VAT Number ? Помощ !

От: VAT Number ? Помощ !

Намерих форума благодарение на този въпрос, за което ви благодаря.
Виждам, че тук има реално два въпроса.
1. Какво е VAT
2. ДДС - връзката.
Моля ви, ако вече знаете как да се сдобиете с това нещо, да ми кажете как става, че и на мен ще ми трябва.
 
От: VAT Number ? Помощ !

1. Какво е VAT

1. Value Added Tax = Данък Добавена Стойност

Моля ви, ако вече знаете как да се сдобиете с това нещо, да ми кажете как става, че и на мен ще ми трябва.
НАП
 
От: VAT Number ? Помощ !

Здравей,

Зависи за какво ти трябва.

Ако е за приходи от онлайн фрийлансърски услуги - можеш да минеш само с ЕГН-то ти като VAT Number. Идеята е, че когато предоставиш VAT Number си длъжна да си осчетоводяваш приходи/разходи и тем подобни неща покрай този номер, дори да е ЕГН-то ти. Подаваш данъчни декларации и т.н. В България ЕГН като данъчен номер се ползва най-вече от хората със свободни професии и практикуващи занаяти, а фрийлансърските услуги( не всички, но доста от тях) спадат към тази категория общо взето, когато говорим за по-развити страни като Англия и т.н. Така че при тях е общо-прието да използваш личния си граждански номер като данъчен номер, за да може без да отваряш фирма да си плащаш данъци/осигуровки, ако упражняваш копирайтинг услуги, ако продаваш интелектуална собственост, ако имаш приходи от royalties и т.н.

Просто трябва да прецениш за какво ти трябва. Ако е за W8-BEN форма за САЩ - важи същото.

Ако е за продажба/покупка на продукти и е свързано с фактури и т.н. - тогава ти трябва номер по ДДС, който се изкарва от НАП. Но там се консултирай със счетоводител, тъй като има доста тънки моменти, както и дългосрочно задължение от твоя страна да си осчетоводяваш приходите по този начин, независимо дали в бъдеще ще извършваш реално дейност или не.

Поздрави,

Намерих форума благодарение на този въпрос, за което ви благодаря.
Виждам, че тук има реално два въпроса.
1. Какво е VAT
2. ДДС - връзката.
Моля ви, ако вече знаете как да се сдобиете с това нещо, да ми кажете как става, че и на мен ще ми трябва.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Обясни точно какво се опитваш да направиш. Ние ще ти кажем на какво основания ще плащаш глоби (ако те хванат).

Вероятно ще получаваш плащане от фирма, регистрирана в друга държава от ЕС. В този случай ти трябва да си регистриран по ЗДДС в срок 7 дена преди датата на данъчното събитие - тоест ако получиш плащане без регистрация (или не са минали 7 дена от регистрацията) - следва да плащаш глоба (ако те хванат).

Тоест, ще трябва да се абонираш за счетоводно обслужване - твоят счетоводител всеки месец ще подава ДДС декларацията. При изтърван срок - глобата почва от 500 лева (при нулева декларация - ако не си декларирал някакви сделки - глобата може да нарастне).
 
От: VAT Number ? Помощ !

Имам регистрирани домейни в name.com и там ми изискват такъв VAT номер. Само не мога да разбера защо, щом се отнася за фирми, занимаващи се с търговия. Ако сайтът ми е просто информационен, необходимо ли е това? Имам чувството, че искат да ми кажат, че съм длъжен да го въведа и да ми оскъпят домейна с 20%, което няма да стане, просто ще го трансферирам. Забелязох, че някои БГ регистратори вече са вдигнали цените за регистрация на домейни и явно тази такса са си я добавили предварително, без да занимават клиентите си с новите политики на ЕС. Ето и съобщението от тях:
Important changes to our Value Added Tax policy

If you are a resident of any European Union member state, you are required to pay Value Added Tax (“VAT”) in accordance with European Union tax legislation. As such, on Sep. 1, 2015, Name.com will begin charging VAT to customers in the European Union. Because only business-to-consumer sales are taxable, businesses can get an exemption from VAT by submitting a valid and current VAT identification number to Name.com.

It is recommended that you submit your VAT identification number, if any, as soon as possible. Failure to submit a VAT identification number will result in an approximate 20% increase in all charges, including recurring billing charges.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Искат да ти кажат, че ако имаш EU VAT Number, няма да ти начислят ДДС :)
 
От: VAT Number ? Помощ !

А не може ли да прехвърлиш домейна на Джон Смит от Сомалия (или друга държава извън Европейската империя, която не иска ДДС), който да плати за подновяването му с Биткойн?

Проблем ще стане обаче, ако искат от Джон Смит да си покаже паспорта и сметка за ток/вода/телефон. Тогава Джон Смит ще се охарчи за специалист по обработка на растерна графика (a.k.a. Photoshop).
 
От: VAT Number ? Помощ !

Photoshop-a не е проблем в случая, но май ще прибягна към трансфера, заради така или иначе скъпия долар към момента, което не е рентабилно. Вероятно затова са вдигнали и цените на много места, заради курса на долара. Ако изтича един домейн декември и се трансферира, нали се удължаваше до следващия /догодина/ декември, а не до 6 август, ако го направя днес. Ако остатъка се губи, по-добре да си платя десятъка х 2.
 
От: VAT Number ? Помощ !

ДДС- регистрацията е много гадно нещо за малките играчи. Бягайте от него като дявол от тамян.
ДДС регистрация ви трябва само в 2 случая - 1вия случай е когато за последните 12 месеца имате 50 000 + оборот ( тогава е задължителна), И 2рия случай ако търгувате с консумативи или други стоки който големите фирми ползват. Никоя сериозна фирма няма да си купи какъвто и да е консуматив от фирма без ДДС регистрация, защото това са 20% който на края на месеца тя ще прибере.

Няма разлика дали си регистриран по ДДС или не си когато извършваш дейност. И в 2та случая може да извършваш всичко без проблеми и да си издаваш фактури спокойно. Единствено може да направи проблем ако кандидатсвате по проект или поръчка и ДДС регистрацията е поставена като изискване към фирмите Участници.

Никога не се регистрирайте по ДДС ако можете. По добре е да регистрирате 2ра фирма и да разделяте оборота между 2 -3-4 фирми отколкото да плащате ДДС. Плащайки ДДС вие винаги губите !
ДДС-то е изгодно само при много големи фирми. По мое наблюдение ДДС е ок при оборот от минимум 200 - 250 хиляди лева годишно.

Таксата за счетоводство на фирма без регистрация по ДДС - започва от 50 -80 лева. А за фирма регистрирана по ДДС започва от 160 - 200 лева на месец. Който лесно скачат.
Никога не се регистрирайте по ДДС без предварително да сте се консултирал с счетоводител. Добрия счетоводител намира вратички. Ако ви кажат, че трябва да се регистрирате по ДДС, задавайте въпросите "Защо' и " Не може ли да измислим друго" . Не си правете регистрация по ДДС, освен ако не сте абсолютно убедени, че не е възможно да продължите без нея.

П.П
Имайте на предвид, че вече и Физически лица който имат официален оборот над 50 000 за последните 12 месеца са задължени да се регистрират по закона за ДДС
 
От: VAT Number ? Помощ !

ДДС- регистрацията е много гадно нещо за малките играчи. Бягайте от него като дявол от тамян.

Сърцето ми пее! :lol: Що е гадно? Всеки месец ти бият по 20 тояги по петите ли?

Никоя сериозна фирма няма да си купи какъвто и да е консуматив от фирма без ДДС регистрация, защото това са 20% който на края на месеца тя ще прибере.

Ей за това разправям, че няма как да стане! Я ми обясни как ще ги "прибере"?! От къде? На гише "Изплащане на ДДС", на което се редиш в края на месеца? Как? В брой? По сметка? Що пишете подобни глупости не мога да разбера?! Може да ги ползва, но това е нещо съвсем различно от прибирането. Ако не сте на ясно с този факт, поне не въвеждайте в заблуда и другите. Вие, разбира се, имате личното право да продължите да се бутате в тъмното!

Плащайки ДДС вие винаги губите !

Верно ли? Това как става? Всъщност истината е, че при една и съща цена за продукт/услуга фирма, която е по ДДС ще спечели около 4% по-малко от фирма, която не е по ДДС, при условие, че крайната цена и маржа на продукта са еднакви. От друга страна фирма, която не е по ДДС със сигурност няма да бъде предпочетена от контрагенти регистрирани по ДДС, защото това би значело 20-те процента да останат платими от тях, а не да си ги ползват в края на месеца. Та по-малкият кръг от контрагенти, но 4% по-висока печалба заслужават ли си? Бих казал не!
 
От: От: VAT Number ? Помощ !

Сърцето ми пее! :lol: Що е гадно? Всеки месец ти бият по 20 тояги по петите ли?



Ей за това разправям, че няма как да стане! Я ми обясни как ще ги "прибере"?! От къде? На гише "Изплащане на ДДС", на което се редиш в края на месеца? Как? В брой? По сметка? Що пишете подобни глупости не мога да разбера?! Може да ги ползва, но това е нещо съвсем различно от прибирането. Ако не сте на ясно с този факт, поне не въвеждайте в заблуда и другите. Вие, разбира се, имате личното право да продължите да се бутате в тъмното!
Ще ги приспадне от ДДС-то което трябва да плати към държавата. Тоест ако фирмата има да дава 100 лева ДДС но има да взима 80 лева ДДС - ще плати само 20 и другите 80 си остават за нея. Още повече, че ако фирмата има да получава повече ДДС отколкото има да дава, и това ДДС се запази за повече от 3 месеца, може да подаде искане и да получи тези пари по сметката си ! Което си е прибиране.
изказал съм си мнението по прост начин за да бъда разбран по лесно. Извинявам се, че простия ми изказ в случая, може да доведе до грешно интерпретиране.


Верно ли? Това как става? Всъщност истината е, че при една и съща цена за продукт/услуга фирма, която е по ДДС ще спечели около 4% по-малко от фирма, която не е по ДДС, при условие, че крайната цена и маржа на продукта са еднакви. От друга страна фирма, която не е по ДДС със сигурност няма да бъде предпочетена от контрагенти регистрирани по ДДС, защото това би значело 20-те процента да останат платими от тях, а не да си ги ползват в края на месеца. Та по-малкият кръг от контрагенти, но 4% по-висока печалба заслужават ли си? Бих казал не!

4% при 45 хиляди лева ПРИХОД ( не оборот а приход, за да имаш този приход оборота е поне над 70 хиляди) за една година е хиляда и 1800 лева на година. Отделно заради по скупия с средно около 140 лева счетоводител на месец имаш загуби от още 1680 лева.

1800 + 1680 лева са 3480 лева. При приход от 45 хиляди и печалба от 40% са 18 000 лева. Като извадим още 6 хиляди разходи за наеми, осигуровки, ток вода .. ( 500 лева на месец) печалбата пада до 12 хиляди лева. Като махнеш и тези 3480 лева са 8520 лева. Оказва се че при 45 хиляди лева ПРИХОД загубите ако си по ДДС са близо 1/3та от печалбата ти.
Ако таргета ти са крайни потребители който не са регистрирани по ДДС ( физически лица и малки фирми) не ти трябва да си регистриран по ДДС
Както казах и в предния си пост, ДДС-то е нещо лошо за малкия бизнес. Избягвайте всячески регистрацията по ДДС, освен ако не е неизбежна или не ви се налага да работите с фирми, чието задължително условие е да сте регистриран по ДДС, за да могат да си спестят 20%
 
Последно редактирано:
От: VAT Number ? Помощ !

Ще ги приспадне от ДДС-то което трябва да плати към държавата. Тоест ако фирмата има да дава 100 лева ДДС но има да взима 80 лева ДДС - ще плати само 20 и другите 80 си остават за нея.

ТЕ НЕ ОСТАВАТ! Ако има да плаща 100лв ДДС, е реализирала продажби за 500лв без ДДС (600лв с ДДС). ФИРМИТЕ НЯМАТ ДА ВЗЕМАТ! Те ползват! За да ползва въпросните 80, то следва че е РАЗПЛАТИЛА КЪМ НЯКОЙ ДРУГ 400лв без ДДС (480лв с ДДС). С други думи въпросните 80лв ДДС СА ПРИ ПРЕДХОДНАТА ФИРМА ПО ВЕРИГАТА! Въпросните 20лв за внасяне са ДДС-то начислено на разликата между покупна и продажна цена. Просто е, ама трябва да се мисли преди да се говори. И за да ти го покажа нагледно:
Фирма (доставчик)
Фирма търговец
Краен клиент
Фирма търговец заплаща стока на стойност 480лв с ДДС към Фирма доставчик. Продава на Краен клиент на 600лв с ДДС. До тук разликата е 600-480= 120лв с ДДС. По тази причина се внася 20лв ДДС.

Ако и след това не става ясно, не знам как да ти го обясня...

Още повече, че ако фирмата има да получава повече ДДС отколкото има да дава, и това ДДС се запази за повече от 3 месеца, може да подаде искане и да получи тези пари по сметката си ! Което си е прибиране.

Да, така е, но не е толкова цветя и рози. За да стигне до получаване по сметката минава пълна данъчна ревизия. Не познавам някой, който доброволно си го причинява това с изключение на нови фирми и такива, които регулярно са на възстановяване. При последните е доста по-различно, да не коментираме, че са и в друга писта като обороти и тн.

4% при 45 хиляди лева ПРИХОД ( не оборот а приход, за да имаш този приход оборота е поне над 70 хиляди) за една година е хиляда и 1800 лева на година.

Заклевам се, не знам коя фирма извън услугите рендосва през 65% марж! при 70К оборот нека сложим 30% марж (струва ми се в пъти по-реалистичен) са 21К приход. Ако приемем, че съм мега прав за 4%, това са 840лв годишно, което са по-малко от парите за цигари, които давам на месец. Сигурен съм, че са по-малко и от парите за градски транспорт на жител на София...Малко дребнаво ми се струва, особено когато нито ти, нито аз можем да калкулираме пропуснатите продажби от контрагенти, които са по ДДС и липсата на ДДС регистрация на твоята фирма ги е пратила при друг. А то може да се окаже перо в пъти по-голямо от тия 80лв
 
От: От: VAT Number ? Помощ !

ТЕ НЕ ОСТАВАТ! Ако има да плаща 100лв ДДС, е реализирала продажби за 500лв без ДДС (600лв с ДДС). ФИРМИТЕ НЯМАТ ДА ВЗЕМАТ! Те ползват! За да ползва въпросните 80, то следва че е РАЗПЛАТИЛА КЪМ НЯКОЙ ДРУГ 400лв без ДДС (480лв с ДДС). С други думи въпросните 80лв ДДС СА ПРИ ПРЕДХОДНАТА ФИРМА ПО ВЕРИГАТА! Въпросните 20лв за внасяне са ДДС-то начислено на разликата между покупна и продажна цена. Просто е, ама трябва да се мисли преди да се говори. И за да ти го покажа нагледно:
Фирма (доставчик)
Фирма търговец
Краен клиент
Фирма търговец заплаща стока на стойност 480лв с ДДС към Фирма доставчик. Продава на Краен клиент на 600лв с ДДС. До тук разликата е 600-480= 120лв с ДДС. По тази причина се внася 20лв ДДС.

Ако и след това не става ясно, не знам как да ти го обясня...



Да, така е, но не е толкова цветя и рози. За да стигне до получаване по сметката минава пълна данъчна ревизия. Не познавам някой, който доброволно си го причинява това с изключение на нови фирми и такива, които регулярно са на възстановяване. При последните е доста по-различно, да не коментираме, че са и в друга писта като обороти и тн.



Заклевам се, не знам коя фирма извън услугите рендосва през 65% марж! при 70К оборот нека сложим 30% марж (струва ми се в пъти по-реалистичен) са 21К приход. Ако приемем, че съм мега прав за 4%, това са 840лв годишно, което са по-малко от парите за цигари, които давам на месец. Сигурен съм, че са по-малко и от парите за градски транспорт на жител на София...Малко дребнаво ми се струва, особено когато нито ти, нито аз можем да калкулираме пропуснатите продажби от контрагенти, които са по ДДС и липсата на ДДС регистрация на твоята фирма ги е пратила при друг. А то може да се окаже перо в пъти по-голямо от тия 80лв
Само да кажа, че оборота това са средствата който плащаш за стока + тези който получаваш от продадената стока. 21к в случая на твоите сметки не е приход а печалба. Малко си сгрешил с сметките. Прихода е само сбора от парите който си получил при продажба.
Тоест ако заредиш стока за 30 хиляди и я продадеш за 39 хиляди лева ( 30% марж) Твоя приход е 39 хиляди, а твоя оборот е 69 хиляди лева. ( за да остане тематиката с 70к оборот)
На тези 9 хиляди лева ти трябва да платиш ДДС, тоест прихващаш ДДС-то от 30 хиляди което е = 5 хиляди лева. Ти в случая дължиш на държавата ДДС-то на 39 хиляди лева което е 6500 лева.
След приспадането ти внасяш на държавата още 1500 лева ДДС.
В този случай Печалбата ти от 9 хиляди лева се свива на 7500 лева. След което почваш да плащаш разходите. Ако предположим, че поради някаква причина нямаш разходи то делим 7500 лева на 12 месеца получаваш една средна заплата от 625 лева на месец за труда си.
На фона тази заплата, разликата в ДДС-то е равна на 2,4 твой заплати.

Та както казах в предните постове ->
 
От: VAT Number ? Помощ !

Това, което отказваш да признаеш са 2 факта:
1. Тези 1500лв, за които говориш никога не са били ТВОЯ печалба. ДДС са, и като такова са транзитно минаващи пари. Колкото повече ползваш, толкова по-добре. Но те в самата си същност не са твой и НИКОГА не са били.
2. Ако не си регистриран по ДДС, но си купил от ДДС регистриран, то как точно си "на печалба"? Защото по ч.1 би платил данъци на 7500лв, а по т. 2 на 9000. Страшна печалба!
 
От: VAT Number ? Помощ !

Това, което отказваш да признаеш са 2 факта:
1. Тези 1500лв, за които говориш никога не са били ТВОЯ печалба. ДДС са, и като такова са транзитно минаващи пари. Колкото повече ползваш, толкова по-добре. Но те в самата си същност не са твой и НИКОГА не са били.
2. Ако не си регистриран по ДДС, но си купил от ДДС регистриран, то как точно си "на печалба"? Защото по ч.1 би платил данъци на 7500лв, а по т. 2 на 9000. Страшна печалба!

Правиш поредна грешка с изказванията си. Не разпознаваш оборот, приход и печалба. Явно нямаш опит и не си работил с фирма с и без ДДС регистрация. По изказванията съдя, че си идеалист и искаш нещата да стават така както трябва, и аз бях така докато не ми се наложи да работя в тази среда. За да ти стане по ясно, още веднъж ще ти отговоря.

Относно първия въпрос - Тези 1500 лева всъщност са твой. Ако, не си регистриран по ДДС, или си работиш като ЕТ и плащаш по патент ти НЕ дължиш тези пари на държавата. Вместо разход, те остават в твоята печалба. Когато започнеш да плащаш разходите си тези 1500 са в твоята сметка а не в тази на държавата, и с тях плащаш наеми, заплати и други.
Тоест тези пари са ТВОЯ собственост.
Ако си регистриран по ДДС, ти трябва да ги заплатиш на държавата и с останалите пари да започнеш да плащаш покриваш разходите си. ТОЕСТ СИ ЗАГУБИЛ тези пари!( думата загубил може да не е най-точната, но плащането на тези пари си е чиста загуба, защото някой ще ги усвои по втория начин)Така, че този който не признава този факт си ти.
Още повече, че вместо 50 лева за счетоводител ( когато не си регистриран по ДДС) ти се налага да плащаш 200 лева( когато си регистриран по ДДС) тоест губиш още 150 лева на месец. Защото тези пари ги вадиш от собствения си джоб.
Данък печалба за който намекваш се плаща без значение дали си регистриран по ДДС или не си, и в 2та случая го плащаш. Не го намесвай към ДДС-то защото е грешка. ДДС-то е различен вид данък и е независим от данък печалба.

Относно 2рият ти въпрос - Ако не си регистриран по ДДС, но купиш стока от някой който е регистриран по ДДС, ти си на печалба веднага щом продадеш стоката. Онези 4% ( ако си прав, не ми се занимава да го проверявам) са твои от секундата в който си продал тази стока, Тъй като не ти се налага да плащаш ДДС на печалбата си ( разликата в цената на която си купил и цената на която си продал печалбата - 4%-те процента). От тук насетне си напред с още 150 лева спестени от плащане на счетоводител ( повтарям се но искам да разбереш нещата правилно)


Регистрацията по ДДС има много предимства - по лесно получаваш заеми. Фирмата ти изглежда по легитимна за големите работи. Можеш да "играеш" с големите. Но реално за малкия бизнес това е тежест а не бонус. Тази тежест става бонус, когато вдигнеш оборотите достатъчно. И под достатъчно визирам 200 - 250 хиляди оборот, а не законовите 50 хиляди.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Когато си по ДДС разходите ти със сигурност са по-високи отколкото биха били, ако не си по ДДС.

ДДС-то го плаща винаги крайния потребител на дадена стока. Държава получава 20% данък винаги( освен в случаите, в които последният по веригата търговци не е бил по ДДС), дори стоката да мине през 10 търговеца преди това. Всеки от тях плаща ДДС на предишния, и плаща част от печалбата си като ДДС, когато продаде на следващия, или на крайния потребител. Ако не си по ДДС тези сметки пак си влизат в уравнението, просто ДДС-то влиза в твоя джоб. Но винаги последния по веригата плаща цялото ДДС за даден продукт, което компенсира тези преди него за направените разходи за този тип данък. Това е данък предназначен да облага крайния потребител, а не търговците на стоки. Те са просто инструмента, чрез който държавата си прибира данъка. Не са обекта на данъка.

От там насетне - разликата при осчетоводяване на фирма по ДДС няма как да се пренебрегне. Загубата от плащането на данъка също. Това, че всеки месец част от оборота ти отива за данък също. Вместо на края на годината да си платиш 10% от печалбата като данък, ти всеки месец внасяш ДДС. Досадно е и е неудобно. Но няма как.

Единствения начин да си на далавера от регистрацията ти по ДДС е - ако имаш изключително големи разходи за продукти, на които ти си крайния потребител в смисъла на това, че ги ползваш за да извършваш производството, а не само търговия. Т.е. суровини, материали и т.н. Единственият друг начин да прибереш ДДС е ако фирмата ти е на загуба. И тогава прибирането на ДДС се явява утешителна награда за теб.
 
От: VAT Number ? Помощ !

Здравейте,

Имам въпрос относно VAT. Продавам в Амазон около година и имам оборот приметно $5000 на месец и от тези $5000 амазон ми отдържа %15 такса на всеки продаден артикул. За $5000, %15 такса са $750. Амазон до скоро ми одържале %20 ДДС на тези $750 като ДДС. Преди няколко месеца се регистрирах като ЕТ и по ДДС и си регистрирах ДДС номера в Амазон и сега не ми одържат ДДС на тези $750, което е $150. Въпроса ми е освен данък печалба трябва ли да плащам това ДДС от $150 в БГ, което сега не ми го одържат?

П.С. Продавам в Амазон САЩ!

Мерси предварително
 

Горе