DPRK - дъ бест плейс евър!

testkiwi

Well-Known Member
Пичове,
върнах се жив от Северна Корея след 9 дена там, беше уникално! Съветвам всеки, който има време и пари да отиде - това е най-интересното място на света ;)

Хората са супер, природата е супер, абее всичко е супер.
Ако имате въпроси, ще се радвам да отговоря.

A, да, видях Ким Чен Ун на живо, защото гвоздея на програмата в тура бяха "Масови игри" на които той беше в ложата на 50 м. от мен., но ни забраниха да носим каквото и да било - трябваше да сме с празни ръце и празни джобове, само който е платил 10 000 евро за билет можеше да е в журналистическия сектор и да снима. Игрите бяха грандиозни, десетки хиляди хора вземат участие и правят живи картини и играят различни сцени на един от най-големите стадиони в света. Вто това е

Прилагам малко снимки:
https://drive.google.com/drive/folders/15tco4jsQKL1LOQwU8TEa19qb-Kc0bRnu

Извинявам се за качеството на някои, но много от нещата не могат да се снимат, и съм снимал с телефон или в движение от автобуса, защото не можеш да си ходиш просто така и да си снимаш където и каквото искаш. Има винаги два корейски гида, които казват - тука може да се снима, там не може, това може, това не може. Както и други съгледвачи, които следят гидовете и т .н. :Д

пп. Китай е мизерия, супер разочарован съм ама е друга тема.
 
Последно редактирано:
А какво те заведе там ? В смисъл чисто любопитство или ?
Да, исках да видя дали американската пропаганда е истина или не. Както винаги нещата не са така, както ги представят по cnn, за това другия месец отивам и в Иран да видя и там за какво става дума.
 
Разкажи малко поеече. Не знам какво точно да питам.

Винаги съм се чудил защо по снимките почти няма хора - много е пусто навсякъде.
Има ли заведения като при нас?
Инфраструктурата извън столицата как е? Стари ли са автомобилите?

Нещо за хората? Изглеждат ли щастливи (малко неправилен въпрос предвид това че хората живеят в информационно затъмнение и на практика изолирани и нямат база за сравнение)

Нещо за технологиите? Интернет никой не ползва. Какви телефони имат?

Предполагам малко си контактувал с местнооот население?
Ти беше част от група чужденци? Ако не е проблем да споделиш колко струва пътуването до там и какви разходи имаше - какви са цените на някой неща и т.б.
 
Разкажи малко поеече. Не знам какво точно да питам.

Винаги съм се чудил защо по снимките почти няма хора - много е пусто навсякъде.
Има ли заведения като при нас?
Инфраструктурата извън столицата как е? Стари ли са автомобилите?

Нещо за хората? Изглеждат ли щастливи (малко неправилен въпрос предвид това че хората живеят в информационно затъмнение и на практика изолирани и нямат база за сравнение)

Нещо за технологиите? Интернет никой не ползва. Какви телефони имат?

Предполагам малко си контактувал с местнооот население?
Ти беше част от група чужденци? Ако не е проблем да споделиш колко струва пътуването до там и какви разходи имаше - какви са цените на някой неща и т.б.

Да, пусто е, защото няма автомобили. За да имаш автомобил, до колкото ни казаха гидовете, ти трябва разрешение и автомобили имат военните, партийните функционери и дипломатите. Но има таксита, метро, тролеи и трамваи - същите чешки трамваи като в софия и от двата типа - по-новите и старите като 22-ката :Д

Супер очудващо имаше много будки с фастфуд някакъв - като хотдог и други закуски, където си ядат местните. Имаше и ресторанти, магазини, дори съм снимал един мол скришно (на 3 етажа който беше) и имаше всякакви стоки, дори кока-кола, фанта, спрайт, джони уокър и т.н. Сега, не знам дали беше "стейджнато", защото не беше част от програмата, но измолихме гидовете да ни заведат в някой супермаркет уж да си купим местна храна и след доста телефонни обаждания (гидовете имаха смартфони дори с някакъв вътрешен интернет) го организираха. Обменихме по 10 евро, колкото ни разрешиха за 99 000 вона и ни пуснаха вътре, но казаха да не снимаме нищо (т.е. може би не е нагласено), но разбира се аз снимах колкото може скришно. Цените бяха ниски според мен, но никой не знае какви са заплатите, някой беше изкопчил инфо, че са около 70$ на месец заплатите в Пхенян. Техниката беше скъпа - една пералня струваше 7 милиона вона, което е към 700 евро. Сладоледа беше 40 евроцента примерно. Накрая ни събраха касовите бележки и казаха, че нямаме право да изнесем местната валута - трябва или да я похарчим в тоя магазин до край или да я предадем или хвърлим, т.е. това което продават в ибей е "гифт" валута, няма нищо общо. Аз си прекарах през границата малко, както и всички де. Не ни тършуваха във влака, само избирателно питаха кой какво носи. На влизане ни описаха само техниката - кой колко телефона и какви марки са и фотоапарати, нищо друго не питаха и не гледаха. На излизане също тва записаха, не са гледали снимките, макар, че ни казаха, че е възможно да погледнат. Нямаше проблеми с никой :)

Инфраструктурата е ужасна - пътищата са най-лошите в света, бяхме в Пхенян, Вонсан и Кесон (там е dmz-то) и пътуването е ад. Дупки и липса на пътища, автобусите карат с 50 км./ч и минаването на 200-300 км отнема 5-7 часа, това е най-гадното. Колите са предимно стари мерцедеси, китайски незнайни марки и руски джипове и сравнително по-нови лади приора :D

Телефони имат китайски, ползват някакви техни си апове и интранет с 0.1 кб. скорост. Нямат никаква връзка с реалния интернет. Може да се праща мейл до света за 2 евро от хотела.

Контактите с местните се свеждат до разговорите с гидовете (които са обаче инструктирани и наблюдавани, за това с тях не го броя) и с хората от хотела, в бара или в билярда. Аз се сприятелих с 2 момичета, които работиха в хотела и всеки ден си общувахме с тях, макар да не знаеха английски с апп за превод и знаци. Честно казано ми се стори, че следят за туристите, защото като ми разглеждаха телефона обръщаха внимание на снимките на които съм снимал военни или някакви мизерии, видяха ми в портфейла местната валута, която е абсолютно забранена за туристите и т.н. но пък ми изглеждаше, че имат и интерес да разберат повече неща за света, имах снимки от русия, китай, тайланд, сингапур, бг и им беше много интересно за външния свят. Имаше интересен момент, че едната много ме хареса, абе станахме си близки и искаше разни неща, ама само целувка и дадох, щото ме беше шубе да не стане нещо и да ме задържат, все пак не е южна корея, а отиваш в лагера :Д

Не можеш да отидеш сам, само с организирана група от дадена турагенция, която има право да води туристи. Аз ходих с lupine travel - беше перфектно организирано, но има и други като young pioneer tours (с тях беше ходил тоя с плаката дето го опандизиха - те имаха яко туристи, явно добра реклама им е направил)
Струваше 1500 паунда, билетите и т.н. отделно. Даваха се бакшиши на гидовете и нашите организатори, общо бакшишите бяха по 5-10 евро на ден, т.е. още около 200 евро.
Там няма какво да си купиш освен сувенири и бира в хотела. Всичко е по 2 евро средно, всичко друго в тура е включено и организирано, т.е. не се занимаваш с абсолютно нищо, но пък програмата е от 6:30 сутринта до 21-22 вечерта ;)

На мен лично ми излезна цялата работа около 2000 евро в корея без билетите до китай, но там са различни и всеки си преценява, защото аз разгледах и няколко града в китай, но средно са около 600-800 евро, аз ги купих в последния момент.

Edit: забравих да кажа - всички жени бяха много красиви, сигурно ги подбират и най-добрите отиват в Пхенян, на мен лично много ми допаднаха, корейките са топ, за разлика от китайките :D
 
Последно редактирано:

Горе