windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

a4kata

Member
Откакто минах на тая 10-ца бял ден не съм видял...

Чиста инсталация на windows 10 x64 pro, преди 2 месеца с чисто ново ssd Samsung 850 evo(Не е като да съм спестил пари с ментак ssd).

Първия месец движи си добре от скоро (2-3седмици) от време на време като цъкна на старт менюто не го отваря рестартирам, оправя се, проблема става, когато му скимне. С времето компютърът ми става все по-малко функционален от седмица, функцията за скролване на тъчпада спря да работи става само с 2 пръста, към старт менюто вече се присъединиха и търсачката, volume-то и wifi-то, даже като включих преди малко опитвам се да отворя една снимка вика ми not enough memory натискам ctl alt + del гледам 2ГБ от 8ГБ заети, 40 gb свободни на ssd-то, тва с снимките се оправи след 1 минута. Гледам и някакъв процес без име(качил съм снимка).
И не знам вече какво да очаквам, много се замислям да минавам на линукс някакви съвети каква дистрибуция да избера, коя е най-сигурна?
 

Прикачени файлове

  • 11.png
    11.png
    54 KB · Преглеждания: 63
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Гледам ползваш скайп, виж потърси снимки как изглежда и колко е функционален за линукс преди да минеш от другата страна.
Също и дали драйвери за хардуера ти, че положението без подходящи драйвери ще е и по-зле.
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

ubuntu или mint. Аз съм за mint. Ако не ползваш фотошоп, аутокад или подобни програми (за някой има алтернативи) изобщо не се замисляй. Аз още от win7 като беше на мода минах на линукс и съм много доволен. От тогава на win сядам само като изпиши някой от семейството, че нещо не му бачка.
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Като цяло програмите, които ползвам са скайп, ftp, visual studio, microsoft office, но предполагам open office е алтернатива. Като цяло ще тествам преди да мигрирам ицяло. А тея неща дето ми се е*ава windows-а се притеснявам да не е някой недоброжелател, въпреки, че единственото кракнато нещо ми е windows-a и офиса с kj activator-а.
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Като цяло програмите, които ползвам са скайп, ftp, visual studio, microsoft office, но предполагам open office е алтернатива. Като цяло ще тествам преди да мигрирам ицяло. А тея неща дето ми се е*ава windows-а се притеснявам да не е някой недоброжелател, въпреки, че единственото кракнато нещо ми е windows-a и офиса с kj activator-а.

Няма нужда да мигрираш изцяло. Както си в момента на 10ката, шринкни си някой друг ГБ за Линукс Минт и си го направи dual boot. и оттам почваш да си бачкаш с Минта, а ако ти потрябва нещо на Windows рестарт и влизаш там. Мястото за съхранение на данни може да е общо, смисъл от Линукса пак си виждаш файловете, които сати в другите партишъни. Аз ползвам тоя вариант, защото понякога уж документите са съвместими word с open office, excel и така нататък, но често ми се случва да ми изкарва сбъгнати неща и затова ги отварям от Windows.
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

KMS-бози няма активирани при мен, нямам и проблеми. Оригинален ключ, естествено.

„Бозите“, чрез които се активират нещата, би следвало подробно да се проучат и анализират за loopholes, което в повечето случаи не може да стане, но съм засичал такива, които отварят дупките, така че на когото му е ПРИЯТНО да си интегрира loophole в ядрото при активацията, негова воля.

Процесите не се виждат колко на брой, отделно Task Manager-а има опция за „Command line“ (при десен клик върху Name, където да излиза целият path на нещото. Излишните неща не би следвало да ги има там, както и процеси, които не се знаят за какво служат. Наизустяването на процесите с времето, както и това кои са default-ски още при самата инсталация на Win, би следвало да е от приоритетно значение, за да се знае впоследствие при инсталация на нови неща КОИ са новите процеси и какви странични неща си слагат релевантните софтуерни програми. „Гадините“ така лесно се откриват след време.

Closed Office не е алтернатива на MS Office. Така смяташе и един приятел преди години, бързо-бързо се върна на Win с MS Office.

Задели кинти за Win-10 Pro Key, чистак инсталация и пробвай пак, заедно със Samsung софтуера на SSD-то (Samsung Magician). И с първото пускане наизусти процесите (с вкл. „Command line“) и им направи screenshots. После вече си наслагвай софтуерите без излишните програми/гадини, прикрепени към дадени инсталации.
 
Re: От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

ubuntu или mint. Аз съм за mint. Ако не ползваш фотошоп, аутокад или подобни програми (за някой има алтернативи) изобщо не се замисляй. Аз още от win7 като беше на мода минах на линукс и съм много доволен. От тогава на win сядам само като изпиши някой от семейството, че нещо не му бачка.

Аз също съм на минт от доста време, май ще станат вече 5 години. :) Бил съм на Дебиан, на Убунто, но някак Минта най ми допада. И мани го този Уиндолс. :)
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

И аз имах същите проблеми със Win10. Върнах се на Win7.
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

KMS-бози няма активирани при мен, нямам и проблеми. Оригинален ключ, естествено.

„Бозите“, чрез които се активират нещата, би следвало подробно да се проучат и анализират за loopholes, което в повечето случаи не може да стане, но съм засичал такива, които отварят дупките, така че на когото му е ПРИЯТНО да си интегрира loophole в ядрото при активацията, негова воля.

Процесите не се виждат колко на брой, отделно Task Manager-а има опция за „Command line“ (при десен клик върху Name, където да излиза целият path на нещото. Излишните неща не би следвало да ги има там, както и процеси, които не се знаят за какво служат. Наизустяването на процесите с времето, както и това кои са default-ски още при самата инсталация на Win, би следвало да е от приоритетно значение, за да се знае впоследствие при инсталация на нови неща КОИ са новите процеси и какви странични неща си слагат релевантните софтуерни програми. „Гадините“ така лесно се откриват след време.

Closed Office не е алтернатива на MS Office. Така смяташе и един приятел преди години, бързо-бързо се върна на Win с MS Office.

Задели кинти за Win-10 Pro Key, чистак инсталация и пробвай пак, заедно със Samsung софтуера на SSD-то (Samsung Magician). И с първото пускане наизусти процесите (с вкл. „Command line“) и им направи screenshots. После вече си наслагвай софтуерите без излишните програми/гадини, прикрепени към дадени инсталации.

Що се хабиш? Според теб човек с "кракнат" УИн, че и "активиран" с разни активатори дали ще даде 50 лева за лиценз?
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Що се хабиш? Според теб човек с "кракнат" УИн, че и "активиран" с разни активатори дали ще даде 50 лева за лиценз?

Имам лиценз за windows 7 home premium, което сиреч е windows 10 home, но като цяло преинсталиранито е голяма играчка и ще ми замине някой друг ден ...
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Преди няколко месеца по принуда преминах на Ubuntu 14.04. Преди съм го слагал няколко пъти за проба обаче така и не успях да му свикна.
Наложи се да сложа на стара машина и да си върша работата с него. Е, да не казвам голяма дума ама няма да се върна на Windows. Поне не и без да съм принуден. Използвам офис, браузъри фтп и принтер HP безжичен. Малко странно ми беше в началото но се свиква. Пък и скоростта на самия компютър е .....
 
От: От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Действай така.
Ще си спестиш благословиите по адрес на знайни и незнайни автори на драйвъри (примерно за нвидия видео) и софтуер (прехваления libre office)
Кой каквото и да ти обяснява линукс се използва без графична среда. Останалото е мъки ...

Имам лиценз за windows 7 home premium, което сиреч е windows 10 home, но като цяло преинсталиранито е голяма играчка и ще ми замине някой друг ден ...
 
Абе и аз си казах, че няма да се върна на Windows, но в офиса там е така. ;) Ако зависеше от мен - всичко Линукс. :)

Специално офиса, безжичния принтер и фтп-то преспокойно може да се настроят и през Линукс, не знам какъв е проблема? Може би тъпото HP може да даде проблем, но се оправя, поне при този, който имах аз. Още го имам де, но си почива сега. ;)
 
От: От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Действай така.
Ще си спестиш благословиите по адрес на знайни и незнайни автори на драйвъри (примерно за нвидия видео) и софтуер (прехваления libre office)
Кой каквото и да ти обяснява линукс се използва без графична среда. Останалото е мъки ...

Пълни глупости! Терминала съм го ползвал има няма 5 пъти. И то защото това което ми е трябвало го е нямало в каталога с програмите и съм гледал туториал в някой форум. Никога не съм имал проблем с драйвърите (или поне не такъв за който да няма решение на първа страница на Г). А за libre office ако не правиш някакви специфични диаграми на или други тясно свързани с майкрософт офис неща си е ОК. За средностатистическия потребител libre office си е идеален. Основните неща от майкрософт си ги има.

За останалите благини като скорост на работа, ъпдейти, автоматичен сейв на libre office и възстановяване (примерно след спиране на ток), поддръжка на различни файлови разширения и прочие изобщо няма да ги коментирам.
 
От: От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Пълни глупости! Терминала съм го ползвал има няма 5 пъти. И то защото това което ми е трябвало го е нямало в каталога с програмите и съм гледал туториал в някой форум. Никога не съм имал проблем с драйвърите (или поне не такъв за който да няма решение на първа страница на Г). А за libre office ако не правиш някакви специфични диаграми на или други тясно свързани с майкрософт офис неща си е ОК. За средностатистическия потребител libre office си е идеален. Основните неща от майкрософт си ги има.

За останалите благини като скорост на работа, ъпдейти, автоматичен сейв на libre office и възстановяване (примерно след спиране на ток), поддръжка на различни файлови разширения и прочие изобщо няма да ги коментирам.

За libre-то съм съгласен, не съм имал проблеми с него ама виж за драйверите вече не съм.
За моята видео карта няма читав драйвер и убунтуто с тая графична среда по дефоулт компа работи като калкулатор.
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Откакто минах на тая 10-ца бял ден не съм видял...

Чиста инсталация на windows 10 x64 pro, преди 2 месеца с чисто ново ssd Samsung 850 evo(Не е като да съм спестил пари с ментак ssd).

Първия месец движи си добре от скоро (2-3седмици) от време на време като цъкна на старт менюто не го отваря рестартирам, оправя се, проблема става, когато му скимне. С времето компютърът ми става все по-малко функционален от седмица, функцията за скролване на тъчпада спря да работи става само с 2 пръста, към старт менюто вече се присъединиха и търсачката, volume-то и wifi-то, даже като включих преди малко опитвам се да отворя една снимка вика ми not enough memory натискам ctl alt + del гледам 2ГБ от 8ГБ заети, 40 gb свободни на ssd-то, тва с снимките се оправи след 1 минута. Гледам и някакъв процес без име(качил съм снимка).
И не знам вече какво да очаквам, много се замислям да минавам на линукс някакви съвети каква дистрибуция да избера, коя е най-сигурна?

Мани тая боза, най-големия провал на Майкрософт е тоя джам. На мене лаптопа ми е на 2 години и въобще не върви Windows 10. Имам един от 2008 купен на него никакви проблеми. Ъпгрейдвах, правих чиста инсталация и тая си е, а даже и Майкрософт не могат да кажат какъв е проблема. То по новините се върти също, че има много проблеми с тоя Win. Нали уж беше само 1 вата годидна беше безплатен ъпгрейда пък като гледам все още си го има туй. И ще си е безплатен щото нищо не става от него. Постоянно излизат нови и нови билдове, което ме навява на мисълта, че нещо не е уред. Това твоя проблем най-лесно се оправя със създаване на нов акаунт ама няма смисъл естествено да правим такива упражнения. При мене проблемът е друг: натискам рестарт машината гасне или пък когато затворя капака на лаптопа, той не заспива, само екрана става тъмен, а перките си въртят и тука. След отварянето на капака каквото и да правя екрана продължава да си е черен и трябва всеки път да гася машината физически, което въобще не е хубаво. Тоя проблем го има и при много други потребители и решение няма, а по лошото е, че и от Майкрософт не могат да кажат нищо.
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Седмицата си е най-добре. А иначе скайпа и фотошопа идеално тръгват на линукса, нема що. "Разбирачите"-колеги колко ме убеждаваха да им дам да сложат линукс на компютрите във фирмата и като позволих да се тества си спомням, че после нямахме 2 дена компютри, щото са сръзани в мрежа и като се прецака един, с прецаква всичко. И най-смешното е, че карам всички да си сменят паролите на 2 месеца точно, защото става поразия само ако един компютър се "достъпи" ( може съвсем спокойно да вземат информацията от цялата мрежа, добрали се до един ), за малко да се срине всичко, свързано със сигурността заради тоя линукс + какво ли още не. Това за професионални ( а и според мен за домашни цели ) не става.
 
От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

А някой да ползва Chrome OS?


Бях си го инсталирал да го пробвам, но не ме впечатли и го изтрих.
 
От: От: windows 10-ка се е*ава с мене, много близо съм до линукс

Не е възпитано, когато не си успя да разбереш какво съм написал, да оцениш мнението с "Пълни глупости". Прекален крайно е като оценка.
Терминала няма значение колко пъти си го ползвал ти. Аз съм го ползвал повече от 10 години и се надявам, да сме здрави и да го използвам още много дълго време.
В мнението си намекнах, че линукс е това, което използва системния администратор - без графична среда, стабилност, сигурност ...
Офис пакета - явно наистина не сте използвали поне един от двата, за да не можете да направите разликата.
Ако ви се налага да работите с файлове, изпратени ви примерно от контрагенти с MS office, а вашата организация използва великолепния Libre Office и приемем, че контрагентите ви са повече от двама и изпращат по повече от два файла дневно - за мен ще е удоволствие да се позабавляваме от отварянето на файловете до обработване, преформатиране, разпечатване и т.н. ...
Първите ми инсталации на операционна система са на Windows 98 SE - инсталацията се стартираше със системна дискета :)
От тогава до момента все слушам специалисти отричащи всяка нова версия.
И така вече двайсе години ...

Пълни глупости! Терминала съм го ползвал има няма 5 пъти. И то защото това което ми е трябвало го е нямало в каталога с програмите и съм гледал туториал в някой форум. Никога не съм имал проблем с драйвърите (или поне не такъв за който да няма решение на първа страница на Г). А за libre office ако не правиш някакви специфични диаграми на или други тясно свързани с майкрософт офис неща си е ОК. За средностатистическия потребител libre office си е идеален. Основните неща от майкрософт си ги има.

За останалите благини като скорост на работа, ъпдейти, автоматичен сейв на libre office и възстановяване (примерно след спиране на ток), поддръжка на различни файлови разширения и прочие изобщо няма да ги коментирам.
 

Горе