Paypal - счетоводен въпрос

mvmrik

Well-Known Member
Понеже ще се наложи да приемам плащания през paypal от други държави и се чудя как ще стане номера със счетоводството, понеже до сега само с БГ съм се занимавал. Някакъв специален фирмен акаунт ли трябва да регистрирам, има ли някакви такси и други особености? Също така се чудя как ще става отчитането на приходите при счетоводството, би трябвало да може да се извади от там някакъв документ. И още нещо - ще трябва ли фирмата да е регистрирана по ДДС или може и без?

Никога не съм се занимавал с това и за това ако някой знае, ще съм благодарен да сподели.
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

Документ се вади от пейпал всеки месец - има едни справки по дати - кога какво е влезнало и излязло от пейпал. Аз лично ги отчитам като месечен оборот - все едно оборота от касов апарат. не съм сигурна дали е правилно, но така го отчитам аз. А за това дали трябва да се регистрираш по ЗДДС мисля, че не задължително. Разгледай задължителното регистриране по ДДС в ЗДДС, за да си сигурен.
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

По-добре да се изкаже някой по-запознат. Ти добре го правиш така, но дали е правилно не се знае.
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

PayPal имат лиценз за банка в Люксембург (ЕС), което автоматично приравнява всички трансакции на банкови. Тоест дали ползваш ДСК в БГ (примерно) или PayPal от счетоводна гледна точка няма разлика.
И да, ако ще ползваш акаунта за бизнес цели, той трябва да е бизнес акаунт. Не мисля, че имаше разлика в таксите.
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

Иво, има лека разлика - едното е в Бг, другото в ЕС. За да няма проблеми, може да се приложи следната схема - игнорираш пейпал въобще в счетоводството си. Правиш сделка извън Бг- пишеш инвойс и си чакаш парите в пейпал. Закриваш счетоводно (с други думи получаваш си парите), когато прехвърлиш парите от пейпал във фирмената сметка. Все едно са ти платили направо по нея. Толкоз.
За ДДСто - няма значение дали си регистриран по ЗДДС или не - всякак можеш да си правиш бизнеса. Има разлика обаче в счетоводството и в стойността на продуктите ако си регистриран или не.
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

Аз мисля, че премиум акаунта е бизнес, честно казано не съм особено запознат. Аз ползвам най-ниското ниво на бизнеса.
Иначе относно ДДС регистрацията, тя не е заради PayPal, а заради предоставянето на услуги в рамките на ЕС (ако е такъв случая).

Имай предвид, че парите минаващи през PayPal към България влизат в статистиките на БНБ и ако става дума за получаване на по-големи суми е възможно от банката да ти изискват документи за произход на парите. По-рано беше 30,000 лева, в момента нямам идея.
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

Сега е 5 000лв.
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

Ами предоставям рекламни услуги в български сайт и исках да се плаща по paypal от всякъде, това означава ли че задължително трябва да съм регистриран по ДДС?
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

Ако клиентите са ти само от България - не е нужно.
За България си имам epay, аз точно за чужденците го искам paypal. Значи няма да стане поне на тоя етап, за сега не ми е изгодно да съм по ДДС, явно ще се чака.
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

Сега е 5 000лв.

5000лв за еденично получена сума ли става въпрос, или може и да е сбор от по-малки суми? Например ако теглиш от PayPal към дебитната карта по 400-500 долара на месец трябва ли да плащаш някакви данъци?
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

При трансфер на суми по-големи от 5000лв. (ако плащаш или зареждаш сметка) собственика на тази сума (в този случай ти) трябва да докажеш произхода им.
Ако теглиш по-малки суми, няма проблеми. Обаче мен ме притеснява това:
Имай предвид, че парите минаващи през PayPal към България влизат в статистиките на БНБ
Това значи ли, че компетентните български органи могат да ми видят транзакциите в пейпал? Или само тези който са направени към БГ банка?
Ако в БГ имат достъп до статистика на получените преводи в моя ПП. тогава как стоят нещата с декларирането на доходите?
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

Едва ли ще ти виждат paypal профила, по-скоро ще видят като прехвърлиш пари в картата си.
 
От: Paypal - счетоводен въпрос

При трансфер на суми по-големи от 5000лв. (ако плащаш или зареждаш сметка) собственика на тази сума (в този случай ти) трябва да докажеш произхода им.
Ако теглиш по-малки суми, няма проблеми. Обаче мен ме притеснява това:

Това значи ли, че компетентните български органи могат да ми видят транзакциите в пейпал? Или само тези който са направени към БГ банка?
Ако в БГ имат достъп до статистика на получените преводи в моя ПП. тогава как стоят нещата с декларирането на доходите?
Не говоря за трансакциите в пейпал по принцип, а само за тези PayPal > БГ Банка
 

Горе