Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ако човек събира пари да кажем от заплата (трудови правоотношения), но ги събира в брой вкъщи, а не в банка.
Превеждат му заплата и ги тегли. След време, ако събере доста пари - 10 000 - 20 000лв и нагоре и реши да си вземе нещо с тези пари например кола. Изведнъж НАП ще видят, че той взима заплата 700лв, а си е купил кола за 20 000лв. Или пък при ревизия, ако му направят и намерят 10-20 000 и нагоре в брой. Той ще каже, че ги е събирал в брой от заплатата, но дали ще го признаят ?
Може ли да възникне проблем с доказване на доходи, ако се събират пари в брой, а не в банка ?
Проблем винаги може да възникне. За радост при тези дребни суми едва ли ще се занимават с теб.
 
  • Like
Реакции: OSH
По темата,имам прекратен трудов договор на 19.03.2018, ползвала съм 40 дена болнични до 2.05.2018.
Има ли.право държавата да.ми.откаже заплащане на.болничен за общо заболяване! Мотив не платени соц. осигуровки за 3 дена?
 
ами да, за съжаление на 1,1,2018 г е отпаднала тази точка и нямате право да ползвате болничен , издаден след датата на прекратяване на договора
 
ами да, за съжаление на 1,1,2018 г е отпаднала тази точка и нямате право да ползвате болничен , издаден след датата на прекратяване на договора
Болничен ползвах. Обаче.може би не съм имала право на обезщетение.
 
да, нямате право да ви обезщетят . Ако случайно е продължение на преден болничен могат да се направят опити и да се оспори
 
да, нямате право да ви обезщетят . Ако случайно е продължение на преден болничен могат да се направят опити и да се оспори
И работодателят също не плати болничните. И от държавата нищо. Жалко. За първи път ползвах болнични и нищо не получих.
 
Имам въпрос относно необходимостта за откриване на фирма. Става въпрос за сайт, който е информативен със здравни статии и предлага безплатна онлайн консултация с лекар. Трябва ли да се открие фирма за управлението на сайта, при условие, че за момента няма приходи от него. От време на време пускам платени реклами във фейсбук. Ако занапред го включа в Google Ads, тогава ли е задължилтелно да се регистрира фирма? И трябва ли да е по ДДС? Ще се радвам, ако някой запознат ми отговори на въпроса.
 
Не ви ли иска VAT номер при рекламите във фейсбук, или го правите от личен профил? В такъв случай за момента не ви трябва фирма. Реално като започнете да получавате пари от сайта е добра идея, да не кажа задължително, да имате фирма, защото упражнявате вид търговска дейност.
 
При рекламирането не се иска. Вече, ако започне да получава доход трябва да се регистрира (дали като физическо лице на свободна практика или фирма) и най-добре да се посъветва със счетоводител. Те...счетоводителите не хапят.
 
При рекламирането не се иска. Вече, ако започне да получава доход трябва да се регистрира (дали като физическо лице на свободна практика или фирма) и най-добре да се посъветва със счетоводител. Те...счетоводителите не хапят.
Да, в случай, че иска да мине като разход рекламата, ще трябва да е с ДДС, VAT. За търговската дейност ясно - нужно е. И аз съм на мнение, че е добре да седнеш с един счетоводител да ги изговорите. Проучи си, прочети, но конкретни въпроси след всичко асимилирано към счетоводител. :)
 
е, те така изтичат пари от държавата, мегакорпорациите продават услуги без ДДС.
Човека е написал, че дава БЕЗПЛАТНИ. Ама и платени да са… зависи от начина по който получава парите.
Съвет - до последно отлагай създаването на фирма.
 
Имам въпрос относно необходимостта за откриване на фирма. Става въпрос за сайт, който е информативен със здравни статии и предлага безплатна онлайн консултация с лекар. Трябва ли да се открие фирма за управлението на сайта, при условие, че за момента няма приходи от него. От време на време пускам платени реклами във фейсбук. Ако занапред го включа в Google Ads, тогава ли е задължилтелно да се регистрира фирма? И трябва ли да е по ДДС? Ще се радвам, ако някой запознат ми отговори на въпроса.
Когато се започне дейност/приходи - фирма или свободна професия.
Продавате ли на фирма от ЕС - задължително регистрация по ЗДДС /Google Ads - Ирландия/.
Купувате ли услуги от чужбина, също е нужна регистрация по ЗДДС /рекламите във ФБ/.
 
Докато няма приходи, можеш да си рекламираш блога като физическо лице с не бизнес цели. Това се прави още като регистрираш за реклами във фейсбук или Гугъл. По този начин ти изпращат фактури с начислено ДДС.
Ако рекламираш като фирма получаваш фактурите без ДДС, което трябва да бъде платено в бг. Ако фирмата не е регистрирана по ДДС но пускаш реклами от името на фирмата те глобяват 500лв
 
Докато няма приходи, можеш да си рекламираш блога като физическо лице с не бизнес цели. Това се прави още като регистрираш за реклами във фейсбук или Гугъл. По този начин ти изпращат фактури с начислено ДДС.
Ако рекламираш като фирма получаваш фактурите без ДДС, което трябва да бъде платено в бг. Ако фирмата не е регистрирана по ДДС но пускаш реклами от името на фирмата те глобяват 500лв
Ако плащаш през фирмена сметка (фирмата не е регистрирана по ДДС) и не попълниш полето за ДДС номер (понеже нямаш такъв) реално ще ти начислят фактура със ДДС. Тогава трябва ли да се регистрираш по ДДС и ще те глобят ли?
 
Ако плащаш през фирмена сметка (фирмата не е регистрирана по ДДС) и не попълниш полето за ДДС номер (понеже нямаш такъв) реално ще ти начислят фактура със ДДС. Тогава трябва ли да се регистрираш по ДДС и ще те глобят ли?
След като си минал през фирмената трябва да се регистрираш по ДДС, ако те хванат при проверка ще те санкционират. Не е трябвало да плащаш през фирмена сметка. Избираш - или плащаш през лична и не ползваш за разход и се надяваш да не те хванат или си плащаш през фирмената, но се регистрираш по ДДС, има и частична регистрация. Не може, хем през фирмената, хем да не си по ДДС, така светваш яко.
 
е, те така изтичат пари от държавата, мегакорпорациите продават услуги без ДДС.
Ние сме млади лекари и консултациите в сайта са напълно безплатни. Отказахме се дори да слагаме реклами в сайта, защото за всеки потребител те са досадни.

За съжаление освен лично време, за да съществува тази услуга, ние ползваме и лични средства да я поддържаме(хостинг, домейн, платформа, реклама). И наистина не искаме да задължаваме никого да плащат пари, ако имат нужда от лекарска консултация.

Имам още един въпрос, не знам дали е юридически или счетоводен. В сайта сме сложили линк за дарение чрез пейпал. И всеки който реши и е доволен понякога ни дарява някой лев. Разбира се, всичко това отива за реклама. Въпросът е, трябва ли фирма за това нещо?
 
Ако плащаш през фирмена сметка (фирмата не е регистрирана по ДДС) и не попълниш полето за ДДС номер (понеже нямаш такъв) реално ще ти начислят фактура със ДДС. Тогава трябва ли да се регистрираш по ДДС и ще те глобят ли?
Всичко както е написал @webstil е правилно
Само да добавя, че дори да не попълниш полето за ддс номер, пак на края на месеца ти изпращат фактура без ДДС( погледни инвойса, трябва да пише някъде, че не е начислявано VAT). Всички фирмени сметки се виждат и се подават банкови извлечения от тях всеки месец (питай счетоводителя си) и по тях могат да те хванат понеже си пише Facebook ads/ Google ads. Дори веднага да не те хванат, когато тръгнеш да се регистрираш по ДДС и подадете документи за регистрация ще те хванат. Има 2 опции, едната е да се затвори тази фирма и да се отвори друга фирма а другата опция, ако искаш да запазиш тази фирма е да се плати глобата от 500лв (ако е първо нарушение на фирмата, ако ли не ще е по голяма).
Отварянето на фирма е около 300лв , така че ако това ти е първо нарушение и глобата ще ти е 500лв то няма смисъл за 200лв нова фирма да се прави.
Само да спомена, че доброволната регистрация по ДДС е малко по-различна от задължителната регистрацията по достигнат оборот. Ако фирмата няма за план а достига обороти за регистрация по ДДС то доброволната е набутвация. Питай счетоводителя си за повече инфо
 

Горе