Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте,
Имам въпрос. Имам сайт за подаръци и цветя, и често клиентите искат да изпратят ваучери, гифт карти, подаръчни карти или дори пари в брой на близките си, заедно с подаръците. Счетоводителката ми не знае какво да направи с тези разходи, затова питам тук.
Ще Ви дам примери.
  1. Клиентът иска подаръчна карта за 100 лева. Поръчвам от известен сайт. Те ми изпращат фактура за 7 лева услуги и разписка за 100те лева. На мен обаче тези 107 лева ми идват като приход в банковата сметка.
  2. Клиентът иска ваучер от Лидл например и ми изпраща парите по банков път, но Лидл не издават фактури за ваучери, само бележка.
  3. Клиентът иска да изпрати 50 лева на баба си заедно с подаръка по Еконт. Получавам парите по банков път, изпращам като запис към пакета, но не знам как да отчета.
  4. Клиентът иска ваучер за масаж например, който да изпрати като подарък за сватба. От сайта за групови продажби ми дават разписка, но ми казват да взема фактура от масажистката, ако искам такава. Аз не съм тази, която ходи на масажа, а и не мога да искам от хората да вземат фактура.
Има ли някакъв начин да се отчете това и как? Имам фирма ЕООД. Не е регистрирана по ДДС.

Имам още един въпрос. Понякога поръчвам неща от Aliexpres. Как да ги отчета?
Благодаря!
 
Имам два въпроса колеги,

1. Личната ми карта е с адресна регистрация в един град, възможно ли е да открия фирма в друг град / гр. Пловдив / или трябва в Данъчното което е по адресна регистрация...в Пловдив нямам адресна регистрация.

2. Удачно ли е да открия фирма и да я спра, само когато ми се налага / 3 - 5 пъти в годината / да я пускам за да издам фактура и след това да я спра пак.
 
Здравейте,
Имам въпрос. Имам сайт за подаръци и цветя, и често клиентите искат да изпратят ваучери, гифт карти, подаръчни карти или дори пари в брой на близките си, заедно с подаръците. Счетоводителката ми не знае какво да направи с тези разходи, затова питам тук.
Ще Ви дам примери.
  1. Клиентът иска подаръчна карта за 100 лева. Поръчвам от известен сайт. Те ми изпращат фактура за 7 лева услуги и разписка за 100те лева. На мен обаче тези 107 лева ми идват като приход в банковата сметка.
  2. Клиентът иска ваучер от Лидл например и ми изпраща парите по банков път, но Лидл не издават фактури за ваучери, само бележка.
  3. Клиентът иска да изпрати 50 лева на баба си заедно с подаръка по Еконт. Получавам парите по банков път, изпращам като запис към пакета, но не знам как да отчета.
  4. Клиентът иска ваучер за масаж например, който да изпрати като подарък за сватба. От сайта за групови продажби ми дават разписка, но ми казват да взема фактура от масажистката, ако искам такава. Аз не съм тази, която ходи на масажа, а и не мога да искам от хората да вземат фактура.
Има ли някакъв начин да се отчете това и как? Имам фирма ЕООД. Не е регистрирана по ДДС.

Имам още един въпрос. Понякога поръчвам неща от Aliexpres. Как да ги отчета?
Благодаря!

Предприемаческия ви нюх говори ли Ви, че всичко това ще завърши добре? :)
 
Имам два въпроса колеги,

1. Личната ми карта е с адресна регистрация в един град, възможно ли е да открия фирма в друг град / гр. Пловдив / или трябва в Данъчното което е по адресна регистрация...в Пловдив нямам адресна регистрация.

2. Удачно ли е да открия фирма и да я спра, само когато ми се налага / 3 - 5 пъти в годината / да я пускам за да издам фактура и след това да я спра пак.

1. ВЪзможно е да

2. Не особено. Помислете да регистрирате фирмата на баба/дядо и да плащате само здравни осигуровки, ако целта ви е "спестовна"
 
Предприемаческия ви нюх говори ли Ви, че всичко това ще завърши добре? :)
Не знам, затова питам. Това са редки случаи и засега ги отказвам, но просто искам да знам дали има начин да ги приемам.
 
Не знам, затова питам. Това са редки случаи и засега ги отказвам, но просто искам да знам дали има начин да ги приемам.

Разбира се, че има начин - не бива да спирате развитето на бизнеса Ви.
 
Здравейте,
Имам въпрос. Имам сайт за подаръци и цветя, и често клиентите искат да изпратят ваучери, гифт карти, подаръчни карти или дори пари в брой на близките си, заедно с подаръците. Счетоводителката ми не знае какво да направи с тези разходи, затова питам тук.
Ще Ви дам примери.
  1. Клиентът иска подаръчна карта за 100 лева. Поръчвам от известен сайт. Те ми изпращат фактура за 7 лева услуги и разписка за 100те лева. На мен обаче тези 107 лева ми идват като приход в банковата сметка.
  2. Клиентът иска ваучер от Лидл например и ми изпраща парите по банков път, но Лидл не издават фактури за ваучери, само бележка.
  3. Клиентът иска да изпрати 50 лева на баба си заедно с подаръка по Еконт. Получавам парите по банков път, изпращам като запис към пакета, но не знам как да отчета.
  4. Клиентът иска ваучер за масаж например, който да изпрати като подарък за сватба. От сайта за групови продажби ми дават разписка, но ми казват да взема фактура от масажистката, ако искам такава. Аз не съм тази, която ходи на масажа, а и не мога да искам от хората да вземат фактура.
Има ли някакъв начин да се отчете това и как? Имам фирма ЕООД. Не е регистрирана по ДДС.

Имам още един въпрос. Понякога поръчвам неща от Aliexpres. Как да ги отчета?
Благодаря!

За ваучерите: отчита се паричен поток, не приход-разход. Има цели теми, потърсете в gоogle - осчетоводаване, ваучери, пазаруване и т.н..
За Aliexpress: събирате документите, заприхождавате като стоки /предполагам нещата, които поръчвате са с незначителна стойност/.
 
За много години и благодаря :)

Въпросът ми е следния:
ЕООД иска да дари на физическо лице лек автомобил. Физическото лице е с увреждане и има ТЕЛК. Влиза ли в хипотезата на чл. 31 ал. 1 т.8 от ЗКПО и НА ПРАКТИКА дарението ще се признае ли за данъчен разход? Как точно се изчислява стойността на дарението и разходите спрямо положителния счетоводен финансов резултат (счетоводната печалба)?

Благодаря предварително!

Може ли мнение?
 
Здравейте.

Когато едно ЕООД достигне прага за регистрация по ДДС, законно ли е собственика да си открие втора фирма със същата дейност и да замрази дейността на първата?
 
Здравейте.

Когато едно ЕООД достигне прага за регистрация по ДДС, законно ли е собственика да си открие втора фирма със същата дейност и да замрази дейността на първата?

Здравейте!
Направили ли сте оборота или ще го направите?
Може да регистрирате 2-ра фирма. /Обърнете внимание на ДМА, налични стоки, лицензии, сертификати, персонал и т.н. ако са на първата фирма и ще Ви трябват във втората./
Поздрави!
 
Здравейте.

Когато едно ЕООД достигне прага за регистрация по ДДС, законно ли е собственика да си открие втора фирма със същата дейност и да замрази дейността на първата?
Да законно е
 
Здравейте,
Работя по трудов договор. Осигуряват ме на 2600 лв. Искам да си отворя фирма, на която ще бъда управител и единствен човек персона. Ще е нужно ли допълнително да се самоосигурявам?
Фирмата няма да бъде регистрирана по ДДС на първо време. Какви ще бъдат данъците и таксите за дейността й освен 10 процента корпоративен данък?
 
Здравейте,
Работя по трудов договор. Осигуряват ме на 2600 лв. Искам да си отворя фирма, на която ще бъда управител и единствен човек персона. Ще е нужно ли допълнително да се самоосигурявам?
Фирмата няма да бъде регистрирана по ДДС на първо време. Какви ще бъдат данъците и таксите за дейността й освен 10 процента корпоративен данък?
1. От тази година максималния праг вече е 3000лв., така че ще трябва да се доосигурявате като собственик на новата ви фирма върху остатъка от 400лв.
2. Имате и 5% данък дивидент когато си преведете печалбата по личната сметка.
 
Здравейте!

Фирма изпраща в продължение на 2 месеца пратки по Еконт. За всяка пратка се издава касова бележка.

Сумата на наложените платежи се изплаща по споразумение по банкова сметка на фирмата чрез пощенски паричен превод.

Това отчита ли се като дублиран оборот? Как може да се коригира оборота, ако е дублиран?
 
Счетоводителя ти на добре трябва да знае колко оборот в случая трябва да качи за месеца. Дублиран оборот е , но не е нарушение. Ако не знае го смени......
 
Въпросът ми е следния:
ЕООД иска да дари на физическо лице лек автомобил. Физическото лице е с увреждане и има ТЕЛК. Влиза ли в хипотезата на чл. 31 ал. 1 т.8 от ЗКПО и НА ПРАКТИКА дарението ще се признае ли за данъчен разход? Как точно се изчислява стойността на дарението и разходите спрямо положителния счетоводен финансов резултат (счетоводната печалба)?
Благодаря предварително!

Здравейте,

Условието на чл. 31 ал. 1 т. 8 от ЗКПО:
Чл. 31. (1) За данъчни цели се признават счетоводни разходи за дарения в общ размер до 10 на сто от положителния счетоводен финансов резултат (счетоводната печалба), когато разходите за дарения са направени в полза на:
8. хора с увреждания, както и за технически помощни средства за тях;

т.е. трябва да има печалба фирмата и дарението е до 10%. /Документално за оформяне на дарението - ТЕЛК на лицето; документ, че дарението е получено; др./
Ако са изпълнени условията дарението се отчита като разход и не се прави преобразуване по ЗКПО.

Ако не са изпълнени условията се отчита на разход и след това този разход се посочва в увеличение на дан.фин.резултата.
Чл. 26. Не се признават за данъчни цели следните счетоводни разходи:
7. разходи за дарения извън посочените в чл. 31;
 
За ваучерите: отчита се паричен поток, не приход-разход. Има цели теми, потърсете в gоogle - осчетоводаване, ваучери, пазаруване и т.н..
За Aliexpress: събирате документите, заприхождавате като стоки /предполагам нещата, които поръчвате са с незначителна стойност/.
Благодаря много, но според счетоводителката ми съм нямала право да правя това (да изпращам ваучери и подаръчни карти iCard), тъй като не съм била финансова институция. И тя не е много сигурна, ама не знае кой да пита. Питала някаква в НАП, едната казала НЕ, другата не била сигурна...
 
Няма как да знае, тъй като това не е въпрос, който трябва да се задава към счетоводител.
 
До колко време е длъжна фирмата да предостави служебна бележка на физически лица, които са получили паричен превод от тях ?
 

Горе