Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

И в заключение... изгоден ли е АЕЦ Белене за Нас гражданите или не?
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

И в заключение... изгоден ли е АЕЦ Белене за Нас гражданите или не?

Естествено, че е изгоден, за 1 малка държава като нас. Абе, няма да ти обяснявам - отговори си сам! - Според теб по-добре ли е да купуваме ток от Турците, дето сега строят АЕЦ, или ние да продаваме на съседите си и да ползваме наш ток? Сам си прецени - КОЕ Е ПО-ДОБРЕ - ДА ПОЛЗВАМЕ НАШ ТОК ИЛИ ДА КУПУВАМЕ ОТ ДРУГИТЕ ДЪРЖАВИ????
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

За да притежава държавата АЕЦ, някой трябва да плаща за горивото. Тоест ще се изнасят капитали извън страната. Ако се сключи договор с някой производител на малки модулни ядрени реактори, отпадъците от АЕЦ Козлодуй, могат да бъдат да се ползват за гориво на тези ядрени реактори - така се решава проблема с отпадъците и проблема с изнасянето на капитали. Пак ще се плаща (няма как), обаче поне няма да се плаща за горивото.

По-добре би било собственикът да не е държавата, а частен инвеститор. Защото по този начин държавата няма да носи риска от инвестицията.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Само Блеки даде някаква неубедителна, алтернатива на АЕЦ. Никой не каза, без АЕЦ Белене и модернизация на Козлодуй от къде ще си набавим ток нито колко ще струва. И да знаете въглищата ще свършат преди урана, скоро ще усетим и по цената им, която респективно ще се отрази на цената на тока , който произвеждат ТЕЦ -овете, които между другото ги гонят яко от ЕС заради въглеродните емисии от ЕС. (Просто се крие от вас тази информация към момента, защото и там играят милиарди левове). За слънчева енергия и вятър не ми се говори защото е смешно ще ви кажа само, че имам да ви кажа, че имам соларен панел и ме е яд, че съм дал 700 лв. за него. Поне 100 години няма да си ги избие парите.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!


Наскоро зададох въпрос кой ползва индукционен котлон в къщи. Не получих нито един отговор. Термина енергийна ефективност май няма почва в този форум.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Само Блеки даде някаква неубедителна, алтернатива на АЕЦ. Никой не каза, без АЕЦ Белене и модернизация на Козлодуй от къде ще си набавим ток нито колко ще струва. И да знаете въглищата ще свършат преди урана, скоро ще усетим и по цената им, която респективно ще се отрази на цената на тока , който произвеждат ТЕЦ -овете, които между другото ги гонят яко от ЕС заради въглеродните емисии от ЕС. (Просто се крие от вас тази информация към момента, защото и там играят милиарди левове). За слънчева енергия и вятър не ми се говори защото е смешно ще ви кажа само, че имам да ви кажа, че имам соларен панел и ме е яд, че съм дал 700 лв. за него. Поне 100 години няма да си ги избие парите.

Ти нали се занимваше уж полу професионално с инвестиции. Я сега ми кажи, при текущи цени как ще се изплащат лихвите - само това ми кажи?
Ако ми се вдигне цената на тока в пъти, или данъците - щото тези лихви се плащат - алтернативния ми капитал се пада ВЕИ излиза инвестицията до 10 години - един солар ще си го върна до 10 години от сметките на тока.
Как ще е добре един АЕЦ като не може си покриви финансовите разходи? Ако д-вата имаше кеш Х сума пари, то разбирам но иначе ......
Кажи ми при какво увеличение на цената на тока, АЕЦ-а ще си покрие финансовите разходи? Или се очаква след 10 години д-вата да бачка на 1-2 милярда излишъци!
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Абе вие май не знаете как се правят д-вните поръчки, с многото анекси. Давам ти най-ниска оферта, но после искам още и още и още за разходи и ти няма де да мърдаш. RWE и още 2 независими институции казват 10 милярда, на тях вярвам от колкото бай руснак. И ако беше толкова евтино, БСП-то що не го направи? Що не направи още няколко АЕЦ-а?
 
От: От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Ти нали се занимваше уж полу професионално с инвестиции. Я сега ми кажи, при текущи цени как ще се изплащат лихвите - само това ми кажи?
Ако ми се вдигне цената на тока в пъти, или данъците - щото тези лихви се плащат - алтернативния ми капитал се пада ВЕИ излиза инвестицията до 10 години - един солар ще си го върна до 10 години от сметките на тока.
Как ще е добре един АЕЦ като не може си покриви финансовите разходи? Ако д-вата имаше кеш Х сума пари, то разбирам но иначе ......

Цени като сегашните нито има нито някога ще има. Това дето е построено от "комунистите" никога няма да бъде построено повече. ВЕЦ - ове, АЕЦ, ТЕЦ.. нито ще има цени като сегашните. Въпросът е какво да се направи за да има ток в България след 20 години.
 
От: От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Цени като сегашните нито има нито някога ще има. Това дето е построено от "комунистите" никога няма да бъде построено повече. ВЕЦ - ове, АЕЦ, ТЕЦ.. нито ще има цени като сегашните. Въпросът е какво да се направи за да има ток в България след 20 години.

Хаха това ми хареса, ако гледаме от тази перспектива да имаме ток след 20 години - може да имаме чудовищен соларен парк, ВЕИ парк, био маса, геотермалност, 10 АЕЦ и т.н - цялата работа че всичко е с положителен характер, освен да имаме трябва се сметне и себестойност, доходност, възвращаемост. След 20 години технологията ще е толкова напред, че АЕЦ-и никой няма строи - това се опитвам да обясни. Както се опитвам да обясни евтин ток няма как да имаме. Прав си за комунистите, но не че е построено ефективно, а че Русия е дотирала всичко. И АЕЦ-а е изплатил всички разходи - АЕЦ Козлодуй може и на 2 стинки ток да работи, ако д-вата сака да е толкова социална. Но за всичко друго и ново .....
Браво най-накрая да видя умен пост!
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Така поставен въпрос за нещо, да генерира ток чудесно - ВЕИ се монтира в заивисимост от мащаба от седмици до 1-2 години - така че след 15 години ще му мислим, ок?

Сега Харкона, некви яки доводи дава, че от ЕК сакат си затоврим всичко от Козлодуй и това е мотива за Белене - само дето се забравя че до 2039 може се удължи. Може този реактор се сложи в Козлодуй и всичко да е цевятя и рози. А до тогава да се решават структурните проблеми в енергетиката - как мислиш не е ли 100 пъти по-добро?
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Така поставен въпрос за нещо, да генерира ток чудесно - ВЕИ се монтира в заивисимост от мащаба от седмици до 1-2 години - така че след 15 години ще му мислим, ок?

Сега Харкона, некви яки доводи дава, че от ЕК сакат си затоврим всичко от Козлодуй и това е мотива за Белене - само дето се забравя че до 2039 може се удължи. Може този реактор се сложи в Козлодуй и всичко да е цевятя и рози. А до тогава да се решават структурните проблеми в енергетиката - как мислиш не е ли 100 пъти по-добро?

Малко ми е несериозно - енергийната политика на България да е за петилетка. Както и да е изместваме се от темата. Проблемите в енергетиката няма да се решат от само себе си. За последните 3 години видяхме само деструктивна политика в областта. Трайков усети, че ще изяде дървото и не може да се справи с хиените и милиардите и избяга от отговорност. Делян пък въобще си няма и идея по какво работа е в това министерство..
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Естествено, че е изгоден, за 1 малка държава като нас. Абе, няма да ти обяснявам - отговори си сам! - Според теб по-добре ли е да купуваме ток от Турците, дето сега строят АЕЦ, или ние да продаваме на съседите си и да ползваме наш ток? Сам си прецени - КОЕ Е ПО-ДОБРЕ - ДА ПОЛЗВАМЕ НАШ ТОК ИЛИ ДА КУПУВАМЕ ОТ ДРУГИТЕ ДЪРЖАВИ????

Да по-добре е ние да си произвеждаме. Другото което е, че централата ще отвори хиляди нови работни места. Ще имаме по-евтина енергия и независимост.
Не знам кой какво е на далавера от правителството но е пълна глупост ако не се построи. Все пак това е проект с огромна важност за бъдещето на България.
В клаузите на "РАН-ЪТ" сигурно пише да не се строи...
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Един интересен въпрос: След като е толкова изгоден проекта за АЕЦ Белене, защо Станишев не го е подписал, когато е имал власт и възможност?

Все пак това е проект с огромна важност за бъдещето на България.
Проект за нова енергийна мощност в България е важен. По това не може да се спори! Но условията по изграждане на АЕЦ Белене смърдят, та се не трае.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Малко ми е несериозно - енергийната политика на България да е за петилетка. Както и да е изместваме се от темата. Проблемите в енергетиката няма да се решат от само себе си. За последните 3 години видяхме само деструктивна политика в областта. Трайков усети, че ще изяде дървото и не може да се справи с хиените и милиардите и избяга от отговорност. Делян пък въобще си няма и идея по какво работа е в това министерство..

Ами прави си сметка, какво заиграване ще е, ако сега се строи - говорим за стотици милиони комисионни - е не мерси не искам ги плащам аз.
За това с много хора съм говорил и всеки умен бяга при алтернативите.
Е как бе 5 години да си имаме толеранс :D То един Господ, знае след 15 години как ще се монтира технологията - щом като вече sharp са измисли технологията да се слагат соларни клетки на прозорците на сградите, със същата ефективност - и за протокола те са прозрачни :D
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Един интересен въпрос: След като е толкова изгоден проекта за АЕЦ Белене, защо Станишев не го е подписал, когато е имал власт и възможност?.

Питай Алъна - нали му е ПР, да ти обясни. :)
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

И кога го разбра, че е неизгоден? до преди 2 години обясняваше, че без Белене няма да има икономика в България.

Няма откъде да вземем парите с изгодна лихва. Не може да напечатаме ДЦК за 22 млрд. !!

По телевизиите въртят клип, че централата била най-евтина в света (от строящите се в момента други АЕЦ-и) и че парите нямало да се взимат от гражданите а от оборота на самия АЕЦ.

И ти ако играеш за милиони комисионна и ти ще въртиш клипове :D Така ще ги въртиш, че свят ще ти се завие :D Може да се взима от оборота на АЕЦ-а, ако тока от него е няколко пъти по-скъп, отколкото тока от Козлодуй и ТЕЦ-овете.

Питай Алъна - нали му е ПР, да ти обясни. :)

Питай го - смислен отговор няма да получиш! Имам чувството, че БСП-арите са по-тъпи и фанатизирани и от националистите... Националиста поне може да ти каже 5 изречения смислени - защо е такъв. А БСП-аря какво? Като оня бъгавия от South Park само вика "ТИМИИИИИ" и т'ва е! Едно си знае, едно си кряка цял живот! То някой беше казал, че ако до 30 години си комунист е добре, но ако и след това си останеш комунист, значи дъската ти хлопа сериозно...

Нека построят два реактора в Козлодуй, пък след това ще мислим за друг АЕЦ. Имаме още 20 години поне. Може да го почнем и след 10 и пак ще имаме време да го построим и да го пуснем в експлоатация.
 
От: Аз НЯМА да гласувам на референдума!!!

Проекта струва 6 милиарда, имахме и инвеститор, който герб изгониха - факт. Също така пари от бюджета няма да се плащат.

Не е подписано защото още е имало да се изясняват неща по проекта, както показват и писмата, които герб размахват, само че не показват и обратните писма, които ние сме пращали - пълна манипулация.
 

Горе