Dropshipping, Fulfillment, Trade mark - кое да почна?

webstil

Well-Known Member
От известно време съм решил да почна нов проект, защото като всички хора и аз имам нужда от повечко пари. Повече от месец чета по цял ден за различни варианти и вече почнах да се дразня понеже минава времето, а дори не съм започнал нищо съществено да върша. Накратко с какво съм се занимавал, какво си мисля че мога да върша и какво мога да инвестирам.

За мен:

От 3-4 години се занимавам с онлайн търговия в България - областта на модата може да се каже, почнал съм от 0 с абсолютно никакъв капитал- може би около 400 лв. Продавах 3-4 месеца чужди продукти на DS, а после почнах да купувам на склад. И до сега правя същото - купувам и складирам, после продавам. Сам съм си правил сайтовете и после класирал в Гугъл. Нещата горе-долу тръгнаха, трудно и с много работа, то като нямаш пари няма и друг начин. Проблемът е, че ми се иска да пробвам вече в чужбина, тук пазарът ни е много малък, всеки търси винаги най-ниската цена, а сивата икономика властва навсякъде. Всеки ден се появяват нови тарикати, които нямат фирми, нямат никакви разходи за осигуровки и данъци - подбиват цените и никой не ги бара за нищо.

Мога да инвестирам известно количество време, да речем в период от следващите 4-5 месеца по 6 часа дневно, после може да намалее това време на до 2 часа на ден примерно, в смисъл такъв, че и в момента движа 2 неща, това ще ми е трети вид доход.
Инвестиция като пари: XX XXX лв. като едва ли ще изсипя изведнъж парите все пак имам общо взето опит в сферата и ще плащам за услуги, за които нямам времето сам да ги направя, а не че не мога да ги направя. Най-вероятно ще почна с по-малка инвестиция, за да видя как вървят нещата.
Инвестиция като умения: Реално всичко по сайтовете си, от създаването, през класирането в Гугъл до рекламите в социалните мрежи поне за България съм го правил сам, не съм паднал от небето. Освен това вече имам не малък опит с различни видове внос на територията на ЕС. Износ обаче не съм правил до сега.

Да видим сега:

1) Dropshipping - повечето знаете за какво става въпрос, четох и тук темата 55 страници. Познавам вече доста хора, които се занимават с това. Отзивите са противоречиви - някои са доволни, изкарват хубаво и агитират за дропшип, тоест определено са ЗА. Проблемът е, че повечето ми познати изобщо не говорят с цифри, не казват колко си докарват на месец. Други казват, че няма особен смисъл. Разбира се тук имаме и 2 варианта - EBAY/AMAZON или със сайтовете, както е направил E-business в темата. Това, което ме притеснява е, че процента на печалбите е малък, а и вече всеки втори говори за това. Не знам дали не е късно от една страна, щом толкова хора знаят как се прави. И друго дали пък не е крачка назад за мен след като съм се занимавал досега със стоки на склад? Въобще ще си струва ли времето в четене на това как да се конкурирам със стотици продавачи в Ebay примерно, как да пиша описания и т.н?

2) Fulfillment - с тази опция ще може да се продава лесно и с бърза доставка в други държави от ЕС. Разбира се като първоначален вариант, може да се започне с изпращането на продукти от БГ с БГ пощи, предполагам за ЕС доставката ще е до 7 дни, не е малко, но не е и много. Тук основната работа ще е по-намирането на продаващи се продукти. Трябва да се открият неща от различни ниши, които биха били вървежни и на запад. По възможност да се намери производител от Китай, все пак там са най-ниски цените за производство. Та общо взето идеята е следната - намира се вървежен продукт - намира се производител - купуваш го от него продукта (търсим по-голяма печалба от DS) - качваш го в сайта - рекламираш сайта -> продаваш в целия ЕС (склада ти е Англия примерно). Но тук има много неща, които още не са ясни определено.

П.П. Идеята тук е, че си складираш стоката в друга държава, а не в България. Най-често там, където очакваш най-много клиенти. При поръчка ти опаковат стоката и ти я изпращат на клиента. Разбира се си плащаш.

3) Trade mark - тук виждам 2 опции ето ги:

3.1) Произведено в БГ -
неща, които намериш начин да произвеждаш тук. Примерно аз като мъж много харесвам разни аксесоари - часовници,гривни и други подобни. Смятам, че знам кое стои добре и стилно и кое не. Съответно мога да създам нещо мъничко с подобен род стоки, като на запад сякаш са вървежни тези малки бутикови марки. Но дали купуват знам ли? Примерно кръщавам си го на името и готово. После може да се разшири и с дрехи да речем. Тук става въпрос обаче за неща, които първоначално ще се произвеждат в много малки количества. И малък лимитиран брой продукти! Реално купуват ли се такива неща, една гривна се изработва за 10 лв. примерно, ама щото е няква бутикова марка и сайта изглежда джиджан я продават за 100 лв. Винаги съм се чудил?

3.2) Вариант с ребрандиране - Това за момента ми се вижда лесно като реализация, но по-скоро проблемът е дали ще се намерят клиенти в Европа и как. Иначе идеята е проста, много и различни стоки - произведащи се в Китай ти ги правят с твоето лого и ги пускаш в продажба. Мисля че ZARA и H&M са на този принцип. Само че първите си имат собствени фабрики направо, а вторите си възлагат да им ги направят нещата. Това ми е близко, защото реално ще продължа с вноса, просто вече ще са нещата с марка и ще трябва да ги продавам в чужбина. Тук има и доста възможности за продукти.

Ето ги и вариантите, каша са ми в главата и за това ще помоля хора, които се занимават с част от тях или са пробвали да ми дадат съвет. От сорта на кое колко време им отнема и съответно кое смятат за по-печелившо, рентабилно т.н. Идеята ми е след първоначалната инвестиция от време, която спокойно може да бъде по-голяма, после самата поддръжка на бизнеса да не отнема толкова много време и същевременно да се печели. Тоест търсим пасивен доход от около 1000 лв. на месец примерно. Или другият вариант - да отнема много време, но да печелиш толкова, че да не ти се налага да работиш нищо друго и да си живееш добре в България.

Та, както казах каша ми е..., а трябва да хвана нещо за ушите, че времето си минава!
 
Последно редактирано:
Тарикати има и на запад, даже може и да са в повече.
Fulfillment ще имаш цена за доставка до център в ЕУ държава от БГ, цена за склад и накрая цена за опаковане и доставка до клиент. Това да го имаш предвид когато се конкурираш с местните. И да не забравяме задължителното ДДС, когато се складира в чужбина.
Dropshipping има много "количествени" акаунти. Правят си софтуери(цък) и копират продукти по 100хил.+ работят на малка печалба с такива трябва да се конкурираш(ибей). За амазон трябва не само с продавачите да се конкурираш, но и със самият АМЗ.
Винаги може да провериш бест селърите в АМЗ и също да следиш как се продават продукти в Ибея и сам да си правиш статистика. Всеки продукт в амазон може да задаваш въпроси и да четеш мненията, по този начин може да доработиш/оптимизираш продукт.
Може да се пробваш да продаваш Бг продукти на онлайн продавачи в ЕУ, като тука ще наблягаш на процеса/време/комуникация. Новите продавачи са притеснени/уплашени да пазаруват в Китай, също количествата за брандиран продукт са не малки. Може да им спестиш дори от преп центрове, което си е плюс. А и да не забравяме инпорт такси няма.
Успех !!!
 
А съвет с кое да се захвана? :)
А ако продавам на ЕУ продавачи, какви пък ще са тези БГ продукти, от които имат нужда?
Не ми се занимава сякаш с лавандули, розови масла и други подобни козметични неща, тъй като имат много изисквания, а и аз самият никва идея си нямам от това.
БГ продукти, които може да вървят и се продават на запад от години са дрехите - просто тук работната ни ръка е най-евтина от целия ЕС и шием за почти всички известни марки.
 
Последно редактирано:
Винаги може да провериш бест селърите в АМЗ и също да следиш как се продават продукти в Ибея и сам да си правиш статистика. Всеки продукт в амазон може да задаваш въпроси и да четеш мненията, по този начин може да доработиш/оптимизираш продукт.
Това е отговор на въпорса.

А съвет с кое да се захвана? :)
Не ми се занимава сякаш с лавандули, розови масла и други подобни козметични неща, тъй като имат много изисквания, а и аз самият никва идея си нямам от това.
6,31 милиарда продажби в Амазон все ще има някаква възможност освен козметиката!(цък)

БГ продукти, които може да вървят и се продават на запад от години са дрехите - просто тук работната ни ръка е най-евтина от целия ЕС и шием за почти всички известни марки.
Разшири спектъра!

А съвет с кое да се захвана? :)
А ако продавам на ЕУ продавачи, какви пък ще са тези БГ продукти, от които имат нужда?

Отоговора:
.
Може да се пробваш да продаваш Бг продукти на онлайн продавачи в ЕУ, като тука ще наблягаш на процеса/време/комуникация. Новите продавачи са притеснени/уплашени да пазаруват в Китай, също количествата за брандиран продукт са не малки. Може да им спестиш дори от преп центрове, което си е плюс. А и да не забравяме инпорт такси няма.
В допълнение ако имаш уникален продукт няма да се конкурираш с Китайците, но ако продаваш неща като тях ще трябва да се разграничиш. Затова може да наблегнеш на следните опции( в черно горния абзац).


500 месечни продажби цък
1500 месечни продажби цък
440 месечни продажби цък
 
За сега почнах да наблюдавам Amazon и да се ориентирам в сайта, да видя какво се продава и т.н. Събирам информация и ги мисля още нещата. По-скоро започвам да се насочвам към продаване на продукти, които имам на склад. За начало може да се изпращат от България, най-вероятно ще започна с този тип продукти, които вече имам тук и продавам тук. Тъкмо ще видя дали ще се харчат и в чужбина. Разбира се, трябва да бъдат подходящо презентирани с хубави снимки и описания.

Напоследък във фейсбук ми излизат множество реклами на сайтове, ето три примерни:

1) https://thetomhope.com/
Собствена марка уж, хубаво сайтче, само 15 продукта. Прави впечатление доставка worldwide за 4-6 дни, или поне така пише във FAQ. Не знам дали е вярно. Като напълниш количката ти излиза фиксирана доставка към 3$. Самите продукти са с доста по-ниска цена реално, ако се правят в БГ или Китай. ВПоследствие са брандирани и това спомага за вдигане на цената. Предполагам ги продават на склад.
2) https://www.kaysor.ca/
Дропшипинг сайт отново с worldwide доставка. 30-60 дни, най-вероятно дропшипърът им е директно някой китайски сайт. Цените са доста завишени, но активно рекламират във фейсбук. Предполагам им стигат и 2 продажби на ден при тези цени, за да избият рекламата и да са на печалба.
3) http://www.sammydress.com/
Доста известен ритейлър са май, понеже после ми излязоха и клипчета в ютуб с ревюта. В сайта се продават китайски стоки с много малки надценки, печелят от оборот. Доставка 10-25 дни световна. Предполагам са разположени САЩ и отново държат нещата на склад. Печелят клиенти с бързата доставка спрямо това да поръчаш директно от Китай.

Интересно ми е според Вас дали някой от тези сайтове е успешен? Кой продава? Естествено последният като инвестиция и всичко останало е много над другите.
 
От известно време съм решил да почна нов проект, защото като всички хора и аз имам нужда от повечко пари. Повече от месец чета по цял ден за различни варианти и вече почнах да се дразня понеже минава времето, а дори не съм започнал нищо съществено да върша. Накратко с какво съм се занимавал, какво си мисля че мога да върша и какво мога да инвестирам.

За мен:

От 3-4 години се занимавам с онлайн търговия в България - областта на модата може да се каже, почнал съм от 0 с абсолютно никакъв капитал- може би около 400 лв. Продавах 3-4 месеца чужди продукти на DS, а после почнах да купувам на склад. И до сега правя същото - купувам и складирам, после продавам. Сам съм си правил сайтовете и после класирал в Гугъл. Нещата горе-долу тръгнаха, трудно и с много работа, то като нямаш пари няма и друг начин. Проблемът е, че ми се иска да пробвам вече в чужбина, тук пазарът ни е много малък, всеки търси винаги най-ниската цена, а сивата икономика властва навсякъде. Всеки ден се появяват нови тарикати, които нямат фирми, нямат никакви разходи за осигуровки и данъци - подбиват цените и никой не ги бара за нищо.

Мога да инвестирам известно количество време, да речем в период от следващите 4-5 месеца по 6 часа дневно, после може да намалее това време на до 2 часа на ден примерно, в смисъл такъв, че и в момента движа 2 неща, това ще ми е трети вид доход.
Инвестиция като пари: XX XXX лв. като едва ли ще изсипя изведнъж парите все пак имам общо взето опит в сферата и ще плащам за услуги, за които нямам времето сам да ги направя, а не че не мога да ги направя. Най-вероятно ще почна с по-малка инвестиция, за да видя как вървят нещата.
Инвестиция като умения: Реално всичко по сайтовете си, от създаването, през класирането в Гугъл до рекламите в социалните мрежи поне за България съм го правил сам, не съм паднал от небето. Освен това вече имам не малък опит с различни видове внос на територията на ЕС. Износ обаче не съм правил до сега.

Да видим сега:

1) Dropshipping - повечето знаете за какво става въпрос, четох и тук темата 55 страници. Познавам вече доста хора, които се занимават с това. Отзивите са противоречиви - някои са доволни, изкарват хубаво и агитират за дропшип, тоест определено са ЗА. Проблемът е, че повечето ми познати изобщо не говорят с цифри, не казват колко си докарват на месец. Други казват, че няма особен смисъл. Разбира се тук имаме и 2 варианта - EBAY/AMAZON или със сайтовете, както е направил E-business в темата. Това, което ме притеснява е, че процента на печалбите е малък, а и вече всеки втори говори за това. Не знам дали не е късно от една страна, щом толкова хора знаят как се прави. И друго дали пък не е крачка назад за мен след като съм се занимавал досега със стоки на склад? Въобще ще си струва ли времето в четене на това как да се конкурирам със стотици продавачи в Ebay примерно, как да пиша описания и т.н?

2) Fulfillment - с тази опция ще може да се продава лесно и с бърза доставка в други държави от ЕС. Разбира се като първоначален вариант, може да се започне с изпращането на продукти от БГ с БГ пощи, предполагам за ЕС доставката ще е до 7 дни, не е малко, но не е и много. Тук основната работа ще е по-намирането на продаващи се продукти. Трябва да се открият неща от различни ниши, които биха били вървежни и на запад. По възможност да се намери производител от Китай, все пак там са най-ниски цените за производство. Та общо взето идеята е следната - намира се вървежен продукт - намира се производител - купуваш го от него продукта (търсим по-голяма печалба от DS) - качваш го в сайта - рекламираш сайта -> продаваш в целия ЕС (склада ти е Англия примерно). Но тук има много неща, които още не са ясни определено.

П.П. Идеята тук е, че си складираш стоката в друга държава, а не в България. Най-често там, където очакваш най-много клиенти. При поръчка ти опаковат стоката и ти я изпращат на клиента. Разбира се си плащаш.

3) Trade mark - тук виждам 2 опции ето ги:

3.1) Произведено в БГ -
неща, които намериш начин да произвеждаш тук. Примерно аз като мъж много харесвам разни аксесоари - часовници,гривни и други подобни. Смятам, че знам кое стои добре и стилно и кое не. Съответно мога да създам нещо мъничко с подобен род стоки, като на запад сякаш са вървежни тези малки бутикови марки. Но дали купуват знам ли? Примерно кръщавам си го на името и готово. После може да се разшири и с дрехи да речем. Тук става въпрос обаче за неща, които първоначално ще се произвеждат в много малки количества. И малък лимитиран брой продукти! Реално купуват ли се такива неща, една гривна се изработва за 10 лв. примерно, ама щото е няква бутикова марка и сайта изглежда джиджан я продават за 100 лв. Винаги съм се чудил?

3.2) Вариант с ребрандиране - Това за момента ми се вижда лесно като реализация, но по-скоро проблемът е дали ще се намерят клиенти в Европа и как. Иначе идеята е проста, много и различни стоки - произведащи се в Китай ти ги правят с твоето лого и ги пускаш в продажба. Мисля че ZARA и H&M са на този принцип. Само че първите си имат собствени фабрики направо, а вторите си възлагат да им ги направят нещата. Това ми е близко, защото реално ще продължа с вноса, просто вече ще са нещата с марка и ще трябва да ги продавам в чужбина. Тук има и доста възможности за продукти.

Ето ги и вариантите, каша са ми в главата и за това ще помоля хора, които се занимават с част от тях или са пробвали да ми дадат съвет. От сорта на кое колко време им отнема и съответно кое смятат за по-печелившо, рентабилно т.н. Идеята ми е след първоначалната инвестиция от време, която спокойно може да бъде по-голяма, после самата поддръжка на бизнеса да не отнема толкова много време и същевременно да се печели. Тоест търсим пасивен доход от около 1000 лв. на месец примерно. Или другият вариант - да отнема много време, но да печелиш толкова, че да не ти се налага да работиш нищо друго и да си живееш добре в България.

Та, както казах каша ми е..., а трябва да хвана нещо за ушите, че времето си минава!
Здравей,
мога да ти кажа , че точка 3 е най - печеливша .Около 15 години продавах различни продукти на чужди брандове в офлайн магазините ми , и преди три години реших да създам собствен бранд .В момента правя главно бижута и дизаинерски кутии и рамки. Създавам собствени модели бижута , те са около 70%.Останалите 30% подбирам внос от Китай и Индия и задължително ги преработвам /иначе рискуваш недоволни клиенти и голям брак/ и ребрандирам. Питаш дали се купува - да купува се , за чужбина трябва да имаш уникални неща дето ги няма в Alibaba.Тези линкове , от долния пост дето са с кожата и котва не са нищо особено , тези с камъните също.Работя с четирима колеги , които също създадоха собствени брандове бижута и печелят много добре/много над 1000 /. Живеят в малки градове и продават главно в чужбина през Етси , Амазон и Ибеи . Аз направих грешка че не направих онлайн магазин веднага /колко ми говориха/ , но поддържам и други бизнеси и физически нямах достатъчно време.Чак сега се захванах с тази задача .
 
Здравей КА7, благодаря ти много за мнението. Аз научих за Етси преди 2-3 месеца и наистина доста хора продават там, а и цените, на които продават са добри. Бижутата не е лоша ниша, макар че може би е и доста пренаселена вече. За съжаление към момента няма как аз лично да се хвана и да си правя бижута. Нито имам времето, нито уменията предполагам. Единственото, което се сещам като вариант е да поръчвам готови бижута с моето лого на тях, както и други аксесоари, нека не са само бижута. По същият начин да си слагам логото на подаръчните кутии, на сертификати и рекламни материали. Но не знам дали ще има файда, а и се сещаш, че не трябва да поръчам по 2-3 бройки, за да стане това, а доста повече. Или пък да запозная някой готин човек от БГ, който прави хубави и интересни бижута и просто да ги купувам от него, да се снимат и качват за продажба. Но така винаги ще съм зависим от него, а и не се знае дали и неговите уж "handmade" артикули няма да се окажат - made in China. Ще очаквам някакъв съвет, как може да се реализира този план точно, защото и аз мисля, че е добра идея.
 
Аз така или иначе теб ще търся за сайта, ама първо трябва да измисля какво и как ще се продава :(

П.П.
sugarandcotton.com - още едни дропшипъри и те ми излизат често, явно са с огромни рекламни бюджети. Във фейсбук имат към 700 000 фена, на публикация средно по 10 000 лайка спонсорирано. Директно от Китай продукти с огромни надценки. Дали американците се връзват и купуват?
 
Последно редактирано:
Интересни примери си дал. Момчетата от първия линк се справят доста добре доколкото знам. Тая глупост дето я каза да поръчваш стока и да я брандираш не я мисли изобщо. По добре вземи една стаичка, едно симпатично девойче, ако ти нямаш усет намери някой да ти измисли 10на модела и почвайте манифактурата.
 
Първите имат 2м фенове във Фейсбук!!!
Третите не предлагат файлове за бълк ъплоуд, а снимките са с водни знаци! Ставаш ВИП клиент и препродаваш.
 
Имам въпрос за фулфилмънта. Горе-долу колко процента взимат за пакетиране, съхранение и изпращане на стоката?
 
Колега,
и аз размишлявах над същия въпрос.
В крайна сметка се спрях на ДШ от амазон. До месец се надявам да съм онлайн.
Това което различава моя модел от твоя е че аз ще имам и нишов блог.
Доста мислих над модела блог и магазин, тъй като за нишата е рядко срещано, но в крайна сметка ще пробвам.
Обмисли варианта и изкажи мнение.
 
Ами аз започнах създаването на малка собствена марка, горе-долу на финален етап съм - откъм изработка на сайта.
Произведох си няколко начални модела продукти, вече са готови и на склад и скоро ще започвам онлайн маркетинг и разпространение, честно казано не ми е ясно дали изобщо ще продам нещо, но ще видим. Ще пиша при върва продажба, ако има - надявам се хаха.
 
Мой роднина преди години пробва. Провали се и мисля, че една от много причини беше, че имаше прекалено голямо разнообразие.
Ти как мислиш да постъпиш - по-ограничен избор (съответно на мен ми говори по-лесен избор) и малко по-високи цени. Или голям избор и ниски цени.

Ако искаш сподели и ФБ/Инстаграм страницата, за да гледаме как се развиват нещата.
Успех.
 

Горе