Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: Windows vs Linux

Пробвах доста линукс дистрота на този компа на село и нито една не тръгна за разлика от Уин 8.
Толкова лека и удобна, няма нищо общо с 7-та
 
От: Re: Windows vs Linux

Ето това вече и мен ме оздачи. :)
Ча реших, че компа е прецакан нещо, не че е супер машина ама да не може да подкара нищо.
Преди да го хвърля реших да пробвам с 8-та и литна.
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=46292.0

Сега на единия компютър съм с убунту а на село с 8-цата и е малко кофти.
 
От: Windows vs Linux

compiz ми пуснал на такава машина! @uphero проблема не е нито в машината, нито в хардуера, а в задклавиатурното у-во.
Другият път като питаш хората поне чети какво са ти написали.

Иначе за да лети един Windows трябва да се изпълни само едно условия: падане от 10 етаж :D
 
От: Re: Windows vs Linux

И аз съм така. Сега обаче с новия вин ме убеждават, че и той летял (9, 10 или там която е най-новата версия).

Ами лети бе, не виждаш ли чак версиите прескача вече. От 8, та на 10. Ако вземем за вярна теорията, че Windows-ите са читави през версия (98, XP, 7...) се получава кофти заключение. :confused:
 
Re: От: Re: Windows vs Linux

Ами лети бе, не виждаш ли чак версиите прескача вече. От 8, та на 10. Ако вземем за вярна теорията, че Windows-ите са читави през версия (98, XP, 7...) се получава кофти заключение. :confused:

Или Vista..... :) Там направо ни показаха дъното. :)
 
От: Windows vs Linux

Пробвах доста линукс дистрота на този компа на село и нито една не тръгна за разлика от Уин 8.
Толкова лека и удобна, няма нищо общо с 7-та

Аз пък явно съм улучил най-лошата версия на 8цата колега..От както си я сложих доста проблеми с бързината на компа ми :( и все пак дано да ми е това проблема де..
 
Re: От: Windows vs Linux

Аз пък явно съм улучил най-лошата версия на 8цата колега..От както си я сложих доста проблеми с бързината на компа ми :( и все пак дано да ми е това проблема де..

Моята първа работа или по-скоро среща с Win 8 не ми вдъхна много надежди, но пък доста хора я хвалят около мен. :)
 
От: Windows vs Linux

Windows 8 е най-добрата операционна система. Имаш абсолютно всичко, досега не съм имал никакви проблеми и бъгове. Сам ми намери последните драйвери и за повечето устройства, които ги свързвам към компютъра не ми се е налагало да търся софтуер.
 
От: Windows vs Linux

mtaci, и а съм така. Само, че съм на линукс. :) Даже като сложа USB модема за 3G мрежа не ми трябва нито софтуер, нито пък търся драйвъри. Като сложа нова флашка памент не ми мисли 5 минути ами директно зарежда и отваря флашката.
 
От: Windows vs Linux

8 мицата не е лека. Лекотата и се постига по друг начин.
Тествам една 10-ка от около месец и половина 2, много е бърза, в сравнение с 7 зарежда 2 пъти по-бързо, но това не значи, че е по малка, просто е оптимизирана...
 
От: Windows vs Linux

То до голяма степен зависи и от железата. Купуваш SSD и Windows ще ти зарежда за секунди. А по принцип след 7 Windows-ите са много добри операционни системи за средностатистическия потребител. Друг е въпросит, че за девелъпър ти трябва Linux, щото ти поддържа всичо by default, смис че примерно Ruby го инсталираш с един ред код, а за Win са доста бъгави нещата и има шанс да не бачкат, а за Git-ове да не говорим. Та, за всеки има място под слънцето, на съседката от 5тия една ли са и нужни SSH и PHP. :)
 
От: Windows vs Linux

Направо да го караме на BIOS, по темата иначе и аз съм на мнение, че 8-цата е много на ниво и работи перфектно.
Чакаме да видим сега Win10 какво ще донесе.
 
От: Windows vs Linux

Уважавам Linux, но това го ползвам само за да заредя външно Ubuntu (лайв диск) когато ми потрябва да ръчкам нещо из харда дистанционно. И до ден днешен, и на такъв тип потребителска дистрибуция, някои неща пак трябва да се правят с писане на текст - глупаво.

Още в началото на века си спомням как се говореше, че Linux е по-добро, по-леко, по-сигурно от Windows. Тогава още бях с Windows 98, а един приятел ми направи диск с Knoppix. Докато това нещо зарежда, ти си мислиш че си някой хакер, то са кодове по целия екран като в Матрицата. После като зареди - различно е, ама някак космическо, все едно си в космически кораб на междугалактическо пътуване. И никоя програма нямаше свястно име, все бяха едни хакерски имена.

Днешното Ubuntu е по-близо до простичката ни земна същност, но пак остава трудно за възприемане. Основния проблем според мен - феновете на Linux дори не искат да се доближи по използваемост до Windows. Това става въпреки всичко, ама бавно и за десетилетия. На човек просто спира да му пука за Open Source идеята в момента в който се сблъска с тия несвойствени трудности.

За сървър може Linux да е по-добре, обаче идея си нямам, щото опитите ми с Linux на някой VPS винаги са свършвали до появата на черния екран. Сори, аз предпочитам да работя с прозорци, бутони, отметки и такива графични чудеса. Затова ползвам Windows. Да, разпростира се нашироко, има бъгове, има проблеми, но това е положението.
 
От: Windows vs Linux

Такива са съвременните потребители, които не са виждали DOS :D
Друго си е да минеш през 10-15 объркани прозореца за да намериш един чекбокс, вместо да напишеш една команда в шела.
Иначе за десктоп използвам WIN. Няма как, за такива клиенти де пише софтуера. А пък и понякога човек иска да за разсее с някоя игричка.
 
Да, едно време преди да стигнеш до уиндолса минаваше през едно дос зареждане, ама младото поколение май не се се сблъскали с това или да са им обяснявали в даскало как се оперира с дос команди. :) Ех, какви девствени време бяха, а Google още беше с квадратните бутони и оскъдното портфолио със сървиси. :)
 
От: Windows vs Linux

Да, сякаш са 10 команди всичко на всичко. Ако съществото "човек" предпочиташе да пише команди, щеше да си остане на DOS и да не се занимава с лабиринти от прозорци.

Първите ми запознанства с компютрите са точно на DOS, още в техникума с това започнахме. Нямах търпение да дойде часа по информатика за да натискам копчета по клавиатурата и да усещам как командвам текста на екрана.
След това в университета програмирахме глупости на Pascal, а на втория семестър минахме на Word на едни щайги дето можеше да се чуе всяка данна докато се записва на харда.
Малко по-късно в едни часове по английски останах с отворена уста пред невероятното свойство на компютъра да пуска музика към слушалки през Winamp!

Сигурно има някакви 5%-10% от хората дето са влюбени в писането на текст, както има някакъв малък процент хора обичащи часовете по математика (иди ги разбери). Но като започнат да генерализират... едва ли не целия свят е тръгнал на затра само защото останалите 90% от човечеството предпочитат да използват фотографската си памет и да движат мишката вместо да тракат по клавиатурата за всяко нещо. Или просто Linux феновете не са попаднали на подходяща мишка и подложка => разхождането из прозорците е непреодолима мъка, което го разбирам напълно.

Иначе Windows е лагав, смуче от всичко по много и чат пат се чупи, и на всичкото отгоре е платен. Но щом е масовата операционна система, значи има защо, дори ако ще причината да е свързана с мазохизъм.

В същото време има и Mac OS, някъде по света някои предпочитат това пред Windows и Linux :)
 
От: Windows vs Linux

AseasRoa иди в Гугъл и напиши Gnome или просто си сложи някаква модерна дистрибуция на Linux, примерно Debian и ще останеш изненадан. Има мишка, че даже като го къстъмайзнеш става по-красиво от Win :eek:
 

Горе