ebasi kefa ve4e moga da 4eta knigi

Било е лесно не защото си слушал внимателно и това ти е било достатъчно, а защото критериите са били такива.
Ако не ми вярваш - пусни си едно изпълнение на фагот (примерно), слушай го внимателно и прецени може ли само със слушане да го повториш ...

Все пак няма смисъл критериите да са много високи. Говорим за книга, а една книга, колкото и да е натрапвана, ако не те завладее си остава купчина текст. Всеки харесва различни книги. Напълно грешно е определени хора от министреството да определят, какво ще изучават учениците. Мисля, че в бъдеще всеки ученик сам трябва да избира, какви книги да чете и така лесно да се зарибят по четенето. Образователната ни система с объркана.
 
Все пак няма смисъл критериите да са много високи. Говорим за книга, а една книга, колкото и да е натрапвана, ако не те завладее си остава купчина текст. Всеки харесва различни книги. Напълно грешно е определени хора от министреството да определят, какво ще изучават учениците. Мисля, че в бъдеще всеки ученик сам трябва да избира, какви книги да чете и така лесно да се зарибят по четенето. Образователната ни система с объркана.
@9876 моля пишете тези неща във Фейсбук, там може да се намерят последователи. Както по-рано Ви писах в България има основно образование. Нарича се така поради факта, че дава основни знания за заобикалящия ни свят. Моля, също така да дадете пример за една образователна система по вашия критерий, която не е объркана. На каква база ще направи детето този избор? Все нещо му е виновно на Българина, но никога не поглежда към огледалото.
 
Все пак няма смисъл критериите да са много високи. Говорим за книга, а една книга, колкото и да е натрапвана, ако не те завладее си остава купчина текст. Всеки харесва различни книги. Напълно грешно е определени хора от министреството да определят, какво ще изучават учениците. Мисля, че в бъдеще всеки ученик сам трябва да избира, какви книги да чете и така лесно да се зарибят по четенето. Образователната ни система с объркана.

Не си прав. Има разлика между книга и литература. Какво ще избере лапето? Хари Потър? Ами това си е кенефна литература. Няма замисъл, никакви литературни похвати, няма многообразие на изразни средства, нито на използвани думи. Само екшън. Да, може да ти е интересно, но това не значи, че ще има някаква добавена стойност за теб.
 
Не си прав. Има разлика между книга и литература. Какво ще избере лапето? Хари Потър? Ами това си е кенефна литература. Няма замисъл, никакви литературни похвати, няма многообразие на изразни средства, нито на използвани думи. Само екшън. Да, може да ти е интересно, но това не значи, че ще има някаква добавена стойност за теб.
Аз като бях хлапе четях стойностна литература, зависи от интелекта и потенциала само...
 
Аз като бях хлапе четях стойностна литература, зависи от интелекта и потенциала само...

Ама разбира се, че си заспивал с Братя Карамазови под възглавницата и си се възмущавал на липсата на Ремарк в задължителната литература. Аз говоря за нас другите - простолюдието, дето не им се четяха Клетниците, а се радваха на Емил от Льонеберя.
 
  • Like
Реакции: Sky
Ама разбира се, че си заспивал с Братя Карамазови под възглавницата и си се възмущавал на липсата на Ремарк в задължителната литература. Аз говоря за нас другите - простолюдието, дето не им се четяха Клетниците, а се радваха на Емил от Льонеберя.
Еми щом сам се квалифицираш като "простолюдие" аз имам ли какво да кажа?
 
Не си прав. Има разлика между книга и литература. Какво ще избере лапето? Хари Потър? Ами това си е кенефна литература. Няма замисъл, никакви литературни похвати, няма многообразие на изразни средства, нито на използвани думи. Само екшън. Да, може да ти е интересно, но това не значи, че ще има някаква добавена стойност за теб.

Обикновенните хора и децата не се интересуват от литературни похвати.
Те се интересуват от това една книга да е интересна за четене.
Преди много години прочетох първата книга от поредицата Хари Потър и докато не я прочетох не се спрях.
В света се издава специална литература предвидена за тинейджърите и деца и е нормално да предпочитат тези книги.
 
@9876 моля пишете тези неща във Фейсбук, там може да се намерят последователи. Както по-рано Ви писах в България има основно образование. Нарича се така поради факта, че дава основни знания за заобикалящия ни свят. Моля, също така да дадете пример за една образователна система по вашия критерий, която не е объркана. На каква база ще направи детето този избор? Все нещо му е виновно на Българина, но никога не поглежда към огледалото.

Ще има много по-голяма полза от основното образование, ако учениците сами избират предметите, които да изучават.
Ако не са добри в един предмет трябва да могат следващия срок да го заменят с друг.
На края на всеки срок да имат възможност за замяна на три предмета с други. Така ще се отсеят учителите, които немогат да обясняват и те ще минат по-малко часове.
Също и по този начин и учениците ще изучават предмети, които са им интересни и няма да си хабят времето с нещо, което не ги интересува.
Трябват и промени във училищния спорт. Трябва масово навлизане на повече спортове във училищата. Например трябва всяко училище да предоставя възможност на учениците
да спортуват по 10 вида спорт. Време е да се вкара американския футбол във българските училища. Също е и време и електронния спорт да се вкара във училищата, както е направено във едно шведско училище .
 
Ще има много по-голяма полза от основното образование, ако учениците сами избират предметите, които да изучават.
Ако не са добри в един предмет трябва да могат следващия срок да го заменят с друг.
На края на всеки срок да имат възможност за замяна на три предмета с други. Така ще се отсеят учителите, които немогат да обясняват и те ще минат по-малко часове.
Също и по този начин и учениците ще изучават предмети, които са им интересни и няма да си хабят времето с нещо, което не ги интересува.
Трябват и промени във училищния спорт. Трябва масово навлизане на повече спортове във училищата. Например трябва всяко училище да предоставя възможност на учениците
да спортуват по 10 вида спорт. Време е да се вкара американския футбол във българските училища. Също е и време и електронния спорт да се вкара във училищата, както е направено във едно шведско училище .
Ти изобщо осъзнаващ ли идеята на образованието и разнообразието от предмети?
 
Ти изобщо осъзнаващ ли идеята на образованието и разнообразието от предмети?

Осъзнавам я. Образованието трябва да подтикне към мислене и развитие, а не към зубрене.
 
Ще има много по-голяма полза от основното образование, ако учениците сами избират предметите, които да изучават.
Ако не са добри в един предмет трябва да могат следващия срок да го заменят с друг.
На края на всеки срок да имат възможност за замяна на три предмета с други. Така ще се отсеят учителите, които немогат да обясняват и те ще минат по-малко часове.
Също и по този начин и учениците ще изучават предмети, които са им интересни и няма да си хабят времето с нещо, което не ги интересува.
Трябват и промени във училищния спорт. Трябва масово навлизане на повече спортове във училищата. Например трябва всяко училище да предоставя възможност на учениците
да спортуват по 10 вида спорт. Време е да се вкара американския футбол във българските училища. Също е и време и електронния спорт да се вкара във училищата, както е направено във едно шведско училище .
Да също така да вкараме и по-интересни предмети. Уеб сърфинг и селфи мастъринг (естествено ще е на Английски, така не грабва), носочоплене - техники и похвати, основи на псувнята и нейните ползи за обществото, WоW :) това може даже до бакалавърска степен да се бута :D.
 
Осъзнавам я. Образованието трябва да подтикне към мислене и развитие, а не към зубрене.
Я вземи си прочети „Малък Пенчо” и се върни да обсъдим Швеция и е спорта
 
В училище:
- Кой е прочел „Под игото“?
- Трябваше да го прочетем ли?
- Разбира се!
- Еегаси, аз го преписах!
 
Какъв е проблемът да има избираеми предмети и да се чете литература по избор? Ясно е, че децата ще изберат това, което им е най-интересно, но това невинаги е лошо - не е ли по-добре да са изключително добри в това, което ги влече, отколкото насила да им се наливат в главата неща, които ще забравят след месец? В крайна сметка светът работи на базата на специализирането в една област, защо и гимназиалното образование да не е структурирано по подобен начин? След осми клас учениците би следвало да са придобили достатъчно обща култура и да са си сформирали мнение за всеки предмет. Защо не им дадем право да избират в кои сфери да се развиват повече и в кои - по-малко? Няма ли да е хубаво училището да се приема не като институция, в която учителите говорят едни скучни неща, а учениците се правят, че слушат, а като място за развитие на личните интереси и таланти на всеки един ученик?
 
Какъв е проблемът да има избираеми предмети и да се чете литература по избор? Ясно е, че децата ще изберат това, което им е най-интересно, но това невинаги е лошо - не е ли по-добре да са изключително добри в това, което ги влече, отколкото насила да им се наливат в главата неща, които ще забравят след месец? В крайна сметка светът работи на базата на специализирането в една област, защо и гимназиалното образование да не е структурирано по подобен начин? След осми клас учениците би следвало да са придобили достатъчно обща култура и да са си сформирали мнение за всеки предмет. Защо не им дадем право да избират в кои сфери да се развиват повече и в кои - по-малко? Няма ли да е хубаво училището да се приема не като институция, в която учителите говорят едни скучни неща, а учениците се правят, че слушат, а като място за развитие на личните интереси и таланти на всеки един ученик?
Проблем няма, но си изяснете концепцията на образованието. Начално, основно, и чак след това квалификация където може да си избереш посоката, но и не да диктуваш на учителите какво да учиш. Това със свободата на избиране направо ме разбива. Според Вас учителите трябва да са чели всичко, за да удовлетворят желанието на Кирчо да учи еди какво си. Образованието ти дава основата в живота, как да се оправяш сам с набавянето на информация и нейното използване.
 
Проблем няма, но си изяснете концепцията на образованието. Начално, основно, и чак след това квалификация където може да си избереш посоката, но и не да диктуваш на учителите какво да учиш. Това със свободата на избиране направо ме разбива. Според Вас учителите трябва да са чели всичко, за да удовлетворят желанието на Кирчо да учи еди какво си. Образованието ти дава основата в живота, как да се оправяш сам с набавянето на информация и нейното използване.

Както казах, нека в началното и основното училище да се изучават общообразователни предмети, а в гимназията да се специализира. Относно литературата - нека пак се учи класическа такава, така или иначе предметът ще е избираем и на който не му харесва, няма да го избере.

Подобни са ми критиките и към висшето образование - повечето предмети са за пълнеж само и само курсът да стане 4 години. Ако се направи реформа в образованието, смятам, че средното образование може да играе роля на полувисше такова, а бакалавърската степен да се съкрати до 2-годишно интензивно обучение по специалността.
 
@Attacker недай си боже само да не се окаже, че те лекува доктор с 3 години университет и специализация, 'щото разбираш ли останалото било пълнеж.
За феновете на избираемото - във всеки по-голям град има училище по методите на Монтесори . Нямам впечатления преки - дали са пречупени и те през Българска /балканска/ призма ...
 
Знаех си, че някой ще даде пример с лекарите. При тях висшето образование е нестандартно (5-годишно обучение по медицина + специализация след това), а аз критикувам стандартните 4-годишни бакалавърски програми тип УНСС, ТУ и СУ.
 
Спорът може да се реши много лесно. Просто, нека всеки от привържениците на конвенционалната образователна система каже какво от наученото в училище, не само му е останало в паметта и до днес, но и му влиза ежедневно в употреба. Освен елементарен правопис и просто смятане, разбира се.

В час по история четях тайно ''Богат беден'' и ''Кръстникът'' - тва в основното училище. Прочетох класиците много по-късно, защото исках и разбрах и запомних прочетеното. Под училищен натиск прочетох единствено ''Гераците'' за една нощ и признавам, че не помня нищо от това произведение на Елин Пелин.
Съжалявам, но образователната система няма за цел да ни образова, а да блокира анализаторските ни способности. Не знам дали е заради натоварената учебна система или от възрастта, но се плаша, като виждам колко неспособни на логична мисъл са сегашните ученици, с малки изключения, разбира се.
Възможно е и ние да сме били същите тъпунгери, но да не помним този факт - има я и тази възможност. :) На 10-16 си напълно неспособен да схванеш целия учебен материал, еле пък химия, физика, геометрия. Ако не са ти в кръвта тези науки, изучаването им е просто излишен повод за стрес.
Споделям мнението на @Attacker и @9876, осъзнавайки, че то е висш идеализъм с елементи на фантастика - няма да я бъде тая, пичове. :)
 

Горе