Dropshipping? Въпроси и отговори

От: Dropshipping? Въпроси и отговори

Здравей RunAway, и всички останали. Регистрирах се тук много отдавна, и писах съвсем малко. Гледам, че сте отворили хубава тема за dropshipping-a. На въпроса който задаваш дали искаш да опиташ с някой. Аз искам да се занимавам с дропшип, но също като теб съм начинаещ. В общи линии имам си представа за какво иде на реч, но то не е достатъчно(но ще се учим :) ). Сериозният ми проблем е че нямам никакъв опит в онлайн търговията, и ми липсват всякакви контакти с чуждестранни производители. Също така и английският ми език не е на ниво за търговска кореспонденция(но това е по-леко преодолимо).

Та ако позволите, накъде съм се насочил аз. Не е нещо ново, и не откривам топлата вода. Принципно бих искал да се занимавам с търговия на всякакви компютърни компоненти, дори и софтуер. Но тази ниша съм сигурен че е толкова брутално заета, че едва ли начинаещ като мен би пробил. :)Още повече дори и да тръгна не знам как бих се преборил с китайците които залива e-bay с тонове евтина продукция. Защо към тази ниша се насочих. Защото харесвам компютрите, допълнително уча за компютърен инженер, и последните няколко години тази област започна да ми се превръща в страст. Макар че компютрите все още са ми второ място.
Не мисля да се боря на българския пазар(макар че и там имам една хубава идея), защото е още слаб. Българина малко си е свикнал от едно време "око да види, ръка да пипне", и много, много не се доверява на онлайн търговията.

Ако стартирам,
1-трябва да събера някакъв капитал, няма как
2-трябва да установя контакти с чуждестранни производители(може би най-трудната част, както и познанията по английски)
3-да направя хубав, и изчистен онлайн магазин, съответно и регистрация в e-bay.(това мисля че е по лесно изпълнимо)
Търсих из нета за производители, като Asrock, Intel, AMD и т.н. дали предлагат тази услуга(за дропшип), но нищо не намерих.
Не знам, дали идеята ми има някакво бъдеще, тъй като компютрите се продават навсякъде из нета. Но бих ви помолил за кратък коментар.
 
От: Dropshipping? Въпроси и отговори

Здравей!
1. Да, ще ти трябва капитал за реклама, домейн, хостинг и т.н.
2. Директен контакт с производителите Asrock, Intel и т.н. трудно ще намериш. Ка моли да имаш бизнес отношения с тях. Трябва да търсиш фирми (дилъри). С тях ще работиш много по-лесно. Добре си се ориентирал към чужбина, в БГ няма смисъл, само ще си пропилееш времето и парите. Езикът ще е пречката. Трябва по всяко време да си на линия за контакт с клиент или доставчик. Примерно ще продаваш в САЩ. А там часовата зона е -10часа.
3. Първо направи качествен онлайн магазин, а след това може да мислиш за разширение с ebay и т.н.
Ако имаш още въпроси, ще се радвам да помогна :)
 
Re: От: Dropshipping? Въпроси и отговори

Доста продавачи има, и на много еднакви продукти, но винаги продават най-добрите маркетинг гурута. Факт. ;) За това, ако си сред тях, няма начин да не успееш. ;)

Китайците и те пазаруват от някъде, нали? Както каза един познат, моята първа цел бе ebay, след това amazon, но най-голямото предизвикателство за мен ще е alibaba, където нещата се случват в Азия и са с контейнери. :) За това, не бъди така скептичен. ;)

Зарежи бг пазара, действай по-мащабно. Нищо против хората, които се мъчат в olx и bazar.bg, но големите суми не са тук, ако ще да продават и хапче за щастие. :) Имаш малък пазар и нископлатежни клиенти. Не си е работа. :)

За да започнеш реално ти е нужно малка инвестиция и много проучване - намиране на доставчик, отваряне на акаунт - ebay, paypal, банков. ;) И тези съплайъри (доставчици) да са наистина рентабилни и най-вече да не те дънят, защото рейтинга на теб ти го дават там. И едно много важно нещо - доставката да не е отнема много време, това доста отказва хората. ;) Трябва ти хубав магазин, определено и не само. И добър маркетинг. Не само ebay, може да помислиш и за други канали - моите любимите са ми - SEO и Social. ;)

Въпросният приятел направи голям удар в пика на Биткойт. Как, докато хората инвестираха в такова, другите генерираха. Това му бе и таргета - продаваше им мощни видео карти или там каквото е нужно, за да се "правят" биткойти. ;)
 
От: Dropshipping? Въпроси и отговори

minimalvoice благодаря за бързия отговор. Да и аз така си мисля че гиганти като тях едва ли ще се занимават с мишка като мен. Ориентирах се към чужбина защото пазара тук в БГ е много слаб, да не казвам никакъв. То с този манталитет, какъв пазар. Езика е пречка, но с един преводач и временно проблема е решен. Ако отворя такъв магазин мисля да наема 2 или 3 човека който ще работят денонощно(било на смени или по друг начин), именно заради часовата зона. Хора, които да имат много добър английски, и които да са готови по всяко време да комуникират както клиента така и дилърите(както ме съветваш).
Защото именно добрата, бърза и адекватна кореспонденция между едните и другите е в много голям плюс. Това което много ме притеснява обаче, понеже още съм зелен е да не попадна на някои измамник.
Би ли ми казал откъде мога да търся такива дилъри и има ли начини да се разпознават мошениците.
 
От: Dropshipping? Въпроси и отговори

Да Blinky, имам много много работа, и по едното и по другото. Много пипкава работа е и трябва време. Но в момента уча, и се опитвам във всяко свободно време да си измисля някакъв бизнес или нещо с онлайн търговията.
Имах идеи да направя, голяма browser игра- хубава идея, но не е за сам човек работа. Трябва добър екип от хора.
Мислях за електронна търговия с различни неща. Друга идея ми беше, да създам сайт, в който други онлайн магазини да си предлагат стоките. Принципно съм завършил История и Археология, и това мие най-голяма мания, и винаги е била. Мислех си по едно време за онлайн търговия с антики, или аукциони за антики. Но в това отношение се продават много нелегални неща, и да не взема да се набуча накъде къде не трябва. Или сайт само за история. Абе доста идеи са ми се въртяли в главата, но още не мога да намеря сякаш правилната формула.
 
Онлайн търговията не е никак лоша идея, особено ако продаваш нещо, което ти е хоби и искаш да му отделиш цялата си енергия и страст. Познавам такива хора и наистина им лепи това, което правят. ;) Става дума за домашни любимци - тази ниша. ;)

За всичко голямо се иска силен екип, няма начин. Дори и за магазина, но в началото и сам да почнеш пак ще успееш. ;) На твое място, ако имам толкова много идеи, бих се позавъртял насам-натам за седмица-две и бих се спрял на нещо точно и ясно, и то на база проучване. ;) Не бих разчитал само на идеи и надежди само. ;) Мога да дам пример. Нишата е една, много голяма и богата, но има една малка част от тази микрониша, която е толкова незастъпана, че дори да си на 50% там, като присъствие, ти си милионер. Ако не на първата година, то поне на 2рата, 3тата, но се иска силно присъствие, леко в началото и силно после.

Да речем всеки иска да продава цветя, супер. Има адски много онлайн магазини за цветя. Но цветята вървят с хубави опаковки, нали. И картички, разбира се. Малката ниша тук, тъй като продукта е комбинация, няма как, е да речем сребристите лентички, с които се доукрасват букетите. И кво? Добре бяха го казали, по-добре пръв на село, отколкото последен в Рим. :) Идеята ми е - прицели се в нещо нискоконкурентно и не час с такъв обем на пазара, но да си не малък играч. После почни да надгражаш. Ниският старт о ограничен бюджет е успешна стратегия. Много се кефя на тия дето влиза с някакви мижави пари на някакви големи пазара, и без нищо което да го отличи от №1, №2, №3, и т.н. ;)

Идеален пример е тези, които се пускат да борят Fashiondays, Grabo и подобни. ;) А за световния - дам я ясно, по-големи обеми и естествено - по-големи бюджети. ;)
 
От: Dropshipping? Въпроси и отговори

Да прав си. Имам доста да уча, и само с идеи без да правя нищо, не става. И действие трябва. И от много неща трябва да се залепя някъде и да дълбая здраво. Знам че трябва да се забия в ниша, която е много по-малко населена от други продавачи.
Но много се двоумя между тези 3 области, и те са доста различни една от друга.

1. Продажба на hardware чрез дропшип. - може би клоня най-много към тази
Предимства: В днешно време на комуникациите, почти всеки 10 човек на тази планета търси комп. или части за него
Недостатъци: Много, много продавачи и играчи. И хубав начален капитал.

2. Търговия с антики. - това все още си ми е най-любима област
Предимства: Търговията с антики е огромен пазар, знам че печалбите са много големи, да не казвам огромни.
Недостатъци: като историк знам че да си в тази сфера (на търговията с антики),
не трябва да си случаен или най-малкото да имаш гръб. В чужбина не е по различно.
Както споменах, на тези онлайн аукциони попадат много нелегални артефакти, които се следят от властите.

3. browser игра -
Предимства: При добра реклама, и увлекателна и качествено направена игра, също много хубави печалби
Недостатъци: Още от началото трябва минимум екип от поне едно 5-10 човека с много добри
познания по програмиране и WEB (макар че в България с лопата да ги ринеш) :)


В общи линии, възможностите са толкова много, и всяка от тях е толкова разнообразна от варианти, че става така пъстрота, че човек може и сериозно да се обърка. Но всичко с времето си. Ще помисля над трите варианта, ще се опитам да проуча колкото може най-много, за да се насоча към единия.
 
От: От: Dropshipping? Въпроси и отговори

Точка едно-без сериозен капитал,стабилна,доказана фирма забрави да дропшипваш hardware+нишата е пренаситена
Точка две-Тук пак ли ще дропшипваш или ще препродаваш или ще си просредник на препродажба на антики?
Точка три-насочи се към нея.Звучи ми най-реалистично да я постигнеш.За какъв екип от 10 човека говориш?Трябва ти идея разработчик,пари и 2-3 човека подръжка и мониторинг грубо казано.

Едит:Ако си мишка както сам се нарече,някой сериозни прозиводители на стоки предлагат дропшипинг,само на най-скъпите им изделия.Просто не им се занимава за 50-100 долара...Естествено скъпите продукти са по трудни за продажба.Читав снабдител за дропшипинг се намира адски трудно и с много зор.Необходима е фирма и добър англйиски на ниво преговори.
 

Горе