Freelancer - Деклариране на доходи?

ermak

New Member
Здравейте, имам няколко въпроса.

Ако човек си намери работа по интернет, като Freelancer, трябва ли да се декларират доходи след това? Питам за да знам какво да очаквам и дали може да се печели реално от това.

Ето примерна ситуация:

- Работи се с физическо лице или фирма извън България, например Америка.
- Няма подписване на договори. Всичко е на приятелска дума.
- За разплащане се използва банкова сметка.
- На година се достигнат над 20 000$.

Ако се случи подобна примерна ситуация, чрез използване на Freelance уеб сайтове, как трябва да се постъпи? Същия въпрос може да важи и за хора занимаващи се с online залагания от чуждестранни сайтове, Pay Per Click, Pay Per View програми и други подобни. А накрая използване на PayPal, кредитна карта или банкова сметка с която да се получи изкараната сума.

Как декларирате доходи получени чрез такава работа по интернет?
Какви са последствията ако не го направите?

По същата логика всеки който праща от чужбина пари на ръка или по банкова сметка на своите роднини, трябва след това тези пари да бъдат декларирани като доход в България, но прави ли се това?

Конкретно за примерната ситуация какво мислите?
 
От: Freelancer - Деклариране на доходи?

Нищо не декларирам, не смятам и в бъдеще да го правя.
Какви са последиците - не знам, ама и слабо ме интересува. Който има мерак, да идва да ми държи сметка.
Ти си докарвай по толкова пари за година, пък... пей сърце. ;)
 
при твоя случай - банкови извлечениа за цялата година, други документи няма как (то и няма друго)
 
От: Freelancer - Деклариране на доходи?

1. Да, трябва
2. Независимо, че нямаш договор, доходът трябва да се декларира и в примерната ти ситуация
3. С годишна данъчна декларация за доходите на физически лица с източник от чужбина, образец 2001а - ако си физическо лице.
4. Носиш наказателна отговорност, прочети ЗДДФЛ, в края са посочени санкциите. Сякаш беше глоба до 1000 лв +лихви
5. Опитваш се да измислиш сложни схеми, получени доходи по банков път много лесно може да се докаже, че не са от роднини. Между другото от тази година си длъжен да декларираш и получени заеми от приятели или роднини...

Хубаво е човек да е наясно с регламентите най-малкото, за да е наясно как правилно да ги заобикаля ;)
 
Последно редактирано:
От: Freelancer - Деклариране на доходи?

Аз много четох тук във форума за деклариране на тези доходи като доходи от чужбина. Да, ама не. Това не са доходи от чужбина, а са доходи платени от чужда фирма или чуждестранно физическо лице, но не са доходи от чужбина. Доходи от чужбина ще имаш ако имаш предприятие или дейност в чужбина, независимо от това кой и откъде ти плаща. А ако работиш в България (като място на работа) доходите НЕ СА от чужбина, независимо от това кой и откъде ти плаща. За справка чл. 8 от ЗДДФЛ.
 
  • Like
Реакции: adi
От: Freelancer - Деклариране на доходи?

Забравих да питам още 2 неща в примерната ситуация:

- Каква е гаранцията, че ако декларираш доход за изминалата година примерно над 20 000$ те няма да кажат: "Ние от къде да знаеме, че това е от Freelancer дейност... ти може да си ги: изпрал, откраднал, продавал забранени неща...".

- Каква е гаранцията, че те няма да кажат: "Ти може да декларираш 20 000, ама ние от къде да знаем, че не си скрил още 50 000?" И да те набутат в разследване или нещо такова... не знам и аз.

Тоест искаш да си честен и да си платиш данъка, ама какво правим ако не ти повярват и вместо пръста ти отхапят ръката? Може да си измислят какво ли не... ще кажат примерно: "От къде да знаем, че действително са изкарани парите по такъв начин и не криеш други?".

Когато видите хлебарка в кухнята си, вие я стъпквате без да я питате от къде и защо е дошла, нали така?
 
От: От: Freelancer - Деклариране на доходи?

Забравих да питам още 2 неща в примерната ситуация:

- Каква е гаранцията, че ако декларираш доход за изминалата година примерно над 20 000$ те няма да кажат: "Ние от къде да знаеме, че това е от Freelancer дейност... ти може да си ги: изпрал, откраднал, продавал забранени неща...".

- Каква е гаранцията, че те няма да кажат: "Ти може да декларираш 20 000, ама ние от къде да знаем, че не си скрил още 50 000?" И да те набутат в разследване или нещо такова... не знам и аз.

Тоест искаш да си честен и да си платиш данъка, ама какво правим ако не ти повярват и вместо пръста ти отхапят ръката? Може да си измислят какво ли не... ще кажат примерно: "От къде да знаем, че действително са изкарани парите по такъв начин и не криеш други?".

Когато видите хлебарка в кухнята си, вие я стъпквате без да я питате от къде и защо е дошла, нали така?
Не се вкарвай във филми, ако наистина правиш такива пари, през кура да ти са !
 
От: От: Freelancer - Деклариране на доходи?

Ти първо хвани рибата после слагай тигана! :wink: След това отиваш в една счетоводна къща и им задава същите въпроси.

Забравих да питам още 2 неща в примерната ситуация:

- Каква е гаранцията, че ако декларираш доход за изминалата година примерно над 20 000$ те няма да кажат: "Ние от къде да знаеме, че това е от Freelancer дейност... ти може да си ги: изпрал, откраднал, продавал забранени неща...".

- Каква е гаранцията, че те няма да кажат: "Ти може да декларираш 20 000, ама ние от къде да знаем, че не си скрил още 50 000?" И да те набутат в разследване или нещо такова... не знам и аз.

Тоест искаш да си честен и да си платиш данъка, ама какво правим ако не ти повярват и вместо пръста ти отхапят ръката? Може да си измислят какво ли не... ще кажат примерно: "От къде да знаем, че действително са изкарани парите по такъв начин и не криеш други?".

Когато видите хлебарка в кухнята си, вие я стъпквате без да я питате от къде и защо е дошла, нали така?

Те могат да си говорят каквото си искат въпросът е дали могат да докажат, че си окрил 50к или са от незаконна дейност? Твоята задача е да не могат. :D
 
Последно редактирано:
От: Freelancer - Деклариране на доходи?

да, трябва да ги декларираш ... и ако не го направиш, могат да те накажат
шансът да разберат за тези доходи е много малък, но все пак го има... сам си прецени
говори със счетоводител най-добре
 
От: Freelancer - Деклариране на доходи?

Ако случайно някой не е разбрал - има глоба, ако изтървете седем дневния срок, в който трябва да се регистрирате по БУЛСТАТ. Срокът започва да тече от момента, в който започвате да полагате труд на свой риск и за своя сметка. Или поне така си мисля.

Ако доходите са платени от българско лице.
Ако доходите са платени от фирма в друга европейска държава.

Писал е даже и един Freelancer по въпроса:
Регистрация като работещ на свободна практика
Как да работите като фрийлансър за клиенти от ЕС. Облагане на доходите в България и Европейския съюз

Ако не можете да докажете, че доходите не са от незаконна дейност ще ви ги конфискуват.

Първо запор на имотите, после доказваш, че не си виновен.

Нищо от горното не е препоръка за регистрация и плащане на данъци и осигуровки. Но не е препоръка и за обратното.
 

Горе