Offline vs online effort

От: Offline vs online effort

дупките се покриват просто
като пишеш години в автобиография вместо месец. година можеш да покриеш разни дупки без проблем. Или ако те питат, частен бизнес съм правил:)
Или жена ми беше по договор една година в Холандия/Германия квото си искаш и аз отидох с нея
 
От: Offline vs online effort

дупките се покриват просто
като пишеш години в автобиография вместо месец. година можеш да покриеш разни дупки без проблем. Или ако те питат, частен бизнес съм правил:)

Това означава да лъжеш, а като посочиш фирма, за която си работил, лесно могат да направят запитване и да установят лъжата.
 
От: Offline vs online effort

4810251665.jpg
Съобщението,което сте въвели е прекалено кратко.Моля ,въведете съобщение ,което съдържа поне 10 символа.
 
От: Offline vs online effort

В тоя ред на мисли: последната ми работа буквално смених 5 длъжности за отрицателно време, което е 4 месеца. "Най-хубавото" беше това, че ме товариха върху основното ми задължение, а не да ми сменят длъжността. Заплатата ествено си остана същатата, като последния месец даже ми е намалиха с 10% и аз не успях да разбера защо, а пък и не ми обясниха. Та това е в голяма фирма с над 500 души персонал. Казах им повече да не ме търсят и напуснах.

Реших, че колкото и да е трудно ще направя всичко възможно да се развивам със собствени сили в мой бизнес, отколкото да тъпча джобовете на някой без да оценя това.

П.С. На мнение съм, че е хубаво да има и доход от работа, но като гледам обстановката около мен... хората на заплати не са цъфнали във финансово отношение, а от доста време кретат на определен бюджет, а цените се вдигат ли вдигат...
 
От: Offline vs online effort

Това означава да лъжеш, а като посочиш фирма, за която си работил, лесно могат да направят запитване и да установят лъжата.

не , съвсем не означава да лъжеш. съвсем различно е от да спестиш истината! Давам ти елементарен пример
Работил си във фирма А от януари 2005 до март 2007. След което си работил до април 2008 във фирма Б. А след това до сега във фирма Ц
Автобиографията , при решаване да скриеш фирма Б изглежда по следния начин
2005-2007 Фирма А
2007-2008 Фирма Ц
Вярно ли е това горе? Вярно е. Лични ли дупката- не. Колко пъти ще те питат за месеци 2 от 10. За тях казваш, че си бил или в чужбина или че си правил опити за частен бизнес или квото си измислиш.
П.С в мойта сфера (ИТ съм) е най-лесно да кажеш, че си фриланствал по проект. затова си сменил работата, свършил е проекта и си се махнал след 9 месеца.
Има ли желание, има и начин.

А за колегата с JOB - just over broke - това важи само за хора, които не могат да си правят сметка и да си бюджетират разходите. Тогава и 50 к на месец няма да ти стигат. Американците са го казали,
It's not what you earn but what you keep...
 
От: Offline vs online effort

или че си правил опити за частен бизнес или квото си измислиш.

Аз ако съм работодател и прочета в автобиографията на кандидатсващия, че е имал опити за частен бизнес, бих го отсвирил веднага. Трябват ми послушанковци на заплата, а не надъхани типове да ми мътят бизнеса:)
 
От: Offline vs online effort

Аз ако съм работодател и прочета в автобиографията на кандидатсващия, че е имал опити за частен бизнес, бих го отсвирил веднага. Трябват ми послушанковци на заплата, а не надъхани типове да ми мътят бизнеса:)

Няма да ти мъти бизнеса, просто ще попива и ще се учи. Като сметне, че е научил достатъчно ще ти направи конкуренция, като използва знанията и контактите, които е създал при теб.
 
От: Offline vs online effort

Аз ако съм работодател и прочета в автобиографията на кандидатсващия, че е имал опити за частен бизнес, бих го отсвирил веднага. Трябват ми послушанковци на заплата, а не надъхани типове да ми мътят бизнеса:)

оф, не четете бре, говоря, че няма да го пишеш. И в 2 от 10 случая ще те питат точно за месеци, и тогава ще кажеш че си правил бизнес евентуално. И дори и да те отсвирят гориш в 2 от 10 те случая. в другите никой нема да те пита.
 
От: Offline vs online effort

Аз ако някой се пробва при мен, а преди това е имал частен бизнес, ще си направя изводите, че ще знае много и ще имам едно на ум за него, както и е много вероятно тукашния шит да го е изхвърлил от бизнеса. Като цяло това е положеното. Но ако е имал бизнес означава, че има какво да научите един от друг, което реално може да изначва да инвестираш в това, което знае. Еми ако имаш фирма за тапети и искаш да минеш и онлайн, а той е имал фирма за итнернет маркетинг, няма ли да е добре? Даже си мисля, че реално тлй не е заплаха, защото може да си оглавява този отдел сам. Даже да стане нещо, като афилиейт. Каквото докара от интернет, преговаряте бюджети и комисиони. Естествено - ти си шефа пак. Или за теб или с теб, важното е да има бизнес и за двамата. Много по-лесно е да се прави бизнес с образовани, разбрани и кадърни хора. С другите ще: той ме лъже, че ми плаюа, аз го лъжа, че работя. То за това са на това дередже всички БГ фирми. Просто кръга е затворен.

Мен едно време не искаха да ме вземат, преди време говорех, защото си имах нещо частно и не искаха да си върша личната раб. от раб. място. За което съм съгласен, но не беше професионално да предполагаш нещо. Предполагат само врачките и гледачките. Един истински бизнесмен трябва да има нюх, който да е базиран на факти и интуиция, другото е просто субективно мнение. Казах им, че нямам право и винаги може да ме санкционират при проява на такова нещо и ще е заслужени, както им обесних, че друг ще го прави не за да си развива бизнес или нещо такова (саморазвива), а за да си види дали е сладура на деня и да зариби някоя друга бройка в гепиме. Казах, че избора му изцяло негов и си пожелахме приятен ден. Наивници са всички, докато не се сблъскат с реалността. Реално ако му плащаш 600 кинта и той няма други доходи, пича ще иска да драпа на някъде. А ако са му ОК, обикновенно това е причина №1 за да си прекараш раб. и свободното време в глупости.

Няма да ти мъти бизнеса, просто ще попива и ще се учи. Като сметне, че е научил достатъчно ще ти направи конкуренция, като използва знанията и контактите, които е създал при теб.

Тук има клаузи в договора, които се подписват. А и ти за този период от време ще го разбреш дали е способен на такова нещо. Да работи в тази сфера - съм за, но да ти подлива вода, при положение, че ти си бил ресурса за всичко е друго. Там се гледа малко по-строго на това. Не е така лесно.

П.С. На мнение съм, че е хубаво да има и доход от работа, но като гледам обстановката около мен... хората на заплати не са цъфнали във финансово отношение, а от доста време кретат на определен бюджет, а цените се вдигат ли вдигат...

Никой не е цъфнал. Аз за това тук нон стоп го набивам това. Сега даже не само е зле, но и имат и причина да се бъзикат с теб. Голямата криза, която клати бизнеса. А представете си какво прави с тези тук, дето са уж големите бизнесмени. Всеки си е накупил по един Кайен, води курволяка насам натам, а персонала му с по 600-700 лева заплати. За никакво кариерно израстване не може да се говори в таква фирма, освен ако не ни бива духацио и фелацио. Ама май за мъже не става това. :)

Преди няколко години бях на интервю. Оня дедо - плейбой-уона-би ми слезе от някакъв скъп джим, за да ми обясни, рабораш ли на прсотосмъртните тук долу, че не можел да даде повече от 600 лева, а в изпитаелния срок не повече от 400 лева. Демек, пари има ама не е и за вас. За това като видя тема за работа в сайт за правене на пари от дома ми става как да кажа, все едно да видя Лили Иванова в плейбой. И го видях и не бях така възбуден. Аз на този брой му викам "смалителя". ;)

Лошото е, че започнаха много усилено да проверяват кой наемат, да искат препоръки и подобни. Всичко, което се види съмнително се проверява и се дълбае в пропуските на кандидата. Защото да си го говорим в прав текст - перфектно изглеждащ кандидат си плаче за проверка.
 
От: Offline vs online effort

да , има много ниши, в които целия бизнес е такъв, и тогава нямаш никакъв шанс. Но колкото по-рано разбереш играта , толкова по-вероятно е да можеш да я биеш чат пат, дето се вика да не си на нула. Не може да чакаш някой да ти дава, ето следния въпрос ти задавам, ако ти си шеф и видиш кадърен служител и имаш бюджет до 2к за него, ама пича е спекльо и поисква 1200. Ти какво ще направиш? Ето ти три варианта, в БГ обикновено е първия
- ми супер на ти 1200 и после си бачкай на тея пари поне една -две години и ще му мислим
- дават му 1300-1400 за мотивация- това е рядко
-а аз бих му дал 1200, след това на всеки 6 месеца по 150 лв отгоре. Така чак след около 3 год ще достинге 2к, а дотогава ще е все доволен
 
От: Offline vs online effort

Ако пък при мен дойде някой и ми каже, че е имал частен бизнес ще го приема с отворени обятия. В крайна сметка някои бизнеси се провалят не само по вина на собственика. Освен това, ако човека е откровен и честен и най-вече умен няма да скрие причината поради, която е закрил бизнеса си и му се налага да си търси работа като подчинен. Например, аз ако имам идеи за интернет бизнес, но ми куца техническата част, защо да не си наема някой, който е на шест с техниката, но му липсват креативност и нюх за реализиране. За съжаление ширещия се манталитет сред работодателите е, че наемниците не трябва да са много умни и точно там им е грешката. А умният ти подчинен знае до къде биха му стигнали възможностите и няма да има за цел да ти краде бизнеса. Ако пък реши все пак да се отдели и да продължи сам, това ще е само в плюс и за двамата - конкуренцията не е пречка, тя е стимул за развитие.
 
От: Offline vs online effort

А за колегата с JOB - just over broke - това важи само за хора, които не могат да си правят сметка и да си бюджетират разходите. Тогава и 50 к на месец няма да ти стигат. Американците са го казали,
It's not what you earn but what you keep...

Като си на заплата си с ограничена покупателна способност (която инфлацията и скока на цените постоянно намаляват) и има неща, които няма да можеш да си ги позволиш колкото и да си бюджетираш разходите. Ще се наложи да теглиш заеми, да купуваш на лизинг, като задлъжнееш едно хубаво и елементарни неща няма да можеш да си купиш - no money, майна! Ще я докараш до надписа на картинката. :wink:
 
От: Offline vs online effort

Ето от мен нещото, което ме дразнеше толкова при работата:
rabota.jpg

...да, точно така - отнема голяма част от живота ви. Знам, че повечето ще кажат, ама то като не работиш по нищо не се различаваш от вегитиращите хора. Да и тук бих се съгласил. Но едно е да бачкаш, друго е да робуваш, и трето е да си сдухваш живота и да нямаш време за близки, приятели и роднини. Все пак те са тези, които са до теб винаги. ;)

Кофтито сега в наши дни е, че заплатите на мойте приятели и познати не са мръднали от 1-2 години (може би от 30 души един да е с някакво повишение, защото все пак я му е време, я си го е заслужил) и това е реално, колкото и факта, че всичко друго си расте като цени и в един момент от добре задоволяваш нуждите си - минаваш в леко беден и силно ограничаващ се човек, защото просто ходи му обесни на шефа, че са ти вдигнали: наема (айде това не са го пипали), горивото, хранта, тока, водата. Не говоря за прическа селска пръчка или дънки за 200 лева, а за реалните неща, които човек използва, за да съществува и да се чувства човек.
 
От: От: Offline vs online effort

Като си на заплата си с ограничена покупателна способност (която инфлацията и скока на цените постоянно намаляват) и има неща, които няма да можеш да си ги позволиш колкото и да си бюджетираш разходите. Ще се наложи да теглиш заеми, да купуваш на лизинг, като задлъжнееш едно хубаво и елементарни неща няма да можеш да си купиш - no money, майна! Ще я докараш до надписа на картинката. :wink:

Недей да бъдеш толкова сигурен... Има заплати и ЗАПЛАТИ. Мога да ти цитирам доста интересни цифри в БГ , при това не са парашутисти, забележи- не казвам не са с връзки. Ама връзките се изгражат. И не става само с връзки, трябва и да си кадърен. Иначе да- ограничена е покупателната способност, защото и заплатата ти е с фиксирана стойност. Но в бизнеса е същото, не може да правиш по 3-4 к на месец и да искаш да караш С8ца за 150к. Прости си купуваш една кола за 40к и това е. Даже като се има в предвид несигурността на бизнес климата е по-добре да си купиш за 30 някоя френска трошка:)

Ето от мен нещото, което ме дразнеше толкова при работата:
защото просто ходи му обесни на шефа, че са ти вдигнали: наема (айде това не са го пипали), горивото, хранта, тока, водата. Не говоря за прическа селска пръчка или дънки за 200 лева, а за реалните неща, които човек използва, за да съществува и да се чувства човек.

Виж, шефът не се интересува , че на теб не ти стигат парите, това не може да е причина за повишение.!!! ТРябва да го убедиш, че си направил нещо, че заслужаваш това повишение. Щото на мен разходите ми може да са и 10 к на месец, тъй като наемът на къщата с басейн и 1 декар двор да ми е към 3000 на месец. Това трябва ли да го касае шефа?
 
От: От: Offline vs online effort

Виж, шефът не се интересува , че на теб не ти стигат парите, това не може да е причина за повишение.!!! ТРябва да го убедиш, че си направил нещо, че заслужаваш това повишение. Щото на мен разходите ми може да са и 10 к на месец, тъй като наемът на къщата с басейн и 1 декар двор да ми е към 3000 на месец. Това трябва ли да го касае шефа?
Ще започне да се интересува, когато служителите му започнат да се замислят за второ бачкане или начин да запълнят допките с някакви други доходи, а това определено ще повлияе на работа им за него. Много известен факт е, че служителите, които работат за малко пари не дават кой знае колко от себе си, поради причината, че просто имат определен капацитет за деня и е трудно да дадеш на едното място 100% и на другото толкова. И това започва да им се отразява на резултатите. Пък нека не го знаят шефовете.

Аз съм споменал само най-необходимите разходи. Такива гъзарии не се коментират. Не познавам (но сигурно има) хора, които искат вместо БМВ да карат Мазарати, и този им начин на живот ги депресира, но това е вече друго ново, което е меко казано над това, което 80% от хората имат. Все пак идеята е шефа да се съобрази с обстановката - социална и икономическа, като това му даде поглед над всичко. Не можеш да накараш някой да седи и да ти слугува за 600 лева, като в същия момент той има наем - 400 лева, вода - 40 лева, ток - 40 лева (в топлите периоди) и каквото остане явно храна. Такъв човек няма да идва с никакво самучувстие на работа. Знам, че в момента заплатите са се повишили, но такива заплати са повече от срещани, ако някой има съмнения по въпроса.

И само да ти кажа, че кадърните не са много по-добре от връзкарите. Не искам да те сдухвам, но се завърти по няколко бг компании, а и в някои чижди побългарени. Няма да видиш нещо, което да отговаря на логиката. Определено има какво да се корегира в тези структури, говорейки за персонал. Не знам, но пак ти казвам - 3-4К взимат хора на силно мениджърски нива, както и силно специализирани хора, като разработчици, програмисти, финансисти, адвокати (но на някой), хирурзи, добри анализатори, брокери (много добри в областта си) и подобни. Никой от ниските нива не ги взима, независимо колко дипломи има и сертификати е предобил. Не съм виждал никъде търговски консултант на такава заплата (освен ако няма силен % на продажбите и ги изпълнява), продавач (не говорим за супервайзер, макар, че май трябва да е мениджър продажби, за тези пари), друг вид специалист. Важното е към кой работиш и какво реално правиш. Но за 5К чух за един мениджър на една форма за играчки, който не дава 2-3К от рекламния бюджет за сайт и реклама, а примерно вноската му за апартамента му е 1,5К и 1,5К за X5. Демек се оправя с 2К на месец, което реално и на него са му малко, но като гледам как си разпределя бюджета, никак не се учудвам. За мен лично този попада в графата: "Какво по дяволите правя на тази позиция". И повярвай ми, много хорица са така. Аз лично ако получавах тези пари на месец, бих направил всичко възможно да задържа бизнеса на върха, и определено щях да си харча парите по-интелигентно.

За това знам, че си оптимист за обстановката, но реалността е друга. И силно го ценя това в теб, такива хора трябват на БГ, като теб. Хора, които виждат положителното и знаят хората на какво биха откликнали положително. Ако попаднеш на такива като теб (а ти определено ще ги познаеш), тогава има шанс и ти да си на мястото си. Може да бъдеш сигурен в това. Лошото тук е, че %-та е много малък, даже клонящ към нулев. Не исках да ти го казвам, но от моят опит само това мога да ти кажа. Може някой да има друг и да мойте думи да не са 1:1 с неговата реалност и опит и силно се надявам да има такива. Защото ако няма, наистина тук бих мразел да съм прав.

http://www.stevepavlina.com/blog/2006/07/10-reasons-you-should-never-get-a-job/

Нhttp://www.stevepavlina.com/blog/2006/07/10-reasons-you-should-never-get-a-job/ещо по темата с бачкането. :)
 
Последно редактирано:
От: Offline vs online effort

Не хич не съм оптимист за обстановката, всеки може да бъде оптимист само за себе си! Да променя нещата, които зависят от него. И виждам, че има няколко бранша, в които човек си струва да работи- IT, право, медицина. Заплати от 3к там са нещо нормално.
Идеята ми е, че трябва да се мисли, преди да почнеш в някаква сфера, какво мога, какво мога да науча и какво се плаща. А не много ми е кеф да продавам в баничарница- ми хубаво , ама заплата там е 300-400 лв. Това е.
Всичко е преценка, който умее да преценява ситуациите добре, печели. Личното ми наблюдение е, че т.нар вторични умения, не директно професионалните, са в пъти по-важни. - т,е да можеш да се продаваш добре, да моежш да се разбираш с хората, да направиш така ,че важните хора да те харесват , да можеш да създаваш връзки и т.н.
 
Последно редактирано:

Горе