Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте, имам ЕООД замразено, при започване на дейност осигуровките само за броя изработени дни през месеца ли са или независимо от броя дни се плаща пълният размер?
При започване на осигуряването първия месец са пропорционално осигуровките.
 
Виждам, че сте изтрили дъпроса за UpWork:
- осигуровките не са 420 лв./месец, а около 180 -210 лв./месец за 2021год.
- при покупки на услуги от чужбина трябва регистрация по ЗДДС
- при продажба на услуги на ЕС трябва регистр. по ЗДДС
 
Здравейте, въпрос:

Фирма има извършена продажба на продукт през април 2020г. Продукта се оказва дефектен и не може да се ремонтира по гаранция(няма части). Също така не може да бъде заменен - изчерпан модел. Трябва да се върне платената сума обратно на клиента съгласно ЗЗП. Но същата фирма - продавач в момента е със замразена дейност, управителя е в чужбина. Може ли сумата да бъде възстановена по банкова сметка на клиент, без да се започне отново дейност?
 
Здравейте, въпрос:

Фирма има извършена продажба на продукт през април 2020г. Продукта се оказва дефектен и не може да се ремонтира по гаранция(няма части). Също така не може да бъде заменен - изчерпан модел. Трябва да се върне платената сума обратно на клиента съгласно ЗЗП. Но същата фирма - продавач в момента е със замразена дейност, управителя е в чужбина. Може ли сумата да бъде възстановена по банкова сметка на клиент, без да се започне отново дейност?
Разбери се с човека, обясни му ситуацията, дай му му парите не официално, примерно изипей, еконт, на ръка, и не се занимавай. Ако държиш да минеш по официалния ред, ще се набуташ повече. Трябва да правиш сторно, да го впишеш в книгата за рекламации, протокол за върнатата стока.... Дълга и шириока... А при фирма със замразена дейност, не знам как ще стане и дали изобщо може.... Едва ли ще има нещо против, след като си получава парите. Ако сумата е голяма и няма кой да я даде вече е по сложно. Вероятно има ред описан в някой закон, какво се прави в подобни случаи. Можеш да звъннеш и на КЗП да ги питаш, доста са любезни и ще ти кажат.
 
Трябва ми счетоводител, който да декларира ДДС - две фактури на месец са. И още няма фирма, но става за няколко дни, счетоводителя ще трябва и да я регистрира по ДДС. Моля препоръчайте някой
 
Трябва ми счетоводител, който да декларира ДДС - две фактури на месец са. И още няма фирма, но става за няколко дни, счетоводителя ще трябва и да я регистрира по ДДС. Моля препоръчайте някой
Ако прецените, можете да се свържете за съдействие и с нас на [email protected].
 
Трябва ми счетоводител, който да декларира ДДС - две фактури на месец са. И още няма фирма, но става за няколко дни, счетоводителя ще трябва и да я регистрира по ДДС. Моля препоръчайте някой
Здравейте!
Честита новата 2021 година! Да е здрава и успешна за всички нас!
Ще Ви напиша на лично съобщение контактите си.
P.S. Благодаря на @Blinky за препоръката!
 
Здравейте, интересува ме теоретично ако физическо лице, осигурено на трудов договор в България, получи пари за изработен авторски труд в Нова Зеландия през 2021, тръгне догодина да декларира дохода, в кое приложение на декларацията става това и какъв е данъка? Разглеждах тазгодишната декларация - то не са акции, дивиденти, имоти и прочее, но за държава, с която няма СИДДО, и за обикновен приход, който е свързан с работа, а не със всякакви други работи, няма нищо. Благодаря!
 
Дали ще ползвате СИДДО?
Авторските са с 40% НПР. Декларират се в Приложение 3 в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. (Данъкът е само върху 60-те процента и приспаднати осигуровките, ако има.)
 
Дали ще ползвате СИДДО?
Авторските са с 40% НПР. Декларират се в Приложение 3 в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. (Данъкът е само върху 60-те процента и приспаднати осигуровките, ако има.)

Няма СИДДО с Нова Зеландия, съответно няма как да се ползва СИДДО, нали така? Приложение Номер 3 е за български платци, не ми е много ясно как се декларира точно там доход от чужбина, камо ли нормативно признати разходи 40% от чужбина? Запознат съм с процедурата ако плащат от Българияо. Другия момент е, че ако няма СИДДО, доколкото разбрах, не се плащат и осигуровки тук, а само плосък данък. Но в самата декларация няма едно място, където да се въведат доходи от чужбина за извършен труд към клиент от държава без СИДДО. Все едно не е предвидено.
 
В смисъл без СИДДО, не се плащат осигуровки, ако вече лицето е на трудов договор.
 
Вие нали живеете в България. Доходи от източници в България - чл. 8 от ЗДДФЛ.
За авторските внасяне осигуровки ако желаете.
Данъкът е "плосък" - 10%.
Това е теоретично, за повече конкретика може да се обърнете към специалисти /счетоводител и юрист/.
 
Вие нали живеете в България. Доходи от източници в България - чл. 8 от ЗДДФЛ.
За авторските внасяне осигуровки ако желаете.
Данъкът е "плосък" - 10%.
Това е теоретично, за повече конкретика може да се обърнете към специалисти /счетоводител и юрист/.

Всичко е прекрасно, но източника не е България.
 
Чл. 8 от ЗДДФЛ прочетохте ли? :)

Предполагам, че иамте в предвид това:
(2) Доходите от труд, положен на територията на Република България, или от услуги, извършени на територията на Република България, са от източник в Република България.

Но в част Част ІІІ - Данни за доходите по Част І с код 304 и 307 на Приложение 3 пише:
№ по
ред
ЕИК/Служебен номер от регистъра НАП/ЕГН
Наименование/Име на платеца
Код на дохода
Размер на дохода
1
2
3
4
5
1​
Данни за предприятията или самоосигуряващите се лица, платци на доходи с код 304 и 307
1.1​

Фирмата от чужбина няма ЕИК, няма служебен номер от НАП, камо ли ЕГН. Та в тази графа какво се пише? ЕГНто на получателя на прихода в 2 и името на платеца от чужбина в 3?
 
Предполагам, че иамте в предвид това:
(2) Доходите от труд, положен на територията на Република България, или от услуги, извършени на територията на Република България, са от източник в Република България.

Но в част Част ІІІ - Данни за доходите по Част І с код 304 и 307 на Приложение 3 пише:
№ по
ред
ЕИК/Служебен номер от регистъра НАП/ЕГН
Наименование/Име на платеца
Код на дохода
Размер на дохода
1
2
3
4
5
1​
Данни за предприятията или самоосигуряващите се лица, платци на доходи с код 304 и 307
1.1​

Фирмата от чужбина няма ЕИК, няма служебен номер от НАП, камо ли ЕГН. Та в тази графа какво се пише? ЕГНто на получателя на прихода в 2 и името на платеца от чужбина в 3?
Ако фирмата, която Ви плаща е в България дохода ще Ви се зареди автоматично след 01.03 - фирмите подават спр. по чл. 73 ал.1.
Ако дохода Ви е платен от лице, което не го декларира със справка по чл.73 ал.1, Вие си попълвате данните, същото е като ако Ви е платен наем за имот от физ.лице.
И понеже започнахте въпроса си с теоретично за 2021г. - изчакайте годината да мине и в началото на 2022г. си попълвайте декларацията. Ще поживеем и ще видим какви нови промени ще има.
Все пак си мисля, че попълвате декларацията за доходи от 2020г. - отново Ви съветвам да се обърнете към специалист. Може да ми пишете и на лично съобщение.
 

Горе