Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ако фирмата, която Ви плаща е в България дохода ще Ви се зареди автоматично след 01.03 - фирмите подават спр. по чл. 73 ал.1.
Ако дохода Ви е платен от лице, което не го декларира със справка по чл.73 ал.1, Вие си попълвате данните, същото е като ако Ви е платен наем за имот от физ.лице.
И понеже започнахте въпроса си с теоретично за 2021г. - изчакайте годината да мине и в началото на 2022г. си попълвайте декларацията. Ще поживеем и ще видим какви нови промени ще има.
Все пак си мисля, че попълвате декларацията за доходи от 2020г. - отново Ви съветвам да се обърнете към специалист. Може да ми пишете и на лично съобщение.
Благодаря за насоките, схванах цялата работа! Ще се обърна към Вас ако имам нужда от допълнителна помощ!
 
При какъв натрупан капитал от продажби приемани по банков път банката оведомява НАП ?

Ако не си регистрирал продажби, банката е най-малкия ти проблем. Данните вече са в НАП, изпратени там от куриера. Всеки месец НАП получават извлечение от изплатените суми, без значение дали са изплатени по банка, или си ги взел кеш. В момента праговете са много ниски, нещо от рода на 4000-5000 лв на година. Банките осведомяват, не само НАП, за транзакции над 10000 лв. Не мисля, че изпращат не поискана информация до когото и да било. Има някаква банкова тайна все пак. Не е толкова лесно да вземат информация за движения по сметки. Не така е това обаче с куриерите и те се възползват от това.

Общо взето, ако не си регистрирал продажби, чакай проблеми. Ако си минал 50 000 лв. оборот миналата година, чакай големи проблеми.
 
Ако не си регистрирал продажби, банката е най-малкия ти проблем. Данните вече са в НАП, изпратени там от куриера. Всеки месец НАП получават извлечение от изплатените суми, без значение дали са изплатени по банка, или си ги взел кеш. В момента праговете са много ниски, нещо от рода на 4000-5000 лв на година. Банките осведомяват, не само НАП, за транзакции над 10000 лв. Не мисля, че изпращат не поискана информация до когото и да било. Има някаква банкова тайна все пак. Не е толкова лесно да вземат информация за движения по сметки. Не така е това обаче с куриерите и те се възползват от това.

Общо взето, ако не си регистрирал продажби, чакай проблеми. Ако си минал 50 000 лв. оборот миналата година, чакай големи проблеми.

Всичко си отива към НАП от куриерите, те за 10 000 ще го направят див но не и щастлив ако пък е за 50 000 и от горе направо big problem
 
След колко време НАП предприемат мерки и каква им е първата стъпка ако продажбите са през куриери ?
 
След колко време НАП предприемат мерки и каква им е първата стъпка ако продажбите са през куриери ?

Ако имаш ПИК ще ти пратят на мейла или ще ти се обадят на приложения телефон. Ако нямаш, ще ти пишат на мейла, който е от акаунта ти в куриера или ще ти се обадят на телефона пак от акаунта. Ако не се свържат по тези начини, ще ти намерят домашния адрес и ще ти пратят препоръчано писмо. Ако пак не те намерят ще дойдат физически на адресите, които свързват с теб.. Общо взето не можеш да се скриеш от тях в България. Много са агресивни и постоянни. Кога ще се случи всичко това, никой не може да ти каже, защото не си само ти. Ключовото е кога, не дали, ако ме разбираш.... Също много е важно дали си минал 50 000 лв. Ако не си, ще те тормозят по телефона, мейлите и ще пращат писма. Ако си обаче, очаквай бърза развръзка, веднага след изтичане на сроковете за деклариране на доходите на физическите лица, него знам кога е....

Та първата стъпка е писна, мейли и обаждания.
 
Всичко си отива към НАП от куриерите, те за 10 000 ще го направят див но не и щастлив ако пък е за 50 000 и от горе направо big problem

Дали всичко не е ясно още, само избрани търсят за под 2000-3000 лв. Много е рядко това, но има такива случаи, да. За такива малки суми само пращат писма, че са разбрали, че правиш онлайн търговия и да си внесеш рекета доброволно, щото ще има последствия. Кой се върже, върже....

Общо взето страшен рекет е в момента и по-зле ще става....
 
Здравейте, дано не се повтаря въпросът ми, но са много страниците, а нямам време да чета всички коментари. Бих искала да помоля за разяснение как стои въпросът с извършване на две дейности от една фирма?
Моля за повече информация!
Благодаря предварително!
 
Последно редактирано:
как стои въпросът с извършване на две дейности от една фирма
Ако искаш и 22 извършвай, стига да не са забранени от закона
 
Здравейте, майка ми е земеделски производител. Сега ще продава и ръчно изработени изделия. Предпочитаме да е като свободна професия за да не е необходима фирма и касов апарат, а и дохода от тази дейност няма да е голям. Как документално трябва да се оформи това. Да си осъществява дейността като земеделски производител и свободната професия? Благодаря предварително.
 
Здравейте,

Имам няколко въпроса относно деклариране на онлайн доходи и ще се радвам да ми помогнете, за което предварително благодаря.

Имам сайт, които е на английски език и които таргетира Американския пазар. Получавам комисиони от продажба на афилиет продукти (не притежавам тези продукти, а само ги препоръчвам), които най-често са налични в Амазон.
Комисионните от Амазон и различни други афилиет програми получавам по банковата си сметка или в Пейпал.
Как е най-добре да декларирам такъв тип доход?
Става въпрос за суми от порядъка на около $1000 - $1500 на месец.

Отделно, как биха се декларирали доходи от продажбата на този сайт?

В момента не работя и получавам помощи от НОИ, тъй като бях съкратен от работата си преди няколко месеца.

Искам да запазя правото си да получавам помощи от НОИ, ако е възможно.
 
За афилиейт маркетинг - фирма или свободна професия. Въпрос на сметки и приоритет е кое е по-изгодно, зависи и от това какви разходи ще имате за осъществяването на дейността.
 
Здравейте,

от 1 юли при поръчка от AliExpress се начислява ДДС на пратките автоматично и се получават по пощенските станции без митническа проверка, защото AliExpress е регистриран по VAT IOSS и внася данъка към България.

Ние като фирма често поръчваме резервни части от там. Имаме ли право да плащаме през фирмената дебитна карта и да изискаме фактура от AliExpress за плащането? Тази сума признава ли се за разход, след като не минава през митническа проверка (понеже ДДС е платен).

Запитването ми е за поръчки до 150 Euro, които не подлежат на облагане с мито.
 
Здравейте,

от 1 юли при поръчка от AliExpress се начислява ДДС на пратките автоматично и се получават по пощенските станции без митническа проверка, защото AliExpress е регистриран по VAT IOSS и внася данъка към България.

Ние като фирма често поръчваме резервни части от там. Имаме ли право да плащаме през фирмената дебитна карта и да изискаме фактура от AliExpress за плащането? Тази сума признава ли се за разход, след като не минава през митническа проверка (понеже ДДС е платен).

Запитването ми е за поръчки до 150 Euro, които не подлежат на облагане с мито.
Здравей, дали намери отговор на този въпрос ? Има фактури в аликспрес , но нямат получател за съжаление и не могат да се използват за осчетоводяване.
 
Моят въпрос е относно благотворителните инциативи. Трябва ли да се иска разрешение от някой. По конкретно частни благотворителни инициативи, които обаче се състоят на общинска или държавна земя.

Просто като пример - да кажем, че някой иска да подарява книги в парка на Варна. Или да раздава безплатна супа в еди кой си квартал на Велико Търново. Давам образни примери за да стане въпроса ми по-ясен. Така го давам, защото в единия случай става въпрос за храна. Отделно сега в тази ситуация с Пандемичните изисквания (кой изобщо ги знае точно какви са).
 
Здравейте, предстои ми да регистрирам ЕООД занимаващо се с он лайн консултации в България. Консултациите се извършват чрез платформата Зум, като използвам реклама във ФБ. Проблемът идва от евентуални фактури от ФБ и Зум за таксите. Само заради това трябва ли да се регистрирам по ДДС? Никак не искам за едни такси в размер на 10-15 евро месечно да трябва да се регистрирам по ДДС и всеки месец да затруднявам бъдещата фирма с това.
 
Плащай си таксите от лична сметка, не от фирмената и няма нужда си по ДДС.
Благодаря за отговорът, но ако пък правят проверки и да не ме глобят нещо. Това ме притеснява.
 
И аз да попитам нещо ... Защо за покупка на нова кола няма да ми приспаднат ДДС ?
Зависи каква е колата.
Само извадка от ЗДДС:
Чл. 70. (1) Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато:
4. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) е придобит или внесен мотоциклет или лек автомобил;
5. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили по т. 4, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали;
 

Горе