Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: Windows vs Linux

Аз си инсталирах виртуалбокс и си подкарвам аутокад 2014 и последните офис пакети без проблем. Ако не ми трябват си ползвам линукс средата.

Инсталираш уиндоус във вирчуалбокса ли? И от там отваряш Аутокад? Така ли? Иначе на хардиска си е линукса? Не съм много наясно, пък ми трябва и на тоя комп Аутокад.
 
От: Windows vs Linux

Инсталираш уиндоус във вирчуалбокса ли? И от там отваряш Аутокад? Така ли? Иначе на хардиска си е линукса? Не съм много наясно, пък ми трябва и на тоя комп Аутокад.
Дс точно така
 
От: Windows vs Linux

Като цяло този въпрос малко ми се струва като "дизел или бензин", "бус или камион" и т.н. Истината е, че според зависи за какво се използва - зависи и какво ще инсталираш. Работната ми машина е с Windows7 със всякакъв лицензиран Windows - като започнеш през Windows-a, архиваторите и офис пакета... ВСИЧКО. И е супер удобно. Линукс използвам само за сървъри, защото е много по-стабилен, почти не се налага рестарт, няма графичен режим, който да натоварва средата и още куп неща, които определят кога каква ОС да избера. Имаме клиенти с всякакви ОС - Линукс, Mac, Windows, имаме и клиенти с инсталиран специфичен софтуер, който е разработен специално за тях и т.н. Ако искаме да инсталираме web сървър препоръчваме CentOS - Най-добър съпорт, кръпки, поддържа се от голям спектър WHM-и и т.н. Ubuntu сървър не е лошо, но когато става въпрос за подръжка на 1-2 сървъра, при голям брой не е удобен, още повече, че всеки клиент си има собствени специфични настройки на машината. За дома обаче, за офиса Линукс не може да се сравнява с Windows. Мое лично мнение, което се базира на това, че линукс се дели на няколко много големи дяла в зависимост от пакетния мениджър. Което го прави доста неудобен - трябва ти програма за еди-какво си, тръгваш да търсиш, намираш нещо, ама се оказва, че няма за твоята дистрибуция, или ако има трябва да четеш един ферман, в който е описано как да се прекомпилира... Абе за обикновения потребител това си е истинско мъчение.
А който тук казва, че линукса е окей и няма нужда от антивирусна жестоко се лъже... Там вирусите не се казват вируси, а експлойти, които са стотици пъти по-трудни за откриване от тези в прозорците - не е ясно като дръпнеш един софтуер, за който си чел дали някой не е инжекрирал зловреден код и да прави различни шашми от твое име. Така се оказва, че голяма част от кибер престъпленията се извършват не от интернет сървъри, а от нищо неподозиращи хорица, както и атаките срещу интернет сървърите - тези, в които са включени стотици "хостове" с цел да съборят даден сървър. Онзи ден имахме сървър атакуван от няколко хиляди заразени хоста, които генерираха трафик от типа на 4,5 милиона пакета/сек.
 
От: Windows vs Linux

Така е, но Мак ОС си има един голям недостатък - юникс базирана е. И като казвам, че е недостатък , разбира се има и много предимства, но главния недостатък е терминала. За потребители, които искат юзър френдли ОС не е логично да им предлагаш такъв тип операционна система, най-малкото защото в почти всички уи-та на софтуерите предлагат силно ограничен набор от настройки. И ако искаш нещо да стане както искаш - ами отваряш един терминал и започваш едно редактиране по конфиг файловете и едни проби дали работи като хората... защото това си го прочел в някой форум... не не. Ако трябва да си губя времето в настройки кога ще остане време да работя? Същото е с Линукса - сега хората може да ме нападнат, че ставал, че бил супер, че всичко можело да се направи, ама всичко това има един недостатък - ъпдейтваш и пак започваш да се бориш с новите работи, новите настройки, понякога се налага прекомпилиране на някой пакет... Абе windows е толкова разпространен защото този момент отсъства. Инсталираш и работиш - plug and play. Няма донагласянки, няма четене по форумите как да си подкараш графичната среда (!?) и т.н.
 
От: Windows vs Linux

Никой не те кара да ползваш терминала?
В OS X по дефоулт не се показва :) и почти не се налага да го ползваш, освен ако не лекуваш платени програми :)
Точно за windows съм имал най-много четене по форумите...

Преди време работих в една фирма, на която шефа беше маниак на Маковете... Не ми казвай, че не ти трябва терминал... В една програма като я инсталираш има 10 опции (примерно) и още 100 скрити в разни конфизи..., дето трябва терминал да минеш супер юзър, защото този няма права за тези папки, абе мъка... Колкото до Windows - всички настройки можеш да си ги направиш през GUI - без да използваш команден промпт.
 
От: Windows vs Linux

Така е, но Мак ОС си има един голям недостатък - юникс базирана е.


Егати недостатъка :lol:
И Уиндоус има един недостатък DOS базирана е :)

Unix е най-надеждната/стабилна платформа към момента.
Също мога да спомена, че примерно panasonic използват unix за ядро на софтуера които им управлява TV. За колко друга електроника се ползва unix като ядро няма да споменавам...
 
От: Windows vs Linux

Де съм чувал аз за Линукс...

glndrk - направи ли си труда да прочетеш цялото изречение или се хващаме като удавник за сламка? Ако ти е трудно да дочетеш - просто не се изказвай неподготвен.

DnCmotion - под това, което казах имах предвид, че на зловредния код в Windows всички му викат вирус, а в Linux зловредния код се казва експлойт. Виждал съм толкова много, че ще ти прозвучи като научна фантастика ако ти кажа, ама ще те оставя да живееш с твоя си Mak да се мислиш за велик като не използваш конзола. Между другото - кажи че си Мак-аджия и не използваш конзола и ще ти се смеят също както се смеят на великите хакери дето ползват линукс , ама не знаят даже какво е терминал. И тук следва да питам - след като не използваш терминал какво точно е предимството на Мак пред Windows? Тук е момента да кажа, че в личните ми наблюдения (които включват подръжка на няколко хиляди линукс и windows сървъра) няма лоша операционна система има калпав администратор.
 
От: Windows vs Linux

Не бе то само като прочетох в един от първите му постове че вирусите за линукс се казвали експлойти просто ми стана ясно какъв човек пише...
Опитай се да му обясниш, че юникс е стабилно ядро с факти, и ще видиш че отново ще те обори с абсолютни безсмислици...
Иначе доколкото знам, OS X е базиран по-точно на Бъркли версията на Unix - FreeBSD и е с хибридно ядро, като ползва компоненти с отворен код и графична среда аква и т.н.
Идеята ми бе, че за основа ползва възможно най-читавата версия на BSD, в офиса имаме един уеб сървър на FreeBSD и сме пуснали и няколко VPN тунела и за моя радост, на този бсд сървър нищо не се е чупило и не е спирало да работи въпреки пренатоварването на машината - което се случва доста често.
Докато на други машини с Дебиан, постоянно нещо се прецаква и трябва да се вдига отново(когато се пренатовари).

И Панасоник ползват BSD. Но пак си е Unix (усъвременен)
 
От: Windows vs Linux

Де съм чувал аз за Линукс...

glndrk - направи ли си труда да прочетеш цялото изречение или се хващаме като удавник за сламка?

Така е, но Мак ОС си има един голям недостатък - юникс базирана е.
Изречението свършва до точката :)

Има много неща и под Уин които се правят под "терминал" да не говорим, че 80% от програмите при инсталацията си викат "терминала"...

А то всъщност въпроса е дали е узер френдли, или дали е стабилна и надеждна?

Също така, другия въпрос е на Уин и Линукс потребителя кои му "прави" уина и линукса.
Мога и да ти гарантирам, че при настроена уиндоус и линукс система, един и същи потребител ще искара много повече време на линукс системата от колкото на уиндоус-а. Принципно неопитен потребител преинсталира уиндоус в рамките на 6 месеца...
 
От: Windows vs Linux

Исках да напиша мнението, в момента съм малко зает и мисълта ми е на друго място. Колко неща като потребител правиш от терминала (command prompt), че ми стана интересно?!?!? Дори Windows Server не се управлява от терминал (не, че я няма тази възможност), т.е. всичко се прави от UI. Да, ама в голяма част от случаите на един уиндоус компютър е необходимо да се пусне една антивирусна програма и всичко е окей, но на една линукс машина... Както и да е, не ми се спори - факт е, че уиндоус е потребителски достъпен и затова е много по-разпространен. Хората не обичат вкъщи да седнат и да настройват. Искат да се приберат от работа да седнат и да гледат някой филм, музика или там каквото ти душа иска. Като казах музика... Линукс и Мак още ли нямат вграден мп3 декодер :lol:
 
От: Windows vs Linux

Исках да напиша мнението, в момента съм малко зает и мисълта ми е на друго място. Колко неща като потребител правиш от терминала (command prompt), че ми стана интересно?!?!? Дори Windows Server не се управлява от терминал (не, че я няма тази възможност), т.е. всичко се прави от UI. Да, ама в голяма част от случаите на един уиндоус компютър е необходимо да се пусне една антивирусна програма и всичко е окей, но на една линукс машина... Както и да е, не ми се спори - факт е, че уиндоус е потребителски достъпен и затова е много по-разпространен. Хората не обичат вкъщи да седнат и да настройват. Искат да се приберат от работа да седнат и да гледат някой филм, музика или там каквото ти душа иска. Като казах музика... Линукс и Мак още ли нямат вграден мп3 декодер :lol:

Аз затова питах кои ще настройва уиндоус и кои Линукс. Защото стандартния потребител не може да си инсталира и настрой и Уиндоус. А този дето може да инсталира уиндоуса ще инсталира и линукс (не говоря за настройка). Така, че всичко е много относително. Ако една линукс машина е настроена, може потребителя да си я ползва с години, без да докосва терминали...
 
От: Windows vs Linux

Хехе, аз пък по мои наблюдения линукс не разполага с лейм кодек, а се инсталира допълнително, но може би аз не съм в час с това, защото аз наистина линукс с графична среда не съм виждал с години.
 
От: Windows vs Linux

И Уиндоус има един недостатък DOS базирана е :)
обикновено рабин пише подобни глупости...

последния дос базиран уиндоус е 3.1/3.11
95 управлява паметта и процесора по съвсем различен начин. това, че имаше dos-mode не означава, че е дос-базиран
 
От: От: Windows vs Linux

обикновено рабин пише подобни глупости...

последния дос базиран уиндоус е 3.1/3.11
95 управлява паметта и процесора по съвсем различен начин. това, че имаше dos-mode не означава, че е дос-базиран

Не издавай тайните на уиндоус
 

Горе