Въпрос : Какво да изучавам ?

nFreddy

New Member
Здравейте,

нов съм във форума и реших да се занимавам с 'програмиране', но да започна от нулата . Искам да попитам на кой 'език' да наблегна, кой е най-труден/лесен/, от кой има най-стабилен доход, кой е най-търсеният и така нататък .

Php, html, css, javascript, seo, c++? или други ?

Също така от къде да гледам уроци ?

Много ще съм благодарен , ако ми дадете този 'начален тласък' .

Поздрави .
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Първо си отговори на въпроса с какво искаш да се занимаваш: десктоп или уеб.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Да кажем УЕБ, защото десктоп ми се вижда прекалено сложно за начало.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

в тая последователност
html
css
php
javascript
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Благодаря.
 
Последно редактирано:
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Тогава избора ти се свежда до:
1. Ако искаш да се занимаваш с backend:
- php: доста масово се ползва; лесен за ползване с множеството готови функции, които има;
- ruby: по-труден; не е много разпространен в България;
- python: по-труден; все по често се търси в България; можеш да правиш всичко :D
- asp.net/c#: ако искаш да ставаш драг§дроп оператор на IDE;
* Ако избереш backend ще ти трбява и ANSI SQL, така като избереш после mysql/postgresql/oracle/etc. ще можеш да се оправяш без да си ограничен от знаничето за спецификите само на определено RDBMS.

2. Ако искаш да се занимаваш с frontend:
- html/css: не е програмиране, но пък е най-лесно, защото това разбира браузъра :);
- javascript: лесен за учене; не го бъркай с библиотеки тип jquery/prototype;
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

А какви са разликите между "backend" и "frontend" ?
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

А какви са разликите между "backend" и "frontend" ?

Backend - администраторската част на сайта
Front end - публична част на сайта
за Front end се наляга на леки скриптове, хубаво графично оформление и .....
за Backend е ясно че до там имат достъп само администратори или други профили с ниво на достъп.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Тъй, тъй. Първо трябва да решиш какво искаш да правиш.
1) Искаш да си дизайнер -> не мога да ти помогна. Но навярно ще трябва да почнеш с гледане на туториали и да проявиш силна креативна мисъл.

2) Искаш да си програмист?
Горе бяха предложени различни езици за програмиране и не ми се стори, че дори един потребител предложи адекватен отговор. За да станеш добър програмист, то трябва да знаеш основите на програмирането. Езици като php, python и там подобни няма да ти помогнат да усвоиш основите. Препоръчително е да почнеш с нещо като C/C++ (ПЕРФЕКТЕН ИЗБОР) и да се постараеш да научиш основите.
- След това ще е добре да почнеш да решаваш лесни основни задачи от рода (проверка дали дадено число е просто, генериране на всички пермутации на даден масив, и т.н.)
- Когато направиш това, ти ще знаеш какво искаш. И точно тогава ти ще избереш нещо адекватно като java, защото той включва основите, но същевременно дава уникални възможности за писане на уеб, десктоп, мобайл, мрежови приложения и т.н. Същевременно има различни java-based дистрибуции като Processing, който дава възможности за лесно писане на 2d/3d скечове и лесна комуникация чрез портове и т.н.
Та, какви са адекватните стъпки според мен:
1) Учиш C/C++ от официални сайт http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/
2) Решаваш тези задачки.
3) Учиш Java -> http://new.introprogramming.info/intro-java-book/ -> решаваш ВСИЧКИ задачи в края на всяка глава
4) Таргетираш се към нещо -> Android Development, някви десктоп неща със Swing или други GUI-та, или пък почваш да пишеш за уеб
5) Учиш други езици, развиваш се, учиш различни алгоритми и структури от данни. Учиш други технологии и advanced идеи като Machine Learning, Image Processing, Natural Language Processing. Въобще пътищата са много.
Бъди търпелив и нещата ще станат. Същевременно те съветвам да си гледаш и други интереси като математика, физика, етц. Биха ти помогнали СУПЕР много при по-сложни неща.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

2. Ако искаш да се занимаваш с frontend:
- html/css: не е програмиране, но пък е най-лесно, защото това разбира браузъра :);
- javascript: лесен за учене; не го бъркай с библиотеки тип jquery/prototype;

Започни от лесното, като се поровиш тук и проверяваш там. Прави си странички офлайн с Notepad++ или експериментирай със собствен сайт ;)
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Тоест за изграждане на пълноценен сайт, ще са ми нужни и 2-те .

Добре ли ще, ако започна така :

html
css
php/mysql
javascript

и после ruby,python и asp ?


Относно поста на г-н Радев, няма ли да е по-добре да се усъвършенствам в едно ?
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

ТОВА НЕ Е ДОБЪР ВАРИАНТ, защото ще учиш разни неща, ще свикнеш с тях и после ще трябва да учиш наново, защото ще се окаже, че нещата не са съвсем така. Повярвай ми, минал съм по този път и не е никак приятно.
Почнах точно в тази последователност и беше чиста загуба на време.
Защо да не изберем html, css? не са езици за програмиране, нямат никаква логика, а просто биват процеснати от някакъв разработен интерпретатор, който ги свежда до това, което виждаме. Няма никакво програмиране зад тях, а те са просто технологии, които ползваме. Полезно е да ги знаем, но не винаги ни трябват.

Защо да не изберем PHP? Пренебрегва много стандарти, бавен е (интерпретира се), ползва се главно (дори единствено) само за уеб, няма типове данни (нищо не научаваш), най-сложната структура от данни, която ползваш, е масив (НА ПРЪВ ПОГЛЕД); обектното програмиране е слабо -> концепциите са долу-горе ок, но са включени другу объкващи методи, php лесно пренебрегва грешки за сметка на време

Защо не Mysql? Научи що е sql и как работи, но след като минеш някой език като Java, c++, C#. Повечето програмисти нямат никаква идея какво означава едно поле да е индексирано и как се организира информацията, за да имаме бързо търсене и т.н. Нито пък какви са минусите на това.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

дефиниция - Вместо да уча маса 5 неща на ниво любител, да науча 1 на по-високо ниво .

1) Учиш C/C++ от официални сайт --
2) Решаваш тези задачки.
3) Учиш Java -> -- -> решаваш ВСИЧКИ задачи в края на всяка глава
4) Таргетираш се към нещо -> Android Development, някви десктоп неща със Swing или други GUI-та, или пък почваш да пишеш за уеб
5) Учиш други езици, развиваш се, учиш различни алгоритми и структури от данни. <- това е твоето предложение, тоест да не наблягам на php и прочие, също така има ли други алтернативи за задачки, тъй като не мисля, че ще се справя с английският език.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Мартин е прав за подхода. Ако искаш да се занимаваш с програмиране сериозно почни от с++
След това аз бих ти препоръчал python - може би най-лесния език. Става за уеб става и за десктоп.
Ако ще пишеш за уеб html и css ще ти трябват по някое време, макар, че ако искаш да си програмист не е задължително да ги знаеш супер добре. за уеб естествено javascript.
Та ти си решавай.
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Радев, наистина му даваш много полезни уроци ама дефинирай и променливата "кога по точно смята да започне да го прилага" защото си прав за пхп че е кофти избор за първи език, ама ако младежа очаква другата седмица да прави нов фейсбук със С-ито ще се озъби
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

@Martin_Radev човека казва, че не иска да се занимава с десктоп, а ти го пращаш на C++.

@warangel написал си доста грешно обяснение за backend и fronend.
Backend - администраторската част на сайта
Front end - публична част на сайта

backend - е прогрмната част, която върши работата! Дали ще е в администрацията или в пучлината част все тая;
fronend - е часта, която получава най-общо казано бразуъра. Най-често html/css/js;

@nFreddy езика няма значение. Ако искаш да се занимаваш с уеб ползваш подходящите за това езици. Примерно и Java може, но недей си причинява такова нещо :D.
Ако познаваш даден език просто ще знаеш някои тънкости, така че ако се научиш да програмираш за уеб среда то няма да те бърка дали ще е php/ruby/python/perl/etc.

Разбира се може да се специализираш като кодер: човек който просто пише код на точно определен език и не знае що е туй алгоритъм :D
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Няма проблеми, че съм казал уеб, колкото повече прочета толкова по-добре. Вечерта ще погледна обширно и уеб и десктоп програмирането и лека, полека ще започна да изучавам едното .
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Това не е худежествена литература, че да четеш на килограм :).
 
От: Въпрос : Какво да изучавам ?

Става въпрос да прочета как се започва да кажем уеб програмиране и как се започва десктоп .

Благодаря на ВСИЧКИ помогнали .
 

Горе