Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

А медиите вместо да отразяват само как политиците си прехвърлят един на друг вина, да вземат и да поканят независими експерти, които да разяснят малко на народа следните неща: колко ще струва новата централа, кой ще я плати, как ще я плати, до кога се очаква да се изплати и какви ще са ползите и вредите от централата.
Колега, мнения на експерти има колкото искаш. Публикуват се навсякъде и са доста подробни. Просто хората четат само водещите заглавия и си мислят, че са информирани, а всъщност е точно обратното. Който иска експертни данни лесно може да ги намери. Ето малко:

Не гласувайте! - Георги Касчиев, старши изследовател в Института за изследване на риска към Университета за природни ресурси и приложни науки във Виена
Какъв референдум, какви 5 лева!? Това е излишно харчене на пари! Няма да ходя да гласувам - Йордан Йорданов, бивш директор на АЕЦ "Козлодуй"
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

А извинявам се забравих да попитам - австрия, че е що годе сравнима с нас по население и територия - за съжаление не можем да се сравняваме с тях по производство и износ ама това е отделна тема.... та хората как ли се справят без атомна централа??? тежичко им е и се мъчат
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Австрия бичи яко ТЕЦ-ове и вероятно внася доста ток, защото с това, което има като мощности няма как да си изхранва нуждите.


За сравнение:
List of power stations in Austria
List of power stations in Bulgaria

Цена на киловат:
Австрия: € 0.1988
България: € 0.0829
 
От: От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Колега, мнения на експерти има колкото искаш. Публикуват се навсякъде и са доста подробни. Просто хората четат само водещите заглавия и си мислят, че са информирани, а всъщност е точно обратното. Който иска експертни данни лесно може да ги намери. Ето малко:

Не гласувайте! - Георги Касчиев, старши изследовател в Института за изследване на риска към Университета за природни ресурси и приложни науки във Виена
Какъв референдум, какви 5 лева!? Това е излишно харчене на пари! Няма да ходя да гласувам - Йордан Йорданов, бивш директор на АЕЦ "Козлодуй"

Едва ли масата хора ще тръгнат да търсят подобни изследвания в интернет. А тези, които го направят, ще са толкова малко, че едва ли ще окажат някакво влияние на референдума. Въпросът е да се стигне до масата посредством големите медии. Все пак не е работа на народа да решава въпроси от подобно естество, особено ако никой не ни информира по съответните въпроси. Ако това е работа на народа, каква е работата на политиците? В такъв случай те трябва да си подадат оставките, тъй като няма да има смисъл от тях (говоря в общия случай, то е ясно, че от нашите политици няма голям смисъл).
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Австрия бичи яко ТЕЦ-ове и вероятно внася доста ток, защото с това, което има като мощности няма как да си изхранва нуждите.

И децата и внуците им са заробени да изплащат външен дълг + скъп ток дето внасят - бичат си хората - явно знаят как
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Бобени зърна в шушулка...
Топло, уютно, познато...
Това е света...
Нищо друго не съществува...
 
От: От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

От теб не го очаквах, защото обикновенно четеш правилно цифрите. Алтернатива в България на АЕЦ към днешна дата няма. Няма нито по - евтина, нито по - екологично чиста енергия. Дания, Германия и Холандия могат за доставят енергия от алтернативни източници. Щвейцария и Япония пък могат да си позволят лукса да го правят. Ако приемем, че потреблението на ток се запази същото каквото е днес (в което силно се съмнявам). Кажете как и най - вече на каква цена България ще осигури енергопотреблението си, без АЕЦ. Можете да видите цените на уж "зелената" енергия в сметките си за ток и да пресметнете колко милиарда ще платим тогава. Освен ако не внасяме от Румъния и Турция от техните АЕЦ, на техните цени.

blackout8 За Франция и САЩ нищо не споменаваш, нито за тенденциите на потребление на енергия, нито за изчерпаемите енергоресурси - въглища, газ, нефт. Само на мен ли ми прави впечатление, че цял свят се бори за енергийни ресурси, а в България спорим, дали са нужни? Никой не може да ме убеди, че АЕЦ в България не трябва да се строи.

Капацитетът на два реактора е около 2 000 MW за 1 час (повтарям) - тези, които ме пращат в 3 клас нека сметнат колко лева в час е това и да направят разлика между оборот и печалба.

Колега - една енергийна ефективност на икономиката ни ще свали драстично нуждите ни от ток.
Една дерегулация на енергийния сектор ще доведе до спад на цените на тока и до облекчаване на избора на доставчик.
Още 20 години дори се говори до 2039 може спокойно удължим АЕЦ Козлодуй.
Цената на ВЕИ особенно на соларните панели пада с големи темпове, както за сметка на това се повишава и ефективността.
Алтернатива на биомаса вади цена сравнима с Атомната.

Инсталирани мощности на АЕЦ се увеличават с всяка изминала година. Оперативните и подръжните разходи на един АЕЦ растят. За разлика от ВЕИ, където посоката е надолу.

Отделно тази цена на тока ни е понеже сме си изплатили АЕЦ-а при равни други условия такива цени на куково лято ще видим.

Така, че имаме толкова много проблеми да разшрешим и да строим ненужен АЕЦ не е част от решението.

След 20-30 години никой няма си спомня за текущата енергия създавана от АЕЦ!

Направих ти сметката и тя не излиза ако не ни вдигат тока драстично.
Излиза, че даваме грешни пари, за да решим проблем, който не съществува. Е не мерси!
И за протокола, консумацията на енергия в БГ спада - това е благодарение на домакинствата, че имат акъл в главата да купуват енергийно ефективни уреди и на част от бизнеса да инвестира в ефективност, както и на факт че новите сгради трябва да имат такъв енергиен сертификат!

В момента е чиста проява на безумие, идиотизъм на промите мозъци да строим 2-ри д-вен АЕЦ. Проблем с тока нямаме, имаме проблем с политическите комисиони!
 
Последно редактирано:
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

бичат си хората - явно знаят как
На тях не им трябва голям външен дълг за бъдещите поколения. И сега са си достатъчно изклатени, плащайки два пъти и половина по-скъп ток от нас. Не знам колко откачен трябва да е човек, за да иска нещо подобно и в родината си. Да изчака да свърши живота на единствения АЕЦ и после с кеф да плаща в пъти по-скъп ток, докато по границите му съседите вече са построили няколко нови ядрени централи, с което се е*ава мамата на тезите и на тъй наречените природозащитници, които смятат, че като не правим нов АЕЦ ще си спасим живота и ще е по-безопасно.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

След 20-30 години африканците ще си добиват ток от ВЕИ - нашите деца и внуци ще плащат за аец /те африканците ще ги питат какво е това/
Ама не остави го момчето - сега знаеш ли колко му дреме за това
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

На тях не им трябва голям външен дълг за бъдещите поколения. И сега са си достатъчно изклатени, плащайки два пъти и половина по-скъп ток от нас. Не знам колко откачен трябва да е човек, за да иска нещо подобно и в родината си. Да изчака да свърши живота на единствения АЕЦ и после с кеф да плаща в пъти по-скъп ток, докато по границите му съседите вече са построили няколко нови ядрени централи, с което се е*ава мамата на тезите и на тъй наречените природозащитници, които смятат, че като не правим нов АЕЦ ще си спасим живота и ще е по-безопасно.

Най-смешното нещо което чувам, че на австрийците им се еб..а ма..та , а ние с аец козлодуй щракаме с пръсти
Знаеш ли, че гледам яко австрийци са се засилили по границата - направо не може човек да ги спре - заселват се в България
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Знаеш ли, че гледам яко австрийци са се засилили по границата
Направо потроши тъпомера. Говорим за енергетика, а не за емиграция. Австрия е една от най-богатите държави в Европа благодарение на туризма. Всичките и производства са изключително оскъпени и неефективни, но могат да си позволят да са разсипници за разлика от нас. Имат огромни приходи в сферата на услугите. Освен ако не ни паднат едни Алпи в средата на България и не се преместим в съседство с Германия да ни идват богати туристи, ще трябва да внимаваме да сме ефективни, щото иначе ще си ядем топките и ще си светим със свещи.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Това с АЕЦ-а е доста противоречиво. Има както плюсове, така и минуси.

Плюсове:
- Може да се създаде работна ръка за българи.
- Токът трябва да поевтинее.
- Ако се построи качествено, реално няма опастност за живота на хората.

Минуси:

- Всичко това се случва в България, поради тази причина нещата ще станат за далаверата на някой друг + нашите политици. Целта тук е не да имаме по-евтин ток + да създадем работно място на хора по-време на строежа му, а целта тук е да се крадат пари. Дори не вярвам, че ще го направят качествено.

П.С. Първи пост да ми е честит!
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Направо потроши тъпомера. Говорим за енергетика, а не за емиграция. Австрия е една от най-богатите държави в Европа благодарение на туризма. Всичките и производства са изключително оскъпени и неефективни, но могат да си позволят да са разсипници за разлика от нас. Имат огромни приходи в сферата на услугите. Освен ако не ни паднат едни Алпи в средата на България и не се преместим в съседство с Германия да ни идват богати туристи, ще трябва да внимаваме да сме ефективни, щото иначе ще си ядем топките и ще си светим със свещи.

Я се поинтересувай малко за производството на Австрия пък после ми говори за тъпомери. Да не се окаже, че е и една от тези напред в производството.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Това с АЕЦ-а е доста противоречиво. Има както плюсове, така и минуси.

Плюсове:
- Може да се създаде работна ръка за българи.
- Токът трябва да поевтинее.
- Ако се построи качествено, реално няма опастност за живота на хората.

Минуси:

- Всичко това се случва в България, поради тази причина нещата ще станат за далаверата на някой друг + нашите политици. Целта тук е не да имаме по-евтин ток + да създадем работно място на хора по-време на строежа му, а целта тук е да се крадат пари. Дори не вярвам, че ще го направят качествено.

П.С. Първи пост да ми е честит!

То голяма работна ръка ще направи няма що - около 800 души ще бъдат заети след като е направен, а няколко хиляди докато се строи. Когато проекта е неефективен, то тези работни места са ползвани за непродуктивни цели, същите тези работници биха могли да работят в ефектни производства.
Тока няма как да не поскъпне, като имаш да плащаш минимум 300 милиона евра лихви, при положение че Козлодуй прави 150 милиона лв печалба. Отделно разходите по оперативност растат.
Много качествени неща при различни природни бедствия и най-вече поради човешкия фактор дават голям дефект

Иначе с другото се съгласявам, и честит ти 1ви пост!
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

енергийна ефективност
Това също трябва да бъде част от енергийната политика. Също съм 100% ЗА. За съм за рециклиране на отпадъците и строенето на модерни заводи за рециклиране на боклука, за съм и да се опазят дюните на Иракли и Несебър. За съм Витоша и Пирин да останат природни паркове, но съвместими с туризма..., и съм за строенето на магистрали и пътища, паркинги, защото минавам всеки ден минимум 100 км. и ми е ясна нуждата от инфраструкура, за добър климат на бизнеса. Ще кажа обаче, че инфраструктурата и туризма са нищожни като инвестиции, сравнени с енергетиката. Така че съм 100 % за АЕЦ и 100% съм сигурен, че трябва да се строи и Белене и 7- 8 реактори в Козлодуй и да се удължи живота на 5 и 6 минимум с 20 години. Нелогично е да се очаква както Тест казва по - горе да чакаме да умре АЕЦ Козлодуй и да ползваме тока от "оня що духа"... Атомната енергия за момента е най - евтина и който твърди обратното лъже.

И за протокола, консумацията на енергия в БГ спада - това е благодарение на домакинствата, че имат акъл в главата да купуват енергийно ефективни уреди и на част от бизнеса да инвестира в ефективност, както и на факт че новите сгради трябва да имат такъв енергиен сертификат!

Спада защото през 2011 г. поставихме рекорд по енергопотребление. Я кажи годишното потребление за 2012 г. на ток в кв. и го обърни в лв. А после махни енергията от АЕЦ и сметни за колко време ще ги платим 10 милиарда.

Ето и и таблица с цени (не включвайте обновяване на ТЕЦ - овете и въглеродните емисии, цените на газта и въглищата) Таблица
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

То голяма работна ръка ще направи няма що - около 800 души ще бъдат заети след като е направен, а няколко хиляди докато се строи. Когато проекта е неефективен, то тези работни места са ползвани за непродуктивни цели, същите тези работници биха могли да работят в ефектни производства.
Тока няма как да не поскъпне, като имаш да плащаш минимум 300 милиона евра лихви, при положение че Козлодуй прави 150 милиона лв печалба. Отделно разходите по оперативност растат.
Много качествени неща при различни природни бедствия и най-вече поради човешкия фактор дават голям дефект

Иначе с другото се съгласявам, и честит ти 1ви пост!

На фона на безработицата всичко е добре дошло. Все пак за ефективната работна ръка съм съгласен, но конкретно за АЕЦ в момента това е един от плюсовете, стига да се наемат български работници.

За цената на тока в дългосрочен план ще сме си на кяр. А за природните бедствия, България се намира на място, където няма природно бедствие, което може да повлияе на работата на АЕЦ, може би само земетресението. Но пък за сметка на това, Русия щяла да позволи на Турция да направят АЕЦ, ако не го направим ние, където земетресенията са много по-често явление.

Все пак, по време на първия пост не бях помислял за ефективната работна ръка, жалко, че и политиците не са.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

На фона на безработицата всичко е добре дошло. Все пак за ефективната работна ръка съм съгласен, но конкретно за АЕЦ в момента това е един от плюсовете, стига да се наемат български работници.

За цената на тока в дългосрочен план ще сме си на кяр. А за природните бедствия, България се намира на място, където няма природно бедствие, което може да повлияе на работата на АЕЦ, може би само земетресението. Но пък за сметка на това, Русия щяла да позволи на Турция да направят АЕЦ, ако не го направим ние, където земетресенията са много по-често явление.

Все пак, по време на първия пост не бях помислял за ефективната работна ръка, жалко, че и политиците не са.

Най-земетръсната зона е именно около Белене.

А иначе, ако за няколко хиляди работници такива пари и да се борим с безработицата дай да строим Пирамиди
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Сега гледах новините. Вече е достъпна кореспонденцията с ер ве е. Според тях проекта щял да струва над 10 милиарда евро. Търся документа в момента. Ако го намеря ще дам линк към него. Ако някой го намери моля да го сподели.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Това също трябва да бъде част от енергийната политика. Също съм 100% ЗА. За съм за рециклиране на отпадъците и строенето на модерни заводи за рециклиране на боклука, за съм и да се опазят дюните на Иракли и Несебър. За съм Витоша и Пирин да останат природни паркове, но съвместими с туризма..., и съм за строенето на магистрали и пътища, паркинги, защото минавам всеки ден минимум 100 км. и ми е ясна нуждата от инфраструкура, за добър климат на бизнеса. Ще кажа обаче, че инфраструктурата и туризма са нищожни като инвестиции, сравнени с енергетиката. Така че съм 100 % за АЕЦ и 100% съм сигурен, че трябва да се строи и Белене и 7- 8 реактори в Козлодуй и да се удължи живота на 5 и 6 минимум с 20 години. Нелогично е да се очаква както Тест казва по - горе да чакаме да умре АЕЦ Козлодуй и да ползваме тока от "оня що духа"... Атомната енергия за момента е най - евтина и който твърди обратното лъже.



Спада защото през 2011 г. поставихме рекорд по енергопотребление. Я кажи годишното потребление за 2012 г. на ток в кв. и го обърни в лв. А после махни енергията от АЕЦ и сметни за колко време ще ги платим 10 милиарда.

Ето и и таблица с цени (не включвайте обновяване на ТЕЦ - овете и въглеродните емисии, цените на газта и въглищата) Таблица

Колега ти за калкулатор ли ме взе, сметни си го и сам.
Само за протокола за 2012 сме произвели 16 милярда киловата от АЕЦ-а и сме изнесли 10 милярда - ха сега да сметнем, ако нямахме регулатор и този ток го пласирахме в БГ с колко щеше е по-нисък тока.

Разбира се, че трябва се застъпя времето като нямаме АЕЦ - но това време ще стане след най-малко 10 години - а след 10 години ВЕИ ще в пъти по-евтина и ефективна .... Икономиката ще е по-енергийно ефективна, домакинствата и те.

А и сега като чета, за новото поколение на ТЕЦ-ве в Германия http://www.spiegel.de/international...key-to-german-energy-revolution-a-854335.html нещата става доста интересни.

Алтернативи бол имаме, който им спадаща цена за разлика от АЕЦ.
 
Последно редактирано:

Горе