Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

За или против ядрената енергетика?

  • Напълно за!

    Votes: 14 24.1%
  • Само допълнителни мощности в АЕЦ "Козлодуй".

    Votes: 7 12.1%
  • Напълно против!

    Votes: 16 27.6%
  • Желая развитието на възобновяеми енергийни източници.

    Votes: 14 24.1%
  • Няма да гласувам.

    Votes: 12 20.7%

  • Общо гласове
    58
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Абе не виждате ли, че тоя "референдум" се пуска за да може един път да се каже със сигурност, че нещата са зависели от нас и това е била нашата воля (този път и документирано) Което има и "добра" страна, тази, че започват да се притесняват от хорските настроения. Но лошата е, че ние ОТНОВО сами ще сме си виновни :D
 
От: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

И сега идва интересното - въпросът на референдума. Както е поставен трябва едновремено да гласувам с "ДА" (заради ядрената енергетика по принцип) и "НЕ" (заради АЕЦ Белене). Ако гласувам и с двете, бюлетината ми ще бъде счетена за невалидна. Защо тогава да ходя да гласувам като няма как да ми бъде отчетен точно вотът?

Въпросът е така зададен, че все едно ядрена енергетика може да се развива само чрез строеж на АЕЦ Белене

според мен това не е вярно и ще заблуди много голяма част от хората.

п.п. как беше въпроса преди да го редактират?
 
От: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Ето и самия въпрос на референдума за хората като мен, които не са разбрали и им се налага да търсят в гугъл:
"Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"
А на въпроса аз съм по скоро "За". Но още го обмислям със себе си.

Може ли източник, защото до преди няколко дни още се караха ( разбира се само пред медиите ) каква да бъде точната формулировка.

Абе не виждате ли, че тоя "референдум" се пуска за да може един път да се каже със сигурност, че нещата са зависели от нас и това е била нашата воля (този път и документирано) Което има и "добра" страна, тази, че започват да се притесняват от хорските настроения. Но лошата е, че ние ОТНОВО сами ще сме си виновни :D

Аз мисля, че не ние ще сме си виновни, а политиците ще ни изкарат виновни, за да могат да си измият ръцете.
--------------

На времето, когато сме имали тежка промишленост АЕЦ "Козлодуй" е успявал да захранва цяла България и да изнася. Вярно, че сега всичко там е остаряло, но с един нов реактор бихме били достатъчно независими и да можем да изнасяме.
 
От: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

"Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"

Аз съм ЗА ядрената енергетика в България. През годините у нас са изградени много добри специалисти по атомни електроцентрали и трябва да сме изключително глупави, за да не ги използваме и да ги оставим да избягат в чужбина като затвори Козлодуй. На референдума няма да гласувам, защото искам да се провали. Така е най-добре за всички. Референдумите решават въпросите тотално и категорично. При НЕ ще се ликвидира завинаги всяка възможност за развиване на ядрена енергетика у нас. Това ще е краят. При ДА ще бъдем в слаба позиция за преговори с евентуалните строители. Те са ограничен брой в света, а ние искаме изгодни за нас условия. Когато разберат, че чрез референдум у нас задължително ще се прави нова ядрена електроцентрала ще ни изнудват да платим повече пари. От чисто търговски аспект ДА на референдума ще ни донесе големи финансови загуби. Затова избрах третия вариант, който е също вид позиция. По принцип винаги гласувам на избори. Сега за първи път няма да го направя.
 
http://stopbelene.eu/ вижде този сайт има добри неща

всъшност гласуване не казва че не искаш нова централа това не означава да не се развива в козлудуй ама

и аз отивам към негласуване с цел да няма кворум и да се провали
 
От: Re: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

всъшност гласуване не казва че не искаш нова централа това не означава да не се развива в козлудуй
Във въпроса никъде не са упоменати имена на градове, което значи, че става въпрос за ядрената енергетика в цяла България. Доста ясно е написано и не подлежи на тълкувание. От значение е само самият въпрос, а той е ясен. Поне така ми изглежда на мен. Затова е важно да се провали референдумът. В противен случай ще загубим много. Ако спечели НЕ това е край и на Козлодуй. Никакви нови реактори няма да може да има там или другаде в страната.
 
е нали се спореше че в козлуди не е нова ядрена централа... а само реактор централата си я има и се води обновяване на стара централа не нова

Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?

не означава да не изграждаме ан не да не развиваме... - Обаче политиците доказаха че по продажни утрепки няма с този въпрос който обърква хората
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Да, формално не е, но ако народът каже НЕ на нова централа, това ще значи, че не подкрепя и ядрената енергетика като цяло. След това никое правителство няма да има самочувствието да прави нови блокове, тъй като народът се е произнесъл негативно за нова централа. Дори има възможност организации, които са противници на ядрената енергетика да използват НЕ-то, за да заведат дела срещу държавата, ако реши да прави нови блокове в Козлодуй. Така изграждането ще спре и делата могат да се точат с години. Междувременно ще изтече лицензът на работещите в момента блокове и ще сме принудени да внасяме ток от Турция и Румъния. Ще се стигне до режим на тока през зимата и най-горещите дни на лятото, а в добавка цената на киловат също ще се повиши.
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Във въпроса никъде не са упоменати имена на градове, което значи, че става въпрос за ядрената енергетика в цяла България.

Не съм съгласен! Аз съм против строежа на

"нова ядрена електроцентрала?"

Но не съм против "развиването на ядрена енергетика в България" - и без Белене може да се развива.

Аз така го тълкувам и мисля, че е вярно.

но ако народът каже НЕ на нова централа, това ще значи, че не подкрепя и ядрената енергетика като цяло.
С това съм съгласен.
Въпросът е много шибан и ще се тълкува по няколко начина...а само един от тях е верен.
 
Re: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Да, формално не е, но ако народът каже НЕ на нова централа, това ще значи, че не подкрепя и ядрената енергетика като цяло. След това никое правителство няма да има самочувствието да прави нови блокове, тъй като народът се е произнесъл негативно за нова централа. Дори има възможност организации, които са противници на ядрената енергетика да използват НЕ-то, за да заведат дела срещу държавата, ако реши да прави нови блокове в Козлодуй. Така изграждането ще спре и делата могат да се точат с години. Междувременно ще изтече лицензът на работещите в момента блокове и ще сме принудени да внасяме ток от Турция и Румъния. Ще се стигне до режим на тока през зимата и най-горещите дни на лятото, а в добавка цената на киловат също ще се повиши.

електричеството има още съвсем малко таван да се покачва и да стане по евтино да си сложиш панели на къщата (а панелите вървят надолу цената е паднала пъти за последните 6 години) даже ми споменаха че вече има оферти за по 60 -70 цента($) за ват в Ротердам цена от склад което прави 3000$ за пет киловата мощност и вместо да купуваш по 200 кв от мрежата например купуваш само по 20- 40 киловата например ... отделно че в белите страни е направено лесно да връщаш ток на обратно денем докато работи индусдрия офиси а ти си на работа продаваш целия ток а нощем теглиш от мрежата и сметката ти съвсем се нулира... държавата може да качва колкото си иска тока ама тези със слънчевите батерии не им пука....



точно в това е риска и от нова ядрена централа едно е ако се построи за 2,5 милярда доалра друго е за 6 милярда евро щото никои инвеститор не иска да се набута с участие при тази цена + лихви = 10 милярда евро тока ще толкова скъп че хората няма да искат да го купуват и тока от тази центала ще е на загуба през целия и живот и ще бъде субсидирана от българските граждани който си нямат панели за да си нулират сметките.... а едни далавераджии наши и чужди да приберът едни пари за една централа...

а поевтиняването на соларните технологии е направо плашещо 2006 година са били по 5 евро за ват мошност през 2009 искаха 17 000 евро за 5 киловата домашна система.... миналата година искаха 10 000 лева на 5 киловата система.....или по евро на ват сега сме на 60 -70 цента (американски центове ) не евро центове което си е плашето до 10 години могат съвсем да изместят други технологии а големите държавни централи да се ползват само за индустрията където я има и не може да е зелена и да компенсират соларните технологии вечет (демек да са резерва)

в момента гледаме едни от най високите цени на тока който ще видим (визирам тези в западна европа не нашите) след 10 години ще е по евтин (освен ако не се случи някакъв световен катаклизъм)
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Така е, бъдещето е на възобновяемите източници, но не сме дорасли още за тях, въпреки напредъка. Още поне 20-30 години по-добра енергия от ядрената няма да има. Тя е независима от всичко и с добри запаси от уран може да ни захранва много дълго време. А и има малка вероятност за ситуации, при които може години наред да имаме по-малко светлина. Вече е ставало много пъти в историята на планетата при изригване на големи вулкани или падане на голям метеорит. Вдига се облак прах, който седи дълги години. Ако стане такова нещо, а ние сме накачулили само соларни панели и сме зависими от тях ще останем с пръст в уста. От ток винаги ще има нужда. Това е страшно ценен ресурс. След време и автомобилите ще са само на ток и тогава нуждата от него ще скочи няколко пъти. Откъде ще го взимаме тогава?
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Колко милиарда ще излезе изграждането на новата аец?
Колко милиарда ще излезе изграждането на същата мощност с ВЕИ?
 
Re: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Така е, бъдещето е на възобновяемите източници, но не сме дорасли още за тях, въпреки напредъка. Още поне 20-30 години по-добра енергия от ядрената няма да има. Тя е независима от всичко и с добри запаси от уран може да ни захранва много дълго време. А и има малка вероятност за ситуации, при които може години наред да имаме по-малко светлина. Вече е ставало много пъти в историята на планетата при изригване на големи вулкани или падане на голям метеорит. Вдига се облак прах, който седи дълги години. Ако стане такова нещо, а ние сме накачулили само соларни панели и сме зависими от тях ще останем с пръст в уста. От ток винаги ще има нужда. Това е страшно ценен ресурс. След време и автомобилите ще са само на ток и тогава нуждата от него ще скочи няколко пъти. Откъде ще го взимаме тогава?

зависи какъв е световния катаклизъм ако е слънчево изригване Coronal mass Ejection което да изгори трансформаторите от електропреносната мрежа ще останат работещи само ситемите който са локални и имаш на къщата си никакъв ток няма да може да бъде транспортиран по кабели на големи разстояния със години.... някой казват и повече от десителите... недостатък на центализирана система за снабдяване... а елктормобилите не ги мисли те даже ги мислят да са като система компенсираща мрежата понеже от вас до работа не я харчиш цялата и ти трябва заредена чак за вечерта.. освен това кпд е различно при електордвигатели ....
 
Re: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Колко милиарда ще излезе изграждането на новата аец?
Колко милиарда ще излезе изграждането на същата мощност с ВЕИ?

въпроса за вей не е колко милярда ще излезе въобще не става дума за големи централи но в българия всичко западно е опорочено така че едни хора да се налапат от проекти независимо европейски или не,,,,

Въпроса е колко хиляди лева ще излезе домашна ситема която ти покрива 80%-90-110% нуждите за ток и при живот на тази система от 25 години на коя година излизаш на печалба... и сметката в момента се доближава до това след третата петата година да си на печалба дори и да няма повече развитие на тези технологии е достатъчно да построим белене за да излезе изгодно още след година и половина и тока да достигне цени като в западна европа .... за да стане изгодно след година и половина

идеята е че ако сега харчиш по 200 300 киловата и плащаш да речем 60 -80 лв сметка със солана технология на покрива от 5 киловата да може да покриеш такава сметка че да плащаш не повече от 10-20 лв на месец... тогава държавата иска не иска поради понижената консумация от много домашни потребители и невъзможност да изплаща централата ще трябва да качава още цената на тока а така ще доведе до още по раншно избиване на соларните панели..... като за по малко от година избиваш нещо което ще ползваш 25 години..... да не говорим какво става ако цената падне още веднъж наполовина на панелите което е напълно възможно в следващия пет годишен период или даже по скоро...



Отделно че енергиината мафия не иска да знае както и да се синхронизира лесно законодателството така че лесно да си продаваш излишния ток от панелите не къщата защото тогава няма да може въобще да си реализира скъпите проекти понеже хората ще си нулират сметките за ток... ама като от европеиския съюз ги натиснат да сме бяла дръжава

АЕЦ Белене ще загроби българските данъкоплатци много здраво... ще си имаме един паметник
 
Re: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

-в България има около 20 000 тона запаси от уранова руда, което на практика означава 20 години енергийна независимост.

тук си в грешка може да се ползва само гориво от производителя на реактора (за това се казва че си енергиино зависим в случая от русия заедно с газта и петрола ще добавим и атомното гориво за още 60 години ама като членове на ЕС може да се пре) при първи опит да купиш от друг или произвеждаш гориво производителя може да се разпищи пред международната агнеция по атомна енергия че НЕориганлното гориво прави централта несигурна и затова трябва да бъде спряна а може да е само на 5 години....

колкото каже че струва горивото производителя на реактора толкова струва горивото може да го направи толкова скъпо че да обира голямата печалба от тока а за централата да остават жълти стотинки

(това по принцип не е проблем за държави където централите са частни САЩ, Англия , Германия като ти е скъпо горивото затваряш централта и фалираш нищо че е нова центала например) проблема е като дръжавна че има социален елемент....
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

coolice - мисълта ми е да не се окаже, че може за същата стойност на един аец да може да се докара двойно или нещо такова повече ток със слънце и вятър
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Бившият шеф на АЕЦ "Козлодуй" също няма да гласува на референдума.
- Г-н Йорданов, как ще гласувате на предстоящия референдум - с "Да" или "Не"?

- Какъв референдум, какви 5 лева!? Това е излишно харчене на пари! Няма да ходя да гласувам - няма смисъл! Защото какъв е въпросът? Това е патова ситуация, дори още по-лошо - в шахмата я наричат "цунг-цванг".
Интервюто
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

coolice - мисълта ми е да не се окаже, че може за същата стойност на един аец да може да се докара двойно или нещо такова повече ток със слънце и вятър
Вятърните електроцентрали не са доказани като безопасни за околната среда, защото отнемат енергия от вятъра и така променят атмосферните условия.
За парите за създаване на АЕЦ няма как да се изгради "зелена" централа със същатата мощност. Фотоволтаиците има някакъв шанс да минат АЕЦ-а в сегашния му вид, но този вид енергетика в момента в България се държи от малка група хора, които искат бърза огромна печалба. Който му е интересно може да си направи труда да прегледа държавните изкопни цени за ток според вида на източника.
 

Горе