНК анализ, отпечатъци, химическо изследване на пикня и данъчни декларации за 175 години назад, за да си изтегля парите.

Въобще не е съмнително как ей така изведнъж въведоха тези изисквания от нищото. По-мнителен човек от мен би си помислил, че са банкрутирали като мишки и се надяват да спрат хората да си изтеглят парите, но какво ли знаем ние не-крипто-бро-тата.

 
Добре, че имам само 1 500$ в крипто и в тези смешници Binance. Сега ми искат някакви актове за раждане, родословно дърво, ДНК анализ, отпечатъци, химическо изследване на пикня и данъчни декларации за 175 години назад, за да си изтегля парите.
-"Как мога да извадя 1 милион от крипто?"
-"Като вложиш 4 милиона!"
 
Добре, че имам само 1 500$ в крипто и в тези смешници Binance. Сега ми искат някакви актове за раждане, родословно дърво, ДНК анализ, отпечатъци, химическо изследване на пикня и данъчни декларации за 175 години назад, за да си изтегля парите.

Въобще не е съмнително как ей така изведнъж въведоха тези изисквания от нищото. По-мнителен човек от мен би си помислил, че са банкрутирали като мишки и се надяват да спрат хората да си изтеглят парите, но какво ли знаем ние не-крипто-бро-тата.


Никой не те кара да използваш Binance.

Аз лично вече няколко месеца агитирам да си изтеглите парите от всички борси. Закъснял си.
 
Румен глиста накрая си призна, че се набута с крипто. Като последния селянин ВЕЧЕ инвестира само в тухли и дъски. По тая логика можеха да питат баба ми, същите съвети ми даваше.
ИМОТ НЕ СЕ ПРОДАВА!!!1!!1!11!!!
Хем не искаше по 200$ на лична консултация.
 
Не знам дали не пропуснах нещо в това видео, но той явно обича да купува на скъпото и да продава на евтиното. За мен е малко странно, че нарича криптото инвестиция. То си е хазард към момента, което обаче не значи че не може човек да спечели, ако го играе умно. От друга страна, да търси да излиза сега след като се е налял на скъпото също е много странна стратегия. А за капак, да инвестираш в имоти в момента е като потвърждение на горното, понеже цените им навсякъде (предполагам и в Индонезия) са прекалено високи и ще последва корекция, която ще ти заключи кинтите за известен период от време. Тези заключени кинти в поредната къща за туристи, с които е осеяна Индонезия (не съм бил там, но съдя по Тайланд), е доста глупаво на фона на сегашните цени.

ПП. Човека стиска палци да се вдигне криптото след 7 дни за да купи парцел, сега видях края на видеото. Това няма да стане нито след 7 дни, нито след 70. Мисля, че няма никаква представа какво прави, но дано да има успех.
 
Последно редактирано:
Не знам дали не пропуснах нещо в това видео, но той явно обича да купува на скъпото и да продава на евтиното. За мен е малко странно, че нарича криптото инвестиция. То си е хазард към момента, което обаче не значи че не може човек да спечели, ако го играе умно. От друга страна, да търси да излиза сега след като се е налял на скъпото също е много странна стратегия. А за капак, да инвестираш в имоти в момента е като потвърждение на горното, понеже цените им навсякъде (предполагам и в Индонезия) са прекалено високи и ще последва корекция, която ще ти заключи кинтите за известен период от време. Тези заключени кинти в поредната къща за туристи, с които е осеяна Индонезия (не съм бил там, но съдя по Тайланд), е доста глупаво на фона на сегашните цени.

ПП. Човека стиска палци да се вдигне криптото след 7 дни за да купи парцел, сега видях края на видеото. Това няма да стане нито след 7 дни, нито след 70. Мисля, че няма никаква представа какво прави, но дано да има успех.

Аз даже няма да си правя труда да гледам видео на псевдо инфлуенсъри. :)

В недвижимите имоти предстои корекция подобна на 2008. В САЩ е почти факт и чакаме първите фалити. Тук ще е 1-2г. след тях.

Blackstone лимитира дърпането от фонда си, защото аутфлоуа е голям. Демек хората бягат от недвижими имоти. https://www.cnbc.com/amp/2022/12/08...al-estate-fund-amid-rush-for-withdrawals.html

Ако е за имот с цел да се дава под наем аз бих купил нещо свързано с индустрията, не апартамент/къща. Например склад в чужбина в голям хъб.
Те имат по-висока доходност и договорите са по-гъвкави, защото в някои случаи наемателя поема всички разходи по поддръжката му. Също се държат много добре при рецесия, а апартаментите рязко им пада цената както става сега в САЩ.

П.с. Покрай ковид много вървят и помещенията за лаборатории.
 

Горе