"Flipping" недвижими имоти

От: "Flipping" недвижими имоти

Ти говориш при равни други условия, а и тук не говорим за основен бизнес, а част от НИ бизнес, а и не само - някой може да налее свободни средства.
Брокерите ще ги има само при покупката, може да спестиш комисионната, ако сам продаваш, а и имам много познати които и купуват и продават без посредници.
Банките са фактора, че цените не падат - но това, ще се промени и пак банките ще са основният катализиатор за спада.

Аз пак казвам, всичко може се прескочи и диркетно да играеш при ЧСИ - вариаци много.
 
От: От: "Flipping" недвижими имоти

Ти говориш при равни други условия, а и тук не говорим за основен бизнес, а част от НИ бизнес, а и не само - някой може да налее свободни средства.
Брокерите ще ги има само при покупката, може да спестиш комисионната, ако сам продаваш, а и имам много познати които и купуват и продават без посредници.
Банките са фактора, че цените не падат - но това, ще се промени и пак банките ще са основният катализиатор за спада.

Аз пак казвам, всичко може се прескочи и диркетно да играеш при ЧСИ - вариаци много.

Аз пак ти казвам, при ЧСИ рядко излиза нещо добро, още по рядко на добра цена, въпреки, че са длъжни да ги пускат с 20% надолу. Освен това е твърде вероятно имота дето го продават да има проблемни документи...

Така и така темата е за НИ има друг вариант за флипинг който гарантира печалба, но също е свързан със връзки и занимавки. Купува се земя, сменя се статута и се продава на цена х2 или х3. Това е от мен...
 
От: От: "Flipping" недвижими имоти

Все забраяш, че примерно бабето може да е силно притиснато за пари и да продаде на всяка цена.

ooo, много мафиотска стана темата... аз напускам :) Още от началото беше ясно, че ще е само чешане на езици.
Имаш ли над 10 години опит в продажбата на имоти - не.
Имаш ли пари да купиш няколко имота - не.
Печалбата от колко панелки ще покрият ЕДНА лоша сделка? - най-вероятно много.

Това е положението.
 
От: От: От: "Flipping" недвижими имоти

Аз пак ти казвам, при ЧСИ рядко излиза нещо добро, още по рядко на добра цена, въпреки, че са длъжни да ги пускат с 20% надолу. Освен това е твърде вероятно имота дето го продават да има проблемни документи...

Така и така темата е за НИ има друг вариант за флипинг който гарантира печалба, но също е свързан със връзки и занимавки. Купува се земя, сменя се статута и се продава на цена х2 или х3. Това е от мен...

Е като не стане на 1-ви има и 2-ри тур и т.н. Това, че не е фул не значи, че няма. За другото си има проверка за утежнения.

За земята си прав, но говорим вече за различни неща - смяна на статути. Все едно от къща да направиш жилищна сграда. Земите са по перспективни, но и там не се намират лесно добри оферти.
 
От: От: "Flipping" недвижими имоти

ooo, много мафиотска стана темата... аз напускам :) Още от началото беше ясно, че ще е само чешане на езици.
Имаш ли над 10 години опит в продажбата на имоти - не.
Имаш ли пари да купиш няколко имота - не.
Печалбата от колко панелки ще покрият ЕДНА лоша сделка? - най-вероятно много.

Това е положението.

Абе ти в кой край на БГ си, че мафиоти ти се въртят. Като гледам и за панелки ми говориш - абе почваш много криминален да ми ставаш :D Има много причини за продажба на имоти и няколко за покупки.
Предполгам, не си чувал за понятие кредит?
 
От: От: От: "Flipping" недвижими имоти

Земите са по перспективни, но и там не се намират лесно добри оферти.

Спокойно де, аз ще намеря бабичка, ти ще я притиснеш :twisted:

Абе ти в кой край на БГ си, че мафиоти ти се въртят.

Знам, че вие във Варна не ги наричате така :)
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Нямаше ли да напускаш темата, та на общи приказки искаш го караме?
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Стана ми смешно като каза, че земи трудно се намират... и реших да ти върна отговор с твои думи. :D
 
От: "Flipping" недвижими имоти

За земите в момента най-вървежното е комасацията и тя минава за това, което си говорим в темата като НИ.
С комасация бързо се вдига дохода и стойността на инвестицията - пример мой познат купи от ЧСИ земя от съседно землище, размения с друг човек от съседното землище, където се намират за земи в негото землище - от 40 лв вдигна веднага рента на 55 и общата рента на 60 лв.
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Стана ми смешно като каза, че земи трудно се намират... и реших да ти върна отговор с твои думи. :D

Ами добре във Варенско ако намериш някое бабе на зор ми кажи :) само да не ги обявява публично, че на секундата ще стане сделката :)
И гледай бабето да единствен собственик, че после ще разбеш що трудно се намират земи :)
 
От: "Flipping" недвижими имоти

При покупка от търг има и подводни камъни - може освобождаването на имота да отнеме 1-2 години. Миналата година се интересувах по-сериозно, защото търсех жилище за купуване.

А иначе изпадат оферти, които на втори/трети търг са на страхотни цени. (конкретно гледах апартамент в ЕПК 3-стаен 90+ кв.м. със сменена дограма и външна изолация + прилични мебели, общо взето за освежаващ ремонт само, на цена от 25к Евро)
Най-хубавите имоти се предлагат първо на служители в конкретната банка и техни близки.
По-западналите апартаменти са и на още по-ниски цени.

Има хляб в този бизнес, но трябват:
- готова бригада за вътрешен ремонт
- фирма за дограма, от която да имаш допълнителни отстъпки
- други
- допълнителни свободни пари, ако се купува от търг и се закучат нещата
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Ооооо дЕца я да ви светне чичо ви горски сега по темата. Значи не го знам флипинг ли е млипинг ли е обаче има некои особености, които гледам не сте ги изброили досега особено за ЧСИ-тата. Та чича (дедо) ви горски джитка на ЧСИ-та откъмто две три години, което е нищо в сравнение с други про-та в тая област, а повервайте ми има и то големи! Ако си мислите, че ще играете за некой апетитен имот на готина цена и ще сте само вие....мдаааааа. Има много далавери покрай търговете то си е цял бизнес. Не казвам, че не може да се купи напротив, но никога цената няма да е супер изгодна. Ако някой е решил да си купува за себе си го съветвам да не чака да падне прекалено много цената, а да играе на малко по-висока, така вероятността да не са се накачили хиените е по-голяма и има шанс да си го вземе. Другото е, че трябва да разполагаш с кеш-а, заема не върви. А с голям кеш се знае кой разполага.
Като цяло аз съм отвратен от пазара на НИ в България. Той се движи против всяка логика и цените са нелогично високи за качеството, което се предлага, но манталитета на българина е такъв, че може и хляб да не яде, но имотчето си е имотче особено, ако е в столицата. Примери са стотици пенсионери, които просят по улиците, но пък живеят на топ места в София. Също и тълпите от хората от провинцията, за които това е като някакъв Свети граал! За мен не е нормално, но това е друга тема. Естествено, че търсенето определя предлагането. Та затова тоя флипинг - млипинг малко трудно става тук, но по принцип става обаче си е детективска работа и то много. И много кеш....
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Раздуй малко темата за особенностите, мен най-ме дразни простотията с надаването трябва да е стъпката 10% от началната стойност - говоря след отваряне на поръчките.
Иначе никой не си мисли, за без пари или че с наддаване няма мине. Темата е пуснах именно такива като теб да споделят опит как е за БГ. Аз много съм писал за имотите като цяло и сигурно след банковият стрес тест, вече ще видим раздвижване.
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Правило номер едно, поне за мен, за да се избегнат бъдещи проблеми е да се разбере намерението на собственика, чието жилище или имот го продават. Не за друго, но решил ли е да си го запази ще измисли хиляди врътки само и само да усложни максимално процедурата, от настаняването на възрастните си родители вътре до унищожаването му преди да бъде издадено постановлението, което е в срок една седмица от края на търга и той дефакто си е собственик. С една дума има собственици, които са претръпнали, но има и проклети, а цената трябва да е доста отдолу, за да се занимавате с проклетите.
Второ правило е кой ЧСИ го продава. Вече доста време са на пазара и повечето са придобили вече опит, но има такива и онакива. В смисъл събирането на документацията и гаранцията, че няма да се появят допълнителни усложнения след като сте го платили. Трето е добре да се гледат колко взискатели има, колкото повече толкова по-голяма вероятност има те да играят за имота, по-принцип за кредиторите има привилегии, например не внасят първоначалния задатък и др. Четвърто, сроковете са безмилостни. Ако спечелите имате една седмица да внесете парите и срока започва да тече от предния ден като в тази седмица влизат съботата и неделята. Например срока за предложенията изтича в сряда, търга е в четвъртък и трябва да се плати до другата сряда. За банкови преводи събота и неделя са кофти дни или пък ако се превеждат пари от чужбина. Не се ли плати до дадения ден веднага се уведомява втория по ред спечелил го и му се изпраща покана за плащане. Това се следи стриктно от другите участници понеже те си получават задатъците, когато има краен купувач превел парите.
Винаги преди часа на търга има опит за "уговаряне" от други участници, които са решили да вземат имота изгодно. Ако сте решили да участвате сериозно, отидете в последната минута преди началото, така ще избегнете уговарянията, които понякога са доста изнервящи. Ако искате да спечелите някой бърз лев може да участвате в уговорките :wink: Добре е да се подава предложението в последния ден и да се информирате за броя на другите евентуални участници, така ще сте подготвени и ще си направите сметката дали въобще да играете.
Неудобства - разполагане в наличност на определена сума, която се блокира за определен период от време, възможно е участие на банки, което гарантирано вдига доста крайната цена, възможни проблеми от собствениците, лош късмет да попаднете на кофти ЧСИ-та, пригответе си около 5% сума над платената за такси и данъци, има други професионални играчи.
Предимства - при добър късмет можете да купите наистина изгоден имот, лично аз съм купувал примерно парцел за 1800лв, който в момента без проблем сега могат да му се вземат 10000 евро и това са дребни примери. Сега има един имот за близо 400к , който успее да го купи на тази цена има едни 200к отгоре гаранция франция!
Заключение - както казах все още цените са много завишени на имотите, дори и тези на ЧСИ-тата, а именно те са реалните пазарни цени. Ако все пак имате излишни пари си струва да се играе. Поне за тези неща се сещам в момента. Лично много съжалявам за една кооперация в Равда точно на центъра, уникална инвестиция щеше да бъде, но така стана че в последния момент не можах да играя за нея......и за един блок в Несебър.....мале да не се сещам, че много ме е яд!
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Правило номер едно, поне за мен, за да се избегнат бъдещи проблеми е да се разбере намерението на собственика, чието жилище или имот го продават. Не за друго, но решил ли е да си го запази ще измисли хиляди врътки само и само да усложни максимално процедурата, от настаняването на възрастните си родители вътре до унищожаването му преди да бъде издадено постановлението, което е в срок една седмица от края на търга и той дефакто си е собственик. С една дума има собственици, които са претръпнали, но има и проклети, а цената трябва да е доста отдолу, за да се занимавате с проклетите.
Второ правило е кой ЧСИ го продава. Вече доста време са на пазара и повечето са придобили вече опит, но има такива и онакива. В смисъл събирането на документацията и гаранцията, че няма да се появят допълнителни усложнения след като сте го платили. Трето е добре да се гледат колко взискатели има, колкото повече толкова по-голяма вероятност има те да играят за имота, по-принцип за кредиторите има привилегии, например не внасят първоначалния задатък и др. Четвърто, сроковете са безмилостни. Ако спечелите имате една седмица да внесете парите и срока започва да тече от предния ден като в тази седмица влизат съботата и неделята. Например срока за предложенията изтича в сряда, търга е в четвъртък и трябва да се плати до другата сряда. За банкови преводи събота и неделя са кофти дни или пък ако се превеждат пари от чужбина. Не се ли плати до дадения ден веднага се уведомява втория по ред спечелил го и му се изпраща покана за плащане. Това се следи стриктно от другите участници понеже те си получават задатъците, когато има краен купувач превел парите.
Винаги преди часа на търга има опит за "уговаряне" от други участници, които са решили да вземат имота изгодно. Ако сте решили да участвате сериозно, отидете в последната минута преди началото, така ще избегнете уговарянията, които понякога са доста изнервящи. Ако искате да спечелите някой бърз лев може да участвате в уговорките :wink: Добре е да се подава предложението в последния ден и да се информирате за броя на другите евентуални участници, така ще сте подготвени и ще си направите сметката дали въобще да играете.
Неудобства - разполагане в наличност на определена сума, която се блокира за определен период от време, възможно е участие на банки, което гарантирано вдига доста крайната цена, възможни проблеми от собствениците, лош късмет да попаднете на кофти ЧСИ-та, пригответе си около 5% сума над платената за такси и данъци, има други професионални играчи.
Предимства - при добър късмет можете да купите наистина изгоден имот, лично аз съм купувал примерно парцел за 1800лв, който в момента без проблем сега могат да му се вземат 10000 евро и това са дребни примери. Сега има един имот за близо 400к , който успее да го купи на тази цена има едни 200к отгоре гаранция франция!
Заключение - както казах все още цените са много завишени на имотите, дори и тези на ЧСИ-тата, а именно те са реалните пазарни цени. Ако все пак имате излишни пари си струва да се играе. Поне за тези неща се сещам в момента. Лично много съжалявам за една кооперация в Равда точно на центъра, уникална инвестиция щеше да бъде, но така стана че в последния момент не можах да играя за нея......и за един блок в Несебър.....мале да не се сещам, че много ме е яд!

В Несебър наскоро зехме апартамент от чси да не е същия? :)

Горе долу вярни са нещатата, но има и друго което е много важно. Ако собственика е решил да играе мръсно може да учереди право на ползване на дядя си например. Това не излиза в тежестите нито ЧСИ-то може да го махне. Общо взето взимаш имот и чакаш дядката да се 'наживее' - http://pravatami.bg/9872/ :)

Общо взето това са сериозни неща не са за лапещниците във форума ;)
 
От: От: "Flipping" недвижими имоти

Горе долу вярни са нещатата, но има и друго което е много важно. Ако собственика е решил да играе мръсно може да учереди право на ползване на дядя си например. Това не излиза в тежестите нито ЧСИ-то може да го махне.

Излиза в тежестите и се вписва в Имотния регистър, но никой не може да го махне току така. Ако го има учредено върху имота се споменава в обявлението на ЧСИ. Гледал съм го по спомен някъде из обявленията...между другото освен частни съдебни има и публични държавни търгове, и там е интересно. В Несебър беше цяла кооперация близнак на 4 етажа, и собствениците бяха културни хорица....язък.
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Правило номер едно, поне за мен, за да се избегнат бъдещи проблеми е да се разбере намерението на собственика, чието жилище или имот го продават. Не за друго, но решил ли е да си го запази ще измисли хиляди врътки само и само да усложни максимално процедурата, от настаняването на възрастните си родители вътре до унищожаването му преди да бъде издадено постановлението, което е в срок една седмица от края на търга и той дефакто си е собственик. С една дума има собственици, които са претръпнали, но има и проклети, а цената трябва да е доста отдолу, за да се занимавате с проклетите.
Второ правило е кой ЧСИ го продава. Вече доста време са на пазара и повечето са придобили вече опит, но има такива и онакива. В смисъл събирането на документацията и гаранцията, че няма да се появят допълнителни усложнения след като сте го платили. Трето е добре да се гледат колко взискатели има, колкото повече толкова по-голяма вероятност има те да играят за имота, по-принцип за кредиторите има привилегии, например не внасят първоначалния задатък и др. Четвърто, сроковете са безмилостни. Ако спечелите имате една седмица да внесете парите и срока започва да тече от предния ден като в тази седмица влизат съботата и неделята. Например срока за предложенията изтича в сряда, търга е в четвъртък и трябва да се плати до другата сряда. За банкови преводи събота и неделя са кофти дни или пък ако се превеждат пари от чужбина. Не се ли плати до дадения ден веднага се уведомява втория по ред спечелил го и му се изпраща покана за плащане. Това се следи стриктно от другите участници понеже те си получават задатъците, когато има краен купувач превел парите.
Винаги преди часа на търга има опит за "уговаряне" от други участници, които са решили да вземат имота изгодно. Ако сте решили да участвате сериозно, отидете в последната минута преди началото, така ще избегнете уговарянията, които понякога са доста изнервящи. Ако искате да спечелите някой бърз лев може да участвате в уговорките :wink: Добре е да се подава предложението в последния ден и да се информирате за броя на другите евентуални участници, така ще сте подготвени и ще си направите сметката дали въобще да играете.
Неудобства - разполагане в наличност на определена сума, която се блокира за определен период от време, възможно е участие на банки, което гарантирано вдига доста крайната цена, възможни проблеми от собствениците, лош късмет да попаднете на кофти ЧСИ-та, пригответе си около 5% сума над платената за такси и данъци, има други професионални играчи.
Предимства - при добър късмет можете да купите наистина изгоден имот, лично аз съм купувал примерно парцел за 1800лв, който в момента без проблем сега могат да му се вземат 10000 евро и това са дребни примери. Сега има един имот за близо 400к , който успее да го купи на тази цена има едни 200к отгоре гаранция франция!
Заключение - както казах все още цените са много завишени на имотите, дори и тези на ЧСИ-тата, а именно те са реалните пазарни цени. Ако все пак имате излишни пари си струва да се играе. Поне за тези неща се сещам в момента. Лично много съжалявам за една кооперация в Равда точно на центъра, уникална инвестиция щеше да бъде, но така стана че в последния момент не можах да играя за нея......и за един блок в Несебър.....мале да не се сещам, че много ме е яд!

Точно заради такива коментари пуснах темата.

А въпрос при даване на търг публичен/ЧСИ към коя дата се правят проверки за тежести? Ако след търга се направят някакви прехвърляния, както говорите даване на имот за гледане и т.н, те не стават ли нищожни?
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Доколкото знам, когато се даде на ЧСИ той го запорира и оттам нататък никви шмекерии законни не може да прави. След като се спечели и се получи така нареченото постановление, то служи като нотариален акт, се подава молба до ЧСИ-то за свалянето на запора и се заплаща такса.
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Доколкото знам, когато се даде на ЧСИ той го запорира и оттам нататък никви шмекерии законни не може да прави. След като се спечели и се получи така нареченото постановление, то служи като нотариален акт, се подава молба до ЧСИ-то за свалянето на запора и се заплаща такса.

А тогава как става това с бавенето и номерата на предишният собственик - това, че има номера които споменахте по-рано за да ви направят мръсно?
 
От: "Flipping" недвижими имоти

Малко сложна изглежда тази схема,за която говорите и с много неизвестни. Имах възможност да видя как една фирма закупува имоти(селски къщи) от собственик, след това ремонт и след това някой мил англичанин си я купува за сумата в тяхната валута :) Предимствата са , че имотите са евтини, понякога се нуждаят от не голям ремонт и риска не е толкова голям. Недостатъците са по-трудно намиране на пазар, но не е невъзможно.В краен случай винаги може да продадете в БГ и около себестойност.
 

Горе