FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

Wizard

New Member
От FIBank (Първа Инвестиционна Банка) ми съобщиха, че отсега нататък не приемат чекове издадени в долари. Това е въведено съвсем отскоро. Има ли някой, който скоро е използвал Fibank и се е сблъскал със същия проблем?
Коя банка препоръчвате за чекове от САЩ?
 
Последно редактирано:
От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

От FIBank (Първа Инвестиционна Банка) ми съобщиха, че отсега нататък не приемат чекове издадени в долари. Това е въведено съвсем отскоро. Има ли някой, който скоро е използвал Fibank и се е сблъскал със същия проблем?
Коя банка препоръчвате за чекове от САЩ?
Хахаха. Ти шегуваш ли се? Това е доста глупаво, ако са ти го казали. Реално следва превалутиране или както е в моя случай - отваряш си доларова сметка точно за това - да се осребряват там чекове и да идват там пари от чужбина. Май нещо не сте се разбрали. Не ми се вярва да не могат. Това ще е безумие голямо.

Аз ползвам CCB и съм мега доволен от услугите й. Банката е доста читава и определено никога не са ми повдигали въпрос я за чек, я за PayPal. :) Като внасям пари, за да се платят домейни или нещо за себе си - ми ги превалутират и вкарват по сметката. И даже си ми ги смятат и ми дават опция - дали да са точно с центове или да закръгляме в някоя посока, като на мен това са ми левове и стотинки. Няма да казвам за курса, защото знаем колко е изгоден в банките, но това е отделна тема. Все пак и аз съм виновен, че не минавам през чейнд бюро да ги сменя и от там да ги вкарам като долари, но няма как, все пак и времето си гледаш. То също е ценно. За големи суми е ОК, но за малки, не си струва, определено.
 
От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

Няма банка, която да ти откаже осребяване на валиден чек в друга валута, ако имаш сметка в същата валута. Пишете заглавия, колкото да запълните всички атрибути на темата.......
 
От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

Няма банка, която да ти откаже осребяване на валиден чек в друга валута, ако имаш сметка в същата валута. Пишете заглавия, колкото да запълните всички атрибути на темата.......
А бе и аз това се чудя. Пък и то FiBank, която реално е една от водещите тук. :) Но и даже сметката да е левова, а ти да си с доларов чек, то има и опция превалутиране, както споменах в предишния си пост. Какво точно са казали от банката по този случай и реално сигурен ли си, че си попаднал на служител, които не е нов и не се е сблъсквал с това. Но и така де е, все щеше да се посъветва с колега от съседното бюро/гише.
 
От: От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

Реално следва превалутиране или както е в моя случай - отваряш си доларова сметка точно за това - да се осребряват там чекове и да идват там пари от чужбина. Май нещо не сте се разбрали. Не ми се вярва да не могат. Това ще е безумие голямо.

Аз имам доларова сметка. Досега нямаше проблеми, използвам съм ПИБ за осребряване на чекове преди, просто вече не предлагат осребряване на чекове в USD. Или нямат финансова изгода от чековете в USD, или просто на мен са ми казали че не става. Затова отворих темата, за да видим дали скоро някой друг се е сблъскал със същия проблем.

Няма банка, която да ти откаже осребяване на валиден чек в друга валута, ако имаш сметка в същата валута.
Има: FIBanк - ПИБ - Първа Инвестиционна Банка. Това е съвсем от скоро. Виш ми датата на регистриране във форума, имам дългогодишен опит. Това което го пиша са факти.
 
Последно редактирано:
От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

На мен ми отказаха. Имали някакъв посредник и си били развалили отношенията с него и в момента не осребряват доларови чекове. До кога, не се знае. И това една от най-големите български банки, пълен цирк.
 
От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

Жалко, защото ПИБ има клонове в моловете и работят с удължено работно време, както и събота и неделя.
 
От: От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

Аз имам доларова сметка. Досега нямаше проблеми, използвам съм ПИБ за осребряване на чекове преди, просто вече не предлагат осребряване на чекове в USD. Или нямат финансова изгода от чековете в USD, или просто на мен са ми казали че не става. Затова отворих темата, за да видим дали скоро някой друг се е сблъскал със същия проблем.
Е в какви чекова очакват да се осребряват? :) БГ чекове? Нещо не са реални. Имали посредник? Това да не е като да продаваш чушки - "нямахме домати, но не продаваме вече, ама Гошо, с който сме в доби отношение има, отиди там". Странно ми е. :)

Всички други банки взимат % (и от не малък) от чека, за да покрият административните си разходи по предаването им + слагат си малка печалба на тази услуга. Всички работя така, за тях явно не им е изгодно. Да, не е като да дадеш един кредит за 25 години и да вземеш 30К, ама все пак. :) Аз ако не ми отговарят на условията, сменям банката. И без това на опашката чакат други. :)
 
От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

Няма банка, която да ти откаже осребяване на валиден чек в друга валута, ако имаш сметка в същата валута. Пишете заглавия, колкото да запълните всички атрибути на темата.......

Тотална олигофрения от моя страна. Оказа се, че действително са прекратили осребряването на чекове в USD. В клона не дават обяснение.

Код:
Уважаеми клиенти,
Уведомяваме Ви, че Първа инвестиционна банка АД прекратява инкасирането на пътнически и поименни чекове, издадени в американски долари и издаването на банкови чекове в същата валута, считано от 22 май 2013 г. Банката ще продължи да инкасира пътнически и поименни чекове в останалите конвертируеми валути, да продава пътнически чекове в EUR и USD и да издава банкови чекове в EUR GBP.
 
От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

Процедурата, по която се кешират чекове е следната: Даваш чека в банката. Тя го праща в Америка до друга банка, която е посредник и проверява дали има покритие. След това се изпраща до България потвърждение, че чекът е валиден и си получаваш сумата. ЦКБ обикновено удържа само колкото да си покрие пощенските разходи по цялата процедура. Не съм видял да ми взимат други такси до този момент. Понеже е най-удобно и евтино дори използвам чекове, които пиша сам на себе си, за да тегля големи суми пари от американските ми банкови сметки. Вероятно ПИБ са си развалили отношенията с американския партньор и сега докато не намерят друг дори да искат няма как да кешират такива чекове.
 
От: FIBank (Първа Инвестиционна Банка) не приема чекове издадени в долари.

Чека е кофти работа. Няма ли друг начин да ти плащат?
 

Горе