БСП приеха мандата и ще управляват

От: БСП приеха мандата и ще управляват

Затова отбелязах, че цената на тока е най-евтина тук, но цената не включва разните такси, които се определят точно от тези РПТ-а. В тях е основния проблем, а и естествено в заплатите. Ако цялата работа се вършеше от българска фирма, а не от някакви измислени посредници, които само смучат пари, крайната цена за потребителя ще е доста по-различна. Лично моята сметка за януари беше 330 лв., като около 200 лв. беше изразходваната енергия, а всичко останало(130 лв.) е за РПТ-ата и за ДКВР, защото са такива договорите
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

Не знам защо говорите без ясни факти.
На този етап в БГ е най-евтиния ток http://www.energy.eu/ 8,4 евро цента на киловат, да не забравим уточнението:
- Consumption band is ± 25%
- Amount is in euro (€) per kiloWatthour (kWh).
- Price data for non-eurozone countries are in euro. The average exchange rate valid for the referenced month is applied.
- Prices include: market price, transmission through main and local networks, administrative charges and all taxes.

Тези 8,4 ево цента на киловат са близо 17 стотинки, това всичко е спрямо Ноевмрви 2012, аз правх изчисление за Януари или Февруари тази година, платил съм 19 стинки на киловат.

Така, че не се бъркайте с тока и че други страни е по-евтин такова животно няма. Цената на тока евентуално може да падне при либерализиране на пазара, но резки промени няма да има просто защото ще има конкуренция и липса на монопол, така любим на държавата ни.

Давам пример:

БГ енергийния сектор - това е пример за анти свободен пазар и държавно гарантирани монополи. Какво става при либерализиране:

1. Падат всички териториални бариери, за да има монопол трябва има и бариери, няма само ЧЕЗ да е за София
2. Отпадат всички бюркоратски изисквания, всеки който иска да продава има определен лиценз и серитификат, всичко е стандартизирано.
3. Всеки търговец/доставчик има достъп до физическата мрежа, като плаща опредена такса.
4. В този момент, в който всичко е на лице, ще дойдат доста играчи, защото има доста хляб в това.
5. Това ще доведе до спад в цените защото всеки, който има готова продукция и услуги и не я реализира му се пише загуба. Водени от мотива за загуба цените падат.
6. Всеки човек, ще избира който си иска доставчик.
7. Всеки доставчик, ще може сам да си прави енергийния микс.
8. Всеки доставчик, ще избира от къде да купува - ако си от София и имаш софойски доставчик, то той ще се опита да изкупи ток от най-близките централи до софия, и да има ниски разходи за транспорт, може се окаже че тока да ти е по евтин от АЕЦ сега
9. Ще има либерализиация и при централите, всеки може си качи ВЕИ-та и да продава, но не както е сега.
10. БГ е с енергоемка икономика, в този момент всеки бизнес голям прозивдител би инвестирал в собствени центрирали, с пъти по лесни условия от както е сега.
11. Самите производители на ток, биха направили центнрали близки до пазарите си с цел по ниски крайни цени.
12. От момента на ниските цени на ток ще се възползват всички производителите, това ще довде до спад на производствени разходи и да по голяма производителност и конкурентноспосбност, това от своя страна ще довде и до по голяма заетост
13. След като имаме всичко това, доставчика ще избере, от къде да купува и може се окаже, че съседа ти прави ток, и местния доствчик на ток да взима и от него и това да сваля още цените
14. Всичката тази конкуренция, ще доведе до спад на цената в краткосрочен план, защото сега има тонове регулации сега, но в дългосрочен план цената върви нагоре, но заради либерализиранията цената няма скача рязко.
15. Всичко това ще доведе до по ниски сметки, по-голяма ефективност, по-голяма производителност и в крайна сметка по-вече пари накрая на месеца.
16. Всички ще са по-добре тогава от колкото сега или иначе казано ще се подобри благосъстоянието на хората

А и да не забравим най-голямата простия дето и да искаме ток няма видим на тези нива, ами това е Белене - един огромен центрлзииран проект, който по същество е и неефективен. Централи малки трябва се изграждат от частниците до града или до заводите и то с мощности за даденото място, не огромен проект като мокрите сънища на комунистите.

Само едно доуточнение, най-евтин след нас тока е Румъния, после е бързо нараства - ако се чуди защо е това, ами просто Козлодуй сме го изплатили в пъти и може се позволи такава цена, но всеки нов АЕЦ и то държавен просто да се забрави такава цена да има.

И само едно последно при либерализация и ако който е на власт реши да продължи с резачките на държавата ДДС може силно да се ореже и всичко това засилва т. 16 по малко админстрация, бюрокрация и ДДС.

Хайде сега някой да ми каже, някоя голяма партия да е дала и нищожни наченки за либералзииране, всички са за увеличение на държавата.

Надявам се убедите защо съвсем скоро ще падне и това правителство, но падането ще е кръваво ББ бързо даде и нямаше никви ексцесии, но пък Комунягите с кръв я взеха и лудите манипулции, с със същите мерки ще ги дадът справка Януари 2009.

И последно ето ви едно четиво,

И ЕРП-тата страдали; търпели загуби

ЕРП-тата искат 40% увеличение на тока

Сега като сте имате тази информация и като знаете че БСП иска задържа цените, познайте какво ще се случи ? Ще викажа - ще е интересни времена.

Можете да проверите, защо според китайска поговорка те не искат да живеят в интересни времена!
 
Последно редактирано:
От: БСП приеха мандата и ще управляват

@ReminD - другарю сега като взехте властта искаш ли да се хванем на бас дали БСП ще изкарат България от лайната или ще я набутат още по-надълбоко ?
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

За да ги коментираме тези неща, първо трябва да уточним за цената на кой ток става въпрос -
за дома или за бизнеса, защото цените са различни.
Също така в повечето страни не само от ЕС, ДДС-то за тока е със специална ставка,
а при нас всичко е на 20%. Примерно върху цената на тока за дома като му цапнеш 20% и
почти се изравнява с цената в някоя бяла държава, в която тока е с малко по-висока стойност,
но ДДС-то е 0 или 5%. Примерно в Англия е 5% за дом.нужди и от 13 до 5% за бизнеса.
/ Има определена консумация, при която ставката на ДДС прогресивно спада./
Тъй че на популистките лъжи на разни наши политици вече изобщо не се връзвам.:)
Пък и ако горките ЕРП-та бяха на загуба, изобщо нямаше да се бутат всякакви чуждестранни фирми
да ги купуват и препродават, понеже на същите тези фирми в собствените им държави явно не им
минават номерата, но у нас всичко е възможно.:(
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

За да ги коментираме тези неща, първо трябва да уточним за цената на кой ток става въпрос -
за дома или за бизнеса, защото цените са различни.
Също така в повечето страни не само от ЕС, ДДС-то за тока е със специална ставка,
а при нас всичко е на 20%. Примерно върху цената на тока за дома като му цапнеш 20% и
почти се изравнява с цената в някоя бяла държава, в която тока е с малко по-висока стойност,
но ДДС-то е 0 или 5%. Примерно в Англия е 5% за дом.нужди и от 13 до 5% за бизнеса.
/ Има определена консумация, при която ставката на ДДС прогресивно спада./
Тъй че на популистките лъжи на разни наши политици вече изобщо не се връзвам.:)
Пък и ако горките ЕРП-та бяха на загуба, изобщо нямаше да се бутат всякакви чуждестранни фирми
да ги купуват и препродават, понеже на същите тези фирми в собствените им държави явно не им
минават номерата, но у нас всичко е възможно.:(

Колега не знам защо, не четеш това е за домакинства изрично е написано.
Както и изрично е написано, че и ти болндах това е пазарна цена с всички такси и данъци - крайна пазарна цена.
Не знам, кой те е излъгал, но ние имаме най-ниският ток.

А иначе за ЕРП-та колега явно не си запознат, стига ти да отвориш някой от отчетите и ще видиш. И загубата иде не щото укриват и правят шашми, което е така до известна степен а от факта - че ДКВЕР свалиха тока със 7% и от миналата година ЕРП-та са задължени да изкупуват тока от ВЕИ, като НЕК после трябва им възстанови разходите, но вече това не се случва :) И затова в момента са и на загуба. А при НЕК е трагично положението с дълговете и невзетите тръговски взимания
Ето ти малко опреснително инфо ЕВН и НЕК в спор за милиони покрай изкупуването на "зеления“ ток и http://www.bnews.bg/article-73529
Батака в енергийният сектор ще става още по-голям и тотален като се вземат вече и популистиките мерки - контрол на цената, квоти и т.н. В момента имаме контрол и намалени производствени мощности, остава само контрол на цената и пазара се сложи и проблемите ще станат огромни, но така ще е докато цари популизма и държавата се счита за бог :D
 
Последно редактирано:
От: БСП приеха мандата и ще управляват

И да спорим и да не спорим, файда няма. Кервана си върви, кучетата лаят и батака става все по-голям. Аз честно не виждам как ще се оправи страната, всеки сектор е толкова забозен, че Ви е бедна фантазията. Не знам тези, дето ни управляват малоумни ли са, че не виждат положението или просто са задължени да дърпат България надолу... май имаме нужда от революция, ама няма хора като Ел Че :twisted:
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

И да спорим и да не спорим, файда няма. Кервана си върви, кучетата лаят и батака става все по-голям. Аз честно не виждам как ще се оправи страната, всеки сектор е толкова забозен, че Ви е бедна фантазията. Не знам тези, дето ни управляват малоумни ли са, че не виждат положението или просто са задължени да дърпат България надолу... май имаме нужда от революция, ама няма хора като Ел Че :twisted:

Това, което искаш да разбереш му се вика хроничен капитализъм или както му викам фашистко-социалически модел.

НЕ те го виждат и никак не са малоумни - те продадоха властта си и те гарантираха монополи и такова статуквото почти навсякъде. Голям бизнес е все пак. Проблема е че бизнеса за определени компании и държавата.
Имам нужда от революция ама либерална революция :)
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

С либерализъм няма да се постигнат особени промени. Може би ще има ефект, но след 10, 20 или 30 години. Трябва промяна веднага, защото следващата година ще е много по-тежка във всяко едно отношение, а палежите и самоубийствата може би ще станат ежедневие. Не знам за Вас, но аз съм от сравнително малък град и преди 15 г. нещата бяха много по-различни, живота си беше добре, а сега като погледна каква трагедия е...:mad:
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

С либерализъм няма да се постигнат особени промени. Може би ще има ефект, но след 10, 20 или 30 години. Трябва промяна веднага, защото следващата година ще е много по-тежка във всяко едно отношение, а палежите и самоубийствата може би ще станат ежедневие. Не знам за Вас, но аз съм от сравнително малък град и преди 15 г. нещата бяха много по-различни, живота си беше добре, а сега като погледна каква трагедия е...:mad:

Помни държавата не може да оправи, каквото и да е свързано с икономиката, тя може само да забатачи - до 1 година ако ще и 10 да и дадеш нищо не може направи тя. Решението за изход е само едно и то не включва държавата :) Ние не сме някоя огрмна държава с още по-огромни ресурси, че да ходим копаме горния пласт и да продаваме ресурси и да финансираме дефицита. Сериозните проблеми стават когато държавата се намиса на пазар и почва ограничава, Енергеитаката е типичен държавно гарантиран монопол, който ще фалира в скоро време. И за протокола либерализиран пазар и съпътсващи сегменити с ниска адсминистрация правят чудеса за много бързо време. Толкова бързо, че политиците не знаят дори какво е станало :)
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

Ами да бяхме сформирали една партия от целия форум. То сигурно нищо нямаше да направим, ама поне можеше да усетим и ние малко от далаверата наречена държава :lol:
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

Не постигнахме консенсус за лидера. :rolleyes:

Ами да бяхме сформирали една партия от целия форум. То сигурно нищо нямаше да направим, ама поне можеше да усетим и ние малко от далаверата наречена държава :lol:
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

http://www.youtube.com/watch?v=WNQ2M2xIfu8

За всички, които обичат България, въпреки абсурдите в държавата
 
  • Like
Реакции: Moko
От: БСП приеха мандата и ще управляват

Няма как да сформираме партия без идеи и с хора, които все още се връзват на популистки изказвания и обещания. Няма как да очакваш от овцата да пасе други овце. Нужно е по-различно самосъзнание.
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

Сега го гледам Ореха по ТВ7. Тоя какво светло бъдеще описва ...
Това ако направим, така ще стане... другото като направим, още по-добре..
Тия 250к работни места може да се окажат скромна прогноза, ако направим едикво си...

Хубаво говори, а аз си мислех, че е някъв темерут. Не че му вярвам де... :)
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

Няма как да сформираме партия без идеи и с хора, които все още се връзват на популистки изказвания и обещания. Няма как да очакваш от овцата да пасе други овце. Нужно е по-различно самосъзнание.

Ааа недей така, 1 овца като тръгне, всички я следват. И те си имат лидери и могат да правят каквото си искат:lol:
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

Ааа недей така, 1 овца като тръгне, всички я следват...
Точно там е проблемът. Всяка овца следва задникът на тази пред нея, но предната не следва овца, а овчар, магаре или куче. Ако никого не следва (загубила се), се движи хаотично. Няма как овца да води и да очакваш добро от това.
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

:D

391483_523229264405814_947569970_n.jpg
 
От: БСП приеха мандата и ще управляват

Кулайса ви го е казал по нагоре - Може да не се подобри обстановката с темповете с които ни се иска но поне демокрацията ще вземе глътка въздух - а както е казал и Сервантес - Свободата, Санчо .........

ГРОБ така забатачиха държавата и бизнес обстановката, че вероятно ще трябват поне 2 мандата някой да я оправи и то ако върви в правилната посока.

ПП
Честито на МАКС има си нов Вожд - драгалевският циганин най после постигна целта си уби българската десница и сега се оттегля на заслужена почивка.
 

Горе