ebasi kefa ve4e moga da 4eta knigi

Спорът може да се реши много лесно. Просто, нека всеки от привържениците на конвенционалната образователна система каже какво от наученото в училище, не само му е останало в паметта и до днес, но и му влиза ежедневно в употреба. Освен елементарен правопис и просто смятане, разбира се.
Това е доста грешно. Стига ми факта, че когато синът ми ме пита "Тате, това защо е така?". Няма да му отговоря "Тате, питай специалист.".
Сега за ежедневна употреба. (Химия) Какво става като смесим кислол и сода каустик в банята? (Математика) Наскоро мой познат ме пита как да сметне колко кубични метра му е банята, щял да купува вентилатор. Много от хората живеят на готово, без да се замислят за основни неща от заобикалящия ни свят. Учителите не наливат с фуния в главата, всеки има избор в живота.
 
@nandibandi обща култура. Не съм останал с впечатлението, че си тризначка - не ме оборвай. Никой в училище не иска да ви праща в ЦЕРН на сила, но примерно е добре да знаем като чистим банята, да не смесваме киселини с основи примерно. И ако следваме подобна логика - давай да извадим музика, изобразително изкуство и физкултура и спорт...
Или тук сме се събрали само корави батки и мадами рисуващи морски фар с лодка, докато си тананикаме Равел ?
 
Няма нужда да се карате за образователната система, на всички ни е ясно, че образование няма. Качествено образование имаше преди 1989 г.

Видях една обява на едно момиче тук във форума, писах и, тя ми отговори, на латиница, питам я що пише на латиница а не на български и ето какво ми отговори: "Pisha na Latinica , zashtoto se spravqm po burzo s bukvite :)" Толкова за образователната ви система и "учениците", които излизат от училище.
 
@nandibandi обща култура. Не съм останал с впечатлението, че си тризначка - не ме оборвай. Никой в училище не иска да ви праща в ЦЕРН на сила, но примерно е добре да знаем като чистим банята, да не смесваме киселини с основи примерно. И ако следваме подобна логика - давай да извадим музика, изобразително изкуство и физкултура и спорт...
Или тук сме се събрали само корави батки и мадами рисуващи морски фар с лодка, докато си тананикаме Равел ?

Обща култура? Сериозно? Хората с обща култура не са я придобили в училище, гарантирам ти го. Има любознателни хора, които търсят информацията, когато узреят за нея и такива, които зубрят, завършват с отличен, взимат тапия и в същото време си остават тотално прости и дори неграмотни през остатъка от живота си.
Отново споделям, че това, което знам днес съм научила по собствено желание, а не в училище. Изключвам единствено правопис и просто смятане - събиране, изваждане, таблицата за умножение.
Не помня нищо от часовете по химия, но на определен етап научих за взаимодействието между киселнина и основа. Не мога да изчисля квадратурата на банята и това по никакъв начин не ме тормози. :)
Някой може ли да сподели как са му помогнали в живота наизустяването на ''На прощаване'' и ''Епопея на забравените''. Колко от вас ги помнят до днес? Колко от вас помнят нотите, научени в час по музика и колко ги използват в своето ежедневие? Аз мразех физическото. Не мога да правя лицеви опори и да спринтирам и отказвам да приема, че съм длъжна да мога, и че трябва да ме оценяват по тези дисциплини.

Образователната система няма за цел да налива обща култура, а да създава лесни за манипулиране консуматори, неспособни да анализират и мислят логично. Няма да се откажа от това свое мнение. :)
Успешен и приятен работен ден на всички.:)
 
Аз мразех физическото. Не мога да правя лицеви опори и да спринтирам и отказвам да приема, че съм длъжна да мога

dl09rDa.png
 
Въй, разкри мА! ;)
 
Образователната система няма за цел да налива обща култура, а да създава лесни за манипулиране консуматори, неспособни да анализират и мислят логично. Няма да се откажа от това свое мнение. :)
Ще ти пусна цитат от раздела Визия и образователна философия, на едно българско училище:
Училището си поставя за цел неговите ученици да развият:
- ентусиазъм за учене и обучение;
- устойчива етична и морална основа;
- необходими социални умения;
- добре усъвършенствани умения за словесно, артистично и писмено общуване на български и английски език;
- солидни математически, технологични, научни, исторически, географски, екологични и литературни познания;
- способност:
  • да мислят творчески и критично;
  • да четат за информация и удоволствие;
  • да събират и организират информация;
  • да умеят да анализират и да правят заключения;
  • да изследват и работят екипно по решаване на реални казуси.
Училището е основно (подготвителна група-7 клас).

Ясно ти е предполагам, че ако сложиш 10 таблета и 10 книги на една маса и пуснеш 10 деца, какво ще предпочетат те. Ще си върви всичко по течението, с по-малко /или по възможност никакво/ усилие.
Аз съм с впечатление, че в момента образованието е до шести или максимум седми клас. И проблема надали е в системата, училището, преподавателите, базата и т.н.
Може естествено и да не съм прав.
 
Ще ти пусна цитат от раздела Визия и образователна философия, на едно българско училище:
Училището е основно (подготвителна група-7 клас).

Ясно ти е предполагам, че ако сложиш 10 таблета и 10 книги на една маса и пуснеш 10 деца, какво ще предпочетат те. Ще си върви всичко по течението, с по-малко /или по възможност никакво/ усилие.
Аз съм с впечатление, че в момента образованието е до шести или максимум седми клас. И проблема надали е в системата, училището, преподавателите, базата и т.н.
Може естествено и да не съм прав.

Разбира се, намеренията (Визията и образователната философия) на училището са прекрасни, но дали желанието им се сбъдва на практика?

Моята теза е, че, сблъсквайки се с твърде много и сложна информация, децата не могат да я асимилират. Не знам дали си чел текст от учебник за 7-ми, 8-ми, 9-ти клас? Погледни академичния език, на който е поднесена информацията - използвани са термини, които дори не всеки от нас големите познава, а камо ли децата. Това имам предвид - твърде сложно и сухо е това, на което учи училището, а това подтиква към кухо зубрене, без осмисляне и запомняне на поднесените знания.
 
В далеееееечния соц:
На колега в работата племенника учи в Канада, етап средно образование.
Годишната му диплома му включваше 6 предмета, плюс ветроходство (всяка година различен спорт). Нямаше стойностни оценки, а свободен текст - половин и повече от страницата за всеки предмет - как се е представил и на какво да наблегне.
Сега не знам как е в Канада, но тази система с натоварване от 7 часа дневно, найсе предмета и числови оценки отдавна се е доказала като ялова.
 

Горе