Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Някой ще може ли да обясни като на олигофрен начинът за отърваване с най-малко данъци и разходи, за да мога легално да работя като фрийланс програмист/дизайнер/QA.

Наистина само олигофрен може да зададе такъв въпрос и да очаква отговор. За да се направи кадърна схема за оптимизация на данъчните задължения първо трябва да се намери компетентен специалист, да се договори възнаграждение, след което да му се предостави цялата информация за дейноста, за да може той да направи анализ и да ти даде решение за оптимизация.

Така зададен въпроса ти звучи горе долу така преведен език, който вероятно ти е по-познат: "Искам някой да ми скрипт. Дайте цена."
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Хех верно какво информационно затъмнение, не е истига :) Пищенгяс по медиите само за данъци, длъжници, пандели, режими кво ли не.... младите се фанаха за главата :confused:
Работи си ЛЕГАЛНО от вкъщи като секакъв лансер без грижи пич :) Ако тръгнат вече да ти искат фактури, си направи едно умрело еоод и пак си джиткай от вас, без касов апарат дори. Просто ще издаваш ел. фактури и си готов. Данъци ще плащаш на куково лето щото едва ли ще издаваш фактури за яка цифра, а освен това можеш да си припишеш домашният комп, както и цифра друга техника за актив, който ще ти бъде разход за няколко години. Също така ако все пак паднеш на данък можеш да имаш всевъзможни разходи...ти стигни до там пък има хора да те светнат :wink:
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

"Ако имам 10 фирми .........
Има ли нарушение на закона?"


Не, стига да става въпрос за юридически лица, а не за ЕТ и физическо лице.

Не че точно него не трябва да объркваш :D ама пък могат да се подведат други хора :)
Ет-то също е юридическо лице, независимо от солидарността на физическото. Тоест фирмата следва да си се разглежда като юридическо и там съвсем отделно от останалите фирми. Всяка фирма си има самостоятелно счетоводство и няма никаква връзка с другите в това отношение. Тоест дали 5 или 6 ще са регнати по ддс или не, и изобщо всякакви такива комбинации, няма никакво значение, и още повече това притеснение че видиш ли били с еднаква дейност
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Но иначе палтата вкара бомбата че ще хелпи яко наред, и ни остави тука да дерзаеме самооправяйки се :D
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Някой ще може ли да обясни като на олигофрен начинът за отърваване с най-малко данъци и разходи, за да мога легално да работя като фрийланс програмист/дизайнер/QA.

Имах аз една откачена идея... Обаче има сериозен проблем със сигурността.

Идеята е един счетоводител да започне да предоставя услугата "фирма под наем + счетоводство" - вместо бедния фрийлансер да си регистрира фирма, да сключи договор със счетоводител да ползва неговата фирма. Примерно получава 1000 лева този месец (фирмата на счетоводителя приема плащането!), счетоводителят си удържа 200 лв на месец за счетоводно обслужване (месечната такса е само примерна), а останалите пари ги изплаща на лицето, което реално е работило (разбира се след като внесе всички данъци и осигуровки свързани с изплащането на възнаграждението).

По този начин фрийлансърът си спестява купищата проблеми свързани с притежаването на фирма. Тоест по този начин множество фрийлансъри (плюс един счетоводител) си споделят разходите за една фирма, като по този начин постигат икономия от мащаба. Разходите, които фрийлансърът прави ще стават чрез фирмата на счетоводителя (фактурите за разходите ще се издават на името на фирмата на счетоводителя).

Проблемът със сигурността е основно за счетоводителя - от къде да е сигурен, че парите са "чисти"?

Друг проблем: какво ще стане, ако през някой от месеците няма входящи плащания или те не покриват разходите? Трябва фрийлансърът да компенсира фирмата на счетоводителя по някакъв начин и тук може да се получи сблъсък с трудовото законодателство (ограничена имуществена отговорност, минимална заплата, бла, бла)...

Извод: вместо да се чудите как да не излезете на загуба (заради бюрократичните глупости) помислете как да повишите приходите така че данъкът "държава" (данъци, осигуровки, рекет, счетоводство, всякакви бумащини) да се плаща лесно без това да води до фалита ви.
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Наистина само олигофрен може да зададе такъв въпрос и да очаква отговор. За да се направи кадърна схема за оптимизация на данъчните задължения първо трябва да се намери компетентен специалист, да се договори възнаграждение, след което да му се предостави цялата информация за дейноста, за да може той да направи анализ и да ти даде решение за оптимизация.

Така зададен въпроса ти звучи горе долу така преведен език, който вероятно ти е по-познат: "Искам някой да ми скрипт. Дайте цена."

Не съм учил икономика толкова много и не съм в час с нещата. Затова попитах.
Имах аз една откачена идея... Обаче има сериозен проблем със сигурността.

Идеята е един счетоводител да започне да предоставя услугата "фирма под наем + счетоводство" - вместо бедния фрийлансер да си регистрира фирма, да сключи договор със счетоводител да ползва неговата фирма. Примерно получава 1000 лева този месец (фирмата на счетоводителя приема плащането!), счетоводителят си удържа 200 лв на месец за счетоводно обслужване (месечната такса е само примерна), а останалите пари ги изплаща на лицето, което реално е работило (разбира се след като внесе всички данъци и осигуровки свързани с изплащането на възнаграждението).

По този начин фрийлансърът си спестява купищата проблеми свързани с притежаването на фирма. Тоест по този начин множество фрийлансъри (плюс един счетоводител) си споделят разходите за една фирма, като по този начин постигат икономия от мащаба. Разходите, които фрийлансърът прави ще стават чрез фирмата на счетоводителя (фактурите за разходите ще се издават на името на фирмата на счетоводителя).

Проблемът със сигурността е основно за счетоводителя - от къде да е сигурен, че парите са "чисти"?

Друг проблем: какво ще стане, ако през някой от месеците няма входящи плащания или те не покриват разходите? Трябва фрийлансърът да компенсира фирмата на счетоводителя по някакъв начин и тук може да се получи сблъсък с трудовото законодателство (ограничена имуществена отговорност, минимална заплата, бла, бла)...

Извод: вместо да се чудите как да не излезете на загуба (заради бюрократичните глупости) помислете как да повишите приходите така че данъкът "държава" (данъци, осигуровки, рекет, счетоводство, всякакви бумащини) да се плаща лесно без това да води до фалита ви.
Точно това е рискът на фрийлансърството. Няма гарантирана заплата. Обаче и това е готиното. Правиш каквото ти е кеф. Всички удоволствия си имат цени.
А какво имаш предвид с "чисти" пари?
 
От: От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Не съм учил икономика толкова много и не съм в час с нещата. Затова попитах.

Няма значение дали въобще си учил икономика - това е общовалиден принцип - качествената информация води до ефекивни решения - в твоя случай търсиш най-доброто решение и искаш да го получиш без да си дал никаква информация - на таква база можеш да получиш някакво решение само от някой шаман, гадател, екстрасенс или др. подобен, но не и от някой, който е професионалист в сферата.

И най-важното - никой сериозен човек няма да тръгне да ти разяснява конкретни въпроси свързани с данъчното планиране по форумите - това не е информация, която трябва да се дискутира публично. Не е в интерес нито на едната, нито на другата страна.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

"Ет-то също е юридическо лице, независимо от солидарността на физическото."

Не е вярно, Едноличния търговец не е юридическо лице.

"Тоест фирмата следва да си се разглежда като юридическо и там съвсем отделно от останалите фирми."

ЕТ се разглежда като отделно от всички останали юридически лица, но не и от физическото лице. Титуляр както на търговскоправните, така и на гражданскоправните права и задължения, е едно и също физическо лице (за разлика от юридическите).

Пример, ако извършвате дейност като ЕТ, получавате хонорари, имате дейност като земеделски производител, получавате наем като физическо лице, извършвате дейност като самоосигуряващо се лице и т.н, всички обороти от тези дейности се събират и формират облагаем оборот по ЗДДС. Ако сте регистриран по ЗДДС като ЕТ то каквато и дейност да развивате като физическо лице извън формата на ЕТ също се облага с ДДС.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Пример, ако извършвате дейност като ЕТ, получавате хонорари, имате дейност като земеделски производител, получавате наем като физическо лице, извършвате дейност като самоосигуряващо се лице и т.н, всички обороти от тези дейности се събират и формират облагаем оборот по ЗДДС. Ако сте регистриран по ЗДДС като ЕТ то каквато и дейност да развивате като физическо лице извън формата на ЕТ също се облага с ДДС.

По принцип е така, обаче не съвсем - това дето всички приходи на физ. лице формират обороти за ДДС и т.н. беше дългогодишна теза на нашенския НАП до преди 2 г. когато европеския съд съвсем ясно поясни, че нашенския НАП доста грешно тълкува тази постановка.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Да защото всеки си мисли, че е компетентен само защото е прочел нещо в гугалят :) А ПРАКТИКАТА, къде е ПРАКТИКАТА :D
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Благодаря на колегите, че приеха присърце темата и с готовност помагатна заблудените и неуки агънца, докато ме няма!
Последните два дена ми се случиха доста неприятни неща и ми е трудно да се концентрирам и да си събера ума, да не говорим за желание да пиша каквото и да е!
Благодаря и на Съпорта :lol:, че вдига и тази моя тема :wink:
П.П. Нещо си ми забравил онази инвеститорската - разочароваш ме :evil: :)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ако говориш за мен, аз не съм вдигал нищо, админа сам си я вдигна :) Аз само се опитвам да осветля мрака, до колкото е възможно, щото от големите капаци някои са привикнали с тъмнината :lol:

А оная инвеститорската не я следя, намери ли партньор всъщност? Според мен ако си си такъв навитак не партьори ти трябват а работници, лансери и тн - вземи си нещата в своите ръце, да не береш ядове после :wink:
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

"Да защото всеки си мисли, че е компетентен само защото е прочел нещо в гугалят А ПРАКТИКАТА, къде е ПРАКТИКАТА "

Това ако беше към мен, кое точно не ви стана ясно от предния ми пост. ЕТ и физическото лице са едно и също лице. ЕТ не е юридическо лице. Физическо лице независимо под каква форма е регистрирано по ЗДДС се облага по ЗДДС за всички начини под които развива дейност (включително и за инцидентни сделка, ако са облагаеми). Надявам се сега съм по ясен.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ясен си, но си неточен - както казах и по-горе има решение на европейския съд, който постановява, че облагането с ДДС на инцидентни сделки на физ. лице, рег. по ДДС за опредлеена цел, не се облагат с ДДС, т.е. ако съм регистриран ЕТ по ДДС като търговец и същеврменно си продам леката кола или апартамента не дължа ДДС за тези продажби - това по принцип е утвърдено от ЕС преди около 2 г и е едно голямо начукване в задника на НАП, само, че преди това те на бая хора събраха парите по този незаконен начин.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

РЕШЕНИЕ НА СЪДА (първи състав) 13 юни 2013 година
По дело C‑62/12
състоящ се от: г‑н A. Tizzano, председател на състав, г‑жа M. Berger, г‑н A. Borg Barthet (докладчик), г‑н E. Levits и г‑н J.‑J. Kasel, съдии,
.
.

30 При тези условия член 12, параграф 1 от Директивата за ДДС следва да се тълкува в смисъл, че той се отнася само до лицата, които все още не са били задължени да начисляват ДДС за основната си икономическа дейност. В замяна на това, що се отнася до регистрирано за целите на ДДС лице, като г‑н Костов, не би било в съответствие с целта за едно просто и възможно най-общо разбиране за ДДС член 9, параграф 1, втора алинея от Директивата за ДДС да се тълкува в смисъл, че понятието за „икономическа дейност“, съдържащо се в тази разпоредба, не включва дейност, която, макар и извършена само инцидентно, се включва в общото определение на това понятие, съдържащо се в първото изречение от посочената разпоредба, и е осъществена от данъчнозадължено лице, извършващо и друга икономическа дейност с постоянен характер за целите на Директивата за ДДС.

31 С оглед на предходното на поставения въпрос следва да се отговори, че член 9, параграф 1 от Директивата за ДДС трябва да се тълкува в смисъл, че физическо лице, което вече е регистрирано за целите на ДДС поради упражняваната от него дейност като частен съдебен изпълнител, трябва да се счита за „данъчнозадължено лице“ по отношение на всяка друга икономическа дейност, която извършва инцидентно, при условие че тази дейност съставлява дейност по смисъла на член 9, параграф 1, втора алинея от Директивата за ДДС.
.
.

По изложените съображения Съдът (първи състав) реши:

Член 9, параграф 1 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 година относно общата система на данъка върху добавената стойност трябва да се тълкува в смисъл, че физическо лице, което вече е регистрирано за целите на данък върху добавената стойност поради упражняваната от него дейност като частен съдебен изпълнител, трябва да се счита за „данъчнозадължено лице“ по отношение на всяка друга икономическа дейност, която извършва инцидентно, при условие че тази дейност съставлява дейност по смисъла на член 9, параграф 1, втора алинея от Директива 2006/112.


Има различни случаи и всеки трябва да се разглежда сам за себе си. И в първия си пост въобще нямах предвид инцидентна дейност, а такива по занятие.
 
От: От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Не съм учил икономика толкова много и не съм в час с нещата. Затова попитах.

Точно това е рискът на фрийлансърството. Няма гарантирана заплата. Обаче и това е готиното. Правиш каквото ти е кеф. Всички удоволствия си имат цени.
А какво имаш предвид с "чисти" пари?

Явно не си прочел внимателно какво написах. Безумната ми идея беше да се ползва фирмата на трето лице, което да си удържа колкото сте се разбрали за бюрократичните глупости, а ти да получаваш доход под формата на заплата на основание на трудов договор или заплащане на основание нетрудов договор (както се разберете).

Рискът е за доставчика на тези счетоводни услуги - ако се окаже, че "фирйлансърът" не е такъв, а е измамник, който получава пари неправомерно. По този начин счетоводителят ще излезе замесен в някаква престъпна схема. Затова повечето счетоводители не биха се съгласили да приемат плащания от трети лица по този начин.

Иначе може просто да си плащаш здравния рекет 8% + 10% данък върху каквото остане. И когато ти направят ревизия не се знае дали няма да те глобят за това, че не си се регистрирал в регистър БУЛСТАТ, не си подал съответната декларация в НАП за започване на дейност и не си внасял двата вида пенсионен рекет (рекет към държавата и рекет към частен пенсионен рекетьор).

Бъди ИДИОТ, декларирай приходи от интернет като доход от чужбина и плати 18% Рекет (Всъщност е малко под 18% - първо плащаш 8%, после 10% - общо става 17.2%, защото 10-те процента ги плащаш върху каквото остане след облагането с 8% здравен рекет.)

Доколкото ми се известно не нарушаваш нито един закон ако просто се осигуряваш върху минимум 420 лв (или върху реалната сума, която получаваш - ако тя надвишава 420 лв на месец). За целта трябва да се регистрираш в регистър БУЛСТАТ (тъй като няма как да покажеш документи, удостоверяващи извършването на определена дейност, може да пишеш просто "осигурител" в бланката - ще ти я приемат без допълнителни документи и ще имаш основание да си плащаш пенсионния и здравния рекет към държавата). Методът "регистрация като осигурител" ти решава проблема с подписването на хартиен договор (лелката от Агенцията по вписванията настоява да и се покаже договор на хартия с печат, но ако се регистрирате като "осигурител" няма да ви иска допълнителни хартии).

Обаче ако не си регистриран като ЕТ или не работиш като фирма плащаш данък върху доходите, а не върху печалбата. Примерно ако имаш много разходи за хостинг, домейни, подизпълнители (напр. 2000 лв месечно) излиза по-изгодно да плащаш за фирма (регистрация, счетоводство всеки месец и всяка година и т.н.). Ако разходите ти са примерно 100 лв месечно - няма смисъл да се набутваш с фирма. Ако разходите ти са между 100 и 2000 лв месечно - вече е сложно да се сметне как е най-изгодно, трябва да питаш счетоводител (но си мисля, че границата е някъде около 500 лева месечно).

Собствениците на български фирми да кажат какви са им разходите за съществуване на фирмата (данъците ги знаем - 10% данък печалба + 5% данък дивидент - за доходите получени като дивидент; тридесет и няколко процента осигурителен и данъчен рекет - за доходите получени като заплата). Обаче освен за счетоводството има и допълнителни разходи (имало някакви страшни бюрократични глупости наречени "трудова медицина" - представлявали един куп хартии, за подготовката на които се плащало доста; също така имало и някакви безумни изисквания винаги на адреса да има някой, който да посреща данъчните - затова има специализирани услуги - виртуален офис, където данъчните служители се посрещат и им се предоставят исканите бумаги).
 
Последно редактирано:
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Добър ден
Искам да се регестрирам като занаятчия в България като работя по голямата част от времето в Италия
Интересува ме дали ще плащам данъци само в Бг /на което се надявам/ и как стоят нещата когато пускам фактура в Италия„
Блъгодаря предваригтелно
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Привет!
Искам да Ви попитам ако получавам пратки по пощата и съгласно това, че са до 30лв и са освободени от мито,какъв документ трябва да имам, за да се докаже произхода на пратката,достатъчен ли е пакета на пратката на който е посочено CN22 и стойността на пратката?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Обикновено пратката е придружена с товарителница, на която е записана стойността.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

да точно така това достатъчно доказателство ли е за произход на стоката и може ли да се осчетоводява тази информация?
 

Горе