Внос на пратки от Китай след 1 юли 2021

Да така е било до преди 1ви юли, но с новата такса която се плаща от потребителите отива в хазната на съответната държава, а не при продавача /китайците/. Китайците никога няма да плащат от джоба си тези 20% ако има проблем със стоката.
Не съм сигурен, че китайската държава взима ДДС-то. Дори и така да е, задържането на подобни суми от китайската държава би било неетично.
 
Аз се сещам и за друга дупка при тази система за потребителите. Като се закупи стока от Али и ако има какъвто и да е проблем / стоката не работи, дефектна е или какъвто и да е бил друг проблем/ при евентуално връщане на пари от Али, няма да се връщат парите от новата такса от 20% на тотала, така реално потребителите ще дават пари буквално на вятъра, дори стоката да е закупена от европейски склад ще е без значение. Правилото за връщане до 14 дни за проблемна стока за 100% връщане на пари реално няма да е 100% защото хората ще са винаги на загуба от 20% такса.
Ама за какви 14 дни говориш хаха. Това е по ЗЗП, което произтича от европейска директива и е транспонирано в нашето законодателство. И тези 14 дни са за отказ от покупката понеже е онлайн, а не защото ти е дефектна стоката. И до сега не си имал право да връщаш на търговец от Али стока дето не те кефи в 14 дневен срок, защото за тях изобщо не важат тези европейски права за защита на потребителя. Те не са в ЕС. Не важи и 2 годишната гаранция и като цяло нямаш особени потребителски права. Като искаш да връщаш - пазарувай от европейски търговци. В али като ти изтече времето за отваряне на диспут и си чао, пък дали си получил нещо и дали работи си е твой проблем! И да няма да ти върнат ДДС-то. Изобщо някой връщал ли е стока до китаец през Али? Колко. ти излезе доставката обратно до Китай?
 
Ама за какви 14 дни говориш хаха. Това е по ЗЗП, което произтича от европейска директива и е транспонирано в нашето законодателство. И тези 14 дни са за отказ от покупката понеже е онлайн, а не защото ти е дефектна стоката. И до сега не си имал право да връщаш на търговец от Али стока дето не те кефи в 14 дневен срок, защото за тях изобщо не важат тези европейски права за защита на потребителя. Те не са в ЕС. Не важи и 2 годишната гаранция и като цяло нямаш особени потребителски права. Като искаш да връщаш - пазарувай от европейски търговци. В али като ти изтече времето за отваряне на диспут и си чао, пък дали си получил нещо и дали работи си е твой проблем! И да няма да ти върнат ДДС-то. Изобщо някой връщал ли е стока до китаец през Али? Колко. ти излезе доставката обратно до Китай?
проблема на връщането е че вкараха един мижав срок в който пратката ако не е върната пристигнала при продавача с проследяване, гориш и с парите и с пратката. няма връщане ако не ползваш dhl или ems
 
Да, то масово хората поръчват някви евтинии, че ще си плащат DHL до Китай, сега дето е ултра скъпо да връщат...
 
При поръчка на стока през Aliexpress и да кажем стоката я има налична в Испания, защо пак ми начисляват ДДС, дали ще си оправят скрипта и ако е в Европа не плащаш ддс-то, или поне да е с отметка и ти да си избираш дали да го платиш на тях, или на нашите митници. Преди съм поръчвал така от Испания - и нещата идваха директно със Спиди, без никакви допълнителни такси.
 
Ммм тука има нещо с тия складове дето ги говорите, не съм съвсем сигурен, че стоката преди да дойде при теб спокойно си седи в склад в Европа и само чака да я поръчаш, може би точно заради това и начисляват ДДС. Ето какво се случи с моята поръчка от 18ти юни през Али, уж през склад във Франция. Трябваше на 22-ри юни да бъде тук, да ама не. Изтече ми срока за доставка и отворих диспут, в крайна сметка се оказа, че наистина пратката е изпратена и днес или утре ще бъде при мен с куриер на Спиди, обаче интересното е, че преди номера на товарителница на спиди, китаеца дава друг номер за доказателство пред Али, първият номер, първата товарителница си показва, че пратката тръгва от Китай още на 19ти юни. Тоест от Китай през Франция до България за около 16 дни. Не знам дали е някаква масова практика или просто в случая така се е получило.
 
Твоята стока най-вероятно е свършила, по принцип държат на склад по-вървежните и скъпи неща. Аз няколко пъти съм поръчвал и е идвало до 1 седмица. Исках и една радио-станция да взема, но докато заделя пари.....сега тия 20% отгоре ме отказаха, иначе ги имат в европейски склад.
 
При поръчка на стока през Aliexpress и да кажем стоката я има налична в Испания, защо пак ми начисляват ДДС, дали ще си оправят скрипта и ако е в Европа не плащаш ддс-то, или поне да е с отметка и ти да си избираш дали да го платиш на тях, или на нашите митници. Преди съм поръчвал така от Испания - и нещата идваха директно със Спиди, без никакви допълнителни такси.
няма да го оправят никога, това са безмитни складове и ддсто още не е платено на стоката за продавачи извън еу.
 
Чудно как ги пишете тия неща... Ганьо, търгаши, измамници... Абе тук само крайни клиенти ли сте се събрали? Уж предприемачи, уж търговци... Вземи един телефон, сложи ДДС, сложи печалба и пари за гаранция, данък да платиш и печели по 200-300%
 
Чудно как ги пишете тия неща... Ганьо, търгаши, измамници... Абе тук само крайни клиенти ли сте се събрали? Уж предприемачи, уж търговци... Вземи един телефон, сложи ДДС, сложи печалба и пари за гаранция, данък да платиш и печели по 200-300%
Повечето освен да продават лайкове и спам из фейса друго не могат, но тука са експерти по международна търговия...
 
Чудно как ги пишете тия неща... Ганьо, търгаши, измамници... Абе тук само крайни клиенти ли сте се събрали? Уж предприемачи, уж търговци... Вземи един телефон, сложи ДДС, сложи печалба и пари за гаранция, данък да платиш и печели по 200-300%
Няма нещо предприемаческо да препородаваш боклуци от Китай, било то нелегално или легално :) Тая мисъл трябва да изчезне от главите на българина.
 
Няма нещо предприемаческо да препородаваш боклуци от Китай, било то нелегално или легално :) Тая мисъл трябва да изчезне от главите на българина.
хаха говориш глупости, цял свят точно това прави, няма голяма компания, която да не продава "боклуци от Китай"...
 
хаха говориш глупости, цял свят точно това прави, няма голяма компания, която да не продава "боклуци от Китай"...
Големите компании си разработват продуктите в централите и изнасят производство в Китай. Малко по-различно е от това да внасяш китайски тъпотии и да ги продаваш на цени близки до марковите стоки ;)
 
В момента е пълно с компании, оценявани за милиони със собственици, направили милиони, започнали точно по този начин с внасяне на стоки от Китай. Това, че ние сме малък пазар, нямаме пари и всичко ни е скъпо е друга тема. Отиди на запад виж им оборотите на тия, дето внасят и продават, или внасят, брандират и продават и им кажи, че не са предприемачи. Всичко, което виждаш на 99% идват от там под една или друга форма, разликата е дали го виждаш в Али, за да мрънкаш що ти е по-скъпо тук или не го виждаш. Въобще логиката ти е тотал щета. По аналогия не са предприемачи и тези, които купуват алкохол и го препродават в барове и дискотеки, тези дето имат пекарни, тия дето имат хотели, абе общо взето можеш да кажеш, че никой не е предприемач, а само тия дето седят мъдрят я и нищо не правят, може би те са.

Дали ще е Китай, дали ще е от друго място, няма нищо по-предприемаческо от това да купиш нещо на една цена и да го продадеш на друга по-висока. Това се нарича търговия и го има навсякъде във всичко, дори сутрешното кафе като си го вземаш, то ти се продава с надценка. Основната идея е, че за да може да направиш тази надценка трябва да положиш определени усилия, че да накараш някой да го купи от теб. Ето това ти е предприемаческото, иначе всеки щеше да го прави, ама не се получава баш на всеки.

П.П. Мога да ти кажа за брандове часовници, които сигурно някой ден като имаш пари ще си купиш някой техен модел и ще се радваш. Та същите те понеже не са били предприемачи са почнала да внасят и продават "боклуци от Китай", а в момента моделите им са щамповани с Женева, пращат се от Швейцария и няма да ти казвам колко струват. Но не то тва не е предприемачество :D Сега се сетих и за Ортега - цъкни го в гугъл, излиза веднага испански предприемач - 7000 магазина в 90 страни, но ходи му кажи, че не става, че внася и той чат-пат от Китай, а в тва няма нищо предприемаческо :D
 
По аналогия не са предприемачи и тези, които купуват алкохол и го препродават в барове и дискотеки, тези дето имат пекарни, тия дето имат хотели,
Хлябът/пекарната е производство, не търговия, хотелиерството услуга, дискотеката също е услуга и в цената на бутилката ти включва добавената стойност от това, че ще ти я сервират, ще ти дадат чаши и лед, ще наемат дисководещ, а може би и гост изпълнител, ще включат адекватна озвучителна система, ще ти предоставят място за консумация и т.н, а ако направиш някаква мизерия, ще почистят след теб.

Каква добавена стойност продават тези, които внасят нещо от Китай и го продават 1:1? Слагат го в найлонова торбичка от 3ст.? Разбирам някой дребен бизнес да стартира с препродажба от Китай и след това да разработи собствена продуктова линия със спечеленото, ама уж сериозни бизнеси да твърдат, че купуват боклуци от Китай и препродават 1:1 е несериозно при съвременната глобализация. А в България е пълно с такива. Редовно ми се случва да искам да купя нещо и в магазините/сайтовете да има само това които го има в Али-то, а аз търся нещо по-качествено. После БГ търговеца да не се чуди, защо хората поръчвали масово от Китай. Има стоки на които само доставката ми от България, ако поръчам онлайн е по-скъпа от цената в АЕ.
 
Хлябът/пекарната е производство, не търговия, хотелиерството услуга, дискотеката също е услуга и в цената на бутилката ти включва добавената стойност от това, че ще ти я сервират, ще ти дадат чаши и лед, ще наемат дисководещ, а може би и гост изпълнител, ще включат адекватна озвучителна система, ще ти предоставят място за консумация и т.н, а ако направиш някаква мизерия, ще почистят след теб.

Каква добавена стойност продават тези, които внасят нещо от Китай и го продават 1:1? Слагат го в найлонова торбичка от 3ст.? Разбирам някой дребен бизнес да стартира с препродажба от Китай и след това да разработи собствена продуктова линия със спечеленото, ама уж сериозни бизнеси да твърдат, че купуват боклуци от Китай и препродават 1:1 е несериозно при съвременната глобализация. А в България е пълно с такива. Редовно ми се случва да искам да купя нещо и в магазините/сайтовете да има само това които го има в Али-то, а аз търся нещо по-качествено. После БГ търговеца да не се чуди, защо хората поръчвали масово от Китай. Има стоки на които само доставката ми от България, ако поръчам онлайн е по-скъпа от цената в АЕ.

Хлябът/диското/хотела всичко в себе си има търговия. Няма как производство или услуга да съществува без да има търговска част. Много интересно ги делиш нещата. Дали се слага в найлонова торбичка то 3 ст., в опаковка от 10 лв., брандира се за 20 лв. или се произвежда по зададени от теб критерии за 30 лв. отгоре, то е общо взето все същото. Въпросът е някой ще ги плати ли тези 30 лв. отгоре за тва че е по-различно, по-качествено и е брандирано и т.н. ? И отговорът е не, точно за това се продават евтини неща с големи надценки, пазар за друго тук няма към момента.

А за добавената стойност идея си нямаш, аз мога да ти кажа, че следващите месеци цените масово ще са нагоре на всичко и за да не се чудиш защо и какво се добавя като стойност, ще ти напиша 2-3 работи.

1. Разходи за подбор на стока
2. Разходи за риска да не се продаде стоката
3. Разходи за закупуване на стоката
4. Разходи за дефектна/непродаваема стока
5. Разходи за транспорт на стоката до тук - в момента около 5 до 10 пъти повече от нормалното
6. Разходи за мито, ДДС, обработка на документи и чакане понякога със седмици за разрешения, сертификати
7. Разходи за служители - осигуровки, заплати
8. Разходи за обучение на служители - напускания, местене
9. Разходи за фирма - всякакви
10. Разходи за склад
11. Разходи за оптимизация на сайта ти
12. Разходи за реклама на сайта ти, за да може такива като теб някак да влязат в него
13. Разходи за добри снимки/ добри описания, информация, за да може нормалните хора да я получат тази добавена стойност и да купят от теб, а не от китаеца
14. Разходи за куриери - 8% Еконт са нагоре само този месец
15. Разходи за некоректни клиенти/ невзети пратки
16. Разходи за гаранции и права на потребителите
...

Тва ти е супер накратко и много малка част от нещата. Пробвай някой път, ако желаеш да видиш как е. Тва не е само за внос на неща от Китай, не ме разбирай погрешно. Просто ми е супер забавно, как за теб и за всеки втори българин няма проблем да плати 150 лв. за бутилка в дискотека дето знае, че струва 20 лв. попринцип. И за тва ми обяснява, че имало добавена стойност, дисководещ и бла бла. А като идва стоката от другаде нямало добавена стойност хаха. Само фактът, че стоката ти идва 24 часа след поръчката, налична е на склад и имаш правото да я върнеш в 14 дневен срок, само тези 2 неща са толкова висока добавена стойност, че оправдават 100% надценка, която като си платиш всичко остава някъде 10-15% за теб. И тва не е тук така, тва си е в цяла Европа. Като не ти е важно времето, като може да чакаш повече, като не искаш права, гаранции и т.н. си поръчваш директно от там. По-добре за теб, по-добре и за мен.

П.П. Я ми кажи при продажбата на жилища каква добавена стойност също добавят според теб? И как квадрата от реална цена под 500 евро стига до 1500? Аз мога и там да ти изброя разходи подобни поне до 10. Обаче кво става, хората купуват, не мрънкат :D Щото няма сайт още АлиСтроител да видят колко реално ще им струва апартамента, ако си го поръчат от Китай хаха.
 
Последно редактирано:
Ето ти едни пичове примерно: https://www.trendhim.bg/articles/209/za-nas
"Станахме десетата най-бързо развиваща се компания в Дания за 2017 - фирма-газела."

Продават в Цяла Европа, разбира се, ако бяха от България нямаше да имат такъв успех и най-вероятно щяха да се откажат след 5-6 години, със сигурност нямаше да съберат капитал, за да се пробват в други държави. Най-вече заради мислене като твоето и заради ниската ни покупателна способност.

Та 100% от стоките им са от Китай, но отиди им кажи, че не са предприемачи и няма добавена стойност при нещата им. Та то и за тва сме си на тоя хал в икономиката, а скандинавците могат да ни купят и продадат 10 пъти хаха.

Когато осъзнаеш, че ако не си даваш парите директно на китаеца през Али, а ги дадаеш на някой местен търговец тук, то най-вероятно ще може да вземаш повече пари за извършваните от теб услуги като изпращане на покани за фб страници, ето тогава ще можем да си говорим по-ясно и обективно по темата. За сега не виждам, да го разбираш. Така се гради икономика с вкарване на пари в нея. В Германия например и до днес знам, че има фирми, които задължават дори част от висшия си мениджмънт да отделя определен процент от високите си доходи за покупка на скъпи местни марки дрехи, обувки, аксесоари и т.н. Странно защо не ги пращат да пазаруват директно от Китай...
 
Последно редактирано:
^^ Нищо не си разбрал от това което искам да ти кажа, здраве да е. Опитваш се да сравняваш неспавними неща. 99 процента от търговците продаващи китайски нища са тотален леш. Нито имат кой знае какви складова наличности, нито правят кой знае какъв подбор. Поръчват и продават наред и бият надценка. Щом има балъци да купуват живи и здрави. Но да мрънкате, че държавата и ЕС не ви осгуряват условия за бизнес е смехотворно.

Сравнява с Ортега… Внасял бил той от Китай, да внася, ама неговата стока нама да я намериш в Али-то за 4 пъти по-малко стойност. Или поне не със същото качество. Или iPhone, или каквото и да се сетиш. От там идва разликата и добавената стойност. Добавена стойност в това да купиш 1 вагон китайски глупости, да ги държиш в хола и да ги продаваш в OLX за КРАЙНИЯ потребител няма. Освен, че ще дойде по-бързо. Честно казано нещата които хората поръчват от Китай, радко са им спешни. Естеството им е такова.

Това със служители обучения и т.н са измислени мантри. Тези които продават китайска стока на 99,9 са семейни бизнеси. И в това пак казвам няма нищо лошо, но не можеш да наричаш това сериозен бизнес.

Що се отпася до магазшна по-горе. Ще се радвам да ми намериш еквивалентите на същите стоки 1:1 в някой китайски сайт.

Що се отнаса до развитието на икономиката - икономика се развива с добавена стойност. Това се опитвам да ти обясня. Добавена стойност има, ако купиш брашно и мая и приготвиш хляб и го продадеш. Добавена стойност има ако купиш една каса алкохол и вместо да го продадеш на дребно, оборудваш помещение за консумация и продаваш и помещението и цялостното изживяване. Добавена стойност има, ако направиш дизайн на дреха, дадеш го в китай да ти го изработят с определено качество, внесеш готовия продукт и го продадеш. Още повече добавена стойност има, ако го дадеш за изработка в някой шивашки цех в родопите, да речем.

Добавената стойност на това да купиш китайски стоки и да ги препродадеш, а с печалбата да си купиш бмв “нов внос” и да продължи да продава по същия начин без реинвестиция, нама кой знае каква. Така икономика не се развива. Това се опитвам да ти обясня. И за това сме и на този хал и никога няма да излезем. Защото българския бизнес мисли по този начин.
 
В Германия например и до днес знам, че има фирми, които задължават дори част от висшия си мениджмънт да отделя определен процент от високите си доходи за покупка на скъпи местни марки дрехи, обувки, аксесоари и т.н. Странно защо не ги пращат да пазаруват директно от Китай...
Местни марки. Не от местни вносители на китайски стоки. Ето това се опитвам да ти обясня. Тук е разликата. Като искам нещо качествено и скъпо, определено няма да го взема от Алиекспрес. Защото стоките от Алито и родното производство нямат много общо. Лошото е, когато почне да се говори, че трябва да се плащат пари като за маркова стока на внесени и дори рядко преопаковани стоки от АЕ. Дано съм станал ясен.
 
^^ Нищо не си разбрал от това което искам да ти кажа, здраве да е. Опитваш се да сравняваш неспавними неща. 99 процента от търговците продаващи китайски нища са тотален леш. Нито имат кой знае какви складова наличности, нито правят кой знае какъв подбор. Поръчват и продават наред и бият надценка. Щом има балъци да купуват живи и здрави. Но да мрънкате, че държавата и ЕС не ви осгуряват условия за бизнес е смехотворно.

Сравнява с Ортега… Внасял бил той от Китай, да внася, ама неговата стока нама да я намериш в Али-то за 4 пъти по-малко стойност. Или поне не със същото качество. Или iPhone, или каквото и да се сетиш. От там идва разликата и добавената стойност. Добавена стойност в това да купиш 1 вагон китайски глупости, да ги държиш в хола и да ги продаваш в OLX за КРАЙНИЯ потребител няма. Освен, че ще дойде по-бързо. Честно казано нещата които хората поръчват от Китай, радко са им спешни. Естеството им е такова.

Това със служители обучения и т.н са измислени мантри. Тези които продават китайска стока на 99,9 са семейни бизнеси. И в това пак казвам няма нищо лошо, но не можеш да наричаш това сериозен бизнес.

Що се отпася до магазшна по-горе. Ще се радвам да ми намериш еквивалентите на същите стоки 1:1 в някой китайски сайт.

Що се отнаса до развитието на икономиката - икономика се развива с добавена стойност. Това се опитвам да ти обясня. Добавена стойност има, ако купиш брашно и мая и приготвиш хляб и го продадеш. Добавена стойност има ако купиш една каса алкохол и вместо да го продадеш на дребно, оборудваш помещение за консумация и продаваш и помещението и цялостното изживяване. Добавена стойност има, ако направиш дизайн на дреха, дадеш го в китай да ти го изработят с определено качество, внесеш готовия продукт и го продадеш. Още повече добавена стойност има, ако го дадеш за изработка в някой шивашки цех в родопите, да речем.

Добавената стойност на това да купиш китайски стоки и да ги препродадеш, а с печалбата да си купиш бмв “нов внос” и да продължи да продава по същия начин без реинвестиция, нама кой знае каква. Така икономика не се развива. Това се опитвам да ти обясня. И за това сме и на този хал и никога няма да излезем. Защото българския бизнес мисли по този начин.
Ето ти за секунди:

И то в случая цената в Али, също е абсурдна, реално дори на едро цената на кутията не е толкова ниска, колкото в сайта сега. Мога да ти намеря всичко от сайта им с цена за бройки, дори и да го няма в Али директно.

Ето ти и брандиране примерно:


На това второто, тези като теб, ако го видят на реклама във фб ще напишат следното - "абе мани видях го тоя за 50 лв. в али същия". Обаче тук във форума ми пишеш, че има добавена стойност, тоест ще си купиш 1 Seizmont :)

Тия пичове, така или иначе сигурно най-голямата им грешка в бизнеса е, че са платили на някой да им преведе сайта на БГ :D

Добавена стойност има във всичко, което ни влиза в БВП. Аз съм произвеждал и по мой дизайн и с мой бранд и общо взето да ти кажа - за тук смисъл няма, с малки изключения де. Съгласен съм, че е по-хубаво да има местни неща, съгласен съм, че е по-добре да има добавена стойност и т.н., но за момента няма кой да го оцени това. Във форума хубаво го пишеш, ама като дойде време да купуваш пак ще отидеш при китаеца, защото най-важна ти е цената, тва е. И заради това се продават боклуци, просто това се търси, това върви, това можем да си позволим. Зареждал съм хубави, качествени неща и още ми стоят на склад. А пълни боклуци купени за под долар, продавани за 30-40 лв., еми убиват се да купуват.

В момента ситуацията е такава, че всъщност и най-марковата стока е все същата стока, общо взето, това се опитвам да ти кажа. Такъв е света ни в момента, китайците превзеха производството. Щом искаш да се чувстваш лъган и ще спиш по-спокойно си купувай "местни марки". Германски, американски, български, каквито искаш - 99% в 99% от секторите са китайски. Авто части, строителство, електроника, квото се сетиш, до последната гайка и болче в железарията. Дали ще ти сложат целофан, торбичка, етикетче, хартийка с гаранция, или на продукта ще пише името на бранда е все същото. Но щом за теб така има добавена стойност и някак ги отграничаваш нещата ок.

Ей аз преди 2-3 месеца взех едни обеци за гаджето 350 лв., магазинче на центъра на София, но ги гледах първо в сайта, уж италиански, ем брат китайски са си, ама бранда се правят на италианци, ама кво да правиш. Реално знам, че с опаковката и самите обеци цената им сигурно не е повече от 60-70 лв., ама кво да правиш останалото е брандинга, маркетинга и т.н. дето плащаш. Но виж сега ти като ги купиш и смяташ, че тва е добавена стойност, а друг като си продава неща в сайта няма добавена стойност, ми ок, няма как да те убедя.
 
Последно редактирано:

Горе