Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Курс, да си безработен, да не искаш много пари за идеята си. Нещо звучи като подаяние, отколкото като евро програма. НЕ знам какви велики мозъци ги мислят тези програми и финансови гурута, но когато идеята е:

Добре разписана с бизнес план;
Има преспективи и ще спечели в след първите Х месеца;
Гледа към чуждестранния пазар;
Създава добър брой работни места тук;
Става добър данъкоплатец.

Къв им ш****я проблем да го финансират като хората, или поне на 50%. А не на ти тия пари, ходи си отвори една сергия. Баси преспективите. Знам, че малкия бизнес е грабнака на всяка икономика, но не може всеки да е търговец, то верно, че само това в момента върви, ама няма да е зле някой слънчев ден да имаме и някакво производство. Имаме някакво, но думата е "някакво".:)

Тук тези 6к ще стигнат за една боя, шкафове, рег. на фирмата и осигуровките за 1 година. А с какви продукти за продаване ще го зареди бизнеса, Божа работа. Изключвам момента с това, че се предлагат услуги, ама и там няма да излязат сметките. Но евалата, че са му ги дали, сигурно и толкова си е искал де. :)
 
От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Програмата е за МАКСИМУМ 20 хиляди, много рядко се отпуска на максимум. Ако отваряш търговия - имаш по-голям шанс да отпуснат пари над средното. Ако обаче плана ти е да отвориш малък сервиз за телевизори или нещо от сорта - парите ще са значително по-малко. Пък и услугите имат доста по-голяма добавена стойност от търговията. Например от сервиза на един компютър с лекота за 1 час се изкарват 20 лева, докато при търговията за 20лв трябва да направиш поне 200лв оборот, което за стартиращ бизнес е много. При услугите е малко по-лесен старта, ако имаш изградено име на специалист. Също както при сервиза за автомобила - на 100 метра има сервиз, но хората си ходят обикновено при някой "на края на града", защото е добър.
 
Re: От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Проблема не е в идеята а в това, че отпускането на евро парите е побългарено, тотално сбъркано и усложнено от бюрократични хватки. За това парите не достигат до тези, които трябва, а до тези с връзки, тези които бутнат някой лев или биват източвани от чиновниците. :)

Не е побългарено, брат. То е бърлгарско отвсякъде. Тук е едно мрънкане и блещене, когато става дума да ти отпускат пари. Гледат те все едно идваш да им крадеш мизерните им трохи. Цялата им малумна администрация не може да си го набие в губовидите глави, че малкия и честен човек дъжи на бизнеса си и дава мило и драго да му удари едно рано, а крадливите прасета са по-нагоре във веригата - те си смърдят и се знаят кои са. И от там им идва непрофесионалното отношение, бюрокращината, олигофренските условия, некомпетентната помощ и залупените кретенски отговори.

Мой приятел по един проект за персонала си, обикаляше като луд и "смени" 3ма отговорника. Изсипваха ги от какви ли не институции, неадекватни и всеки отговаря за 100+ проекта. А физически може да докара 20 до край. ;) За месец нали. Защото отчитането беше есе за месец. Седял е на опашки, за да се отчита. Баси свинщината българска. Който започва по евро проект да си проичи добре въпроса, защото направо си е забиване на главата в стената. ;)
 
Re: От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Програмата е за МАКСИМУМ 20 хиляди, много рядко се отпуска на максимум. Ако отваряш търговия - имаш по-голям шанс да отпуснат пари над средното. Ако обаче плана ти е да отвориш малък сервиз за телевизори или нещо от сорта - парите ще са значително по-малко. Пък и услугите имат доста по-голяма добавена стойност от търговията. Например от сервиза на един компютър с лекота за 1 час се изкарват 20 лева, докато при търговията за 20лв трябва да направиш поне 200лв оборот, което за стартиращ бизнес е много. При услугите е малко по-лесен старта, ако имаш изградено име на специалист. Също както при сервиза за автомобила - на 100 метра има сервиз, но хората си ходят обикновено при някой "на края на града", защото е добър.

Да, съгласен. Но що за бизнес да седнеш в някое мазе да поиш дънни платки. :) Не се ли предвиджа поне един работник. Тия кво? Да се регнеш в НАП, да си отвориш нещо, и оп имат някои, който не е на хранилката на държавата. Да им имам стимула. :)

Иначе докато се изгради като име, ще си мине време и реклама, но тя 100% няма как да влиза в тази сума, освен под формата на флайъри, които ще се раздадат в квартала. ;)
 
Пазарът специално го чистя доста. Дори и на доста авторитетни потребители, грам не ми пука, трия. Ако е някаква глупост, и репорта е използван, няма шанс да остане там коментара. Както казах, несмогване. :) Няма как да видя нещо грозно там и да го подмина, особено след него ако следва купчина фек***и. ;)
 
От: Re: От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Финансирането се осъществява ПРЕДИ да имаш фирма изобщо.
Нямаш си и идея за какво говориш. Повечето неща, които си написал не са верни.
 
От: Re: От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Да, съгласен. Но що за бизнес да седнеш в някое мазе да поиш дънни платки. :) Не се ли предвиджа поне един работник. Тия кво? Да се регнеш в НАП, да си отвориш нещо, и оп имат някои, който не е на хранилката на държавата. Да им имам стимула. :)

Иначе докато се изгради като име, ще си мине време и реклама, но тя 100% няма как да влиза в тази сума, освен под формата на флайъри, които ще се раздадат в квартала. ;)

Ти с 10000лв какво смяташ, че можеш да направиш? Над 90% от стартиращия малък бизнес "тръгва" с един служител - сам началник - сам дурак. Защото ако стартираш с 2-3ма веднага ще ти цъфнат данъчните да те питат от къде ги имаш тези пари, още повече след няколко месеца ако нямаш оборот... Програмата е доста добра за тези, които са в безизходица, не могат да си намерят работа, каквато търсят (по една или друга причина), но пък за сметка на това имат идея за собствен бизнес. Да, парите са малко, но са в голяма помощ при такива малки начинания. Отпуснатите пари зависят от това какъв ти е проекта, дали включва 1 или 2-ма служители, а може и 3-ма... може и повече, но човека, който сам кандидатства трябва да има предвид, че МАКСИМУМА е 20000. Ако ще и 5 човека да си наемеш. За мен тази работа, както и за повечето хора тук не е нормална, но все пак не забравайте , че работим в сферата на ИТ, където средната заплата е доста над средната за България. Програмист с лекота може да заработи 2000лв на месец и едва ли ще остане без работа, но виж един стругар например доста по-трудно ще се реализира в малък град. Ако проекта му е да речем наем на малък гараж, закупуване на 2-ра употреба струг и материали - 10000лв съвсем спокойно могат да му развият потенциала. И в бъдеще да си е работодател, а защо не и на други като него?

В общи линии тази програма не е насочена към програмисти, а към трайно безработни. Затова и така отсъждате.
 
От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Какво ми гарантираш, след като аз съм минал целия път по тая програма, а твоята информация е от трети лица.

Най-важното условие на програмата беше да отвориш за твоя сметка чисто нова фирма преди да подадеш документите по проекта за одобрение от комисията. После ако те отхвърлят фирмата остава да се чудиш какво да я правиш. Евентуално това малоумие ще го променят през новия програмен период. Минаването на курс изобщо не е задължително. Хора с висока квалификация и образование пропускат този етап. Аз не съм ходил на никакви курсове, защото имам магистърска степен по релевантна специалност. Това с проверките всяка седмица пък е най-великата глупост. Ако наистина тази информация си я получил от човек, който отговаря за програмата, значи се затвърждава впечатлението ми, че специалистите там не стават за чеп за зеле. Тая програма е пълен провал на стойност около 50 милиона лева. Целта и беше да намали безработицата, а какви са постигнатите резултати? Срам ги е да кажат.
 
От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Какво ми гарантираш, след като аз съм минал целия път по тая програма, а твоята информация е от трети лица.

Най-важното условие на програмата беше да отвориш за твоя сметка чисто нова фирма преди да подадеш документите по проекта за одобрение от комисията. После ако те отхвърлят фирмата остава да се чудиш какво да я правиш. Евентуално това малоумие ще го променят през новия програмен период. Минаването на курс изобщо не е задължително. Хора с висока квалификация и образование пропускат този етап. Аз не съм ходил на никакви курсове, защото имам магистърска степен по релевантна специалност. Това с проверките всяка седмица пък е най-великата глупост. Ако наистина тази информация си я получил от човек, който отговаря за програмата, значи се затвърждава впечатлението ми, че специалистите там не стават за чеп за зеле. Тая програма е пълен провал на стойност около 50 милиона лева. Целта и беше да намали безработицата, а какви са постигнатите резултати? Срам ги е да кажат.

Явно си попаднал на ... неправилния чиновник.

Информацията е точно от човек, който отговаря за тези неща. Да, възможно е да минеш без въпросния курс, ако си дипломиран там, което си е нормално. Курса, доколкото си спомням беше с икономическа насоченост.

Проверките са наистина доста чести. Това, че ти си минал метър, не означава, че при всички ще е така - при теб нещата са малко по-добре, защото имаш образование в тази насоченост, предполагам, че си млад човек... Но си представи стругар, току що завършил курс по икономика и понятие си няма как се управлява фирма...

А колкото до отварянето на фирма - цялата работа е безплатна. А по закон ако откриеш ЕТ и нямаш оборот не плащаш и данъци (ако не ме лъже спомена). Ако кандидатстваш за такова финансиране никой няма да ти каже - открий фирма и после кандидатствай. Напротив, като те одобрят , като ти кажат колко ще ти отпуснат - тогава се заемаш да откриваш фирми, сметки и т.н.
 
От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Фирма задължително се откриваше предварително. Откриването на фирма не е безплатно, дори да подготвиш всичко сам. Тези неща са ясно изписани в програмните условия.
 
Това с проверките всяка седмица пък е най-великата глупост.

Да, и при мен нямаше проверки. Просто ми дадоха една бланка в канцеларията им да подпиша, че е минавала проверка и толкова. Никой не си направи труда за каквото и да е. :) Малко са смотани в това отношение и така се случват злоупотребите, когато и те не си изпълняват задълженията. А често точно така и става. При мен (не по тази програма, по друга) като влизах всеки път за отчитане пъхтяха колко много работа са им стоварили, и ако намерят време щели да минат. Направо се чувствах късметлия, че някой все пак седеше да ти проверява документите, за да те отчете навреме, да те предвижи и да ти придвижат парите следващия месец. Ама...йок...върнати документи, неясно защо с някакви коментари, които са съвсем различни от това, което се е искало. И между тях е никаква комуникацията. Дори се чудя дали въобще има такава.

Бате, кой сериозен предприемач отваря ЕТ? :) Отварянето на фирма е минимум 200 лева. С документите, и цялата бумащина. После се регистрираш в НАП, защото няма как, но след като фирмата влезе в действие и почне да издава и приема фактури. Нямам измъкванка. Или си плащаш или ще те накарат да си платиш. :) За мен лично е пълна простотия да караш безработен на помощи или някакви социални да извади пари от джоба си, за да регистрира фирма и с това условия да отиде да кандидатства за програмата.
 
Re: От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Информацията е точно от човек, който отговаря за тези неща.
Бате, това не е много точен източник, ще ме извиняваш. Точно тези "кадърни" люде не намират проблем в системата, а тя милата не движи на никъде. :)
 
От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Странно ми е, да виждам, че над 90% от потребителите, като чуят бизнес и си мислят за търговия. Цялата държава си мисли, че с алъш-вериж се правят пари, а никой не мисли за производство, та дори и услугите се пренебрегват. Пичове, бизнес не е = на търговия. Бизнеса е съвкупно понятие от множество възможности за правене на пари. Искат се само умения, идеи и мерак да работиш. Балийстването не е бизнес с перспективи.
Тъжно, много тъжно!
 
Бате, то сам за тази тема става дума за търговия.Защото няма какво производство или предлагане на услуга да се предостави за такива бюджети. За това и това е на дневен ред. Нищо друго. Иначе няма лошо, но ако се прави в големи количества.
 
От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Търговията е не по-малко важна от производството. Нали някой трябва да продава произведените неща? Търговията е бизнес, както и производството, и много други неща. Няма нужда от много философстване по въпроса.
 
От: Re: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Бате, то сам за тази тема става дума за търговия.Защото няма какво производство или предлагане на услуга да се предостави за такива бюджети. За това и това е на дневен ред. Нищо друго. Иначе няма лошо, но ако се прави в големи количества.
Точно обратното е. Ако се върнеш назад в темата, ще видиш с какви идеи бих кандидатствал. С малко пари се предлагат предимно умения. Търговията е кофти за бюджета. Тя не носи добавена стойност.
 
Re: От: Re: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Точно обратното е. Ако се върнеш назад в темата, ще видиш с какви идеи бих кандидатствал. С малко пари се предлагат предимно умения. Търговията е кофти за бюджета. Тя не носи добавена стойност.
Зависи от търговията, опитай се да продаваш климатици без монтаж и демонтаж, да видим колко време ще те бъде като фирма. А реално не си производител, просто търговец. Търговията я има почти навсякъде, ако нямате производство. Дори и тези, които правят SEO, какво мислите, че не купуват статии и линкове? :) Верно, че по-голямата част от предлаганата услуги е знания и умения, както и прилагането им, но без закупени ресурси няма как да се случи. :)

Забравил съм с какво си кандидатствал, но не си и казал как е минало също така. Или ако не съм го видял, да ме извиниш.
 
От: Re: От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Програмист с лекота може да заработи 2000лв на месец и едва ли ще остане без работа, но виж един стругар например доста по-трудно ще се реализира в малък град.

Тук грешиш. В малкия град стругаря ще се реализира по-добре от IT специалиста. Казвам ти го като човек, който живее в 90 хиляден град. Нито в нета, нито на борсата, нито по вестниците никъде не се търсят хора в IT сферата. Всичко е стругари, оператори на машини, монтьори, обущари, шивачи, шофьори т.н. Искам да се развивам, като SEO експерт/консултант, но града в който живея не ми го позволява. Освен това за съжаление в България telecommuting-а не е известен и не се практикува, а точно подобен тип професии са подходящи за дистанционна работа. Тъжно, но факт!
 
От: Re: От: Безвъзмездни 20 000 лв за бизнес - съдействие

Тук грешиш. В малкия град стругаря ще се реализира по-добре от IT специалиста. Казвам ти го като човек, който живее в 90 хиляден град. Нито в нета, нито на борсата, нито по вестниците никъде не се търсят хора в IT сферата. Всичко е стругари, оператори на машини, монтьори, обущари, шивачи, шофьори т.н. Искам да се развивам, като SEO експерт/консултант, но града в който живея не ми го позволява. Освен това за съжаление в България telecommuting-а не е известен и не се практикува, а точно подобен тип професии са подходящи за дистанционна работа. Тъжно, но факт!

Е, кой пък е този програмист, който си търси работа по обяви... :)


Аз пък мога да ти кажа, че ти грешиш. Един програмист може да работи дистанционно за много фирми. Какво значи не се търсят програмисти??? Защото комшията ми е доктор в сферата на ИТ и преподава в университет. И трябва да ти кажа, че се оплаква, че не може да насмогне на фирмите, които търсят хора в тази сфера - т.е. Завършващите висше образование с насоченост програмиране не са достатъчно за пазара. За сравнение аз като учех за такъв бяхме общо 30, като завършиха половината, защото някои от тях решиха, че не е за тях тази професия или не я разбират или не ги влече... Но се оказа, че фирмите имат много по-голям растеж, отколкото университета предлага.

90 хиляди не е малък град. Какво ще кажеш например за 10 хиляден град без заводи. Такива градове в България има много. Там един стругар едва ли ще успее да си намери работа.

Колкото до проверките - моят приятел е именно към финансите и правеше ежедневни проверки на различни фирми. Едни имаха по-чести проверки, други може и да нямат никакви, защото за 1 човек се падат примерно по 500 такива кандидата с отпуснат кредит. Таксите за отваряне на фирма са минимални. Ако някой прецени, че 100-150 лева са фактор - по-добре да не започва изобщо...
 

Горе