Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

happyslacker

New Member
Иван Бакалов каза:
Седмица преди да тръгна за Щатите изтеглих от банкомат 50 лева, да се убедя, че картата работи. Ден преди да замина посетих Прокредит банк и попитах – всичко наред ли е с картата, проверете. Увериха ме, че е наред.

На третия ми ден в Чикаго получих мейл, че кредитната ми карта е блокирана. Бил съм теглил пари от съмнителен банкомат, може да е имало скимиращо устройство. Симпатяги. На деветия ден, след като съм теглил от този банкомат, ми блокират картата. Ами то, ако е имало скимиращо устройство, за девет дни щяха да я източат.

Иван Бакалов каза:
Специално си направих сметка в долари в Алианц банк и дебитна карта, за да плащам с нея из Щатите. И тя не работеше на нито една бензиностанция от Чикаго до Сан Франциско, към 6000 километра. В повечето магазини работеше, но на бензиностанции – не.

Иван Бакалов каза:
удържаните такси не били такси, ами понеже се превалутирало през евро, от курсови разлики се получава по-голяма сума. Така че, който пътува за Щатите, да знае – ако има банкова карта в долари, ще му превалутират всяко плащане в евро и после пак в долари. Ей така, за спорта.

Да си нямаш работа с ПроКредит банк …и други банкстери

Имайте предвид, че няма значение какво ви казват служителите. Те ще ви уверяват, че можете да ползвате безпроблемно картата си в чужбина. Обаче в договора пише, че имат право да отказват транзакции когато си поискат.

От доста време имам дебитна карта, издадена от ПроКредит Банк. Не помня да съм имал проблеми. Може би защото не съм пазарувал в чужбина (но съм плащал онлайн).
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Аз имам дебитна карта и плащам често от различни държави. До сега не съм имал проблеми - освен високите такси за теглене от банкомат (5 лева + някакъв процент от изтеглената сума)
 
То, тези случаи са индивидуални. Това съм го чувал и за друга банка. Процедури, какво да правиш. Ако получат сигнал или нещо, което да ги накара да вземат такова действие, не му мислят много. Лошото е, че явно тази им система не е много добра, защото см чувал да оставят хора без пари зад граница. А няма как да изтеглиш и да се подвизаваш с кеша, нали? :)
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Банките са като жените.С тях зле,без тях още по-зле.....:oops:
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Проблемът е, че няма как да сключите договор с банката да не ви блокира картата. Договорите са типови (в тях пише, че банката може по всяко време да прекрати или ограничи услугата) и не им се занимава да сключват уникални договори с отделни клиенти.

Разходите по сключване на уникален договор вероятно са от порядъка на една заплата и излиза по-евтино да се носят пари в брой, отколкото да се плаща една заплата на правния отдел на банката за да одобри уникален договор.

Освен това банките имат договор с картела Visa/MasterCard, което прави още по-невъзможно сключването на уникални договори с отделни клиенти.

Най-доброто решение е класическия куфар с пари.

 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

По същия начин ми блокираха картата навремето от ПИБ. Най-тъпото беше, че никой не ми се обади да ми каже, че е блокирана и изпаднах в леко неприятна ситуация, когато ми трябваха пари.
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Преди известно време при опит да тегля пари от банкомат, картата ми потъна в него с екранен надпис, че е блокирана. Като предния ден платих домейн онлайн - работеше без проблем. Влизам в банката (пощенска в Словакия) и учтиво помолих служителката да отвори банкомата (залепен за банката) и да ми даде картата. Вътре имаше още една - явно и на друг е 'хлътнала'. Момичето се разцъка на монитора и ми обясни, че при наличие на скимиращо устройство, банкоматите им блокират и гълтат картите моментално. Изкараха ми нова за 10 дни.
 
Re: От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Преди известно време при опит да тегля пари от банкомат, картата ми потъна в него с екранен надпис, че е блокирана. Като предния ден платих домейн онлайн - работеше без проблем. Влизам в банката (пощенска в Словакия) и учтиво помолих служителката да отвори банкомата (залепен за банката) и да ми даде картата. Вътре имаше още една - явно и на друг е 'хлътнала'. Момичето се разцъка на монитора и ми обясни, че при наличие на скимиращо устройство, банкоматите им блокират и гълтат картите моментално. Изкараха ми нова за 10 дни.
На мен ми се случвало същото - глътна ми картата, но не за друго, а защото самия банкомат беше повреден. Звъннах по телефона, за да им кажа, че картата ми е глътната. От там ме посъветваха да си я блокирам, те щели да я блокират, за да съм си сигурен за всичките 100 лева, които имах там тогава. На следващия ден отидоха да си я взема. Беше извадена от банкомата. Наплескаха ми една такса от 20 лева, за услугата "отблокирване" и си я взех. Голям кеф. Банката е ЦКБ. Но мисля, че и другите го играят така тарикатската. ;)
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Статията е стара (мисля че съм я чел преди две години някъде).
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

И аз съм си патил с дебитна visa към central cooperative bank.Бях в Белгия и ми трябваше спешно кеш.Всички банкомати отхвърляха транзакцията.Когато се прибрах посетиь банката и служителка ме увери,че има същата карта и я ползва в цяла европа.Разрови се из компа и ми каза,че няма проблеми.Отново посетих Белгия и отново не ми работеше картата.Много слаби банки...
 
От: От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Извън страната използвайте само кредитна карта. Дебитната не я броят за нищо.....
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Върху дебитната карта обикновено не пише, че е дебитна (пише "Electron" под логото на Visa и Enter над логото на MasterCard - ако не се загледат или не знаят какво значат тези надписи няма да разберат, че е дебитна).

Така че изобщо не споменавайте, че картата е дебитна. Ако ви поискат кредитна карта - давайте дебитната без да се обяснявате - касиерът изобщо няма да разбере разликата (има обаче POS терминали, които приемат само кредитни карти - в този случай касиерът е прав когато изисква кредитна карта).
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Това е най-смешното обяснение .....Моля да казвате на касиера че имати много пари в Дебитната карта и може да плащате.

Тука мноооого падна нивото , Моля нищонеразбиращите да не трупат безмислени и ЕЛЕМЕНТАРНИ постове!!!!!!!!!
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

От българските банки ползвам само дебитна VISA от FiBank. Досега съм нямал никакви проблеми с плащане онлайн, на POS терминал или теглене на кеш от банкомати в няколко държави - Англия, Швеция, Норвегия и Финландия.
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Това е най-смешното обяснение .....Моля да казвате на касиера че имати много пари в Дебитната карта и може да плащате.

Тука мноооого падна нивото , Моля нищонеразбиращите да не трупат безмислени и ЕЛЕМЕНТАРНИ постове!!!!!!!!!

Абе не знам на кой постовете са елементарни, но ти пишеш като някой австралопитек от Шикермаала. При още един такъв коментар ще те зачервя.
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

То и без това е топло.....успех на всички притежатели на дебитни карти в чужбина!!!Като попаднат в ситуация да прочетат отново поста на Щастливия

P.s Пиша в стил за да разбера кой е писач и кой разбирач!!!!!!
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Това е най-смешното обяснение .....Моля да казвате на касиера че имати много пари в Дебитната карта и може да плащате.

Касиерът какво го интересува колко пари има в дебитната карта?

Често хората казват credit card когато няма абсолютно никакво значение дали картата е кредитна или дебитна. Някои даже не знаят какво е дебитна карта.
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Блокирали са ми карта само веднъж, според мен без основание, но не и според тях ( все пак получих логично обяснение ) става въпрос за Barclays, така че не са само банките в България.

Банките си имат си стандартни процедури (особено когато се плаща или тегли от чужбина) и при определени условия картата се блокира, като това е в полза на клиента - може би грешка е че не се опитват да се свържат предварително с клиентите си преди да предприемат тези мерки, но пък от друга страна колко ли случая на ден имат - няма да насмогнат да звънят на всички!
 
От: Защо не трябва да разчитате на банковата си карта при пътуване в чужбина

Касиерът какво го интересува колко пари има в дебитната карта?

Често хората казват credit card когато няма абсолютно никакво значение дали картата е кредитна или дебитна. Някои даже не знаят какво е дебитна карта.

На запад се използва: personal account, business account and credit card - понятие като дебитна карта няма!

Иначе си прав - касиера не го, а и не трябва да го интересува колко пари и ма в сметката!
 

Горе