Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Пускал съм я и друг път, но все пак. Вътре има много по темата за компаундинга.

Богъл е създателя на Vanguard. Техните ETF-и имат едни от най-ниските такси за поддръжка.

IMG-8242.png
 
Последно редактирано:
@metaverse - клавиатурата е готина, пиша със същата.
Книгата също е хубава.

Между другото - по време на спора ни, ако забеляза, споменах няколко пъти KO. Ако някой, без да мисли дори за секунда, беше купил, сега щеше да е 2.5-3% напред. За доста кратко време ;)

А по въпроса - дадох нагледен пример как можеш да инвестираш в S&P500 и освен дивидента, 12 години да не получиш друго.
Compounding-а е хубаво нещо, щом искаш да разчиташ на него и това ти стига, за да го наречеш инвестиция - давай.
За мен не е достатъчно за поетия риск за този период. Има далеч по-добри възможности.

И още нещо - официалните данни за инфлация и тнт са много изкривени почти винаги. Аз не бих разчитал на backtests с тези данни.
 
@metaverse - клавиатурата е готина, пиша със същата.
Книгата също е хубава.

Между другото - по време на спора ни, ако забеляза, споменах няколко пъти KO. Ако някой, без да мисли дори за секунда, беше купил, сега щеше да е 2.5-3% напред. За доста кратко време ;)

А по въпроса - дадох нагледен пример как можеш да инвестираш в S&P500 и освен дивидента, 12 години да не получиш друго.

Дори Бъфет през тези години не е получил друго освен компаундинг с по-слаба доходност от S&P500. Смяташ ли, че имаш повече опит и знания от него? ;)

Ще ти подскажа - нямаш.

Compounding-а е хубаво нещо, щом искаш да разчиташ на него и това ти стига, за да го наречеш инвестиция - давай.
За мен не е достатъчно за поетия риск за този период. Има далеч по-добри възможности.

И още нещо - официалните данни за инфлация и тнт са много изкривени почти винаги. Аз не бих разчитал на backtests с тези данни.

Загуби ме в дискусията. Особено с последното изказване.
 
Стигнах целта за 2023г. по-рано.

За 2024. мисля, да гоня поне $2,200. Зависи колко пари успея да вкарам покрай празниците и 13-та заплата.

Което пък означава, че в края на 2024г. портфолиото ще носи по-висока пасивна доходност от социалната пенсия в България. ;)

С това темпо до 2-3г. ще покрия доходите за минимална пенсия.

Между другото някой запознат ли е дали имаме някакъв контрол над това в какво се инвестират нашите пари в пенсионните фондове? Т.е. дали мога да избера S&P500 например? В други държави може.

Screenshot 2023-11-03 at 9.15.37.png
 
Циганите по строежите изкарват по 1000лв за 20-тина дни сигурно, това е смешно, да не говорим, че за година 5 процента на 1000$ е нищо, инфлацията като сложим и си на загуба.
 
Браво, доста добри резултати.


Стигнах целта за 2023г. по-рано.

За 2024. мисля, да гоня поне $2,200. Зависи колко пари успея да вкарам покрай празниците и 13-та заплата.

Което пък означава, че в края на 2024г. портфолиото ще носи по-висока пасивна доходност от социалната пенсия в България. ;)

С това темпо до 2-3г. ще покрия доходите за минимална пенсия.

Между другото някой запознат ли е дали имаме някакъв контрол над това в какво се инвестират нашите пари в пенсионните фондове? Т.е. дали мога да избера S&P500 например? В други държави може.

Виж файлът 30958
 
Циганите по строежите изкарват по 1000лв за 20-тина дни сигурно, това е смешно, да не говорим, че за година 5 процента на 1000$ е нищо, инфлацията като сложим и си на загуба.

Ти след 1г. не си разбрал защо е това портфолио и каква му е целта. Мисля, че и след 20г. няма да разбереш. 🤡 Върни 20-тина странички назад.

Циганите нека да ходят по строежите. Все пак някой трябва да дава евтина работна ръка.

Аз предпочитам да правя пари докато спя.

Screenshot 2023-11-03 at 21.03.04.png
 
И сега...

1. От момента на публикуване на постовете в спора ни ($54 / 1 KO) до сега ($57 / 1 КО) много лесно се изкарват 7% от актив, който рядко се коригира брутално много и е доста сигурна инвестиция. За месец и малко, като време. Тук не включвам дивиденти, между другото.

2. От момента на публикуване на постовете в спора ни ($36 / 1 INTC) до сега ($43 / 1 INTC) печалбата е около 16%. Отново за месец - месец и половина.

Ако някой ми чете глупостите вече щеше да е напред с двуцифрен процент на инвестицията си за месец-месец и малко.
Или защо 5-6%, очаквани само от дивиденти, не са "яката работа".

Дивидентното портфолио е хубаво нещо, но събрано в правилното време, на правилните цени.
Това НЕ Е "timing the market" съвет, разбира се ;)
 
Първо въпросния период от 1-2 месеца не се класифицира като инвестиция. Повечето хора приемат 5г. за минимум като период. :). Т.е. трябва да си изясним кой какво прави - дали инвестира, суингва или търгува. Темата е за дългосрочни инвестиции. Не за търговия.

Това е така, защото шансовете консистентно някой да има успех с всяка транзакция е нула. В най-добрия случай може да има малко над 50% успех.

За да цитирам мой колега:

portfolio turnover is a good risk/return indicator

Богъл също е писал много по темата. Това, което искам да кажа е, че колкото повече търгуваш - толкова повече риск имаш и е почти гарантирано да загубиш пари.

Аз съм напред 49% в INTC, но това няма абсолютно никакво значение. Нас ни интересува дългосрочно какво ще се случва. Като в снимката се вижда и интересен модел.

Screenshot 2023-11-17 at 16.58.50.png

Ако можем да ивадим някакъв извод с KO и INTC:
- статистически обикновено високия дивидент води до ниска обща доходност.
- компаниите с нисък дивидент и висок ръст в дивидента за изминалите 5-10-15г. обикновено имат по-добро капиталово увеличение като цяло.
- който купува всеки месец с DCA щеше да хване голяма част от този ръст. :)

INTC са нагоре, защото правителството на САЩ здраво субсидира и ще продължава да субсидира. Компанията е въпрос на национална сигурност за тях. :)

КО са си прекрасна компания все тая кой какво говори. Въпреки, че ръста в дивидента им е изключително слаб.

Screenshot 2023-11-17 at 17.10.22.png

WSM са чудесен пример за dividend growth компания за това портфолио.
- приличен дивидент.
- отличен ръст в дивидента през годините. 15.68% на годишна база за последните 5г.
- отлично капиталово увеличение през годините.

Screenshot 2023-11-17 at 17.12.46.png

Screenshot 2023-11-17 at 17.31.05.png

По принцип не бих купувал компании с над 2% дивидент, но имам цел да направя конкретен месечен приход и тогава ще започна да обръщам портфолиото. Пък и много компании потънаха прекалено много според мен и сега е добра възможност.

В някакъв етап ще прехвърля част от позициите в комбинация от JEPI, SCHD, SPY и още няколко американски ETF-a. Може и да пробвам high yield ETF-ит като TSLY, но няма да е в този акаунт.
 
Малко се успокоиха нещата и отново започна да става приятно да си проверявам портфолиото.

Скоро не съм имал спад в издаваните дивиденти, а основно ръст. Надявам се в някакъв етап проблемните позиции да ги разкарам, защото не желая компании, които намаляват своя дивидент. Ще изчакам обаче поне още 2-3г. преди да правя промени.

Screenshot 2023-11-28 at 20.08.56.pngScreenshot 2023-11-28 at 20.09.01.png
 
Малко по-рано днес си говорих с колега по темата с гаражите.

Използвам самостоятелен подземен гараж. Автоматичми врати, стелажи за инструменти. Каквото му е нужно на човек. :) Има даже зарядна станция и електромер. Наема е €100лв./м.

Същия гараж в подземието на блока ни се продава за скромната сума от €40,000. Ако приема, че е закупен кеш и не приспаднем абсолютно никакви разходи около поддръжката и прехвърлянето му при по правилото за средна заетост от 90% носи доходност от 2.7% на годишна база.

Едно тъпо и грозно портфолио като описаното в тази тема. С половината инвестирани пари. Аз лично не бих си причинил разправията с наематели.

Ръста от 5.2% от дивидента е сходен с този на цените на гаражите. Ако се съгласим, че продължат се покачват както досега. Можете да бъдете сигурни, че компаниите ще имат по-добро увеличение дългосрочно.

Screenshot 2023-12-02 at 16.55.46.png
 
Гаража ще си държи парите, и ще отива нагоре - че и има реална полза от него. С другото - gamble.
 
Между другото някой запознат ли е дали имаме някакъв контрол над това в какво се инвестират нашите пари в пенсионните фондове? Т.е. дали мога да избера S&P500 например? В други държави може.

Виж файлът 30958

ей, не ти се четат репорти на пенсионни фондове, нито на законодателната им рамка в КФН, преди няколко години гледах портфолиото на пенсионен фонд и имаха цели 0,1% в Тесла...
 
ей, не ти се четат репорти на пенсионни фондове, нито на законодателната им рамка в КФН, преди няколко години гледах портфолиото на пенсионен фонд и имаха цели 0,1% в Тесла...

Това не отговори на въпроса ми...
 

Горе