А ти в какво вярваш?

Kmark

Member
Много се чудих как да започна тази тема и мисля да карам подред:

1. Възможно ли ние хората да произлизаме от маймуните, както се счита, както се учи в училище? Или пък сме създадени от Бог ?
Твърдо вярвам, че теорията за Хомо-Сапиенса вече е тотално изчерпана. Какво е това обяснение - в продължение на милиони години еволюция от маймуна и хоп появява се човек. Човек, който мисли, развива се, учи се, изпитва чуства и т.н. ... е логичното обяснение тук ми липсва. Та ние хората сме съществата на тази земя които сме най-малко пригодени за оцеляване в природата без помощни средства.

2. Ако все пак приемем, че сме дошли от маймуните, маймуните от къде идват? Бактерии които "милиони години еволюират". Ок, а тези бактерии от къде идват? Сега тук ще кажете от големия сблъсък, създал земята.Добре съгласявам се. Но нека помислим по мащабно. Този сблъсък създал земята как се е получил от къде идват тези метеорити, тези газове? Всяко нещо което виждаме е създадено от някой и по някакъв начин !!! Въобще космоса крие невероятни тайни и мислейки по мащабно не можем да стигнем до отговор как по точно са създадени звездите, галактиките и въоще цялата вселена. Всичко това което виждаме и не виждаме вечерно време поглеждайки към звездите.

3. Религията. Тя обяснява създаването на човека и земята. Но и религията без значение каква е тя има пропуски. Давам ви пример: Пирамидите в Египет - в момента искат да ги разрушат, тъй като според исляма света започва с идването на великия пророк Мохамед, а той се появява доста по късно след създаването им.

Освен въпроса с произхода на човека който ства все по-мътен не мислите ли, че има толкова много други неща които не могат да се обяснят.
Тази тема е огромна но не искам да пиша повече за да не стане много дълга и да ви откажа от прочитането и.

Та според вас как сме създадени хората? И да знам, че тази тема е по подходяща за форум от типа на xnetbg но все пак :)
 
От: А ти в какво вярваш?

Много дълга тема, без верен отговор :)
Аз лично не вярвам в еволюционната теория, но пък дали Бог ни е създал? Зависи какво разбираш под Бог :)
За някои сме се появили от Анунаките, за други от маймуните, за трети сме дошли от Агарта, изобщо дълга и широка тема :)

Иначе аз не отричам почти нищо, светът е толкова странно място, че дори не можем да си представим, а ние сме разучили едва минимална част от него, така че истината е някъде там... :)
 
От: А ти в какво вярваш?

3. Религията. Тя обяснява

Ако съумееш да обясниш религията по, да речем, АйФон, ще съумееш да обясниш много неща.

Какво общо има религията с естеството на Космоса? Луната си съществува и без религия.
Милион, или 1 000 000, години за човек са само набор от символи на лист хартия. Човека практически не може да осмисли това колко време е.
 
От: А ти в какво вярваш?

Ако съумееш да обясниш религията по, да речем, АйФон, ще съумееш да обясниш много неща.

Какво общо има религията с естеството на Космоса? Луната си съществува и без религия.
Милион, или 1 000 000, години за човек са само набор от символи на лист хартия. Човека практически не може да осмисли това колко време е.

Напълно съгласен съм с теб. Но ти цитираш само началото. Смисъла беше, че религията не дава пълно обяснение, а само малка част за нашия прозиход. И никаде не смесвам религията с прозизхода на вселената ти го правиш.
 
От: А ти в какво вярваш?

Та ние хората сме съществата на тази земя които сме най-малко пригодени за оцеляване в природата без помощни средства.
Напротив, сапиенса е най-пригодения вид животно. Нашият вид е доказано приспособим към абсолютно всички климатични пояси на Земята и няма друг вид, който дори малко да се доближава по този показател. Човекът е едновременно достатъчно голям като габарити за да може да се пази от хищници и същевременно малък за да няма нужда от големи ресурси в своя хабитат за оцеляването си. Сапиенсът е стадно животно, а това винаги е носило само плюсове за всеки животински вид (2 глави мислят, повече от една). Крайниците на сапиенса са един от шедьоврите на животинската еволюция - изключително практични, което е дало голямо предимство на нашия вид пред останалите. Но може би най-голямото предимство на вида е, че повсеядно животно от човека няма (прасето пасти да яде:)). Това е давало (и продължава да дава) възможно най-разнообразна палитра от хранителни вещества, което е една от основните причини развитието мозъка на сапиенса да излезе извън традиционните предели. А що се отнася до появата на живот на планетата, то да се търси това в религията е повече от смешно. Химията е майка на биологията, което ще рече, че не е невъзможно от определени химични реакции при определени условия да се създаде биологична клетка. От там насетне вече си казва думата еволюцията. А за тези, които се чудят как може един червей да се трансформира в човек, то ще ви дам един пример. Сред множеството тихоокеански острови има животински видове, които са се изменили очевадно само за няколко стотин години от своя вид на материка, поради своята изолация. Само си представете за 1 милион години какво може да стане:)
 
От: А ти в какво вярваш?

Думите истина и религия не трябва да се употребяват в едно изречение.
 
От: А ти в какво вярваш?

Напротив, сапиенса е най-пригодения вид животно. Нашият вид е доказано приспособим към абсолютно всички климатични пояси на Земята и няма друг вид, който дори малко да се доближава по този показател. Човекът е едновременно достатъчно голям като габарити за да може да се пази от хищници и същевременно малък за да няма нужда от големи ресурси в своя хабитат за оцеляването си. Сапиенсът е стадно животно, а това винаги е носило само плюсове за всеки животински вид (2 глави мислят, повече от една). Крайниците на сапиенса са един от шедьоврите на животинската еволюция - изключително практични, което е дало голямо предимство на нашия вид пред останалите. Но може би най-голямото предимство на вида е, че повсеядно животно от човека няма (прасето пасти да яде:)). Това е давало (и продължава да дава) възможно най-разнообразна палитра от хранителни вещества, което е една от основните причини развитието мозъка на сапиенса да излезе извън традиционните предели. А що се отнася до появата на живот на планетата, то да се търси това в религията е повече от смешно. Химията е майка на биологията, което ще рече, че не е невъзможно от определени химични реакции при определени условия да се създаде биологична клетка. От там насетне вече си казва думата еволюцията. А за тези, които се чудят как може един червей да се трансформира в човек, то ще ви дам един пример. Сред множеството тихоокеански острови има животински видове, които са се изменили очевадно само за няколко стотин години от своя вид на материка, поради своята изолация. Само си представете за 1 милион години какво може да стане:)

Дали си прав? Ти казваш "пригоден вид животно"
Животните са пригодени да живеят в природата. Някои от тях имат козина, други остри зъби за да ловят плячка и оцеляват и т.н., а един човек оставен гол в природата да се оправя как би оцелял сам. Нека правим някакво разграничаване между животните и човека. Човек няма никакви преимущества спрямо животните. Мозък ще кажат някои, но това е защото сме обучени по някакъв начин. Нека оставим един човек който цял живот е държан в клетка да видим как ще оцелее. До няколко седмици е мъртъв. Или от недохранване или от някаква болест, а защо не от измръзване. Въобще човек е същество много по висше от животните.

А примера за тихоокенските острови е верен но тези животински видове са видоизменени. То и хорате се променяме! Най-простия пример който се сещам в момента, е че все повече деца започват да се окосмяват по тялото от ранна възраст. Още на 6-7 години и това се случва в рамките на по малко от 100 години. Така, че всички видове на земята се променят някои по бързо други по бавно. Но тук въпроса е за произхода. От къде идваме не как се променяме, а за химичните реакции .... от къде идва причината да се появят тези реакции които ти споменавш? Това е въпроса ... нека мислим малко по мащабно
 
От: А ти в какво вярваш?

Дали си прав? Ти казваш "пригоден вид животно"
Животните са пригодени да живеят в природата. Някои от тях имат козина, други остри зъби за да ловят плячка и оцеляват и т.н., а един човек оставен гол в природата да се оправя как би оцелял сам. Нека правим някакво разграничаване между животните и човека. Човек няма никакви преимущества спрямо животните. Мозък ще кажат някои, но това е защото сме обучени по някакъв начин. Нека оставим един човек който цял живот е държан в клетка да видим как ще оцелее. До няколко седмици е мъртъв. Или от недохранване или от някаква болест, а защо не от измръзване. Въобще човек е същество много по висше от животните.

А примера за тихоокенските острови е верен но тези животински видове са видоизменени. То и хорате се променяме! Най-простия пример който се сещам в момента, е че все повече деца започват да се окосмяват по тялото от ранна възраст. Още на 6-7 години и това се случва в рамките на по малко от 100 години. Така, че всички видове на земята се променят някои по бързо други по бавно. Но тук въпроса е за произхода. От къде идваме не как се променяме, а за химичните реакции .... от къде идва причината да се появят тези реакции които ти споменавш? Това е въпроса ... нека мислим малко по мащабно

Това че съвременният човек (хомо сапиенс=съвременен човек) е отвикнал да оцелява в пустошта не означава, че няма да оцелее. Даваш пример за човек държан в клетка, че няма да оцелее, но това важи и за всеки друг вид. Забравяш инстинктите за оцеляване, които не се учат, а са вродени:). Инстинктите ще заработят като съветски дизелов локомотив и бързо ще се ориентира в средата.
Да речем стане природен катаклизъм и цялата цивилизация бъде заличена, то това според теб означава, че сапиенса ще измре за броени дни? Напротив, тогава ще заработи под пълна пара естествения подбор и ще оцелеят само най-приспособимите. Това дори ще изчисти некачествения матрял, защото човеците ще си предават възможно най-качествените гени и човешката раса ще претърпи още по-голям прогрес.

А относно отговора на въпроса откъде идваме, не сме дорасли за това, но ще му дойде и на него времето. Сега това е модерния въпрос. Примерно в миналото ''на мода'' са били въпросите като ''Какво има на края на Земята - дупка или паст на дракон'':) или ''Какво има зад небето''. С прогреса са намерени отговори на тези въпроси, сега идва ред и на този (д се надяваме, че това ще стане в нашето поколение)
Днес ме избива на философстване, не е на добре това:)
 
От: А ти в какво вярваш?

Големи философи-предприемачи се оказахте :shock: (или предприемачи-философи, кое от двете избирате? :mrgreen:)

аз мисля, че сме с извънземен произход - преди няколко десетки хиляди години са ни докарали тук на Земята като затворници и така лека по-лека сме се развъдили :D
 
От: А ти в какво вярваш?

Били сме Марсианска раса, но нещо е станало на Марс и някакъв метеорит ги е избил. След това парчета от планетата са паднали на земята и са доставили ДНК-а за нов живот :D
 
От: А ти в какво вярваш?

http://www.youtube.com/watch?v=_z2nfa1X9Kc

А иначе... Варианти колкото искаш. Отговора на въпроса "Как е произлязъл живота?" е извън капацитета на живота. Тъй като се е случило преди живота. Все едно да видиш какво е преди "вселената". Няма как да стане.

А дори и да е възможно... този отговор може да е също и отговора на "Какъв е смисъла на живота?". А отговорим ли си на този въпрос... дали ще има смисъл да живеем? В този ред на мисли, нашият организъм може да включва защитни механизми, които да ни пазят живи.... и затова никога да не можеш да намерим отговор на тези въпроси.

А иначе... една интересна идея за "живота" е описана в книгата "Краят на вечността" на Азимов.

Поздрави.

@nort философи-предприемачи ме кефи повече... по-дълбоко е :p
 
От: А ти в какво вярваш?

Аз "вярвам"*, че от религията могат да се вадят пари.

* В същност не вярвам, а знам. Да знаеш нещо, означава че са ти известни аргументи, които подкрепят това твърдение. Да вярваш означава, че си приел нещо за вярно без да имаш никакви аргументи, които да подкрепят, че това е така.

Как да правим пари от религия - държавата дава безплатни пари, регистрирай своята религия сега и вземи държавна субсидия!

Креационизмът и моят (неприятен) допир с него
В защита на науката, част 1, част 2, част 3, част 4, част 5, част 6, част 7, част 8, част 9.
 
От: А ти в какво вярваш?

Религиите са измислени за контрол на овцете, за печалба и власт. Религиите си противоречат с науката, сами изберете на кое да "вярвате". Аз винаги съм се чудел на някои религиозни, които отричат очевидното и доказаното и са склонни да вярват на това, което са им казали че е така.

Не вярвали в еволюцията. Че то има какви ли не разкопки и доказателства, открити са кости от праисторически хора. Въпреки фактите, промитите мозъци не гледат реалността, а предпочитат да вярват и да търсят нещо божествено във всичко.

Със сигурност има много неясни неща и ние знаем прекалено малко, че да правим каквито и да било изводи, но все пак не е ли по-добре да тръгнем от реалните факти и да разсъждаваме, отколкото да ги отричаме и да вярваме на някакви стари писания, които нямат нищо общо с действителността. Хората винаги са търсели нещо божествено и свръхестествено, когато не са можели да си обяснят нещо, са го приписвали на някой бог, но идва време и се вижда кое как е, разбира се че всичко е напълно нормално и логично. Да не говорим колко народ е избит от църквата и колко хора са умрели, само защото са открили истината, но това не им е било изгодно, те са искали овцете да им вярват и да действат по техните правила. Аз чак не мога да повярвам, как в днешно време, при положение, че науката е по-напреднала и има толкова много доказателства за всичко, някой все още вярва в тези измишльотини.

Много мога да говоря и аз по тази тема, но знам от опит, че с религиозен човек е напълно безсмислено да се спори. Ако ще да му извадя 100%-ови доказателства за всичко, той пак ще каже, че не е така. Промития мозък е почти невъзможно да се оправи, все едно да тръгна да убеждавам македонец, че е българин :) Няма как да стане, за това не се и занимавам.
 
От: А ти в какво вярваш?

2528072_F.gif


Много мога да говоря и аз по тази тема, но знам от опит, че с религиозен човек е напълно безсмислено да се спори.

Нямам на идея какво имаш предвид под "религиозен човек"
но да преположим, че аз по твоите критерии съм идеален пример за "религиозен човек" и твърдя, че Бог ни е създал.

Айде почвай да ме убеждават, че не е вярно
rofl.gif


а да - замалко да забравя (пуста му памет) - да не забравиш доказателствата
pleasantry.gif
 
От: А ти в какво вярваш?

Всичко е физика и химия, кой както иска да го нарече - еволюция, бог и т.н.
Теорията за еволюцията е най-достоверна въпреки, че и тя има пропуски. Факт е, че хората и животните се видоизменят според околната среда. Освен примера, който даде е факт също, че за последните 100-200 години хората започват да стават все по-високи. Не сме пригодни за оцеляване в дивата природа, просто защото не се налага. Преди това не е било така - най-тъпия пример за който се сещам са пещерняците, които са карали по едни животински кожи в кучия студ. Как са оцелявали? Как са яли сурово месо? Сега я пробвай да видим дали няма да се тръшнеш на легло. Околоната среда се променя, което води до промяна в органзимите. Една химична реакция води до друга такава. Това обяснява "чувствата" - химична реакция и нервни импулси, нищо повече. При животните казваме че няма чувства, но също има такива реакции, просто се по-различни.
Организмите са просто случайност според много учени, затова е доста вероятно да няма други такива. Определена химична среда, определени химични реакции, благоприятни условия за появата на първите организми - просто химично съединение с опция да се развива според околната среда.

Кой е създал всичко? На мен ми харесва идеята, че всичко което го има в момента е било под формата на безкрайно количество енергия и материя събрано на едно място, което вследствие на реакциите и енергията вътре се получава този голям взрив.

В момента мозъците ни не са пригодени да проумеят произхода на нещата, затова си ги обясняваме по-просто. Както например понятието безкрайност. Няма такова нещо, просто не можем да обясним нещо толкова голямо.
 
От: От: А ти в какво вярваш?

2528072_F.gif




Нямам на идея какво имаш предвид под "религиозен човек"
но да преположим, че аз по твоите критерии съм идеален пример за "религиозен човек" и твърдя, че Бог ни е създал.

Айде почвай да ме убеждават, че не е вярно
rofl.gif


а да - замалко да забравя (пуста му памет) - да не забравиш доказателствата
pleasantry.gif

Нямам намерение да говоря със стената. Вярвай в каквото решиш, не ми пречиш. Аз с такива хора преди много спорех - казвам му и му показвам какво е открито, какво е намерено, има абсолютни доказателства, а той - не било така :) За вас еволюцията не съществува и сме тръгнали от Адам и Ева, пуснати сме на Земята, а всички разкопки, които са правени и нещата, които са открити - за тях трябва да си затворим очите, както и за много други неща. Науката не се гледа, нали, а само това, в което ви е казано да вярвате.
 
От: А ти в какво вярваш?

Всичко е физика и химия, кой както иска да го нарече - еволюция, бог и т.н.
Теорията за еволюцията е най-достоверна въпреки, че и тя има пропуски. Факт е, че хората и животните се видоизменят според околната среда. Освен примера, който даде е факт също, че за последните 100-200 години хората започват да стават все по-високи. Не сме пригодни за оцеляване в дивата природа, просто защото не се налага. Преди това не е било така - най-тъпия пример за който се сещам са пещерняците, които са карали по едни животински кожи в кучия студ. Как са оцелявали? Как са яли сурово месо? Сега я пробвай да видим дали няма да се тръшнеш на легло. Околоната среда се променя, което води до промяна в органзимите. Една химична реакция води до друга такава. Това обяснява "чувствата" - химична реакция и нервни импулси, нищо повече. При животните казваме че няма чувства, но също има такива реакции, просто се по-различни.
Организмите са просто случайност според много учени, затова е доста вероятно да няма други такива. Определена химична среда, определени химични реакции, благоприятни условия за появата на първите организми - просто химично съединение с опция да се развива според околната среда.

Кой е създал всичко? На мен ми харесва идеята, че всичко което го има в момента е било под формата на безкрайно количество енергия и материя събрано на едно място, което вследствие на реакциите и енергията вътре се получава този голям взрив.

В момента мозъците ни не са пригодени да проумеят произхода на нещата, затова си ги обясняваме по-просто. Както например понятието безкрайност. Няма такова нещо, просто не можем да обясним нещо толкова голямо.
Като чуя в днешно време някой да ми каже, че няма еволюция, все едно чувам, че земята е плоска и другите подобни. То даже се доказа, че всички хора са дошли от Африка и са се разпръснали по континентите. Много хора, които не са запознати, си мислят, че еволюцията означава маймуна, която става човек. Маймуната е съвсем друго животно, праисторическия човек не е бил маймуна, въпреки че имаме сходни черти. Еволюцията представлява видоизменяне, за приспособяване към околната среда. Тя действа на популации - майката предава видоизменени гени на малкото си и по този начин го прави по-издръжливо. Това не става бързо, могат да минат хиляди, дори милиони години, докато даден вид се промени. Хората в различните континенти са различни именно поради тази причина, защото живеят в различна среда със различен климат и ядат различна храна.

Искам само да се знае, че просто си казвам мнението. Не искам да обиждам никого, да не се засегнете сега. Всеки да вярва в каквото реши и да мисли каквото иска, стига да не пречи на другите си е негова работа.
 
От: От: А ти в какво вярваш?

но да преположим, че аз по твоите критерии съм идеален пример за "религиозен човек" и твърдя, че Бог ни е създал.

Можеш ли да докажеш, че не летящото спагетено чудовище е създало хората, а някой друг бог?

15q4w00.jpg


Аз пък допускам, че Вселената няма създател*, и знам, че материята еволюира без необходимостта от някакъв "интелигентен дизайнер" да е причината за това. Маймуните, котките, хората и всички останали бозайници имат общи предшественици.

Можеш ли да докажеш, че това не е вярно?

* Ако има създател - кой е създал създателя (рекурсивен въпрос)?
 
От: А ти в какво вярваш?

Като чуя в днешно време някой да ми каже, че няма еволюция, все едно чувам, че земята е плоска и другите подобни.

къде видя да казвам, че няма еволюция, или че това се свързва с маймуните? не съм сигурен, че си прочел какво точно мисля по въпроса...
 

Горе