Вносът на програмисти започва

Вносът на програмисти от други държави ще започва скоро. Обеща вицепремиерът Ивайло Калфин.
Старият проблем с недостига на програмисти май най-накрая ще намери решение. От софтуерната индустрия отдавна се оплакват, че срещат проблеми при наемането на квалифицирани специалисти от чужбина, а информационните технологии са секторът, който напук на всичко, се развива с бързи темпове. За разлика от общия крайно негативен имидж на държавата ни, фирмите от този сектор се ползват с повече от добро име в Западна Европа и САЩ.

"Режимът за издаване на т.нар. "синя карта", позволяваща да се наема работна ръка от чужбина, ще бъде облекчен, най-вече по настояване от страна на ИТ бизнеса", съобщи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.

Той разясни и част от промените.

"Облекчаваме процедурите и така нареченият „пазарен тест” се премахва. В следващите дни ще внесем предложение в Министерския съвет, с което в отделни сектори ще облекчим при строги условия наемането на чужди граждани", обясни Калфин.

Според него периодично се прави анализ какви са нуждите на пазара на труда и в изработването му ще бъдат включени активно работодателите и синдикатите.

"На регионално равнище те ще имат възможността да казват какви са им потребностите, какво очакват, какви хора са им необходими", обясни министърът на труда и социалната политика.

Според Калфин от догодина у нас ще навлезе дуалното образование. За това отдавна, но все неуспешно до този момент, лобира Германо-българската индустриално-търговска камара, чиито членове масово се оплакват от липсата на квалифицирани специалисти.
Не става ясно дали ще внасяме индийци за ниски заплати.

clubz.bg/27267-vnosyt_na_programisti_zapochva
 
Ми то освен индийци, едва ли има други, които ще се навият.

Жалко е, че не гледат да оправят образователната система, да я осъвременят, а търсят кадри извън страната. А българина да си затъпява по баровете и висшата цел на живота му да е да хвърля салфетки.
 
От: Вносът на програмисти започва

Ми пак няма как да стане, защото ако видиш заплатите за един човек с опит в Индия е около 15К EUR - http://www.payscale.com/research/IN/Job=Senior_Software_Engineer/Salary

Това прави по около 2500 лв месечно, ама за да се вдигне мазния индиец от там до тук ще иска поне 3500. Ако дойде до България защо да не отиде до Германия или до UK където много обичат индийци и пакистанци? А защо да идва до Европа, като в Индия са почти всички американски компании? Абе те хората са го казали: "с пръдня боя не става"

Фирмите дето дават пари нямат проблем с намирането на кадри. А разни мрънкачи (като Лилов и Джонев) все ще имат проблеми, защото предпочитат да вземат студентчета на по 1000лв :)

А качеството на образованието не искам да го коментирам, че там е една много дълга тема...
 
От: Вносът на програмисти започва

Те и персонал за ресторантьорския бизнес щяха да вкарват от Китай ама мечтите са едно а реалноста друга ...
 
От: Вносът на програмисти започва

хах е нали има софтуерен университет. Сега ще направят и един маркетингов университет и сме готови :)
 
Re: От: Вносът на програмисти започва

хах е нали има софтуерен университет. Сега ще направят и един маркетингов университет и сме готови :)

Да, генерираме, ама пак не достигат. :) Дано малко по-бързо смогнем, макар, че тенденцията е да не се догони недостига в следващите десетки години. :)
 
От: От: Вносът на програмисти започва

...Фирмите дето дават пари нямат проблем с намирането на кадри...

Мисля, че с този коментар темата се приключва. Аман от хора, които едва ли не ще ти вземат 100 лева да им свършиш работата, аман от цигани (визирам манталитет) и аман от образователната ни система, която учи студентите в кой ден от седмицата в коя дискотека има промоция на водката :)
 
Re: От: От: Вносът на програмисти започва

Мисля, че с този коментар темата се приключва. Аман от хора, които едва ли не ще ти вземат 100 лева да им свършиш работата, аман от цигани (визирам манталитет) и аман от образователната ни система, която учи студентите в кой ден от седмицата в коя дискотека има промоция на водката :)

Да, съгласен съм с това мнение. Не знам фирма, която дава добри цени на служителите си и да изпитва липсва на програмисти или каквито и да е девове. :)

Ето го и каква е реалността за останалите фирмички, които се опитват да ловят маймуни с трици:

8341611A.jpg
 
От: От: Вносът на програмисти започва

и аман от образователната ни система, която учи студентите в кой ден от седмицата в коя дискотека има промоция на водката :)
А нас ни информираха кога, къде и какви конференции и симпозиуми има по професията... :(

Вярно, че там поркахме с преподавателите, и си говорехме на ти. Но само там.
 
От: От: Вносът на програмисти започва

А нас ни информираха кога, къде и какви конференции и симпозиуми има по професията... :(

Вярно, че там поркахме с преподавателите, и си говорехме на ти. Но само там.

На нас не ни обясниха даже какво е ООП и 99% от колегите ми не знаят какво е релация. Да, и студентите са виновни. Но докато се приемат студенти с диплома 3.21 и 'среден' 2.58 на изпит и преподавалите работят на принципа "айде и този път от мен да мине" не виждам какво ще се промени.
 
От: От: От: Вносът на програмисти започва

На нас не ни обясниха даже какво е ООП и 99% от колегите ми не знаят какво е релация. Да, и студентите са виновни. Но докато се приемат студенти с диплома 3.21 и 'среден' 2.58 на изпит и преподавалите работят на принципа "айде и този път от мен да мине" не виждам какво ще се промени.

http://lmgtfy.com/?q=релация
 
От: Вносът на програмисти започва

Damn! 100 лева...50 Euro

Това са ебати експлоататорските обяви...

Брутна заплата! Ако калкулатора, който използвах е верен то реалната ти заплата е 78.39! :lol:
 
От: Вносът на програмисти започва


Damn! 100 лева...50 Euro

Това са ебати експлоататорските обяви...

Ако някой ще кандидатства, да ми пише направо на мен, давам 20лв отгоре :D
 
От: Вносът на програмисти започва

Damn! 100 лева...50 Euro

Това са ебати експлоататорските обяви...

Аааааахти!
Аз, като стажант - все още без завършено средно образование, изкарвах 270-300 лв. Чисти. От парите, дето баничката бе 9 ст, шкембе чорба 12 ст и карта за цялата градска мрежа в столицата - 7 (седем) лева. За карта за цялата градска мрежа нямаше ученически отстъпки.

Който иска да опонира, че цената на баничката и шкембе чорбата е била планова/субсидирана/измислена. Заплатата бе реална и в брой.

Още малко, и ще искат стажанта да си плаща за стажа.
 
От: Re: Вносът на програмисти започва

Ми то освен индийци, едва ли има други, които ще се навият.
Жалко е, че не гледат да оправят образователната система, да я осъвременят, а търсят кадри извън страната. А българина да си затъпява по баровете и висшата цел на живота му да е да хвърля салфетки.
Да, за съжаление образователната система се оправя вече много трудно. Първо е ясно, че трябва да се започне със средното образование. Но за да се оправи, то трябват качествени учители. За да се намерят, трябва да се произведат. За да се произведат трябва да има кадри, които вече са минали през качествено средно образование. Кръгът е порочен и затворен... Да не говорим, че и една огромна сума пари трябва да се вкара (за учителски заплати), но дори и да забравим за това - пак нещата не могат да се нагласят просто така.

Фирмите дето дават пари нямат проблем с намирането на кадри.
Напротив имат и то големи. Всичко качествено отива на запад, просто защото там дават повече пари. Остава само некадърното и това на което много не му се работи и тук там някое изключение от тези две групи.
А относно филиалите на американските фирми в Индия - не се заблуждавайте. Те не дават там американски заплати, а много по-мизерни. Всяка американска фирма би предпочела висококвалифицираните й специалистите да са си при нея.

Не знам фирма, която дава добри цени на служителите си и да изпитва липсва на програмисти или каквито и да е девове.
Аз пък напротив знам фирма, която дава много добри заплати, но продукта от поне част от служителите й е под всякаква критика! Не, че няма кадри и не им плаща добре - просто голяма част от кадрите й са изключително некадърни.

Ама вие не разбирате ли, че 100 лева са под минималната работна заплата. С тази цена очевидно в обявата иска да се каже, че не искат да поместят реалната заплата, която дават публично. Мръсен, но често срещан подход. По подобен начин в китайския сайт алибаба можеш за долар да намериш какво ли не (включително компютри), но това също очевидно не е истинска цена, а само са попълнили полето формално (защото вероятно цената която може да поискат (според клиента) може много да варира).
 

Горе