Onpage SEO на блог - основни стъпки

stroej

Active Member
Ето няколко основни стъпки как да направите он пейдж оптимизация на вашия блог.

1. Използвайте заглавията максимално на самият блог - от меню "Оформление" / "Дизайн". Пишете ключови думи/фрази/изрази.

2. Когато пишете заглавието на темата първо го пишете на латинеца и го публикувайте. После го редактирайте на български. Така УРЛ адреса ви няма да излиза мояблог.blogspot.com/2011/11/blog-post_6870.html, а ще е moqblog.blogspot.com/2011/11/moq-blog

3. Използвайте подзаглавия с тагове - <h2>, <h3>, <h4> и т.н. Тях ги пишете в поста като изберете опция - Редактиране на hmtl или само hmtl

4. Удебелявайте, изпозвайте italic и подчертавайте ключовите думи.

5. Пишете статии с над 350 думи. Уникални. Използвайте картинки и снимки озаглавени с необходимите ключови думи, т.нар. алт тагове.

6. Свързвайте страници, статии една към друга.

7. Сложете допълнителни страници - За контакти, За нас, за реклама, Политика и т.н.

8. Използвайте тагове. Нека всяка публикация има своя таг - поне 1 на брой.

9. Сложете изходящ линк към авторитетен външен сайт - .edu, .gov, YouTube и т.н.

10. Сложете друг шаблон с повече функции или поне необходимите ви. Можете да оформите и този ако прецените.

11. Няколко съвета как да пооправите кода на блога Ви. Това става след като влезете в "Шаблон" -> "Редактиране на хтмл кода"

а) Премахване на лента на блогър - navbar3.JPG Като видите този код за самия шаблон прибавете ето това след него:
#navbar-iframe {
display: none !important;
}

б) Показване на по-добро заглавие:
търсете за ето този код:
<data:blog.pageTitle/>
На негово място напишете ето този:
<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/></title>
</b:if>

в) Мета тагове: търсите този код
<b:include data='blog' name='all-head-content'/>
Под него добавяте този
<meta name="description" content="ТУК НАПИШЕТЕ ТОВА, КОЕТО ИСКАТЕ ДА СЕ ВИЖДА ПРИ ТЪРСЕНЕ В ГУГЪЛ" />
 
Много добре написано. Аз лично за мен бих променил следното:

1. От h4 таг няма смисъл, само до 3 е добре.
2. Мета ключови думи.
3. Статиите да са поне 500 думи.
4. Поне едно изображение на статия с алт таг.
5. Алт тагове на линковете.
 
You must spread some Reputation around before giving it to stroej.com again.
Много добро, бравос бате. ;)

И аз да допълня нещо:

* Слагайте винаги по 1,2,3 или ако искате повече картинки, снимки видеа. Много по-смилаем е за мозъка поста с хубава описателна картинка и гравитиращ текст около него. Може да не вярвате, но една картинка придава един по-силен вид на всяка статия. Задържа погледа и го приканва да чете абзаците и от време на време да тегли към картинката и после пак да продължава да чете.

* Правете дебати след блога си в коментарите. Изслушвайте и отговаряйте на читателите си, те са вашата аудитория, уважавайте ги. Създавайте сами дебатите. Няма да е зле идеята за слагане в рамка и малки описания към нея, ако е конкретна за дадения пост / статия.

* Подредете блога си така, че самите вие да не искате да го затворите или най-много като го направите, преди това да му теглите един букмарк.
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

дам за втора точка щеше да е добре да се бях сетил навреме, сложих заглавието на български и ми излиза едно голямо нищо в урл-а. а лошото е, че веднъж зададено заглавието на страницата, урл-а не може да се промени
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

Проблемът е, че в Блогър май не разпознава заглавията на български и задава странен урл. Ето пример***/p/blog-page_24.html, която щеше да е добре, да бъде ***/p/тактики.html, както си е заглавието. Други страници, които съм задал на английски си излизат нормално, с урл-а на латиница. Все пак това ми е първият блог в блогър и ще си знам занапред. А по принцип ако урл-а си е с български думи, но на латиница, ефекта няма ли да е подобен, в смисъл гугъл да си го разпознава при търсене на кирилица?
ПП не мога да публикувам целия урл
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

Да, ако наистина излизат странни урл-та, то тогава по-добрия вариант е да напишеш заглавието на латиница. Тогава ефекта би трябвало да е подобен като с кирилизираните урл-та. Но ако имаш възможност да излизат на кирилица е по-добре : )
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

1. Използвайте заглавията максимално на самият блог - от меню "Оформление" / "Дизайн". Пишете ключови думи/фрази/изрази.
На мен това ми звучи на спамерски и ботски тип заглавие. В сайт със стотици публикации, не всички са толкова пряко свързани с категориите. Ето например това: http://мъдри-мисли.com/красноречие-реторика - сложено е в категория „Слово” която е тук В моя случай не мисля че логично да слагам Слово? Има и друга тънка нотка например думата цитати, да кажем че я търсят 1k човека, но думи цитати + още нещо, търсят 10k човека, което значи че всеки търси това което го вълнува и нищо повече. Много е трудно да се уцелят „подобните теми”, които го вълнуват потребителя ни и точно моя блог където пиши „Подобни мисли” аз въобще не съм ги уцелил.
За това аз не съм много съгласен да се слагат тези думи в заглавията, а дали те влияят вие сте хората които ще кажат. Мислех че това е оставял п СЕО. А дали съм познал?
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

дам за втора точка щеше да е добре да се бях сетил навреме, сложих заглавието на български и ми излиза едно голямо нищо в урл-а. а лошото е, че веднъж зададено заглавието на страницата, урл-а не може да се промени
Триеш статията, пишеш българското заглавие с латиница, като спазваш правилата, и пускаш наново статията.
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

И аз се сетих за това - трия поста/страницата, копирам съдържанието на нова и слагам заглавие на латиница. После влизам и променям заглавието на кирилица, а урл си остава на латиница. Така или иначе това си е бял кахър, а и този блог си ми е за експерименти, на него се уча.
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

Триеш статията, пишеш българското заглавие с латиница, като спазваш правилата, и пускаш наново статията.

Но преди това копираш адреса на старата, за да г опренасочиш към новата. Ако има линкове към нея де, иначе винаги ще ти виси, като грешен неоткриваем линк.

До ден днешен не намерих начин да пиша ключови думи към статия в блогър без да се налага да дописвам 10 реда в мета таговете. Ако имаш 500 статии представете си колко тага ще има в кода. Ако някой е открил по-лесен начин, моля да сподели.
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

всичко добре написано

На точка 2 ме мъчи малко
примерно при блоггер влизам си нов пост и отивам на html и как да го напиша <h2>и тука текст
как трябва да стане ?
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

<h2>Твоето второ по важност заглавие (подзаглавие) тук!</h2>

Ето така ;)
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

Въпросът ми е относно целият блог - как може да се направи при излизане в SERP-a да се показва само description, без да ми излиза датата на последния пост, което мисля по дифолт е h2. Когато излиза самия пост в SERP е ок да излиза датата. Не успях да намеря инфо за това конкретно в нета, а и не ми се експериментира, понеже ще отнеме дни докато видя дали има резултат в SERP-a.
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

Дано съм те разбрал правилно, но ето как мисля, че ще стане.
Премахни датата от меню оформление и настройки и махни отметката с дата.

За description може да направиш следните няколко стъпки:
Settings -> Search preferences -> Enable search description -> Yes -> Save changes.

После като пишеш всеки пост от дясната страна до дата, място, етикети и т.н. ще ти излиза и: Search description (тук пишеш какво да излиза в СЕРП-а за статията. Кратко описание ако щеш)

Ако не става така отиди в редакцията на html code и виж дали имаш този код:
<b:include data='blog' name='all-head-content'/>
При липсата му го добави преди </head>
 
От: Onpage SEO на блог - основни стъпки

При мен кода за заглавието от точка 11б не ми работи. Искам да ми излиза заглавието на страницата така: Име на поста | Име на Блога.
Как става:
Давате expand widgets, след това Ctr + F и намирате <title><data:blog.pagetitle/></title>
Реплейсваме с този код:
<b:if cond='data:blog.pageName == &quot;&quot;'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/> | <data:blog.title/></title>
</b:if>

Ако някъде съм в грешка, някой да каже :)
 
Последно редактирано:

Горе