Авторски права на снимки - заплашително писмо

Аз се интересувам как въобще стоят нещата със снимки на известни личности. Днес писах статия за Мануел Нойер, но по сайтовете като Pixabay намерих само фен арт, не реални снимки.
Продават се в сайтове като getty примерно.
 
Днес и аз получих подобно, но от някаква уж кантора в САЩ - https://nation-legal.com/ , писмото изглежда ок, адвоката, който пише уж го има на сайта, би трябвало да съществува. При мен са ок снимката да си стои, но да съм сложил линк към сайта на техния клиент, който е леко съмнителен и е нещо като каталог за хотели 18+ по щатове. Да не съм я триел, защото щели да ползват уеб архив, искат линк да им сложа.

Странното е, че снимката е в статия с доста голям органичен трафик, но на български. Статията е от есента на 2022 г. и се класира бързо. Струва ми се, че някой на другия край на света се опитва да прави безплатен линк билдинг. Върнах им отговор, че снимкаха е свалена от pexels.com там е посочен автора и лиценза е за свободна употреба без credits, да ми представят доказателства, че техния клиент държи авторските права. И сега чакам отговор с нетърпение :D
 
Да, изчакай си ги. Има и такива дето си се пробват. А и много странно изискване на клиента. Обикновено или искат да я свалиш или да я свалиш, а в някои случай направо ти пращат фактурата от глобата за това, че я ползваш. ;)
 
Пари няма да видят, но аз не случайно ползвам такива сайтове, където са им свободни правата, а не търся просто в Гугъл. Това си е ограничаващо, но пък знам, че не съм нарушил на никой правата.

Иначе сега покрай тях си разгледах мейлите и попаднах на друг случай. Попринцип имам доста спам и 99% от мейлите ми на английски са си чист спам и изобщо не ги гледам. Все пак сайта е български. Но сега пък видях един друг дето изглежда автентичен. Този път е от https://www.chinaregistry.net.cn/ , някаква компания в Китай искала да ми регистрира домейна там и те ме открили да ме питат дали имаме нещо общо с тази компания, дали сме свързани, за да преценят дали да им дадат да го регистрират тоя домейн. Не се сещам каква може да е целта на тоя мейл и с какво могат да те прецакат. Изглежда доста автентичен, изпратен пак от домейна, както си пише. Но пък да са толкова напред тия китайци, че да питат до другия край на света странна работа. Все едно аз да регистрирам нещо в суперхостинг и те да питат собственика в Тайланд на същата дума, но с друго разширение.
 
Пари няма да видят, но аз не случайно ползвам такива сайтове, където са им свободни правата, а не търся просто в Гугъл. Това си е ограничаващо, но пък знам, че не съм нарушил на никой правата.

Иначе сега покрай тях си разгледах мейлите и попаднах на друг случай. Попринцип имам доста спам и 99% от мейлите ми на английски са си чист спам и изобщо не ги гледам. Все пак сайта е български. Но сега пък видях един друг дето изглежда автентичен. Този път е от https://www.chinaregistry.net.cn/ , някаква компания в Китай искала да ми регистрира домейна там и те ме открили да ме питат дали имаме нещо общо с тази компания, дали сме свързани, за да преценят дали да им дадат да го регистрират тоя домейн. Не се сещам каква може да е целта на тоя мейл и с какво могат да те прецакат. Изглежда доста автентичен, изпратен пак от домейна, както си пише. Но пък да са толкова напред тия китайци, че да питат до другия край на света странна работа. Все едно аз да регистрирам нещо в суперхостинг и те да питат собственика в Тайланд на същата дума, но с друго разширение.
Хмм, такъв мейл и аз получих скоро.
 
За последните 10 години съм получавал сигурно 7-8 писма с подобни изисквания, повечето пъти искат пари. Познайте дали съм им дал 1ст и дали са ми писали втори път. :) Игнор и си свиркайте, търсят си лесни пари.
 
За последните 10 години съм получавал сигурно 7-8 писма с подобни изисквания, повечето пъти искат пари. Познайте дали съм им дал 1ст и дали са ми писали втори път. :) Игнор и си свиркайте, търсят си лесни пари.
Може ли някой да ми прати текст на такова писмо, да го ползвам като шаблон?
 
За последните 10 години съм получавал сигурно 7-8 писма с подобни изисквания, повечето пъти искат пари. Познайте дали съм им дал 1ст и дали са ми писали втори път. :) Игнор и си свиркайте, търсят си лесни пари.
Повече познати с инфо сайтове си го принтират, избърсват си задните части и го хвърлят в кенефа, после флушвът и се приключва със случая. Това е толкова лешоядски бизнес, че няма на къде повече. За това и отговора трябва да е подобаващ. ;)
 
Какво се случи при теб deffnews ? Днес получих за една снимка и аз писмо от тях. Направо я изтрих, минало 1 година и сега се сетили да се оплачат и да искат 1 годишен "абонамент" за снимката..
 
Какво се случи при теб deffnews ? Днес получих за една снимка и аз писмо от тях. Направо я изтрих, минало 1 година и сега се сетили да се оплачат и да искат 1 годишен "абонамент" за снимката..
Според мен нищо. Но нека той сподели. Забравил го е даже. :)
 
Ако е комерсиална употреба винаги гледам снимките дали имат авторски права. Ако са за лично ползване и ми направи проблем ще му кажа, че му принтиран логото на 10000 плаката, но с различна дейност и ще ги хвърля на центъра и да ме търси за ползване на авторски права. Хубаво е да се прочете с какви авторски права е снимката. Ако не си ги нарушил му кажи, че ще го съдиш за заплаха
 
На някои им е смешно, ама не се знае кога на кого ще попаднеш :) Преди доста години като тийнейджър имах доста голям фен сайт за сериала "Изгубени", който по онова време си беше страшен хит. Та в един момент бях качил за свободно гледане едни клипове от оригиналните ДВД-та, които иначе никъде не се намираха за свободно гледане. И за моя изненада един ден получавам писмо от ФБР, не знам си кое подразделение, с искания от ABC Studios за моментално сваляне на клиповете и т.н. и т.н. Абсолютно легитимно си беше :)
 
Пари няма да видят, но аз не случайно ползвам такива сайтове, където са им свободни правата, а не търся просто в Гугъл. Това си е ограничаващо, но пък знам, че не съм нарушил на никой правата.

Иначе сега покрай тях си разгледах мейлите и попаднах на друг случай. Попринцип имам доста спам и 99% от мейлите ми на английски са си чист спам и изобщо не ги гледам. Все пак сайта е български. Но сега пък видях един друг дето изглежда автентичен. Този път е от https://www.chinaregistry.net.cn/ , някаква компания в Китай искала да ми регистрира домейна там и те ме открили да ме питат дали имаме нещо общо с тази компания, дали сме свързани, за да преценят дали да им дадат да го регистрират тоя домейн. Не се сещам каква може да е целта на тоя мейл и с какво могат да те прецакат. Изглежда доста автентичен, изпратен пак от домейна, както си пише. Но пък да са толкова напред тия китайци, че да питат до другия край на света странна работа. Все едно аз да регистрирам нещо в суперхостинг и те да питат собственика в Тайланд на същата дума, но с друго разширение.

Нямаш си на идея какви пари правят от подобни имейли, имаме един клиент германец, той плати на подобни сайтове за снимка 300 евро, снимката в сайта беше лично снимана от мен и подарена, но той вместо да се свържи с нас, директно изпратил парите. Има доста балъци и ще си платят едни пари без да мислят, също за крипто плащане, последният портфейл който бях проследил месечно минаваха през него между 400к - 600к в долари, изпращат имейл на собственика на сайта и пишат свали тези снимки и имат доказателства като създават копие на автора на снимките и още куп други подобни, плащат в крипто и доста хора плащат.

Поздрави.
 
Има доста сайтове за безплатни снимки и без права. Могат да се ползват свободно и да ти е мирна главата... Аз знам поне 10...
 
Зачудих се как другите възприемат нещата. Защо трябва да им се посочва това или онова? Защо трябва да се акцентира върху видими неща?
И ми е интересно какво ще каже @Chris007
 
Последно редактирано:

Горе