Offline vs online effort

road_runner

Member
Мислех си за следното: ако сравним усилията , и резултатите, до които те водят, няма ли да се окаже, че цялото ни блъскане онлайн е излишно?
С малко преговори в правилния момент си издействаш едно 200-300 лв на месец увеличение. Коства ти да кажем 5-10 минути веднъж годишно. След това тази заплата я взимаш докато си във фирмата. Т.е 5-10 мин труд ти осигуряват 2-3 к на година повече. А ми кажете колко от бизнесите правят толкова въобще, камо ли всяка година да нарастват приходите с подобни темпове.
Тогава не значи ли това, че усилията на повечето от нас (вкл и мен) са лошо насочени. Реално аз само с една командировка в чужбина за седмица без да правя нищо различно, ще изкарам парите, които с блога ми трябва цяла година.

Демотивиращо е нали?
 
демотивиращо е ако правиш сайтове за бг...

афилиейт блог за чужбина с 10 хубави статии може да ти ги прави тези 200 -300 лева (3-5-7 продажби генерирани през афф линк на месец) след няколко месеца развитие а след това почваш следващия... ако са уайт може да си докараш що годе устойчив доход но става бавно... Ако си с краш & бърн стратегия може много бързо да стигнеш и по прилична сума и като думнат правиш следващите.....

Ако така ти дават повишение значи си във много хубава фирма :) което е рядкост за бг... даже доста чужди фирми като дойдат (освен ако не са доста гоеми като ХП) подхаващат бг политиката в плащаният, и веднага давам пример офиса в ирландия, евалюешъни на три месеца според тях въможност за до 30% ръст на топ пътформъри... В бг офиса евалюешъни веднъж годишно максимално получено увеличение от топ пътрформър 12% останалите 5% щото фирмата е на печалба (индексиране с инфлацията) ако не беше на печалба и това нямало да има

Бг фирма - малък шеф на малък маркетинг отдел 1500 заплата преди удръжки дето ги поема на 100% което не е правилно... около 1200 чисти, двама души персонал на по ниски заплати махнаха единия, не вдигнаха заплатите махнаха втория не вдигнаха заплатите "шефа" пое цялата работа с обещание да му назначът асистент/ка... след няколко месеца без допълнителни назначения ... и семинар как да сме по ефективни за 5к платен от шефа реши че това не му мястото щом харчат 5 к за глупости а не му вдигат заплатата явно фирмата не си цени персонала и не е за него... звучи демотивиращо нали
 
От: Re: Offline vs online effort

Бг фирма - малък шеф на малък маркетинг отдел 1500 заплата преди удръжки дето ги поема на 100% което не е правилно... около 1200 чисти, двама души персонал на по ниски заплати махнаха единия, не вдигнаха заплатите махнаха втория не вдигнаха заплатите "шефа" пое цялата работа с обещание да му назначът асистент/ка... след няколко месеца без допълнителни назначения ... и семинар как да сме по ефективни за 5к платен от шефа реши че това не му мястото щом харчат 5 к за глупости а не му вдигат заплатата явно фирмата не си цени персонала и не е за него... звучи демотивиращо нали

Цялата работа в България е на кой си човек. За нашия човек и отдел откриваме, и персонал му назначаваме.
Важно е не толкова кой колко е компетентен и каква работа върши, а чии интереси защитава.
 
От: Offline vs online effort

Това увеличение обикновено се изисква само и ако показателите ти са над таргета, който имаш. В противен случай си е чисто мрънкане и лензене. Но и тогава даже и при изпълнение на текущи задачи, подобряване на всичко, презипълнение за 6-месечен скор с 10% при отиване в офиса на шефа да му се иска някакво увеличение се почва: ама то сега нямаме пари; нали знаеш, че е криза; абе какво увеличение, ти се радвай, че имаш работа в тези времена; еми то твоя отдел е добре, ама другите са зле и се компенсира. Седиш и се чудиш въобще какво си го питал. А ти реално му удваш с твойте постижения, какво си направил от уговореното, и как си с леко преизпълнение отгоре. А то е леко, защото за тези пари не би си радал целия потенциял. Все пак и здравето е пари, пък и работата за слава и чест е вече отживелица.

Бг фирма - малък шеф на малък маркетинг отдел 1500 заплата преди удръжки дето ги поема на 100% което не е правилно... около 1200 чисти, двама души персонал на по ниски заплати махнаха единия, не вдигнаха заплатите махнаха втория не вдигнаха заплатите "шефа" пое цялата работа с обещание да му назначът асистент/ка... след няколко месеца без допълнителни назначения ... и семинар как да сме по ефективни за 5к платен от шефа реши че това не му мястото щом харчат 5 к за глупости а не му вдигат заплатата явно фирмата не си цени персонала и не е за него... звучи демотивиращо нали
Доста познато звучи, няма да се учудя ако този сценарии се разиграе в някоя друга фирма.

За това моя съвет към всички тук, защото за другите или няма да съм с всичкия си или ще съм поредния мечтател. Господ да ги пази тях. Та, съвета ми е: Ако имате някаква идея и искате да я реализирате - направете го. Не започвайте работа, защото там ще ви вземат много повече от това, което ще дадете за вашата идея. Не защото така искате, а защото така ще го направят от работното място. Работете само и само да закрепите временно положението докато започнете да работите за вас. Работе само и само ако имате какво да учите, за да се отделите и да започнете бизнес. Никога не работете с преспективи, че ако сте съвестен и добър служител хората ще го оценят и ще ви тръгне всичко в тази насока. Този сценарии се случва много рядко и с повечето случаи не и тук.

Никога не мислете, че е тъпотия това, което искате да развиете и вярвате в него. Ако го мислите, просто сте един от всичките. Следващат стъпка е скъпият телефона и кола на кредит. А после ли? После е големия БАЧ. Днес по сутрешния блок на БНТ гледах Мишо Шамара (6А), който каза нещо много умно: има два типа хора: овце и овчари, аз съм роден да съм овчар. :) Добре го каза. Допълни: Не може да си прав, здрав, млад човек и да мизерстваш. Ако е така, да знаете, че той е на 99% виновен за положението, в което се намира. Другото е женско хленчене и оправдания.

За това не за друго но когато видя някой да ми казва ама аз се записах за програма и не става. Еми как да стане? Сайт пусна ли? Направи ли го така, че ти да искаш да си купиш продукта? Маркетира ли го така, че да го видят потенциалните ти клиенти? Кое по дяволите не е станали, че се отказваш в началото още. На такива не им обеснявам много, много. Защо ли? Защото като отидат на работа оня от другата страна на заседателната маса ще ги сдуха много повече за много по-малко. И искам тогава те сами да си задата въпроса: Защо не се помъчих повече? Сега ще правя същото за друг. Много ясно, че е така. Но повечето "терикати" го научават по този начин, защото са се изнежили в началото. А после искат неискат ще трябва леко да възмъжеят.

Записал се, регнал се, купил домейн, написал статия и т.н. - добре, а после к'во? Клизма с оцетена киселина? НЕ! Продължаваш - почваш схеми и гледаш от батковците. Седи си, регнал се някъде и готова, ще почне да печели. Ако такова поведение демострират хората и на раб. място от сега да се готвят често да излизат на трудовата борса. Не мога да повярвам, че практиката тук е такава. Но какво да се прави, явно така иска народа. Да са живи и здрави. Само да не реват, че им е тегаво.

За това когато някой тръгне да се отказва и да му се вижда безмислено, при положение, че другите по някакъв начин го правят, нека се замисли каква е алтернативата. И ако му се вижда по-добра, да знае ще ше бъде налаган яко с гегата. И тук не говоря само метафорично. ;)
 
От: Offline vs online effort

Не знам доколко визираш мен в горния постинг, но ще си позволя да отговоря. Съгласен съм, че не трябва да чакаш някой да те оцени. Аз затова съм привърженик на job hopping-a. В това отношение можеш да си докараш увеличния от 20 до 50 % отгоре. Разбира се, трябва да има да предложиш нещо. А не просто да претендираш. А в повечето фирми, в които си заслужава да ходиш , имат годишни ревюта на резултатите ти. Там е момента да убедиш шефа си, че тези 200-300 лв отгоре ги заслужаваш. И 100 да са, пак е добре, защото с годините има натрупване. Интересно изследване в САЩ показваше, че хората, които преговарят за възнаграждението си печелят околи милион повече през кариерата си.
И нека да съпоставяме среден капацитет в работата със средни умения в интернет бизнеса. Мислиш ли, че една средна заплата, примерно 1000-1200 лв в София, е по-трудно изкарваема от същите пари в интернет бизнеса? А какво правим при заплати от 4-5 к на горе? Мисля, че скоро някой посочи едно изследване на печалбите на 10те уж най-големи в онлайн бизнеса у нас. Ми доста стресиращи резултати, ако са верни. по спомен с малко над 200 к печалба беше една доста сериозна компания.
Иначе за мъченето си прав:) не става без мъчене, ма не става и само с него:)
 
От: Offline vs online effort

Не визирам теб. Ти си далеч от това. По принцип говоря. Просто засегна темата и реших да споделя мнението си. Няма конкретен човек към, който е отправено, но ако някой се познае - да вземе навременни мерки. Аз бях по едно време в тази ситуация - мислех, че работата ще бъде този лост на живота, който ше ме повдигне. Но уви, не се случват така нещата.

Като цяло искам да носача вниманието на хората там, където могат наистина да бъдат оценени и повишени, а именно частният бизнес, започнат от тях самите. Другото съм го опитвал много пъти и единственото щастие, което ми е новело е идвало само от колектива, с който работех - заплащането винаги беше не подигравка, но определено ниско за това, което те караха да вършиш.

Съгласен съм с теб, ама средните заплати в София грам не са такива, каквито каза, по-скоро са около 800-900 лева. Ако не вярваш потърси в интернет какво пишат сайтовете, правещи новини и проучвания по въпроса. Второ, ако тия пари не вярва някой, че ще ги изкара онлайн, да - определено работата е неговото място. И последно 4-5К взимат директори, мениджъри в големи компании, много добри в областта си специалисти. Мога да ти кажа, че има много по-голяма вероятност на човек да ги прави тия пари с нещо негово си, отколкото да се провре (защото това е вече факт, че се случва) през връзкарите, за да стигне някъде по топ позициите. Кофти реалност, но аз като съм си комуникирал и продължавам да си комуникирам с мениджъри и директори, често си задавам въпроса: абе този / тази знае за какво говорим реално? На един бях длъжен ба обесня какво е динамичен банер, за да може да си продължим раговора.

Знам, че си оптимист и аз бях. Но съм видял адски несправедливи ситуации и може би това ме кара да държа здраво на теорията с бизнеса и изграждането на такъв, собствен. Пример ще дам не само с мен, бившата ми приятелка трябваше да почне в чужда фирма, за да мине психологическата граница от 1К на месец. И ако сега и звъна за тези 2-3 години, едва ли е минала 1,5К. Даже с тази криза, се чудя дали въобще някой си е направил устата за пари там.

А отностно печалбите на въпросноте медии, да трагично е. За това и ламтя да не се прави нищо тук. Освен, че леко е отровена интернет средата, и медиите допълнително го правят, за да насочат рекламудателите си към тях, другото е, че от части не си и заслужава много. Но реално това е чиста печалба, оборота е бил друг, което реално показва и те колко са успели да спестят или оптимизират разходите. Ако нямаш растеж през годините, то реално или си стигнал максимума или не ти стига мозък, за да порастнеш още. А ако ти кажа, че на една от медиите им акцията е закована на една цена от 4-5 години? То от фундамента идва и техническото. :)

Сори, но много се паля по темата, защото съм го преживял и тук наистина нещо не е наред. И ще си човек е по-зле ако играе играта, отколкото ако си създаде сам негова си. Лоша е средата, знам, но що някой е поел този риск и по някакъв начин е успял да се задържи, значи има лъч светлина. А определено в онлайн отношение нещата са и идея по-лесно. Нека даже поговорим и за възможностите - максимим със заплаюане да се стигне тези 5К, ок. А какво може да се постигне при сайт, който представлява нещо като Twitter или нещо изобретено, което да те метне идея по-далеч. Знам, че говоря като мечтател, ама да се говори и за заплати от рода на 4-5К пак си е леко извън рамките на реалното.
 
От: Offline vs online effort

Виждам смисъла в думите ти. Спрямо масовата ситуация в БГ си прав, някой замислял ли се е обаче, след колко време ще стигнеш до тези 1-2 к на месец. Като сложим период на прохождане от година - две и излиза, че когато почнеш да правиш 1-2к , трябва да наваксаш пропуснатите 1-2 к докато отлепиш.

Това всичко го казвам, не за да отричам интернет бизнеса. Аз лично пари сериозни на този етап не очаквам за мен, просто се уча, и ми е интересно. Ако случайно ме споходи по-мъдра идея трябва да съм готов. А ако не-времето е приятно прекарано, но ако трябваше от това да се издържам щеше да ми е направо невъзможно
 
От: Offline vs online effort

Така е. Повече от прав си. За съжаление трудно се стига тази сума, но пък и имаш на къде да растеж в следващите месеци след като я стигнеш. Да не ти казвам от 1-2К, кога ще скочиш на 3К. Брой го 5-6 години, ако не и повече и то при положение, че бизнеса се задържи такъв, развива се, а не да пропада, както се случва в много голям % от случаите. Даже за да съм по-конкретен в 90% от случаите. Така поне пишеше по големите книжки - бизнесите задържали се на пазара в рамките на 5-10 година са обикновено 10 на 100. Има го и момента, че много рядко някой почва на 2К, и имаш нещо като изпитаелен срок, в който не си на пълна, така, че и там го брой "-" за раб. място.

Знам, че никой нищо не отрича. Просто аз искам да кажа, че бих се върнал на работа при две условия - при яка закъсвация (ама разбирай много яка) или ако ми стане скучно и искам да работя с екип и хора. Това ми е липсвало на работата понякога - всекидневния контакт с позитивни хора и професионалното спазване на бизнес манталитета. Не че сега е по-различно, даже е същото, но там имаш равнопоставени хора и сякаш средата е по-близка до желата от всеки.

Никой за нищо не спори тук. Аз лично искам да видя всички гледани точки и на база тях да си направя изводите. Хубавото тук е, че всеки има такива и това ми дава по-реална представа за заобикалящия ме свят - като го видя през очите и на други потребители. На това се гради и маркетинга, като кампании и реклами.

А относто интернет бизнеса, може да си сигурен, че при тези амбиици и развитие, скоро ще възникне въпроса: Какво подяволите правя на работа, след като имам успешен интернет бизнес? Аз тогава си отговорих: Как какво? Правя някой друг богат. :)
 
От: Offline vs online effort

Не знам доколко визираш мен в горния постинг, но ще си позволя да отговоря. Съгласен съм, че не трябва да чакаш някой да те оцени. Аз затова съм привърженик на job hopping-a. В това отношение можеш да си докараш увеличния от 20 до 50 % отгоре. Разбира се, трябва да има да предложиш нещо. А не просто да претендираш. А в повечето фирми, в които си заслужава да ходиш , имат годишни ревюта на резултатите ти. Там е момента да убедиш шефа си, че тези 200-300 лв отгоре ги заслужаваш. И 100 да са, пак е добре, защото с годините има натрупване. Интересно изследване в САЩ показваше, че хората, които преговарят за възнаграждението си печелят околи милион повече през кариерата си.
И нека да съпоставяме среден капацитет в работата със средни умения в интернет бизнеса. Мислиш ли, че една средна заплата, примерно 1000-1200 лв в София, е по-трудно изкарваема от същите пари в интернет бизнеса? А какво правим при заплати от 4-5 к на горе? Мисля, че скоро някой посочи едно изследване на печалбите на 10те уж най-големи в онлайн бизнеса у нас. Ми доста стресиращи резултати, ако са верни. по спомен с малко над 200 к печалба беше една доста сериозна компания.
Иначе за мъченето си прав:) не става без мъчене, ма не става и само с него:)


Много ценно мнение. Аз също съм привърженик на job hopping-a. Имаш репутация. :)
 
От: Offline vs online effort

Благодаря за което, наистина много хора нямат смелостта да сменят работа постоянно. Притесняват се, как ще гледат на тях, ако имат през 2 години нова работа, как ще се пазарят за пари. А не осъзнават, че работодателят се притеснява също толкова, ако си ценен кадър. Защото знае, какво е да имаш малоумни служители и цени тези, които са добри.
 
От: Offline vs online effort

А не осъзнават, че работодателят се притеснява също толкова, ако си ценен кадър. Защото знае, какво е да имаш малоумни служители и цени тези, които са добри.
Не е точно така. Пак ще се повторя от друга тема, но в България, за жалост, е по-важно на кой си човек. На предишната ми работа имаше хора със средно образование, без Английски и извършващи много по-рутинни дейности, които взимаха повече пари от мен, и тези хора не бяха малко. Мен ме държаха на по-ниска позиция (приложен администратор) за да ми плащат по-малко пари, а ме ползваха за програмист. Това ме вбесяваше.
 
От: Offline vs online effort

А не осъзнават, че работодателят се притеснява също толкова, ако си ценен кадър. Защото знае, какво е да имаш малоумни служители и цени тези, които са добри.
По-скоро почти всичките са на мнение, че няма незаменими и за това така се отнасят към всеки. Те са на принципа, че и маймуна да го работи, след като големия експерт - шефа - го научи, ще се справя. Абе и 7 вишета да имаш, като те плеснат преди някой връзкар, няма много значение. В един момент живота става несправедлив и това е положението тук. Като работех бях на най-ниската заплата, а правех повече работа. За това и аз съм сърдит на БГ работодателите и им пожелавам да нямат такъв балък като мен. Било в полза на човека, защото мани ги парите, т се учиш от най-добрите. За това най-добрите не мърдат 5 години. Зациклянето е повече от яко.

Не виждам как хората имат ентосиазъм, като ги викнат на интервю. Знам какво искат, защото аз съм един от тях, но не знам как са примиряват, защото това се случва в последствие. Най-ги обичам малките фирми, в който всеки прави всичко. Това, че си маркетинг не означава, че като приключиш не може да врътнеш 2-3 фактури за някой клиент.

Много ценно мнение. Аз също съм привърженик на job hopping-a. Имаш репутация. :)
Такива шефа ми от много бившото ми бачкане не ги бръснеше за нищо, той беше на мнение, че хората търсят работа, не защото са недоволни от старата и искат да растат, а защото не са ставали за там и са им теглили една майна. За това и не стигаха до интервю, за да си ги попита конкретно защо са напуснали предишната си работа. И нали знаете, че има много предположения докато не се чуе истината от първо лице. И аз съм за него, но другата страна го гледаше скептично, защото сме такива тук - скептични. :)
 
От: Offline vs online effort

Смислено си говорите в тази тема, което е добре и ме радва.
За мен обаче, job-hopping-а е до време. Прекалено наситената автобиография не е добър показател в дългосрочен аспект.
В същото време съм абсолютно съгласен, че човек трябва да си цени труда и да преговаря за по-добро възнагражение, стига да има причини за това. И още нещо изключително важно от моя опит и от двете страни - за възнаграждение се преговаря сам, не групово, и не с ултиматуми. Само лично с конкретни аргументи - в нормална ситуация успехът е гарантиран.
 
От: Offline vs online effort

Абсолютно вярно! Препоръчвам на всеки, който има малко време, да намери малко време да прочете някоя от най-популярните книги за преговори. Цялата теория там е обяснена и за тези, които внимават ползите са многократни. Не става да ти хрумне, че искаш повишение и айде при шефа.

А джоб хопинга наистина щото е до време, трябва да се практикува от по-рано. А и абравих- никой не ви кара да пишете всичките си работодатели в една автобиография. Това не е офциален документ, така че може да се изготвя по ваше усмотрение
 
От: Offline vs online effort

А и абравих- никой не ви кара да пишете всичките си работодатели в една автобиография. Това не е офциален документ, така че може да се изготвя по ваше усмотрение

Не става - "дупките" във времето се забелязват.
 
От: Offline vs online effort

Не става - "дупките" във времето се забелязват.
Мда, при въпрос: Какво сте правили в периода ХХ-ХХ-ХХХХ и ХХ-ХХ-ХХХХ? Може преспокойно да напишеш, че си бил на някакви курсове, семинари и т.н. за самоусъвършенстване, но като поискат документ става грозно. :)

Тук ситуацията е повече от недрожелюбна. А ако някой е на обратното мнение, скоро ще ме разбере. :) Ако примерно пише Маркетинг Директор на ....; Мениджър Продажби на.....; Специалист Продажби в ....; Интернет Маркетинг Специалист в.... Ако ги насебереш такива, аз лично бих. Но ако е нещо от сорта на Продавач Консултант в ...; Сервитьор в...; Пиколо в.....Да общото е хората и че нямате проблем с комуникацията, но малко цветарка се явявате. Особедно ако всяко е било по 2-3 месеца, или макс 6, което е изпитателния срок. :)
 
От: Offline vs online effort

Мда, при въпрос: Какво сте правили в периода ХХ-ХХ-ХХХХ и ХХ-ХХ-ХХХХ?

Измислих го - ще напиша, че съм работил в Предприемач и ще сложа линк към iTrade-a. :D
 
От: Offline vs online effort

Измислих го - ще напиша, че съм работил в Предприемач и ще сложа линк към iTrade-a. :D
Ххахаах, ако е читав и разбира туй онуй, ще ти го брои голям плюс. Май по това си личи, че хората не са си губили времето тук.

Но темата си струва много, не съм се палил така по една тема от доста време. Как да не дам репче на автора. :)
 

Горе