Блог-роман

advensve

Member
Здравейте!

Миналата година започнах един проект, тъй като доста си патих с издателствата - реших да напиша роман, качен на блог-страница, за да видя дали читателите ще харесат романа заради достойнствата му. Разбира се, срещнах доста пречки - като например, как да промотирам романа - да кажа на хората, че е безплатен за четене, да привлека подходяща аудитория, като непрестанно ме преследваше фразата "никой не е длъжен да те чете". В крайна сметка, завърших романа, защото вярвах, че го правя за хората. Като изтекоха четирите месеца (публикуваше се по глава на пет дни), ответната реакция беше почти нула, макар да публикувах в поне десет форума. Аудиторията за първа глава надхвърли 400 индивидуални клика, а за втора, цифрата десет пъти спадна. Знам ли,... може би първа глава е проблемът, защото е ретроспекция и почти няма общо с истинското действие.

Колкото до романа - това е фантастика с елементи на комедия. Развива се в настоящето и има продължение.

Ако искате да хвърлите поглед на блога, ето и адреса: sandrasfaces. blogspot. bg

П.П. Дано да има сред вас читатели :)
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Блог-роман

Почвам да чета.
Първоначалното ми впечатление, богатство на изразни средства и хилаво действие, но нека да го изчета
 
От: Блог-роман

Здравейте!

Миналата година започнах един проект, тъй като доста си патих с издателствата - реших да напиша роман, качен на блог-страница, за да видя дали читателите ще харесат романа заради достойнствата му. Разбира се, срещнах доста пречки - като например, как да промотирам романа - да кажа на хората, че е безплатен за четене, да привлека подходяща аудитория, като непрестанно ме преследваше фразата "никой не е длъжен да те чете". В крайна сметка, завърших романа, защото вярвах, че го правя за хората. Като изтекоха четирите месеца (публикуваше се по глава на пет дни), ответната реакция беше почти нула, макар да публикувах в поне десет форума. Аудиторията за първа глава надхвърли 400 индивидуални клика, а за втора, цифрата десет пъти спадна. Знам ли,... може би първа глава е проблемът, защото е ретроспекция и почти няма общо с истинското действие.

Колкото до романа - това е фантастика с елементи на комедия. Развива се в настоящето и има продължение.

Ако искате да хвърлите поглед на блога, ето и адреса: sandrasfaces. blogspot. bg

П.П. Дано да има сред вас читатели :)

Здравей,
първо да ти дам мнение като човек, който е заинтригуван и би желал да разгледа романа и при интерес да го прочете. Ето какво не ми хареса:

Влизам в сайта и първото, на което попадам е статистика. В началото се стряскам, защото си мисля "Уж беше роман, а то суха теория по статистика" - и тази мисъл ме гризе и тегли към хикса докато не зачитам първите редове и не установя, че става дума за статистика за романа.

Другото нещо. Искам да зачета романа от първа глава. Втора минута я търся. Даже все още не съм я намерила. Попадам на последната глава. Цъкам из менюто някакви други романи ли и аз не мога да разбера. Тоест това, което искам да кажа е, че според моето лично мнение е неподреден сайта.

Сега като съвети пак лично мое мнение какво мога да ти предложа:

Първо - направи си романа под форма на електронна книга - примерно в Word или .PDF файл. Измисли някоя хубава корица - нищо, че няма печатно заглавие. Обикновено корицата интригува. Например, аз й обръщам внимание, когато си купувам книга. Обръщам внимание и на заглавието.

Друго важно нещо е резюмето. Трябва да представиш книгата си в няколко кратки изречения така, че да заинтригуваш хората и да предизвикаш интерес у тях, за да си кажат "Абе я чакай, тая книга ще е супер интересна, я да я прочета...".

Каква е моята идея:

1. Направи си електронна книга или ако държиш главите на романа ти да са в сайта по този начин, направи го по-подредено. Сложи едно съдържание като всяка глава от съдържанието върху заглавието има линк, който препраща към съответната глава.

2. Направи една хубава корица. Ако не можеш, помоли някой познат дизайнер да ти направи или в някой форум безплатно да ти изработят. Вярвам, че някой може да се съгласи. Трети вариант е да потърсиш безплатен или платен темплейт на корици и да вложиш личен елемент, така че да се получи корица, съвпадаща със съдържанието на книгата.

3. Нека сайта също съвпада с дизайна на корицата или книгата - цветово, стилово и т.н.

4. На начална страница добави интригуващо заглавие и описание. Примерно името на книгата, "грабващо заглавие за резюмето", грабващо резюме и чак след него включи статистиките.

5. Подреди визуално добре информацията на началната страница и разкарай "многото текст". Никой не обича да чете по много нещо, което не му е ясно. Ако увлечеш читателя, после може да си позволиш повече и повече информация да сервираш на една страница.

6. Опитай се да минимизираш търсенето на читателите. Например вместо да ровят през 20 страници докато стигнат до първа глава, улесни ги така, че с 2 клика да я достъпят.

7. Нека на първа страница има линк към съдържанието, а страница със съдържанието да съдържа всички имена на главите и линкове към тях. Това много ще улесни читателите.

Когато всичко е изчистено и подредено, читателите лесно се ориентират ще видиш, че тогава има повече шанс да се задържат в сайта и да стигна до същинската част - четенето на романа.

Без да се обиждаш, но мен примерно ме отказа тази неподреденост да стигна до четене на романа - следователно няма как да знам дали той е хубав или не. Ако не си известен световен автор, който потребителите едва чакат да пусне нова книга, тогава не може да си позволиш да изпитваш търпението им. :)

След като изпълниш тези препоръки, тогава може да почнеш с рекламата. А идеите за нея:

Пускай теми из подходящите форуми, пр статии в безплатни сайтове и директории за статии, рекламни статии и дори реклама може да пуснеш (платена) - макар, че не виждам смисъл от платена реклама, ако нямаш намерение да монетизираш романа си.

Това е от мен, пак казвам - изразявам си личното мнение и не ангажирам нито теб, нито никого с него, но все пак се надявам да съм ти полезна.

Поздрави и успех.
 
От: Блог-роман

K.D.Sign ще чакам мнение :)

fifi , повечето от нещата ги бях направила, но благодаря за изчерпателността. Подредих сайта, до колкото можах, и сложих едно обяснение в началото. Надявам се, че сега е по-добре :) Колкото до електронна книга, мисля да го направя, но в този блог няма такава платформа и ще трябва да слагам допълнителен линк, а те често се повреждат. За реклама не мога и да си помисля, не ги разбирам тези неща и не знам каква е таргет групата ми, след като сама не мога да си направя грабващо резюме.
 
От: Блог-роман

Като че ли блогспот не е много подходящ в случая. Трябва книгата да я промотираш по някакъв начин. Така от самосебе си няма как да привлече читатели, а тези 400 сигурно половината са разни ботове, или посещения от САЩ, или разни мюсюлмани. Не знам как седят нещата с електронните книги, но добре е да проучиш и да я направиш в такава форма, за да може хората с четци да я теглят.
 
От: Блог-роман

Минах през доста форуми и установих, че на никой не му е нужен нов автор. Както и на никое издателство. Помня как навремето исках да напиша книга, която да е достатъчно интересна да се чете от тийнейджъри и хора, които не обичат да четат. А истината е, че не можеш да намериш и един читател, без да потормозиш някого и пак не е гаранция. Остава ти единствено да се тресеш от съжаления по изминалите години, в които си могъл да правиш нещо друго.
Благодаря за вниманието.
 
От: Блог-роман

Може да предложиш услуга за писане на статии идр. и да си докарваш допълнителни доходи, имаш опит и талант
 
От: Блог-роман

Хора, много сте мили! Чак се чувствам странно... В knigi-igri ме обиждат до сълзи. Вече мислех да изтрия блога.
 
От: Блог-роман

Прочетох съвсем малко. Не е моят жанр това, но ми направи хубаво впечатление, че текстът е доста грамотно написан, за разлика от много издадени на хартия книги, които бъкат от правописни и пунктуационни грешки и правят гладкото четене невъзможно.

Успех с този и всички бъдещи проекти! Продължавай да правиш нещата от сърце за хората и рано или късно това ще бъде възнаградено! :)
 
От: Блог-роман

Съгласен съм с колегата. Може жанра да ми е малко далече , отдавам го на възрастта си, но определено има талант и труд положен и за напред ще става още по-добре.
Може би автора е още млад и има нужда да събере повече опит, преживявания, впечатления. А може би това се харчи и чете днес.

Иначе съвета ми е продължавай все така. Чети класиците, използвай социалните мрежи за вдъхновение, има толкова очарователни лични истории там. Идеален материал са. Използвай гугъл мапс.


Прочетох съвсем малко. Не е моят жанр това, но ми направи хубаво впечатление, че текстът е доста грамотно написан, за разлика от много издадени на хартия книги, които бъкат от правописни и пунктуационни грешки и правят гладкото четене невъзможно.

Успех с този и всички бъдещи проекти! Продължавай да правиш нещата от сърце за хората и рано или късно това ще бъде възнаградено! :)
 
От: Блог-роман

Идеята е много добра, поздравявам те за романа. Намерих няколко темплейта, които могат да ти свършат работа. Това са първите резултати, които излязоха при търсене в Г. Ако желаеш, ще ти потърся още, но в момента съм супер зает. Ако искаш утре мога да потърся.

http://blog.hubspot.com/marketing/free-ebook-templates - Темплейти за блогър
http://www.foodbloggerscentral.com/graphic-templates/ - Темплейти за корица
 
От: Блог-роман

Сега се сещам преди няколко години Стиван Кинг се беше скарал с издателите си и реши да работи сам. Качи първите 2 глави на поредния си роман онлайн и ако искаш да прочетеш на татък трябваше да платиш някаква сума ....

Това май не му се получи много добре.
 
От: Блог-роман

toniintro, благодаря за помощта! Мисля, че вторият линк ще ми е полезен, ще го разгледам :)

СТАН, имаше и една млада българска писателка преди години. Написала книгата си на английски и я продаваше само като ebook. Не знам дали е имала успех, но този вариант е винаги рискован. Колкото до Стивън Кинг, нормално - той с това си вади хляба. В книгата си беше писал, че малко издателство му предложило 100% хонорар(при възможни 15%), ако издаде при тях. Може после да се е разкайвал за отказа.
 
От: Блог-роман

Това с издателите май е вечен голям проблем, няма да цитирам сега Самюъл Клемънс.

Трябва да се пробва всичко, и да , новите технологии също.

Пиши за простите неща, пиши истината, пиши така както го чувстваш и всичко ще си дойде на мястото.
Няма да се отчайваш. И недей да плачеш. Хората са зли, ама това само трябва да те амбицира.
 
От: Блог-роман

toniintro, благодаря за помощта! Мисля, че вторият линк ще ми е полезен, ще го разгледам :)

СТАН, имаше и една млада българска писателка преди години. Написала книгата си на английски и я продаваше само като ebook. Не знам дали е имала успех, но този вариант е винаги рискован. Колкото до Стивън Кинг, нормално - той с това си вади хляба. В книгата си беше писал, че малко издателство му предложило 100% хонорар(при възможни 15%), ако издаде при тях. Може после да се е разкайвал за отказа.

А ти какъв проблем имаше с издатели?
 
От: Блог-роман

Момчето, темата не е за мен, ако наистина те интересува аз какви проблеми съм имал ще ти отговоря на лично.

Темата е как да помогнем на колега!

А ти какъв проблем имаше с издатели?
 

Горе