Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Пост номер 760 бе избран за най-добър отговор..

perseus

New Member
Ако фирмата, която Ви плаща е в България дохода ще Ви се зареди автоматично след 01.03 - фирмите подават спр. по чл. 73 ал.1.
Ако дохода Ви е платен от лице, което не го декларира със справка по чл.73 ал.1, Вие си попълвате данните, същото е като ако Ви е платен наем за имот от физ.лице.
И понеже започнахте въпроса си с теоретично за 2021г. - изчакайте годината да мине и в началото на 2022г. си попълвайте декларацията. Ще поживеем и ще видим какви нови промени ще има.
Все пак си мисля, че попълвате декларацията за доходи от 2020г. - отново Ви съветвам да се обърнете към специалист. Може да ми пишете и на лично съобщение.
Благодаря за насоките, схванах цялата работа! Ще се обърна към Вас ако имам нужда от допълнителна помощ!

biaaro

Well-Known Member
При какъв натрупан капитал от продажби приемани по банков път банката оведомява НАП ?

Ако не си регистрирал продажби, банката е най-малкия ти проблем. Данните вече са в НАП, изпратени там от куриера. Всеки месец НАП получават извлечение от изплатените суми, без значение дали са изплатени по банка, или си ги взел кеш. В момента праговете са много ниски, нещо от рода на 4000-5000 лв на година. Банките осведомяват, не само НАП, за транзакции над 10000 лв. Не мисля, че изпращат не поискана информация до когото и да било. Има някаква банкова тайна все пак. Не е толкова лесно да вземат информация за движения по сметки. Не така е това обаче с куриерите и те се възползват от това.

Общо взето, ако не си регистрирал продажби, чакай проблеми. Ако си минал 50 000 лв. оборот миналата година, чакай големи проблеми.

Esen

Member
Ако не си регистрирал продажби, банката е най-малкия ти проблем. Данните вече са в НАП, изпратени там от куриера. Всеки месец НАП получават извлечение от изплатените суми, без значение дали са изплатени по банка, или си ги взел кеш. В момента праговете са много ниски, нещо от рода на 4000-5000 лв на година. Банките осведомяват, не само НАП, за транзакции над 10000 лв. Не мисля, че изпращат не поискана информация до когото и да било. Има някаква банкова тайна все пак. Не е толкова лесно да вземат информация за движения по сметки. Не така е това обаче с куриерите и те се възползват от това.

Общо взето, ако не си регистрирал продажби, чакай проблеми. Ако си минал 50 000 лв. оборот миналата година, чакай големи проблеми.

Всичко си отива към НАП от куриерите, те за 10 000 ще го направят див но не и щастлив ако пък е за 50 000 и от горе направо big problem

След колко време НАП предприемат мерки и каква им е първата стъпка ако продажбите са през куриери ?

biaaro

Well-Known Member
След колко време НАП предприемат мерки и каква им е първата стъпка ако продажбите са през куриери ?

Ако имаш ПИК ще ти пратят на мейла или ще ти се обадят на приложения телефон. Ако нямаш, ще ти пишат на мейла, който е от акаунта ти в куриера или ще ти се обадят на телефона пак от акаунта. Ако не се свържат по тези начини, ще ти намерят домашния адрес и ще ти пратят препоръчано писмо. Ако пак не те намерят ще дойдат физически на адресите, които свързват с теб.. Общо взето не можеш да се скриеш от тях в България. Много са агресивни и постоянни. Кога ще се случи всичко това, никой не може да ти каже, защото не си само ти. Ключовото е кога, не дали, ако ме разбираш.... Също много е важно дали си минал 50 000 лв. Ако не си, ще те тормозят по телефона, мейлите и ще пращат писма. Ако си обаче, очаквай бърза развръзка, веднага след изтичане на сроковете за деклариране на доходите на физическите лица, него знам кога е....

Та първата стъпка е писна, мейли и обаждания.

biaaro

Well-Known Member
Всичко си отива към НАП от куриерите, те за 10 000 ще го направят див но не и щастлив ако пък е за 50 000 и от горе направо big problem

Дали всичко не е ясно още, само избрани търсят за под 2000-3000 лв. Много е рядко това, но има такива случаи, да. За такива малки суми само пращат писма, че са разбрали, че правиш онлайн търговия и да си внесеш рекета доброволно, щото ще има последствия. Кой се върже, върже....

Общо взето страшен рекет е в момента и по-зле ще става....

Горе