Random генериране на въпроси от моя база данни ? Как ?

appeiron

New Member
Здравейте,
Имам нужда от съвет и предложения. Става въпрос за следното :
Имам 500 въпроса, които в момента са набрани в word.

Искам всеки ден на случаен принцип да генерирам по 20 от тези 500 въпроса.
Условието е следното : Да не се повтарят въпроси и да не се повтарят компилации от по 20 въпроса.

Приемам всякакви предложения и съвети как да се генерират въпросите ?!

Предварително благодаря !
 
От: Random генериране на въпроси от моя база данни ? Как ?

На така зададен въпрос едва ли ще получиш търсения отговор...

аз ще целя на слука: php - всички въпроси трябва да се вкарат в база данни
след това да се направи един скрипт
 
От: Random генериране на въпроси от моя база данни ? Как ?

Избираш си някакъв вид база данни. В най-простия случай може да е php файл съдържащ масив с тези въпроси, който да се внася с include/require. В по-универсалния откъм програмни езици случай може да ползваш JSON (пак във файл).
След като имаш данните в удобен за четене вид (MS глупостите са трудно четими) зареждаш масива и има една проста функция shuffle, с която разбъркваш масива. След това изброяваш първите 20 елемента от масива и си готов.
Вероятността да се повтори една и съща компилация от 20 въпроса е толкова малка, че не си струва дори да я смяташ.

П.П.:
Това може да се реализира на почти всеки програмен език, включително и на Basic за Правец (в случай, че намериш жив такъв). Аз като php програмист ти предложих моя вариант на php.
 
От: Random генериране на въпроси от моя база данни ? Как ?

Php + Mysql. Ако го правиш на масив във фаил, тоя фаил с 500 въпроса ще стане да си е. мамата. Правиш си една добре структурирана или две таблички според зависи от исканията и след това с php, вече си правиш каквото си искаш. ;)
 
От: Random генериране на въпроси от моя база данни ? Как ?

Php + Mysql най-лесно.
Примерна структура

ид Въпрос
1 Да или не?
2 Кога?
.... .......
и една проста MySQL заявка в която вкарваш това
ORDER BY rand() LIMIT 20
Ако държиш да не се повтарят въпросите ,добавяш и поле в което да записваш кога е показан даден въпрос и по това да ги селектираш
 
От: Random генериране на въпроси от моя база данни ? Как ?

Подценявате файловите бази данни (т.е. не-MySQL бази данни). Особено ако е с вкарване на променливи от PHP файл производителността е в пъти по-висока от тази с MySQL. Пряката редакция (т.е. с текстов редактор) на JSON е по-трудна, но не виждам какво са 500 въпроса за един PHP файл съдържащ масив. Като се замисля, и CSV е вариант, тъй като лесно може да си попълва въпросите на MS офиса - Excel (записване като CSV, а не като XLS или XLSX). В съседни колони може да добави и отговори някакви, ако това е целта на задачата.
 
От: Random генериране на въпроси от моя база данни ? Как ?

Просто в базата данни отбелязваш срещу всеки въпрос на коя дата последно е бил ползван.

След това заявката ти става много проста.
 

Горе