Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

За или против ядрената енергетика?

  • Напълно за!

    Votes: 14 24.1%
  • Само допълнителни мощности в АЕЦ "Козлодуй".

    Votes: 7 12.1%
  • Напълно против!

    Votes: 16 27.6%
  • Желая развитието на възобновяеми енергийни източници.

    Votes: 14 24.1%
  • Няма да гласувам.

    Votes: 12 20.7%

  • Общо гласове
    58
От: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Днес чух много интересно мнение и ще се опитам да ви го представя по начина, който го разбрах. В едната линия се говореше за по-дълъг период от време.
1. Затворените блокове на АЕЦ " Коздлодуй" подсказват, че е прекалено остарял, за да може да сме енергонезависими за десетилетия напред.
2. Дава възможност след години децата ни да бъдат осигурени с източник на енергия

След това обори някои от другите твърдения:
3. АЕЦ-а е много по-екологичен метод за производство на енергия в сравнение с ТЕЦ и ВЕЦ.
4. При евентуален проблем с някоя АЕЦ, независимо дали ще е в Германия или Белене екологични проблеми ще има и в България.
5. Техниката и технологията използвани в модерните централни ( а не тези от преди 20-30 години ) се равняват на космическите апарати.

Накрая засега на икономическата гледна точна: ( не съм я проверил до колко е достоверна, но все пак ще я споделя )
6. По време на самото изграждане ще доведе много външни инвестиции. Каза, че дори сега правителството е намерило няколко млрд.
7. Можем да изнасяме повече мощности за други страни.

Какво мислите за горното мнение. На мен ми харесва доста. Аз лично бих прибавил, че не можем да развиваме зелена енергия току - така, защото:
- По пътя на прогреса трябва да минем през АЕЦ, както всички други развити страни, за да преминем на по-следващо ниво.
- Голяма част от българите няма нагласата да бъдат екологични
- И в рамките на шегата да кажа, че не можем на всеки блок да окачим вятърен генератор :D

-----------------------------
Хареса ми идеята тези пари да се включат в изолация на жилищата в България. Знаете ли, че по някаква програма( мисля, че е от рода на енергийна ефективност ),домакинствата могат да кандидатстват за отпускане на средства при закупуване на слънчеви колектори?

Тези милярди ги нямаме.
Този износ няма се случи, за 2012 имам голям спад на износа, представи си колко кеф е да имаме 2-ри АЕЦ и да не изнасяме
А иначе ВЕИ е още по-добро и по-ефективно и от АЕЦ, ако така се поставя въпроса.

По-рано съм писал обширно, защо хич не ни трябва 2ри АЕЦ!
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Желая развитието на възобновяеми енергийни източници. "

Кои са тея малоумници, които са гласували за най-скъпата енергия, където стават най-големите далавери и цената е от 3 до 10 пъти по-скъпа от всички източници?

Разбира се, че съм ЗА развиването на ядрената енергетика, само че ГЕРБаджиите ни смениха въпроса, няма нещо където да се намесят и да не са го разтурили, може ли аз да съм се подписал за едно, те да ми променят въпроса. Добре, че тая година нещата ще си дойдат на мястото след изборите.


Тя цената е ясна, около 5-6 милиарда, а не каквото изкарват герберите и сините, че цената щяла да бъде 20-30 милиарда. Хич не им се връзвайте на провокациите на герберите. Те руснаците си го казаха много ясно каква им беше цената и щяхме да имаме 51 процента участие, сега ще го ядем, заради бойко. Така- така - днес сме за, утре против, така политика и държава не се управлява - не може най-непридвидимото нещо в тая държава да е държавата в лицето на премиера бойко борисов.
 
От: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Желая развитието на възобновяеми енергийни източници. "

Кои са тея малоумници, които са гласували за най-скъпата енергия, където стават най-големите далавери и цената е от 3 до 10 пъти по-скъпа от всички източници?

За това ли Германия преминава на слънчева енергия?

Кофти номер ти се падна при гласуването - 13. :!:
 
От: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

За това ли Германия преминава на слънчева енергия?

Кофти номер ти се падна при гласуването - 13. :!:

Да, а затуй Франция има към 30 ядрени електроцентрали, давай да не мерим европата с България, те германците имат пари да плащат ток, също така имат доста енергийни дружества, не са само 3 скапани гадни мръсни монополисти.
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

ахаха а така с "бум и трясък" И аз май трябва да взема малко почивка, да набера подобна POWER, че нещо съм се разлигавил :D
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Кой според вас и с каква цел спонсорира сайта http://referendumbelene.com/ и рекламните клипове по бтв? Рекламата ми прилича на една с едни секири дето сякаха един самолет помните ли ги..
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Хоризонт, преди малко: "До месец ще са готови нормативните документи, уреждащи монтажа на слънчеви панели на балконите на жилищните блокове."

Да видим доколко ще е опростена процедурата. Или ще е поредния препъни камък с хиляди изисквания - имате право, ама не можете.

Кой според вас и с каква цел спонсорира сайта http://referendumbelene.com/ и рекламните клипове по бтв? Рекламата ми прилича на една с едни секири дето сякаха един самолет помните ли ги..
Това трябва да е риторичен въпрос, нали?

Явно са си включили SEO екипа.
 
Последно редактирано:
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Един от основните проблеми, който никой до момента не засегна е за отработеното ядрено гориво. В България има 2 площадки за временно съхранение. Едната остана без лиценз, а втората не отговаря на изискванията и също ще и бъде отнет лиценза. Та в момента от Козлодуй няма къде да се съхранява горивото, докато се извози до Русия.

От друга страна не бива да се плаши населението с опасност, радиация и прочие. Аец Козлодуй е построен също на сеизмичен район, технологията в него е в пъти по-стара. Добре е да се знае, че в Козлодуй е използвана защита с три кръга, а вероятност за авария има само в първи, който е изолиран... безопасност далеч тази над фукошима.

И да най-евтината електроенергия е от АЕЦ, защо България трябва да изостава, имайте в предвид, че нефта и въглищата стават все по-скъп ресурс, въвеждат се квоти за CO2, който вече са валидни и в България и цената на електричеството от ТЕЦ в следващите 5 години ще поскъпне с над 50% ....

Та аз не искам електричеството да е лукс, а да е достъпно
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Кой според вас и с каква цел спонсорира сайта http://referendumbelene.com/ и рекламните клипове по бтв? Рекламата ми прилича на една с едни секири дето сякаха един самолет помните ли ги..

Е и какво?
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

За мен по-интересния въпрос е - може ли да се инвестират 10 млрд. евро в нещо друго? По-изгодно, по-екологично, по-рентабилно и тн? Не говоря за енергетика, ако щете в трактори и комбайни?
Когато ги дава някой друг 10 млрд. звучат малко, но ако дръпнат образно казано от всеки от нас по 5000 лв., ще има революция, нали? :p
 
От: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

За мен по-интересния въпрос е - може ли да се инвестират 10 млрд. евро в нещо друго? По-изгодно, по-екологично, по-рентабилно и тн? Не говоря за енергетика, ако щете в трактори и комбайни?
Когато ги дава някой друг 10 млрд. звучат малко, но ако дръпнат образно казано от всеки от нас по 5000 лв., ще има революция, нали? :p

Ти май само ГЕРБерите си чувал какво говорят? Парите ( 51 процента дял щяхме да имаме ) щяха да ги осигури НЕК без нито 1 цент пари от бюджета.
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Нито едните слушам, нито другите - все са пари, нали така? Не казвам кой ще ги даде, а питам 10 млрд. в това ли трябва да се инвестират? Защото си представям с 10 млрд. евро и правилно насочени към селско стопанство (например) какво може да стане. Енергията ще поскъпва, но не забравяйте храната и каква криза се задава там. Непрекъснато се освобождават терени за енергия - вятърни, слънчеви, рапица и тн, за сметка на обработваеми стопански площи. Както и да е, отплесвам се от темата за АЕЦ... :)
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

И да най-евтината електроенергия е от АЕЦ, защо България трябва да изостава,
Не мога да съпоставя числа в момента, но в частност от ВЕИ - цените на фотоволтаичните панели непрекъснато падат. Непрекъснато се усъвършенстват. Има милиони или милиарди квадратни метри площ, неизползвани за нищо в момента.
Съсипването на прекрасни плодородни земи в България преди някоя година, заради далаверата европари и бързото възвръщане на инвестицията, бе забелязано от ЕС и се спря кранчето. Бързата възвръщаемост се получава от изкуствено наложените високи цени за изкупуване на зеленото електричество. Направено с цел стимулиране на този сектор. Естествено, тази добра идея се опорочи!
Ако се направи реална икономическа цена на зеленото електричество, въобще няма да е толкова скъпо. Но нали тъпите журналя трябва някак си да си изкарват хляба и уискито - реалната истина е пренебрегната. Много по-лесно и интригуващо е репортаж на тема "Долу скъпчиите и кожодерите!" Разделянето по епитети е любимо на лумпените.
Има огромен форум по темата ВЕИ - който иска числа и подробности, да чете.

А момента с отпадъците от двете дейности пък не може въобще да се сравнява. След 20-30 години, когато започне подменянето на отработените елементи на панелите, дори и да не бъде измислено нещо за тяхната рециркулация, те ще са една купчина отпадъци, като бетона например.
Докато отработеното ядрено гориво всички знаем какви последици и грижи влече.

Отпадъците пък от растителните ВЕИ ще са една чиста пепел, прекрасен тор за всяка почва - в земята се връщат извлечените от растенията микроелементи. При изгарянето им ще се отделя въглероден двуокис, но това е равновесен процес. Отделя се поетия от атмосферата при фотосинтезата на растенията въглероден двуокис .
Земята милиони години е живяла така - растенията поемат СО2, природните пожари отделят СО2 и наторяват почвата с микроелементи. Съвременния въздух е с много по-ниско съдържание на този газ спрямо преди появата на растенията. Един човек би умрял само за няколко минути във въздуха от преди появата на растенията. Точно заради по-високото съдържание на СО2 тогава.
 
От: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

За това ли Германия преминава на слънчева енергия?

Ако се не лъжа германскиот народ след аварията във Фукушима поиска да закрият техни централи. :)
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

http://www.investor.bg/evropa/334/a/viatyrnite-moshtnosti-v-es-nadhvyrliha-100gw,140682/

„Отне ни почти 20 години, за да включим в европейската енергийна мрежа първите 10 гигавата вятърни мощности и едва 13 години, за да прибавим още 90 гигавата“, се посочва в изявлението на EWEA.

Това е показателно за развитието! Не ми се вади инфо за алтернативите. Предишните страници съм писал.
След 20-30 Всички АЕЦи ще са станали музеи, само че не знам на какво изкуство.
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

В общия смисъл за АЕЦ смятам, че си (blackout8 ) в грешка. В смисъл АЕЦ по сегашните технологии вероятно си прав.
Колкото и за някои хора да звучи фантастично и шарлатански студеният синтез вече има успешни опити потвърдени от клиенти (доколкото ми е известно и НАСА ползват такова нещо). Най-популярният проект в тази насока е на италианския учен Андреа Роси, чийто синтез е с никел и водород. Едномегаватовият реактор е вече на пазара. Тази година (2013-та) се очаква да се пусне домашният вариант с мощност 10KW/h (при последните експерименти доколкото знам е постигнато 14KW/h). Предимствата на студения ситез са много: не е нужен тежък радиоактивен материал (уран/плутоний) като гориво, отработеното гориво не е опасно, евтино презареждане, безопасност.
Четох и за полски проект, който работи с цирконий, ако не се лъжа, но за това нямам достатъчно информация.
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Ето една отлична публикация в Дневник написана от експерт с над 50 години стаж в Енергетиката и показваща, защо строенето на нова АЕЦ е голяма грешка и и напълно излишно мероприятие - http://www.dnevnik.bg/analizi/2013/01/16/1984996_izbrani_luji_ot_repertoara_na_teatura_nova_iadrena/
 
От: От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

В общия смисъл за АЕЦ смятам, че си (blackout8 ) в грешка. В смисъл АЕЦ по сегашните технологии вероятно си прав.
Колкото и за някои хора да звучи фантастично и шарлатански студеният синтез вече има успешни опити потвърдени от клиенти (доколкото ми е известно и НАСА ползват такова нещо). Най-популярният проект в тази насока е на италианския учен Андреа Роси, чийто синтез е с никел и водород. Едномегаватовият реактор е вече на пазара. Тази година (2013-та) се очаква да се пусне домашният вариант с мощност 10KW/h (при последните експерименти доколкото знам е постигнато 14KW/h). Предимствата на студения ситез са много: не е нужен тежък радиоактивен материал (уран/плутоний) като гориво, отработеното гориво не е опасно, евтино презареждане, безопасност.
Четох и за полски проект, който работи с цирконий, ако не се лъжа, но за това нямам достатъчно информация.
Да текущия АЕЦ, трябваше го вметна. Всичко, което говориш са алтернативи и аз ги приветствам - колкото по зелени, ефективни и масови :)
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Твърдо против АЕЦ Белене!

Защото:

1. Лъжат ни за цената - няма да е 6млрд, а над 20млрд. + изграждането на електропреносната мрежа.
2. АЕЦ Белене е ненужна в близките 20 години. Дори да има голям дефицит за ток по някаква причина (което е почти невероятно за нетен износител на ток като България с 40-50% студени резерви) за 1 година можем да направим лесно един евтин ТЕЦ с природен газ, докато пуснем 7ми блок на Козлодуй .
3. АЕЦ Белене значи затваряне на АЕЦ Козлодуй.
4. АЕЦ Белене значи затваряне на ТЕЦ-овете Марица и въгледобивната промишленост в района.
5. АЕЦ Белене е със стара руска технология. Проекта е от преди 20-30 години и вече е спиран няколко пъти поради сеизмичните рискове и икономическата неефективност на проекта.
6. Цената на тока ще се повиши в пъти и искаме или не ще я изплащаме с десетилетия през цената на тока.
7. Нов блок в АЕЦ Козлодуй + удължаване на живота на старите 2 блока ще излезе в пъти по-евтино.


Защо тия 2 реактора не ги сложим в Козлодуй, а трябва да строим цяла нова АЕЦ с всичките и системи за безопасност, помпени станции, аварийни служби, стотици километри електропреносна мрежа и тн..

Ясно е защо. Защото на 20 милиарда комисионната е доста добра.


В България всички големи сделки са правени за комисионната, а това е най-големия опит за измама, който сме виждали някога.
 
От: Предстоящия референдум. За или против развирането на ядрената енергетика?

Аз да попитам, кой ПЛАЩА за тия малоумни реклами по телевизията с слепеца дето не му трябва ток, и мутрата дето щял да го внася с тирове?
Май ние а? Отново!
 

Горе