Акт за Гражданска и преглед

nedqlkov

Member
Здравейте, вчера взех една таратайка и днес ме спряха. Когато купувах колата ми казаха че има преглед и ГО до края на годината, погледнах документите, но не обърнах внимание на датите вобще така като не очаквах да има проблем. Днес ме спират и се оказва, че колата е с изтекла гражданска и преглед. Написаха ми акт. Особеното в случея е, че когато взех колата от продавача не я прехвърлихме. Разбрахме се да направим прехвърлянето към края на месеца. Та с една дума ме подведоха, че ги има документите и аз спокойно си карам из града и в крайна сметка получавам актове които са на по-голяма стойност от колата. Мога ли да направя нещо по въпроса? Да обжалвам актовете, нещо?
 
От: Акт за Гражданска и преглед

Не виждам как ще обжалваш, след като няма съмнение, че си в нарушение. Трябвало е да провериш всичко преди да караш. Има стикери с дати на стъклото и отнема една минута да се огледат.
 
От: Акт за Гражданска и преглед

Да можеш да обжалваш.
Още повече, че колата не е на твое име и акта след обжалването ще падне. Преди около 3 месеца мой приятел му писаха 400 лева за гражданска. Пусна жалба и отпадна.
Имало някаква вратичка, че когато колата не е твоя, не е твоя отговорността да следиш дали е изтекла застраховката.

Ако искаш мога да го питам какво точно е писал.
 
От: Акт за Гражданска и преглед

Виж това мнение на Спироси е интересно...
Иначе - какво за търсачката на форума казваш - http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=50006, виж какво съм писал в първата страница на темата - гледам Монеф така и не е споделил дали ми е ползвал съвета8)
 
От: Акт за Гражданска и преглед

Да можеш да обжалваш.
Още повече, че колата не е на твое име и акта след обжалването ще падне. Преди около 3 месеца мой приятел му писаха 400 лева за гражданска. Пусна жалба и отпадна.
Имало някаква вратичка, че когато колата не е твоя, не е твоя отговорността да следиш дали е изтекла застраховката.

Ако искаш мога да го питам какво точно е писал.
Това ако е вярно е много лошо, но силно се съмнявам.
 
От: Акт за Гражданска и преглед

Оневиниха шофьор от Дупница карал без гражданска отговорност
Явно има някакъв правен абсурд, който легализира карането без гражданска, ако шофьор не е собственикът.

Според този сайт собственикът е задължен да сключва гражданска дори да не кара колата, а да я държи само в гаража. Обаче дали могат да му издадат акт, ако не е на мястото на нарушението и кой носи отговорност ако кола без гражданска се движи по улиците?
 
Re: От: Акт за Гражданска и преглед

Не виждам как ще обжалваш, след като няма съмнение, че си в нарушение. Трябвало е да провериш всичко преди да караш. Има стикери с дати на стъклото и отнема една минута да се огледат.

Да, кофти новини, но отговорността е пада на водача в случая. Няма как да глобят собственика, защото представи си, че колата е била в гараж и са решили да не подновяват и да я ползват, но ти си се качил и си решил, че ще минеш. И това е възможно да кажат, макар че ще видят, че е търговец. ;)
 
От: Re: От: Акт за Гражданска и преглед

Няма как да глобят собственика, защото представи си, че колата е била в гараж и са решили да не подновяват и да я ползват, но ти си се качил и си решил, че ще минеш.
Това казват логиката и здравият разум, но явно в законите, или поне тяхното тълкувание в българския съд, има някакъв сериозен проблем.
 
От: Акт за Гражданска и преглед

Така прилагам готова жалба за всеки който има нужда- цъкни тук

попълваш собственоръчно, приготвяш необходимите документи и с тях в Съда.
Моя човек пусна, яви се на делото веднъж и отмениха акта. Надявам се да помогне както на Недялков, така и на всички други с тоя проблем.
Но по добре си доглеждайте нещата и си плащайте данъците на време.
 
Re: От: Re: От: Акт за Гражданска и преглед

Това казват логиката и здравият разум, но явно в законите, или поне тяхното тълкувание в българския съд, има някакъв сериозен проблем.

Аз не мисля, че точно "подвел те е някой" ще мине като много силен аргумент. Плащаш си акта, като говориш с тях да поемат сумата, защото са те излъгали, ако не. Плащаш си, и им правиш една хубава реклама. Може да им намекнеш как ще се развият нещата, ако минат така мазно. Това е. Обаче и ако и те са го проспали, кофти вече, защото дори ще кажат, че не е нарочно.
 
От: Акт за Гражданска и преглед

Така прилагам готова жалба за всеки който има нужда- цъкни тук.

БЛАГОДАРЯ! :)

Знам, че грешката е моя че не съм погледнал документите по-внимателно, но все пак да платя 400 лева акт за кола която струва 500 ми се струва абсурдно. Освен това да съм навъртял най-много 10 километра. Най-фрапиращото е че ме спряха на светофар на ляв завой :shock: Като по поръчка.
 
От: От: Акт за Гражданска и преглед

Оневиниха шофьор от Дупница карал без гражданска отговорност
Явно има някакъв правен абсурд, който легализира карането без гражданска, ако шофьор не е собственикът.

Интересно какъв е?
Мисля, че ангажиращия текст е ясен и недвусмислен:

КОДЕКС ЗА ЗАСТРАХОВАНЕТО
В сила от 01.01.2006 г.
Отговорност за несключена задължителна застраховка

Чл. 315. (1) (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка по чл. 249, т. 1 или 2 или което управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва със:
1. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) глоба от 400 до 600 лв. - за физическо лице;
2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) имуществена санкция от 2000 до 5000 лв. - за юридическо лице.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) При повторно нарушение наказанието по ал. 1, т. 1 е 2000 лв., а по ал. 1, т. 2 - 10 000 лв.
(3) Застраховател, който извърши нарушение на чл. 250, се наказва с имуществена санкция от 5000 до 20 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 до 40 000 лв.
Освен ако успееш да докажеш, че нито е твой, нито го използваш.
 
От: От: Re: От: Акт за Гражданска и преглед

Това казват логиката и здравият разум, но явно в законите, или поне тяхното тълкувание в българския съд, има някакъв сериозен проблем.


решенията за отмяна на районен съд се отменят от административен съд, няма смисъл да се обжалва НП, което си е съвсем редовно! зачитане в гугъл стринг "чл. 315, ал. 1 КЗ" и/или +"потвърждава", въпросния Д.Е.К. от статията ще го прочетете в сайта на Адм.съд Благоевград като отменен, ако прокурора обжалва..."ако-то" мирише на корупция обаче...
 
От: Акт за Гражданска и преглед

Не знам законите, но според мене е логично да прегледаш гражданската и прегледа, дали ги има и дали са в срок, преди да се качиш да караш
А ако има вратичка в закона затова, че колата е на друго име, изпалзвай я. Няма смисъл да плащаш глоби за такива неща
 

Горе