YouTube смята, че AdBlocker трябва да остане в миналото

Blinky

Owner

Какво смятате по въпроса? Винаги съм се чудел за какво е това чудо като реално повечето нормални сайтове не прекаляват с рекламата. Другите, "по-така", светят като денонощен нон-стоп в краен квартал. Но истината е, че от това се издържат много от тях.
 
Определено им е омръзнало. До преди 2-3 седмици нямаше проблеми за потребителите, които ползват AdBlocker. Сега, за да ти тръгне даден клип, любезно си помолен да го изключиш. Погледнато от камбанарията на тубата, всичко е ясно - целта е да продават повече premium. Като не ти се дават пари - гледай си реклами.
 
Vbox е някакъв ужас. Не знам как продължават да работят.
Ама това още ли съществува. Последно като влизах имаше през 5 мин. реклама на нещо, беше отврат. Да не говорим за дизайна.

Определено им е омръзнало. До преди 2-3 седмици нямаше проблеми за потребителите, които ползват AdBlocker. Сега, за да ти тръгне даден клип, любезно си помолен да го изключиш. Погледнато от камбанарията на тубата, всичко е ясно - целта е да продават повече premium. Като не ти се дават пари - гледай си реклами.
То няма лошо, как иначе ще си избият разходите, ако всеки сложи. Тези в клиповете не са достатъчни. Отделно ще мислят още много начини за монетеризация в бъдеще.
 
То няма лошо, как иначе ще си избият разходите, ако всеки сложи. Тези в клиповете не са достатъчни. Отделно ще мислят още много начини за монетеризация в бъдеще.
Със сигурност. Според мен има два генерални сценария занапред: или ще си увеличат броя на продадените планове, или ще откажат част от аудиторията, която гледа дълги подкасти и подобни, защото рекламите са през има-няма 10 минути.
 
Цената на платения план без реклами на YouTube е неадекватна. Ако не беше 11 лв., а 2 лв. изобщо нямаше да го водим този разговор. Освен това, ако ползваш рекламни формати, които могат да се блокират с добавка в браузъра, значи не си актуален и не заслужаваш печалба. Има рекламни формати, които не може да се блокират. Платените статии са такива.

Блокирането на реклами като цяло се надценява като проблем и обикновено с него борят компании, които предлагат неадекватни услуги и си търсят оправдание за пред инвеститорите защо я няма печалбата. Хората ползват все по-малко лаптопи и настолни компютри, и все повече разчитат на телефони, където в приложенията винаги се виждат рекламите, освен ако не рутнеш телефона и не сложиш адблокер или ползваш VPN с включено блокиране на реклами. Но това го правят под 1% от хората с телефони, тъй че ако някой казва, че адблокерите му съсипват бизнеса за мен това значи, че мениджмънтът е некадърен и трябва да се смени.
 
  • Haha
Реакции: Sky
Всъщност проблема е когато се ползва Хром като браузер, ползвайте други браузъри с адблокъри и няма да ви засекът тъпаците от тубата
 
Цената на платения план без реклами на YouTube е неадекватна. Ако не беше 11 лв., а 2 лв. изобщо нямаше да го водим този разговор. Освен това, ако ползваш рекламни формати, които могат да се блокират с добавка в браузъра, значи не си актуален и не заслужаваш печалба. Има рекламни формати, които не може да се блокират. Платените статии са такива.

Блокирането на реклами като цяло се надценява като проблем и обикновено с него борят компании, които предлагат неадекватни услуги и си търсят оправдание за пред инвеститорите защо я няма печалбата. Хората ползват все по-малко лаптопи и настолни компютри, и все повече разчитат на телефони, където в приложенията винаги се виждат рекламите, освен ако не рутнеш телефона и не сложиш адблокер или ползваш VPN с включено блокиране на реклами. Но това го правят под 1% от хората с телефони, тъй че ако някой казва, че адблокерите му съсипват бизнеса за мен това значи, че мениджмънтът е некадърен и трябва да се смени.
Платените статии не се четат, тъй че не знам къде ги слагаш пред банерната реклама.
 
Всъщност проблема е когато се ползва Хром като браузер, ползвайте други браузъри с адблокъри и няма да ви засекът тъпаците от тубата
а ти си по хитър щото можеш да инсталираш опера ли?
Нали не мислиш, че няма как да те блокират и с операта?
 
Brave не показва нито реклами, нито попъпите на тубата, приканващи да си изключа адблока.

ПП: чист Brave, без допълнително инсталирани адблок екстеншъни.
 
Brave не показва нито реклами, нито попъпите на тубата, приканващи да си изключа адблока.

ПП: чист Brave, без допълнително инсталирани адблок екстеншъни.
И аз ползвам Brave, бях забравил, че има реклами в youtube 🥳
 
Аз лично предпочитам да дам 11лв. за Youtube Premium, но все пак да споделя.

Brave + Pihole и забравяте за реклами.

Pihole блокира около 40% от рекламите още при DNS заявката, което пък пести ресурси на workstation-a ви. Процентите са на база обработени DNS заявки.

Screenshot 2023-10-25 at 21.29.01.png

- За Youtube не работи, защото рекламите са на домейна с контента.
- За ads.predpriemach.com например няма ядове само трябваше ръчно да го blacklist-на, защото не е популярен домейн. ;)

Вкъщи конфигурацията е:
- Pihole ⬇️
- Forward към dnscrypt за да не анализира доставчика къде какво правим. В България не е голям проблем, но когато пътувамe в чужбина там провайдърите имат нужния бюджет, че да обработват трафика и да те таргетират с боклук. Особено в САЩ. ⬇️
- Forward към Google и Cloudflare, които поддържат DoH. DNS сървърите на повечето доставчици в България нямат DoH, защото :hankey:.

Когато съм навън телефона е закачен към VPN, който се хоства пак вкъщи.
- Понякога в чужбина не работи и тогава има два избора:
1. Пускам същата конфигурация в AWS на EC2 в най-близкия регион. С Докер става за секунди.
2. Ако много ме мързи просто включвам Warp+ https://1.1.1.1 Услгата е на Cloudflare и е безплатна.

Да, security freak съм покрай професията ми и много държа DNS-а винаги да е криптиран.

Конфигурацията съм я тествал само с OSX, но би трябвало да работи с Linux, че даже и с Windows, защото и там като при Apple Docker реално е VM.

Може би трябва да добавя и VPN-a към същия compose. 🤔

YAML:
version: "3"

services:
  dnscrypt:
    container_name: dnscrypt
    image: klutchell/dnscrypt-proxy:latest
    networks:
      homelab:
        ipv4_address: 10.10.10.2
    dns:
      - 1.1.1.1
      - 8.8.8.8
    restart: unless-stopped

  pihole:
    container_name: pihole
    image: pihole/pihole:latest
    ports:
      - 53:53/tcp
      - 53:53/udp
    # To expose web interface locally.
    # - 8080:80/tcp
    environment:
      WEBPASSWORD: "${WEBPASSWORD}"
      TZ: Europe/Sofia
      SERVERIP: 10.10.10.3
      DNS1: 10.10.10.2#5053
      IPv6: false
      DNSMASQ_LISTENING: all
    networks:
      homelab:
        ipv4_address: 10.10.10.3
    dns:
      - 1.1.1.1
      - 8.8.8.8
    volumes:
      - pihole:/etc/pihole
      - dnsmasq:/etc/dnsmasq.d
    cap_add:
      - NET_ADMIN
    restart: unless-stopped

volumes:
    pihole:
    dnsmasq:

networks:
  homelab:
    name: homelab
    ipam:
      driver: default
      config:
        - subnet: 10.10.0.0/16
 
Последно редактирано:
Screenshot 2023-10-26 at 15.28.00.png

През това не минава нито една реклама, вкл и в ютуб. @metaverse pi-hole едно време точно заради това му се ядосах и го разкарах.
Аз лично не бих плащал премиум за ютуб.
 
Премуима не е само липса на реклами, дава ти много повече - мюзик, изтегляне офлайн...
 
Виж файлът 30926

През това не минава нито една реклама, вкл и в ютуб. @metaverse pi-hole едно време точно заради това му се ядосах и го разкарах.
Аз лично не бих плащал премиум за ютуб.

Да, AGH също става. Едно и също с правят. :)

И двете са DNS плюс още няколко функционалности.
 
YouTube не ви кара насила да сте негов продукт, но вие не искате да сте продукт, а храненици на безплатен обяд. Същото е и с хората, правещи YouTube видеата.

Реалността е, че хостването на видеа струва пари. Нито тези, които ги гледат, искат да платят за тях, нито тези, които ги създават - някак си не излиза сметката, за YouTube.

Когато има спонсориране във видеото, YouTube печели 0 стотинки от това, каква им е изгодата и от вас зяпачите да печелят нула стотинки, някой трябва да го плати тоя хостинг все пак.

11лв. било много за събскрипшън, 2лв. било по-нормалнот. Е, да, като не плащаш ти сървърите по-добре да е 1 лев. 11 лева на месец ти дават дават безкрайно гледане, ако средната продължителност на клиповете, които гледа човек са 10 минути и имат 3 реклами, т.е. на всеки 3 минути и половина, а вземем среден CPM от 7 долара, който YouTube трябва да избие, това са 330 видеа по 10 минути на месец гледани от потребителя или 11 видеа по 10 минути на ден, или 1 час и 50 минути. Ако гледате повече от това, сте на печалба, ако гледате по-малко, сте на загуба. И обратното на YouTube - ако гледате повече, те са на загуба, ако гледате по-малко, те са на печалба.

Само че го има и друго - при 1000 реклами по 30 секунди, от които да кажем ги скипвате на 10 секунди, пестите 10 000 секунди. Или 150 минути. Повечето хора за 2 часа и полвина могат да изкарат много повече от 11лв. ако ги вложат в работа. Т.е. да нямаш събкрипшън се равнява да плащаш не 11лв. а примерно 50-100лв. на месец за YouTube в пропуснати ползи.

На мен не ми пука дали някой си плаща или не, аз съм за пиратството и безплатния обяд, но в крайна сметка същите хора, които мрънкат че има премиум опция и ги карат да си изключат адблока, ще ореват юрталъка, ако YouTube спрат платформата. Същите тези хора с радост плащат 25лв. на месец кабелна да гледат реклами през 1/3 от времето, в което зяпат телевизора. Или както споменаха горе, с радост ще четат платена статия във вестник, която да им загуби половин час от живота от някой некомпетентен неморален драскач, защото е по-шик така.

Аз през Opera си гледам без реклами. Но сигурно ще си пусна премиум, защото на телевизора не мога да сложа хром, а не искам да си губя живота в реклами. Предпочитам да бъда изнуден от платформа да си платя за гледане без реклами, отколкото по другите по-кофти начини да ми набутват реклами, за които няма adblock.

А хората с адблок откровено ме дразнят вече и мен - налага ми се да наемам магъосници, за да траквам бисквитки и да продавам евтинджоски китайски боклуци на съответните хора с бисквитки. Нищо не се е променило от момента, в който Apple взеха да прилагат тъпите им рестрикции, освен че си губя 2 часа на седмица да обяснявам на програмисти какво искам да направят, за да им заобиколят тъпотиите. Стига с тва прайвъси вече, it's so 1878.
 
Последно редактирано:

Горе