Внос на пратки от Китай след 1 юли 2021

Force

Active Member
Както предполагам вече всеки научи, от следващия месец всяка пратка пристигаща от Китай, ще се облага с ДДС, независимо дали струва 2лв или 200лв. Източник: http://trud.bg/слагат-ддс-за-стоки-от-китай-под-30-лв

Лично аз си изкарвах добри странични приходи от продажба на дребни дрънкулки през OLX, но вече играта се променя.

Някой има ли идеи как може да се продължи да се внася на разумна цена - събиране на много продукти в една пратка, поръчка през EU складове или нещо друго?
 
Както предполагам вече всеки научи, от следващия месец всяка пратка пристигаща от Китай, ще се облага с ДДС, независимо дали струва 2лв или 200лв. Източник: http://trud.bg/слагат-ддс-за-стоки-от-китай-под-30-лв

Лично аз си изкарвах добри странични приходи от продажба на дребни дрънкулки през OLX, но вече играта се променя.

Някой има ли идеи как може да се продължи да се внася на разумна цена - събиране на много продукти в една пратка, поръчка през EU складове или нещо друго?
Поръчваш от някой от складовете на Алиекспрес в Полша, Франция, Германия, Италия или Испания, тогава няма мито.
 
споко 20 процента няма да те спрат, ако пък те спират значи е за добро..
 
Да видим как точно ще се прилага това и дали ще се прилага, не съм сигурен дали митниците имат капацитета да спрат толкова много пратки, но да го направят дори само за няколко месеца ефекта ще е голям за следващите няколко месеца и най-вероятно ще намалеят малко по-малко пратките, но ще поживеем и ще видим.

Иначе мога да ти кажа как да продължиш - регистрираш си фирма и почваш да внасяш на едро, без да подбиваш цените на нормалните търговци, които така или иначе и до сега си го плащат тва дето ти го криеш и внасяш нелегално. Пробвай така :)

Пресен пример мога да ти дам за някакви мизерни 100 чифта слънчеви очила, дето ме направиха див и щастлив на митницата и ми искаха 1000 документа за тях, инструкции безопасности и простотии, за да ми върнат обратно накрая половината от тях, щото нямат лепенка СЕ на рамката, нищо че си имат реално сертификат, а в същото време такива като теб са напълнили олкс със същите модели и продават без изобщо да си имат идея, че такива работи се извискват, понеже всичко вкарват нелегално пощата, тъй че време е някак нещата да се пооправят, според мен.

Иначе за тия складове ми е интересно да споделите повече, от отделни сайтове ли се поръчва или просто си поръчваш от Али, но гледаш доставката да е от тия държави и съответно пращат оттук? Предполагам има обаче и разлики в цените, няма да е същата цена като от Китай.
 
Последно редактирано:
Истината е, че ще го издуха обикновения човечец, който е решил да си поръча сам дрънкулката от АЕ за 2$.

И то проблемът не е в това, че ще си плати няколко стотинки на митницата, а цялата хамалогия, опашки и занимавка, разкарване. Ако ставаше на гише в пощата без допълнителни изисквания, то никой нямаше да има проблем.

Най-вероятно изобщо няма да го прилагат или китайците ще намерят врътка.

Проблемът с европейските складове е че доставката от Европа е скъпа за единичен артикул.

В случая ЕС по никакъв начин не подобрява условията за местните производители, а го набива на гражданите си.

Ако искаха да елеминират амбулантните ОЛХ търговци, щяха да го направят, като разрешат определен безмитен обем от пратки на физическо лице за година. Ако го превишиш плащаш мито на всичко. Така Пешо, който си е поръчал кейс за телефона и някой домакинскш прибор на обща стойност 5 долара годишно няма да бъде засегнат.
 
Тва си е донякъде протекционистична политика на ЕС за защита на вътрешния пазар, а и от цялата работа ще приберат много парички за ДДС и мито, засяга основно България като бедна страна, дето поръчваме много оттам директно, всеки втори. Иначе на запад едва ли чакат по 1-2 месеца за дрънкулки от Китай, а по-скоро си ги вземат същите от магазина на ъгъла с малка надценка, която търговците може да си позволят заради по-големия пазар, а не като тук 150-200%, защото се продава малко.

Има олкс търговци ФЛ с по 200 и повече малки пратки от Али на месец през пощите, щом искат да са търговци си има начини, а и на едро като поръчват може би ще им е по-изгодно дори. Но да видим изобщо дали и кога ще стане нещо в България. Щом са решили на ниво ЕС може би ще се случи, тук ще се забавим, но ще трябва да го прилагаме все пак след година или две, докато се организираме.

Иначе не съм съгласен, че не се подобряват условията за местните производители, хубаво ще е да започнем да произвеждаме и да създаваме нещо, а не само да внасяме от Чайната. В крайна сметка някакви сравнително по-прости неща, ако бай ти Ганьо не може да си ги поръча директно от Али, а се намери производител да ги прави тук, то вече ще има някакъв пазар, макар и мижав, а после може и директно на запад да продава, ако е добър продукта.

За митниците съм съгласен, тва е много ретро структура, с която всеки вносител се бори ежедневно, аз не бих си го причинил за няколко лева по-малко като ФЛ, но всеки си знае най-добре. Предполагам, че ще е някаква улеснена и бърза процедура за гражданите - искат ти банково и плащаш на негова база мито и ДДС и готово.
 
webstil Аз не смятам, че Aliexpress ще си направят VAT OSS регистрация към нашия НАП, за да си плащат 20% ДДС автоматично при поръчка. Пазарът ни е прекалено малък, за да си заслужава цялата бюрократична занимавка. Така пак крайния потребител остава прецакан, когато трябва да плаща 10лв за продукт + 2лв ДДС + 16лв такса БГ пощи за митническо представителство;

Фирма имам от години, обаче като има некоректни китайци, не стават нещата. Поръчвам 100 платки за телефони, пристигат ми 80 броя в кутията, като 30 от тях са дефектни. И какво става - трябва да правя нов внос на липсващите 20 броя с десетки протоколи за прихващане, пък дефектните трябва да ги върна и да ми ги изпратят наново. Сериозен внос се прави коректни партньори, а не с тарикати китайци.

Улесненена и бърза процедура за освобождаване няма как да има - все някой трябва да получава пари за нея. Независимо дали това ще са БГ Пощи, които няма да се откажат от тази такса или БГ митници. Нали някой трябва да седи по цял ден и да преглежда банкови извелечения дали са автентични...
 
webstil Аз не смятам, че Aliexpress ще си направят VAT OSS регистрация към нашия НАП, за да си плащат 20% ДДС автоматично при поръчка. Пазарът ни е прекалено малък, за да си заслужава цялата бюрократична занимавка. Така пак крайния потребител остава прецакан, когато трябва да плаща 10лв за продукт + 2лв ДДС + 16лв такса БГ пощи за митническо представителство;

Фирма имам от години, обаче като има некоректни китайци, не стават нещата. Поръчвам 100 платки за телефони, пристигат ми 80 броя в кутията, като 30 от тях са дефектни. И какво става - трябва да правя нов внос на липсващите 20 броя с десетки протоколи за прихващане, пък дефектните трябва да ги върна и да ми ги изпратят наново. Сериозен внос се прави коректни партньори, а не с тарикати китайци.

Улесненена и бърза процедура за освобождаване няма как да има - все някой трябва да получава пари за нея. Независимо дали това ще са БГ Пощи, които няма да се откажат от тази такса или БГ митници. Нали някой трябва да седи по цял ден и да преглежда банкови извелечения дали са автентични...

Абе улеснената процедура може да се направи, въпрос на организация е, нали ще се повиши събирането на ДДС, значи пари ще има за хора да го вършат. При добра организация не ти трябват хиляди народ. Въпросът е да се направи, така че да няма нужда от митническ опредставителство в общия случай, когато едно ФЛ си поръчва нещо от Али. Да може бързо и просто да си попълни декларацията, начисляват му таксите, плаща ги и си взема поръчката. Сега честно казано не знам каква е процедурата, но преди беше мазало и за евтини пратки за мен трябва или да си мазохист или да имаш много свободно време да се редиш по опашки, може сега да са по-добре нещата вече, знам ли.

Въпросът е обаче, дали ще си струва след като сложиш грубо едни 25% отгоре на цената (ДДС + някво мито средно, има нулеви ставки има и 10%), чакаш го да дойде 2 месеца без да си го видял, а вече си го платил. Отделно, ако плащаш тия 16 лв. дето казваш, аз мислих, че са 20 бтв, не знам актуално колко струва, та и си загубиш 1-2 дни висене по опашки за нещо дето ти е 10 доларес, еми не знам. Крайно време е да се научим, че всичко струва пари, времето най-вече. Ето аз имам по-голям специфичен телефон, рядко срещан тук и видях страшен зор да намеря кейс за него, никъде няма буквално. Накрая намерих само един вид - 40 лв. е, да в али е сигурно 2-3 долара, да там даже има и разнообразие от модели - за 40 лв. ще си купя 10, ама нито ми се чака, нито ми се рискува да си счупя телефона преди тва.

За китайците, има и по-свестни, но ти трябват там по-големи обеми, а и зависи нали за какъв тип точно стока става въпрос. Има си много модерни с какви ли не документи, сертификати, квото се сетиш нищо "китайско" няма в тях. Иначе за липсите си е така, просто си плащаш на митницата квото декларираш вътре може да го няма, може и повече пък да има, пишеш го вътрешна малко и гледаш да ти е изгодна цената, за да не ги усещаш тия 20 броя като ДДС и мито. И съответно пишеш на китаеца ще ти ги върне тези пари или приспадне, няма къде да ходи. Проблемът е по-скоро с качеството, че идват и съсипани неща, лошо качество и т.н., после тука не можеш да ги продадеш. Тва също си е вътрешна гума и риск за търговеца, отвреме на време пак искаш приспадане за дефектните и така. Аз работя с един вече 7 години май, има си недостатъци, но пък и предимства...

П.П. Някой път моя доставчик сам се чуди на някои цени в Али, защото там наистина има някои безумно ниски цени, които попринцип дори на едро не може да докараш. Върви после обясни на клиента, защо при теб е по-скъпо от Али...
 
Преди беше лесно - имаш липсващи продукти, отваряш диспут, върнат ти парите.

Сега имаш липсващ продукт - платил си напразно мито и ДДС за тях, китаеца ги изпраща наново и айде втори път занимавка с митниците.

Същото и с дефектните продукти - независимо дали може да го продадеш тук или не, ти вече си му платил данъците и загубата вместо 1х става 1.3х
 
Ем да то това е да си търговец, носиш риска, дефекти мефекти, капризни клиенти все ти го отнасяш и после някой те пита що има надценка, а не му го подариш, ако може направо.

Отваряш диспут, защото се ползваш от правата си на потребител все едно - ФЛ, а не на търговец. В търговското право в България и по света нещата стоят малко по-различно, но хората масово се опитват да таковат дявола, къде може. И такива нагляри има дето, хем са търговци, хем се пробват ако може ив 14 дневен да върнат, ама чакай малко ти ФЛ по ЗЗП ли си или ЮЛ по ТЗ?

Та и в твоя случай така с диспута, просто има посредник - сайта, дето ти гарантира правата като клиент ФЛ, че първо плащаш нещо и най-вероятно получаваш не баш същото, все пак от Китай идва нали, но за тази сигурност ти пак си плащаш с едни 5 до 10% примерно. Тоест, ако се договаряш директно с търговеца и нямаш опция за диспут ти излиза минус тези проценти цената, но пък повече риск, всеки сам си решава и си зависи от сумата.

Винаги може да кажеш на доставчика си да прекарвате сделките през али, най-вероятно има профил там, пак ще имаш опция за диспут, но ще ти излиза по-скъпо най-вероятно в общия случай. Аз едно време така правих, харесвам си от Х търговец 50 различни продукта и ги добавям по съответните количества, после коригираме цената как се договорим и плащането минава през платформата, но в един момент вече не е много изгодно.
 
пичове напразно се чудите, всички цени в алито като си адрес от бг ще ти се добавят 20% в момента на поръчката при самото плащане в сайта им и няма никви митници и глупости после тук, очаквайте активациата от 1ви
 
пичове напразно се чудите, всички цени в алито като си адрес от бг ще ти се добавят 20% в момента на поръчката при самото плащане в сайта им и няма никви митници и глупости после тук, очаквайте активациата от 1ви
А какво става, ако сега си поръчаш нещо и дойде след 1.7?
 
А какво става, ако сега си поръчаш нещо и дойде след 1.7?
еми в повечето случаи като идва по пощата си е по старите правила, просто след 1ви всичко в алито става +20% това е.
 
еми в повечето случаи като идва по пощата си е по старите правила, просто след 1ви всичко в алито става +20% това е.
Глупости са това, 20% ти е ДДС-то, ЕС го прави това основно да си събира митото, а то варира в зависимост от вида на стоката, количеството и материала от който е изработена, тоест почти винаги е различно за различните стоки.
 
пичове напразно се чудите, всички цени в алито като си адрес от бг ще ти се добавят 20% в момента на поръчката при самото плащане в сайта им и няма никви митници и глупости после тук, очаквайте активациата от 1ви
Защо говориш наизуст? От Aliexpress ми отговориха, че засега нямат планове да направят VAT OSS регистрация към България, за да начисляват ДДС автоматично при плащането на поръчката.
 
Защо говориш наизуст? От Aliexpress ми отговориха, че засега нямат планове да направят VAT OSS регистрация към България, за да начисляват ДДС автоматично при плащането на поръчката.
кога ти отговориха и кой :)
 
Това трябваше да стане дооосттааа отдавна.
Първо, за да се убие амбулантния търговец и второ, да се насърчи ЕУ производството, което е свързано с доста неща.
Вече митото и страничните разходи са в плюс за всяка една държава.
Единствения минус е за хората, които си поръчваха дребни неща, които тук се продаваха с 200/300% надценка(най-вероятно ще се събират на групички, за да си поделят разходите и то главно за бг пощите).
Цената от склад в Европа ще е г/д колкото на тези от Китай + мито/ддс на конкретната държава, тогава ще се избегне парите за бг пощите.
Обаче, как ще си прехвърлят да имат всичко налично в складовете си в Европа...логистика,наеми,хора,консумативи.... най-вероятно ще го плати крайния клиент и няма да може да спести тия 16-20лв(колкото са там) на бг пощите.
Иначе ще бъде както до сега, ще се плати мито, ддс + разходите за бг пощите и накрая нещо за 5лв ще струва 25лв(примерно).
 
Вероятно някои от колегите са го написали преди мен, но Ali Express имат складове в Европа. Така че според мен хората просто ще започнат по-често да си пазаруват неща, които го има налични в Чехия, Полша или Испания например. Което пък ще накара Алито и всички останали подобни китайски сайтове да разширят или отворят още складове в Европа. Така проблемът според мен ще се реши.
От друга страна обаче всичко ще поскъпне с 20%, заради ДДС-то, което според мен ще доведе до намалено пазаруване от България от тези сайтове, което пък ще доведе до понижение на цените на стоките в тези сайтове (достатъчно, за да компенсират клиента). Ако искат да запазят клиентите си де...
 
Последно редактирано:

Горе