Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

Съгласно закона за доходите на фл ... има приложение 2 и 3 ... по едното данъка е 10% , като се приспадат 25% разходи на сумата (без да ги доказваш) ... при другото приложение е 15% - без право на разходи ... За жалост искат да се декларират доходите по приложението с 15% данък ( води се че са от търговска дейност) . Иначе по другото приложение където е с 10% и където признават разходи ( аз тръгнах така да го подавам ) ме върнаха и поискаха да си подам декларацията с 15% !

По първото приложение може да подадеш декларация ако имаш договор с някоя фирма , която ти е плащала да и продаваш стоката или пъл си била на някаква комисионна ...
 
Тези писма препоръчани ли идват? Или се оставят в пощенските кутий? Понеже нашите са разбити в блока и ако дойде такова писмо и аз не го получа какво се случва? Всеки е продавал неща в Еконт дали за 5000лв. дали за 2000лв. Но ще настане страхотен хаус с тези писма от НАП...
 
Съгласно закона за доходите на фл ... има приложение 2 и 3 ... по едното данъка е 10% , като се приспадат 25% разходи на сумата (без да ги доказваш) ... при другото приложение е 15% - без право на разходи ... За жалост искат да се декларират доходите по приложението с 15% данък ( води се че са от търговска дейност) . Иначе по другото приложение където е с 10% и където признават разходи ( аз тръгнах така да го подавам ) ме върнаха и поискаха да си подам декларацията с 15% !

По първото приложение може да подадеш декларация ако имаш договор с някоя фирма , която ти е плащала да и продаваш стоката или пъл си била на някаква комисионна ...
Благодаря за отговора.

Тези писма препоръчани ли идват? Или се оставят в пощенските кутий? Понеже нашите са разбити в блока и ако дойде такова писмо и аз не го получа какво се случва? Всеки е продавал неща в Еконт дали за 5000лв. дали за 2000лв. Но ще настане страхотен хаус с тези писма от НАП...
Писмата идват с обратна разписка, на която се подписваш, че си получил писмото на тази дата. В пощенските кутии пускат само рекламни брошури :D
 
Не знам какво се случва но куриерските служби ще умрат от глад, ако всеки има проблеми с НАП за това че пуска и приема пратки ..... продал си 5-10 стари телефона, не нужни неща от вкъщи и някой ти е изпратил 1000-2000лв....... тотално мазало ще стане
 
То това едно на ръка, те щом ги изискват данните от НАП, куриерите са длъжни да им ги дадат. Въпросът е, че нещо не ми се връзва това да ти смятат всичко, което си пратил по Еконт и да ти начисляват 10 или 15% и айде плащай. Има си закони и те трябва да се спазват. За това моля, ако някой желае, да сподели точно какво е посочено в писмото му. Като юрист съм убеден, че има начини да се намали сумата, която трябва да бъде внесена или пък изобщо да не се внесе. Тъй като няма как да те облагат върху такава данъчна основа, без да се знае кои доходи какви са и колко точно са, без да ти дават право на нормативно признати разходи и т.н. По-скоро може би разчитат на паниката и хората, които ще си платят веднага, когато получат тези писма.

А това, че те карат да ги декларираш по определен начин, даже не знам как да го коментирам. Нали ти ги декларираш от твое име, как те ще те карат?
 
За това моля, ако някой желае, да сподели точно какво е посочено в писмото му. Като юрист съм убеден, че има начини да се намали сумата, която трябва да бъде внесена или пък изобщо да не се внесе. Тъй като няма как да те облагат върху такава данъчна основа, без да се знае кои доходи какви са и колко точно са, без да ти дават право на нормативно признати разходи и т.н. По-скоро може би разчитат на паниката и хората, които ще си платят веднага, когато получат тези писма.
А това, че те карат да ги декларираш по определен начин, даже не знам как да го коментирам. Нали ти ги декларираш от твое име, как те ще те карат?

Понеже нямам възможност да кача писмото като снимка, цитирам:

""" Изх. №... До.... Адрес....
Уважаема г-жо...
Уведомяваме Ви, че н@п извършва мониторинг и контрол над лицата, извършващи търговска дейност в интернет, при който се установяват индикации за уктриване на приходи от задължени лица в този бранш.
Укриването на приходи в бранша води до значителни щети за бюджета, проявяващи се в неделкариране и неплащане на действителните задължения на данъци и задължителни осигурителни вноски.
н@п има информация за получени от Вас суми от наложен платеж през 2016г. в размер на .... лв.
Бихме желали да Ви информираме, че тези доходи са облагаеми, когато са свързани с търговска дейност.
Мисията на н@п е насочена към насърчаване на доброволното плащане на данъци и осигурителни вноски и спазването на данъчното и осигурителни законодателство на РБ. Очакваме от Вас да предприемете необходимото, за да бъдете коректен в отношенията си с н@п, като декларирате реализираните от Вас приходи и съответно дължимите данъци и ос.вноски.
Обръщаме Ви внимание, в случай че получавате доходи от търговска дейност през настоящата 2017г.- същите следва да декларирате до 30.04.2018г.
Директор тд н@п.... """

Това е.

Четох друго писмо, в което пише, че дават срок до 14 дни да се декларират доходите, в противен случай, щели да упражнят правото си по чл. еди си кой беше от допк - тоест да ти направят ревизия.
Моето писмо е така написано че ми звучи някак... препоръчително! Няма срок, няма покана, няма конкретно действие към което да бъда насочена.
Вижда ми се нелепо да се платят тия 15% на цялата сума от НП или да се ходи доброволно да ти направят акт за неподадена декларация.

Ако може юридическо мнение за писмото, ще е много ценно. :)
 
По горното писмо - общо взето така, както и очаквах. Казват ти с две думи, че знаят общата сума на наложените платежи, които си получила. Не те карат да платиш 15% на цялата сума. Говорят за "доходи, когато са свързани с търговска дейност" - тоест предполагам част от тях и те молят - на добра воля да декларираш реализираните приходи по твоя преценка. Общо взето е хитро, защото само с информацията, която имат от куриерите ще успеят да съберат доста пари с подобен род писма. Навсякъде се говори за доброволно деклариране от данъчно задълженото лице, а не за наложена санкция! За да има какъвто и да е вид принуда е необходимо да се извърши ревизия на ФЛ, да се определи каква част от сумата от тези НП е реализирана чрез извършване на редовна търговска дейност, а не инцидентни продажби. След, което се издава АУАН, наказателно постановление и т.н.
В твоя случай писмото е изцяло препоръчително и информативно. Ако платиш - ще ти вземат парите, колкото и да декларираш - по-малка сума или по-голяма от посочената от тях - все ще ти ги вземат, няма да те върнат изобщо. Но за да те накарат да платиш трябва ревизия, акт и т.н.

Не съм специалист по данъчно право, но така го разбирам аз. Ще изчакам и другите да се изкажат.
П.П. Дайте и текст на другите писма, които не са така препоръчителни, но са важни членовете от закона, а не член еди кой си.
Също така, освен по форумите - винаги може да потърсите помощ от юрист във вашето населено място, особено, ако сумата, която е посочена е големичка. Като цяло мерките на НАП не са лошо нещо, хубаво е да започне някаква регулация на онлайн търговията и хората да се регистрират като търговци. Но също така е хубаво да се спазват законите и нашите права.
 
Последно редактирано:
Моето писмо е така написано че ми звучи някак... препоръчително! Няма срок, няма покана, няма конкретно действие към което да бъда насочена.

Писмото общо взето е "знаем те, следим те, няма къде да се скриеш, преценявай" :)
 
Много благодаря за разяснението. Мнението на счетоводителя ми съвпада с горното и все пак никога не е лошо да се събере повече информация. Ще се консултирам и с юрист лично.

Другият тип писмо, с което разполагам (изпратено до друго ФЛ) е формулирано така:

Първата част е идентична- извършват наблюдение, недекларирането води до щети за бюджета и поставя коректните данъкоплатци в неравностойно положение и т.н. Следва:

"Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаеми доходи по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задължено лице, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закона. На основание чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ месните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата данъчна основа.
От представената информация от куриерски фирми е констатирано, че през 2016г. сте получили суми от наложен платеж в размер на .... лв. като същите не са декларирани, съгласно разпоредбите на ЗДДФЛ.
Сред приоритетите на н@п е насърчаване на доброволното плащане на данъци осиг.вноски и спазването на данъчното и осигур. законодателство в РБ.
В изпълнение на горепосоченото, проходната администрация следи за извършването на нарушения и ще използва целият и предоставен ресурс от механизми и средства за санкциониране на нарушителите с цел равнопоставеност пред закона и реализиране на поставените цели за осигуряване на планираните приходи в бюджета.
Уведомяваме Ви, че в 14-дневен срок от получаване на настоящото писмо, следва да предприемете действия за деклариране на получете от Вас доходи от търговска дейност в Интернет. В случай, че такива не се установят Ви уведомяваме, че спрямо Вас н@п ще реализира правомощията си по реда на глава XV ДОПК "Данъчно осигурителен контрол" в т.ч. по чл. 110 ал. 2."

После следва предупреждение, че същото важи за евентуални доходи през 2017г.
 
Ами това тук общо взето е същото, реално ти казват че ако не декларираш сам доходите, ще ти направят ревизия. Но абсолютно нищо не пречи да ги декларираш, да си платиш данъка и пак да ти направят ревизия. Реално погледнато е трудно да си обясня как ще се изчислят доходите на ФЛ от интернет търговия без регистрирано ТД. Дали ти ще си ги изчислиш сам или те ще ти ги изчисляват по време на ревизия, все е интересен въпросът как ще стане това. Ясно, че приходите ги имат от куриерите, но разходите как? Ако има някой, на когото са му правили ревизия като ФЛ може да сподели, чувал съм че е гадно.
Предполагам при деклариране сега, когато е пропуснат срока ще има и глоба някаква.

Мога ли да попитам от кои населени места сте, откъде пращате по Еконт?
Хубаво е, че искат да има равнопоставеност пред закона, но да видим дали ще стане. Аз имам конкуренти, които от години работят на този принцип - без регистрирано ТД и не са имали проблеми. Отделно в този форум, когато се е отваряла подобна тема, всички винаги са казвали, че няма начин да им се направи нещо. Та да видим какво ще стане, защото 10 000 са нищо, има хора правят огромни обороти, нека да видим дали ще стигнат до тях.
 
Подаваш годишна данъчна декларация за 2016
С този съвет автоматично му осигуряваш 500 лв глоба:
Част шеста.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 80. (1) Лице, което не подаде в срок данъчна декларация по този закон, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.
Бихме желали да Ви информираме, че тези доходи са облагаеми, когато са свързани с търговска дейност.
Мисията на н@п е насочена към насърчаване на доброволното плащане
Да ви глобяват и да ви скубят!
Не искате да научите как работи системата, не искате да знаете законите, не си знаете нито правата, нито задълженията. Само искате да връткате далаверки.
Незнанието винаги е скъпо!
Гледайте си HBO и се кефете на бирата и пуканките, спечелена чрез врътки.
 
От Варна е едното писмо, от Пловдив е другото. Това са все големи градове. Моите основни конкуренти, които продават "на черно" са от по- малки населени места, но силно се съмнявам да се размине и на тях- не злорадствам, съчувствам на всички, но така е редно да бъде. Нямаше как да не се стигне дотук. Ето и автора на темата- минал е 50к. Естествено, че е бил сериозна конкуренция на хората, които продават легално. В платформите за обяви буквално всеки втори търгува с нещо, във фейсбук групите пък да не говорим- продажби, препродажби, колективни поръчки и т.н.
В моя бранш има поне 30 човека, които търгуват със същите стоки като мен. Купуваме стоката от едно и също място, продаваме я на едно и също място, само дето техните продукти са с 10лв. по- евтини, щото нито склад водят, нито за електронен подпис плащат, нито осигуровки, нито 15% данък, нито за счетоводители, адвокати, актове от КЗП и куп други екстри. Ами наистина не е честно.
Сигурно всички така са започнали, но в един момент започваш да си плащаш. А има хора от години се издържат с продажби и за един лев не са ги пипнали. Мисля, че е свършила тази ера. С куриерите просто няма скрито покрито. Един ден пращат от името на дядо си, на другия от на стринка си... те за това са подхванали и малките суми от НП.

На познат му правиха ревизия като физическо лице. Нямам много подробности, но е прилагал документи за разходи. Ревизията е била за три години назад!
 
С този съвет автоматично му осигуряваш 500 лв глоба:


Да ви глобяват и да ви скубят!
Не искате да научите как работи системата, не искате да знаете законите, не си знаете нито правата, нито задълженията. Само искате да връткате далаверки.
Незнанието винаги е скъпо!
Гледайте си HBO и се кефете на бирата и пуканките, спечелена чрез врътки.

Значи ти предлагаш да не прави нищо, така ли?

От НАП са казали на автора, че има недекларирани доходи за 2016. Явно му правят проверка, която може да премине в ревизия, ако не подаде декларация. Наивно е да се смята, че може да не прави нищо и от НАП ще забравят за него.

Това, което си болднал, е извън контекста. Тези доходи са придобити от търговска дейност. А мисията на НАП, разбира се, е да насърчава доброволното погасяване, но след края на срока за доброволни действия идват със секирата.
 
Последно редактирано:
Няма как да знаят кои са от търговска дейност и кои не, преди това да се докаже с ревизия и после акт, който подлежи на обжалване, защото ако нещата ставаха по този начин с едно писмо - от НАП може да изпратят на всеки такова писмо и да му искат каквато сума им е хрумнала. Даже и на хора, които и 1 лев от наложен нямат, пак може да им пратят писмо по погрешка. Все пак като граждани имаме и права и задължения. Не е доказано на този етап - дали осъществява търговска дейност лицето и извършило ли е някакво нарушение на данъчното законодателство. Това дали ще има ревизия не зависи според мен от това дали ще подаде декларация, ама изобщо. Примерно - имам оборот от 2016-та 10 000 лв., 5000 лв. от тях са ми от търговска дейност - неща, които съм внесъл от чужбина и съм продал с печалба тук. А другите 5000 лева съм си продавал стари мои неща, което са инцидентни продажби. Декларирам си 5000те хиляди от търговска дейност, слагат ми глоба 500 лева за забавяне на декларирането, плащам си данъка на 5000те хиляди. И кво от НАП виждат това и край? Еми не, те имат абсолютно същото право да ми направят ревизия като и преди да платя. Реално всичко зависи от това дали им се занимава или не. Те мога да решат да ти направят ревизия и без въобще да имат данни за наложени платежи от Еконт...
 
НАП обикновено не правят ревизии когато и на когото им скимне. Такава се прави при наличие на достатъчно висок риск от укриване на доходи.

Авторът сам каза, че тези пари са от търговска дейност. Ако ги декларира надлежно, е много вероятно да не се стигне до ревизия, а ако не ги декларира, е възможно да му направят такава.
 
Последно редактирано:
Няма как да знаят кои са от търговска дейност и кои не, преди това да се докаже с ревизия и после акт, който подлежи на обжалване, защото ако нещата ставаха по този начин с едно писмо - от НАП може да изпратят на всеки такова писмо и да му искат каквато сума им е хрумнала. Даже и на хора, които и 1 лев от наложен нямат, пак може да им пратят писмо по погрешка. Все пак като граждани имаме и права и задължения. Не е доказано на този етап - дали осъществява търговска дейност лицето и извършило ли е някакво нарушение на данъчното законодателство. Това дали ще има ревизия не зависи според мен от това дали ще подаде декларация, ама изобщо. Примерно - имам оборот от 2016-та 10 000 лв., 5000 лв. от тях са ми от търговска дейност - неща, които съм внесъл от чужбина и съм продал с печалба тук. А другите 5000 лева съм си продавал стари мои неща, което са инцидентни продажби. Декларирам си 5000те хиляди от търговска дейност, слагат ми глоба 500 лева за забавяне на декларирането, плащам си данъка на 5000те хиляди. И кво от НАП виждат това и край? Еми не, те имат абсолютно същото право да ми направят ревизия като и преди да платя. Реално всичко зависи от това дали им се занимава или не. Те мога да решат да ти направят ревизия и без въобще да имат данни за наложени платежи от Еконт...


А защо ще плащаш данък на 5000лв., те не са ти чиста печалба .... продал си примерно 5 Айфона по 1000лв. ама те струват на тебе по 900лв. примерно ти имаш печалба 500лв..... а ще те глобят с данък 10% или 15% което е 1500лв. изглежда ми не редно. Не може човек за 5 телефона да се регистрира като фирма :)
 
Точно това ми е интересно и на мен как ще стане. За това и не смятам, че трябва да се изчислява по този начин. Или трябва да има нормативно признати разходи или да се т
НАП обикновено не правят ревизии когато и на когото им скимне. Такава се прави при наличие на достатъчно висок риск от укриване на доходи.

Авторът сам каза, че тези пари са от търговска дейност. Ако ги декларира надлежно, е много вероятно да не се стигне до ревизия, а ако не ги декларира, вероятно ще му направят такава.

За разминаването зависи най-вече от това на колко хора се изпращат такива писма. Това скоро ще стане ясно, така като гледам не са малко. Във форума се пише и за хора, които имат сума доста по-малко от 10 000 лева и то за година. Това са изключително ниски суми, по тези критерии отговарят много хора, които пращат с куриерите, голяма част от тях не осъществяват търговска дейност дори. Да си продадеш колата на части и си ги стигнал тия 5-6К. Точно и за това смятам, че е невъзможно на всеки един да се прави ревизия, то няма и логика. Ще се ангажира целият ресурс на НАП за хващането на някакви 5-10 хиляди оборот. Ако са решили на случаен принцип по няколко стотин човека от всеки град да изтеглят късата клечка - ок. Но ако е масово, за всеки, който отговаря на тези условия - оборот годишен, дори и под 10 000 смятам, че капацитета няма да им стигне да ревизират всеки. А и ще е загуба на време - по-добре да проверяват фирмите по ДДС, там се укрива сериозно.
 
Всичко можеше да мине много по-елегантно и безболезнено при една данъчна амнистия. Доброволно деклариране и плащане на данъци от лица извършвали търговска дейност за някакви разумни срокове от 1-2-3 години назад без да им бъдат търсене лихви. Тези, които не се възползват от дадената им възможност, държавата да си прилага цялата строгост на закона. Такива мерки имат положителен ефект и за двете страни.
В бюджета щеше да влезе една сериозна сума в кратки срокове без сериозно да се ангажира ресурса на НАП а некоретните платци ще бъдат спокойни и да си плануват легалното бъдеще знаейки, че няма да имат втора такава възможност.
Сумите, които биха събрали при една амнистия, няма да съберат както са тръгнали сега с лопатата. Да, ще съставят актове, но няма да обхванат всички и голяма част от тези актове ще бъдат несъбираеми. Тези непосилните суми ще тегнат доживот на длъжниците обричайки ги на несигурност със запорирани сметки и имоти. Но за медиите ще има материал.
Големите играчи в сивия сектор няма бъдат засегнат. Тези с големите автоморги, репликите на дрехи и обувки, китайски електроника и какво ли не действащи през поставени физически лица и кухи фирми и няколкостотин пратки дневно и за десетки хиляди дневно а не на година. Тях няма да ги барнат нито НАП, нито АМ.
 
Много ясно че тези който пращат по 100-150 пратки с каквото и да е стока ще минат метар, те са изградили нещата с поставените лица. Ще горят хора който са продали 10 телефона, колата си на части.... Аз познавам толкова много майки който пращат ежедевно какво ли не, купуват препродават. Правят нещо докато са в майчинство. Ще настане пълен хаус, колко ФЛ са навъртели 10-20к. за 2-3г. в ЕКонт
 
Последно редактирано:
22405981_1583921481665103_2213810405397312197_n.jpg
 

Горе