Авторски права на снимки - заплашително писмо

Извинявам се, че повдигам стара тема, но за мен е актуална. Има ли някакво развитие по споменатите случаи? Нека хора с български онлайн магазин, получили честитка от COPYTRACK споделят опит.
Виж какви са условията им. Първото писмо не е ли за премахване от сървъра в рамките на някакъв период? Ако е това, направо трий. Виждал съм такова писмо в моята практика, но не му обърнаха внимание, в последствие второто дойде с фактура за плащане. Бяха някакви стотин евра, не си спомням добре. Платиха си, махнаха снимката и вече всичко е Ок. Пращат и пдф, където е показана снимката, както и линк към нея, нали? Още действат така, или имат някакви нови схеми.
 
Директно с фактура за плащане.
Значи са те засекли, дали са някакви време за себе си само и след това са пратили всичко на куп. Малко гейско, но да в правото си, за жалост. А има ли линк към страницата, на която си я ползвал? Или само линк към изображението?
 
Да, има линк и снимки от момента на засичането им. (4 изображения от продукт в наш сайт). Вече са премахнати, но предполагам че при евентуално продължение в съда това няма да е от голямо значение. Искат 4 x 300E, което ми идва леко скъпичко за продукт, който струва 5Е. Опитвам се да преценя реално риска, ако оставя нещата така.
 
Да, има линк и снимки от момента на засичането им. (4 изображения от продукт в наш сайт). Вече са премахнати, но предполагам че при евентуално продължение в съда това няма да е от голямо значение. Искат 4 x 300E, което ми идва леко скъпичко за продукт, който струва 5Е. Опитвам се да преценя реално риска, ако оставя нещата така.
Какъв съд, какви 5лв, не им се връзвай изобщо.... това е номер като този с телефонните измамници....
 
И аз получих писмо днес от тях. Искат изтриване на снимката и 220 евро компенсация за минало ползване или 250 евро за ползване от една година. Прави ми впечатление, че статията е от 2012 (чак сега ли я видяха??) и че снимките в нея са много допотопни и с посочен източник: youtube, google plus т.н.

Някой минал по пътя, ако може да ми каже как да процедирам. :)

P.S. Сега гледам, че имам няколко мейла от тях от юни месец насам (за различни снимки). Във всеки мейл ми дават седмица да отговоря. Аз, разбира се, не съм отговорил. Едва сега ги виждам. И искането за всяка снимка е 220 евро.
 
Последно редактирано:
Прави ми впечатление, че всички, които са получавали такова писмо, скоро не са били във форума. Почвам да си мисля, че са в затвора. :)

Да внеса малко разяснения. Първото писмо съм го получил на 30 юни. В него пише, че трябва да платя 220 евро за снимка от 2016 г. и е посочен краен срок. Следват още две такива писма-шаблони, като само датата за плащане е променена. Последното писмо е от 22 юли.

Сега ноември месец получавам писмо-шаблон за друга снимка. Тя е от 2012 г. и пак е за 220 евро. Много странна работа.
Четох в руските форуми, там един съветва изобщо да не им се отговаря.
Четох западен сайт, пича там пише да им е отговори учтиво и да се обясни, че блогът ти печели жълти стотинки и не може да се плати....

Къде е истината?
 
Ако си чел назад в тази тема, значи си ми прочел миналите писания. За да не се повтарям, ще обобщя, че нито ще намериш осъден от тях, нито ще намериш човек в затвора, но със сигурност може да намериш някой уплашен, който си е платил. То около този страх е базиран целият този бизнес с тия мейли.

Това обаче не означава да продължаваш да им ползваш снимките без право. Просто ги прати тия мейли в junk/spam папката, че да не ти пълнят inbox-а, и занапред проверявай дали имаш право или не да ползваш дадена снимка.
 
Мога да споделя опит от първо лице докато имах пряка връзка с голяма медия как седеше този случай. Получиха първото писмо, което си беше платено като глоба, защото наистина бяха взели снимка, или по-скоро техен служител, която небрежно сложили на сайта си. До тук добре, подлежаха на глоба и си я платиха. Но втория път (след 1 година някъде) получиха второ такова за същата снимка, която беше изтрита на сървърно ниво и няма как да се зарежда. Тогава учтиво им отговориха, че от предния път са я премахнали и ако обичат да на минават с един номер два пъти. Но говорим тук за медия, която може да си го позволи и респективно е грешка на техен служител, иначе редакторския екип са много наясно с тези авторски права в Европейския съюз.

Това им е бизнеса на хората. Но и някой си крадат и грам не ги интересува. Да се чудиш къде е истината. Може и да съм я разправял и друг път тази история, но реших пак да го направя, защото постоянно чета как някой са му пратили честитка. А който получава такива, какъв затвор? Някакви кокоши изпълнения. Единият взел, другият се сърди, като цяло ако за това се влиза в затвора, интернет щеше да с пуст. :)
 
За затвора се пошегувах. :)

Снимките ги изтрих и занапред ще имам обеца на ухото.
 
За затвора се пошегувах. :)

Снимките ги изтрих и занапред ще имам обеца на ухото.
Да, кофти си е. Хората си търсят правата, няма как. Внимава се за такива неща. Ти си 1, представи си като почнеш да наемаш стажанти по журналистика, да видиш какви неща се случват, ако не минат някакъв тренинг или да им се каже изрично от къде се взима и какво се прави.
 
По принцип съм написал в условията на сайта, че всеки източник се посочва с линк и ако съм използвал нечии авторски изображения без право, да се свържат с мен и ще ги махна, но това едва ли ми "връзва гащите" напълно.

Не знам за стажантите, но съм забелязал, че бг новинарските сайтове взимат на килограм отвсякъде. :)

Eто сега отварям спортен сайт. Първата снимка на Роналдо пие от бутилка. Сложили са надпис getty images. Това решава ли правата?
 
Eто сега отварям спортен сайт. Първата снимка на Роналдо пие от бутилка. Сложили са надпис getty images. Това решава ли правата?
Не, не решава. И тия мрънкат, ако не си платиш снимката. Да, защото не им се дават пари, иначе въпросната медия, за която писах имаше договор с AFP. Там си има абонамент, както е в Булфото и си плащаш за актуални снимки. Има си такива услуги - фоторепортери снимат, качват и ти си закупуваш, ако нямаш финанси да пратиш свой човек да снима. Но е по-евтино и бързо да го вземеш направо. Медиите много се случва да попадат в такива конфликти. Това съм забелязал.
 
Ако въпросните снимки ги е имало на сайта преди 5-6 години, но вече не са там, не съм убеден, че могат да направят каквото и да било. Би трябвало да има някаква давност. Иначе от някой архив ще ти извадят снимка отпреди 15 години да им плащаш...
 
От познат, работещ в ирландска фирма чух (това беше преди години още), как се е наложило фирмата да плати 18 000 евро за това, че са ползвали снимка с неправилен лиценз. Искът и снимката са били от istock. Практика е да не сигнализират нарушителя веднага, а да изчакат да мине повече време (някоя-друга година) и чак тогава да поискат компенсация. Колкото повече време е минало, толкова по-голяма компенсация искат. Иначе, лиценза за снимката е струвал близо 500 евро.
 
От познат, работещ в ирландска фирма чух (това беше преди години още), как се е наложило фирмата да плати 18 000 евро за това, че са ползвали снимка с неправилен лиценз. Искът и снимката са били от istock. Практика е да не сигнализират нарушителя веднага, а да изчакат да мине повече време (някоя-друга година) и чак тогава да поискат компенсация. Колкото повече време е минало, толкова по-голяма компенсация искат. Иначе, лиценза за снимката е струвал близо 500 евро.
Това мисля, че не е на този принцип, като договор с А1, да ти се трупа сметка. Според мен е еднократна глоба, която се плаща. А тези са платили доста пари за снимка. Нещо нереално ми изглежда. Това се плаща като изкопираш цял филм или нещо такова. За снимка ми е множко честно казано.
 
Засичат/виждат, че тяхна снимка, за която ползвателя не е купил лиценз (примерно за съответния домейн) се ползва - документира се случая и се чака колко време ще е онлайн тази снимка. После си правят калкулациите. Колкото повече време минава и я има качена/видима, толкова повече според тях се облагодетелства ползващият я и съответно дължи повече. Няма значение точно колко приход е донесла на ползвателя статията/рекламата (или каквото е) с въпросната снимка. Проблема е, че е качена на сайт на компания, който се ползва за предлагане на услуги/стоки и подобни.
 
Аз се интересувам как въобще стоят нещата със снимки на известни личности. Днес писах статия за Мануел Нойер, но по сайтовете като Pixabay намерих само фен арт, не реални снимки.
 

Горе