SEO с малко пари - абсурд?

kpetrov

Well-Known Member
Обсъждахме с приятели какъв е смисълът на СЕО. Стигнахме до извода, че ако нямаш или не искаш да инвестираш поне едно 20-30 бона (и дори това е малко) практически няма почти никакъв смисъл от СЕО. Каквото и да правиш с малко пари, сайта ти ще излиза на десетнайста страница в гугъл. Другият проблем е, че гугъл вече не е търсачка, а машина за правене на пари. Скриптовете на гугъл в момента са насочени само към това. Така, както си говорехме, установихме, че ползвайки гугъл сме се върнали във времената преди гугъл, когато трябваше да си записваме всеки линк, който ни интересува в текстовият файл. Обаче няма как да заобиколиш гугъл, ако не си насочен само към азиатският пазар, където яндекс е много мощен. Тъй, или иначе стигнахме до извода, че каквото и да правим, с малко пари, сайта ни ще седи на 20-та страница в гугъл, до която ще стигнат не повече от 1 на 1000 търсещи. Нито някой, повече от 1 на 1000, ще си играе да използва филтрите на гугъл, за по-точен резултат.

Ако вие имате някаква друга практика или становище, ще е интересно да се чуе.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Целта не SEO специалиста и маркетолог е да се вложат толкова пари , колкото трябва за да се постигнат резултати . И да успее да убеди клиента си че трябва да се вложат точно толкова пари.

Аз лично не харесвам такива измислени цифри.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Така ще е и за напред, докато не разберете, че сайтовете не се правят с цел да излизат на първите места на Google, а за да бъдат полезни на потребителите. Ако сайтовете са технически издържани и пълни със стойностна информация(респ. услуги), SEO-то се прави от потребителите, а не от индиеца, който се мъчи да събере линкове от всевъзможни замърсители на Интернет. През останалото време, ако знаете, че не покривате техническите и качествени изисквания ще плащате луди пари за SEO и реклама.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Е къф е тоя сайт, че му трябват 20 - 30 бона бе пич? За 2000 лева годишно можете да получавате прекрасни сео услуги и да си печелите от това пре доволно. Да за 15 години ще станат 30 бона, ама през това време най - вероятно вие ще сте направили 300 бона ;)
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Е къф е тоя сайт, че му трябват 20 - 30 бона бе пич? За 2000 лева годишно можете да получавате прекрасни сео услуги и да си печелите от това пре доволно. Да за 15 години ще станат 30 бона, ама през това време най - вероятно вие ще сте направили 300 бона ;)

Първо не става въпрос за Бг пространството, тук има някъв шанс да се направи посещаем сайт и за без пари. Иначе, дай само един пример за нов сайт, който без мощна реклама може ставнително бързо, примерно за година да не достатъчно популярен worldwide.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Така ще е и за напред, докато не разберете, че сайтовете не се правят с цел да излизат на първите места на Google, а за да бъдат полезни на потребителите. Ако сайтовете са технически издържани и пълни със стойностна информация(респ. услуги), SEO-то се прави от потребителите, а не от индиеца, който се мъчи да събере линкове от всевъзможни замърсители на Интернет. През останалото време, ако знаете, че не покривате техническите и качествени изисквания ще плащате луди пари за SEO и реклама.
Проблема е, че гугъл не е гугъл от преди години. Не забелязвате ли, че ви дава като първи резултати, не по точна информация, а по популярност? Другият проблем е, че малко хора ще си играят да скрулват повече от тези излизащи на първите 2-3 страници сайтове. Третият проблем е че много малко хора ползват филтрите. То има и още много теория... примерно търсещият много често избира да кликне първо на линка, който излиза на второ, трето или четвърто място, вместо на първият, въпрос на психика. Смисъла от релкама в гугъл - изглежда ми почти нулев, ти ще си един от поне хилядите в категорията, които са се рекламирали, за да излизат на първите две места, рандом и отбелязани като реклама, и на линка ти дори да излезе, ще кликнат много малко хора.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Е къф е тоя сайт, че му трябват 20 - 30 бона бе пич? За 2000 лева годишно можете да получавате прекрасни сео услуги и да си печелите от това пре доволно. Да за 15 години ще станат 30 бона, ама през това време най - вероятно вие ще сте направили 300 бона ;)

Явно не правиш никаква разлика от сайт до сайт та да забиеш цена от 2 бона.... Дай ми пример дето seo-то е 2 бона и прави 10к всяка година ?
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Не е вярно това. Всичко е знания. Аз имам сайт в УК в мега конкурентна ниша в топ 3 за 20-30 думи и общо взето разходите за СЕО-то са за ПБН-а, т.е около 2к за домейни и хостинг, тва са му разходите. Естествено всичко друго съм си правил сам, ама то там е проблема на повечето хора, че нямат качествено съдържание и не знаят кат да го промотират.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Кой би се наел да оптимизира електронен магазин примерно за дамски дрехи на английски ? И колко пари ще трябват за това ?
Бг пространството е къде-къде по лесно... Най-най-първият ми сайт във вече несъществуващия хит.бг беше на флаш, беше за средно популярна фолк певица :) и имаше над 1500! уникални посещения средно за месец. Е, разбира се времената, тогава, бяха други.

п.с. А това с, което ме интересува да се занимавам е много далеч от онлайн магазин за дрехи. Печалбата е само възможно следствие. А пазара за това в БГ клони към нула.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Не е вярно това. Всичко е знания. Аз имам сайт в УК в мега конкурентна ниша в топ 3 за 20-30 думи и общо взето разходите за СЕО-то са за ПБН-а, т.е около 2к за домейни и хостинг, тва са му разходите. Естествено всичко друго съм си правил сам, ама то там е проблема на повечето хора, че нямат качествено съдържание и не знаят кат да го промотират.
Интересно ми е да видя сайта ти, най-вече тематиката.
 
От: От: SEO с малко пари - абсурд?

Явно не правиш никаква разлика от сайт до сайт та да забиеш цена от 2 бона.... Дай ми пример дето seo-то е 2 бона и прави 10к всяка година ?

Колко според теб са нормалните сео услуги месечно???? В чужбина струват от порядъка на до 400 - 500 евро за ниша и то за сложна ниша. Да ако е магазин и искаш да се развиваш СЕО в няколко ниши, без да ти пука че риска от бан е почти 100%-тов то тогава може да стигнеш и до 1500 евро месечно, но това се случва само със сайтове, който имат супер сериозен адсенс план и са сигурни че преди гугъл да ги накаже, сериозно ще се замисли дали да го направи.

Интересно ми е как говорите за неща, който хич не познавате. Какъв опит ти имаш с чуждестранни сео гуру-та, на каква база спрягаш цените им. Аз лично съм работил с СЕО фирми от 5 различни националности от Европа и смя да твърдя че разликата в цените не е толкова огромна!

Ти си никои, че и да ти давам примери!!! Особено от нещата, който говориш ми показва че си абсолютен хал хабер в сео-то!
 
Каквото и да правиш, принципа е бил винаги един и същ - големите бюджети гарантират по-добри резултати, но трябва да е налично професионален поглед над нещата и завиден опит. Така, че дори и да минеш с някакви си 500-800 лева на месец за SEO (специалист и ресурси), реално е дойде момента, в който ще трябва да се борите не само с добри колкото вас (или по-малко или повече SEO специалисти), но ще се борите с големи бюджети налети в изграждането на бранд. А това е трудно за преборване. Да не мислите, че някой големи брандове са много оптимизирали и са инати през лупа при SEO одит. Не, просто при тях бранда е толкова силен, че не се налага да задълбочават в някои технически елементи, докато сайтове с оскъден започват именно от там - технически гледат нещата им да са много изпипани, преди да наливат, според тях, големите пари. :)

Колкото до Google, той така или иначе ще ви вземе парите. То и сега не е лоша практика да си записвате всеки линк, и да го имате в предвид при линк билдинга, аз лично не съм спрял да го правя. Дори и в момента. :) Набелязал съм си няколко линка за дадена ниша, в които конкурентите присъстват и по мои наблюдения присъствието там е един голям плюс. Обаче в сегашно време всеки разчита на силата на шера, или казано на друг език - вайръла. ;)
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

И аз да се изкажа. Поне от опита, който съм си изградила до момента, мога да кажа, че оптимизацията за google (за бг пазара е тази търсачка) може да бъде или много лесна, или много трудна или нещо по средата. Зависи много от нишата, конкуренцията, подхода, самият сайт и т.н. С бюджет от 200лв може да се направи seo, но може и нищо да не се направи. С бюджет от 2 бона, може пак да се направи много, но може и нищо. И не става въпрос за умения и кадърност, а за съвкупност от много фактори, които определят трудността на дадената ниша и конкретните ключови думи.

Има сайт, който с около 1000лв инвестиция месечно вади към 900% ROI, има и такъв, който се управлява с 3 пъти по-малък бюджет и пак вади добро ROI, но и двата са 2 различни ниши.

Също така, много зависи и от клиента, ако ти помага - то е по-вероятно да се постигне успех, отколкото ако е някой кол, който не го брига кво ще правиш, само да не пипаш сайта му. Само, че къв е смисъла от трафик, ако не може да се монетизира, а монетизирането зависи от самия сайт. И те такива неща. Така, че мисля най-правилното решение, за да е ефективна една seo кампания е да се прави цялостна поддръжка на сайта и да се изготви оферта на база това, а не само някви линкове и малко текстове и айде. Все пак, текстовете трябва да убеждават потребителите да си купят "Х продукт" - иначе няма смисъл от тях. А като са някакви бозави - и какъв е смисъла от seo. Най-добре е да се предлага къстъм оферта, спрямо нишата и да се предлага цялостна грижа за сайта. :) (Тоест да се човърка и вътре в сайта и извън него (беклинкове и т.н.).
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

И аз да споделя скромния ми опит за БГ интернет пространството.
Сам направих сайта си и SEO-то към него. Нишата не е конкурентна, но за няколко месеца изпреварих страници от бгмама, бтв, блиц и др.
Втори резултат съм при търсене на основните ми ключови думи. Пред мен е само Сити клиник, но предполагам скоро ще ги мина и тях.
Като имате предвид, че научих всичко от нулата чрез гледане на туториали, смятам че е напълно възможно сам да си направиш и популяризираш български сайт.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Имам около 1500 уникални посетителя месечно, но с добър conversion rate и огромен ROI (над 200%).
Това е специфична микрониша, но всеки по-голям медицински или новинарски сайт има статия по темата.
Изключително съм доволен, че си направих всичко сам, а не реших да плащам за SEO в началото.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

И аз да споделя скромния ми опит за БГ интернет пространството.
Сам направих сайта си и SEO-то към него. Нишата не е конкурентна, но за няколко месеца изпреварих страници от бгмама, бтв, блиц и др.
Втори резултат съм при търсене на основните ми ключови думи. Пред мен е само Сити клиник, но предполагам скоро ще ги мина и тях.
Като имате предвид, че научих всичко от нулата чрез гледане на туториали, смятам че е напълно възможно сам да си направиш и популяризираш български сайт.

ДА, обаче за някои фирми е нерентабилно сами да си правят сео. В смисъл, представи си някоя голяма компания - да речем като Кока Кола или Ейпъл, или нещо от сорта (не става дума за това какво предлагат, а просто като големина, мащаби) - ти представяш ли си собственика/ците сами да си правят seo. :D Или айде да не е толкова голяма компания. Да кажем нещо по-малко, от порядъка на 50-100 души персонал, примерно. Собственика разбира от строителство, по цял ден се занимава там с неговите си работи и изведнъж да почне да отделя по 2-3-4 часа дневно за seo. O_O

Това е все едно туристическите агенции да си строят курорти и хотели, защото предлагат оферти за почивки....

Та в тази връзка, в някои случаи наистина е по-добре сам да си правиш seo - особено, ако липсва бюджет, но в други е по-добре просто да си платиш и някой друг да свърши работата.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

Пожелавам на всеки във форума да има такава компания (или поне 50-100 души персонал), но честно казано примерът ти не е добър или поне аз не говоря за такъв мащаб.
По темата - SEO-то с малко пари въобще не е абсурд, само трябва желание и повечко усилия.
 
От: SEO с малко пари - абсурд?

@Doctor_BG само не разбрах, продаваш продукти през сайта или само от реклама печелиш, защото 1500 посетителя на месец за сайт са капка в морето.... освен ако не е много тясно нишов
 

Горе