Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

Здравейте
Пиша по този въпрос тук и аз понеже съм потърпевш. При мен също дойде въпросната честитка.
Случаят при мен е , че не е извършвана търговска дейност, а групови поръчки, които след това са изпращани при получателите. От групи в нета, вайбър или други поръчвахме чрез мен, защото имах познат в дадена компания в Англия и ми даваха добри отстъпки. В този случай компанията печелеше от това, че моя приятел след като ми дава добри отстъпки пък печели бонуси. Ние имахме добри цени за отстъпки на продуктите и купувахме.
При мен сумата е за 50 + като тук идва още една лошотия ЗДДС. Интересното тук е , че чета подобни казуси с много хора да не кажа всички. Е има и такива наистина, които са извършвали търг. дейност. Като вариант аз имам регистрирана фирма точно затова и плащам като луд всеки месец законовите такси и т.н. , но говорим за 2016г.
И така изискват ми обяснения от къде какво що тази голяма сума. Към тях се предава информация, че са правени групови поръчки и после са разпращани по хората поръчали си ги в общите чатове групи и т.н. Нямам подадена никаква декларация на този етап тъй като ми е 50-50 тя. В момента имам изискани над 750 фактури от производителя от който закупувахме стоките и те не ги предоставят вече 3та седмица. Правят се, че не виждат емейлите, не си вдигат телефоните. Обещават утре ще са при вас всички и така ги няма. Имам доказателства също затова, че те се крият и не предоставят информацията изискана ми от мен, което пък е отвън всеки един закон. И от тук влизаме в един завързан казус. Те виждат НП , Аз доказвам, че НП са в следствие групови поръчки като предоставям фактури с платен ВАТ в страната. Има изискване към тях да ми дадат фактури и в момента на поръчката и сега и няма отг. Имам профил с всички поръчки, но това пък не се води за мен такова доказателство, защото няма да пише Invoice, което пък не е доказателство за нищо. Единствено за мен могат да видят банковите преводи към тях и така да видят сумата, пращана към Англия. Ако има разлика между преводите към УК и НП примерно 100 хил. преводи към тях и НП от ЕКОНТ 105 значи имам 5 хил печалба и на тях трябва да се плати данък. Досега не съм видял човек междудр. излезнал от такъв хаус. МНОГО съм за тези неща има хиляди бизнесмена в кавички, които работят така. МЕН лично това ме убива. Имам клиенти и ми казват еди кой си продава този продукт за 80 лв. ти за 100 лв . Аз обяснявам - тези 20 лв. разлика отиват в държавата под формата на ДДС а потребителя казва мен кво ме ..... за държавата ? ! Еми за какво говорим...........
Ще съм любопитен да чуя мнения подкрепени с факти.
Благодаря
 
Здравей,
малко е неясен поста за мен- само да доуточним- имаш фирма, но си поръчвал от физическо лице и сега проверяват физическото лице, което е минало оборот 50к? Плащанията от фирмена сметка ли са или от сметка на физическо лице?
 
Здравей,
малко е неясен поста за мен- само да доуточним- имаш фирма, но си поръчвал от физическо лице и сега проверяват физическото лице, което е минало оборот 50к? Плащанията от фирмена сметка ли са или от сметка на физическо лице?

Здрасти , не всичко е извършвано като физическо лице. Имам фирма след като видях, че въпросните стоки могат да се продават. С фирмата ми всичко е ОК, плаща се абсл. всичко даже мога да кажа, че повече от лоялна. Няма и ст. скрито ддс или нещо друго.
Въпроса ми е като физическо лице. Защото там всичко е поръчвано преди фирмата - и сме го правили мн мн хора над 250 + за да може да печелим добрите цени за груповите поръчки. От 1 страна е наистина странно от друга не казвам, че не разбирам и Н@П, но в една такава ситуация не може да се оправиш.
Това е най лесно обяснено така - Ти и Аз сме приятели. Казвам ти ако поръчаме примерно от СпортДирект 10 чифта обувки ще ни ги дадат на 20 лв. а в сайта да са 50. Ти си ОК. Поръчвам ги пристигат на другия ден или сед. ти си в София обаче, пращам ти ги за да ми върнеш парите с НП ест. Платено ДДС и Данък печалба в УК , каква е идеята и тук. Общо взето е много объркано в моя случай. Виж друго ако нямам никакви документи а съм брулил само пари без да докажа какво се е правило съм съгласен ! Другия вариант за някакъв данък плащане е ако имам фактури за 100 както казах а имам НП, изплатени 140 или 150 . Облагат разликата, което е логично. Наистина някой неща просто нямат решение след разговори с дузина счетоводители, защото ТОЧНО такъв случай като моя не е имало поне при тези с които съм говорил и го следят с интерес. Само, че този интерес на мой гръб не ме кефи.

Тук ще приложа 1 фактура, която ми беше изпратена така. Проблема не е при мен. Сигнализирал съм им, че ми дават грешна информация отново никой. Променил съм данните от друга гледна точка. Всеки ще разбере защо, показвам я с цел по ясна информация също.
1jonjq.jpg
 
Последно редактирано:
Да ви споделя и аз малко опит с внос. Поръчвам един номератор от Америка, давам данни на фирмата и правя превод през фирмена сметка. Стоката пристига в България, но на името на физичеко лице МОЛ на тази фирма.
Отивам в митницата да освобождавам, служителите ми казват, че пратката е физическа, а не юридическа (амеркиканския китаец объркал името). Това създаде доста трудности. МОЛ-а нямаще ЕОРИ, не може да се признае разход, но преглътнахме.
При вече готови митнически сборове отивам пак на гишето. Служителката ме пита "А вие транспорт нямате ли?", аз "Епа имам ама транспорта е на юридическото лице, което вие не искахте да обсужите.". Както и да е промениха сборовете спрямо юридическото лице, но всичко мина през физическото.
Правят си каквото искат, може да се оплачем на Арменския поп, ама файда никаква. Та следващия път ще се замисля искам ли да направя нещата, както е редно!
 
Предполагам, че това с неадекватно издадените документи си е за адвокати и съд, само че трябва юрист, който е наясно с международните практики и ако финансовия интерес не е много голям, не си струва разходите.

Относно случая на chippen - наистина е тъпо това с документите. Едва ли, обаче някой ще приеме, че сте направили над 50к оборот за поръчки между познати без печалба.
Другото, което трябва да имате предвид, при подготовка на документи за разходите е, че е трябвало да се регистрирате по ЗДДС в БГ след 20к покупки (ВОП) на стока от Англия като страна членка на ЕС. Тоест, бъдете внимателни и смятайте точно какви разходи ще покажете и къде ще ви е най- изгодно. Ако се стигне до обжалване на наказание, тези всички купувачи в БГ можете да си ги извикате в съда за свидетели предполагам, и да се застъпят за Вас, казвайки, че ДА- аз му преведох толкова пари да ми поръча стоки за лично ползване, но пак казвам- малко звучи пресилено такъв оборот да е от поръчки между приятели и познати.
Няма лесен изход от ситуацията със сигурност и желая успех в борбата!
https://www.predpriemach.com/members/chippen.23883/
 
Предполагам, че това с неадекватно издадените документи си е за адвокати и съд, само че трябва юрист, който е наясно с международните практики и ако финансовия интерес не е много голям, не си струва разходите.

Относно случая на chippen - наистина е тъпо това с документите. Едва ли, обаче някой ще приеме, че сте направили над 50к оборот за поръчки между познати без печалба.
Другото, което трябва да имате предвид, при подготовка на документи за разходите е, че е трябвало да се регистрирате по ЗДДС в БГ след 20к покупки (ВОП) на стока от Англия като страна членка на ЕС. Тоест, бъдете внимателни и смятайте точно какви разходи ще покажете и къде ще ви е най- изгодно. Ако се стигне до обжалване на наказание, тези всички купувачи в БГ можете да си ги извикате в съда за свидетели предполагам, и да се застъпят за Вас, казвайки, че ДА- аз му преведох толкова пари да ми поръча стоки за лично ползване, но пак казвам- малко звучи пресилено такъв оборот да е от поръчки между приятели и познати.
Няма лесен изход от ситуацията със сигурност и желая успех в борбата!



Да наистина ситуацията е адски глупава. Ако трябва да смятат всяка една поръчка има ли няма ли печалба или не трябва да седнат и всички над 700 поръчки да ги смятат по курса за деня. Друг лесен начин за доказване е плащането от картата на въпросните дати евентуално след като производителя не иска да предостави документи - Най вероятно с цел криене на данъци преди сега се прави на луд. Иначе то хора има, нали еконт все пак доносничат и пращат цялата инф. със всички пратки и реално от там идва всичко. Логиката ако е търговия да не се занимавам да правя фирми и глупости както в момента и да плащам всичко изрядно, ако бях поредния, който се прави на търговец нямаше дори да съм чувал нещата за фирмата.
Иначе това за регистрацията точно това е идеята, че аз ако съм търгувал да се регистрирам. Другото което е защо да се рег. след като ДДС е платено там също при покупките на стоката. Тук имат пълен списък с хора на които е пращано. Дори да им се обадят какво ще кажат - Да поръчвал ми е ОК мерси ЛЕК ден. А и реално този човек ако каже да поръчал ми е то е пак вид покупка, но не от мен а от производителя. В случая всичко е правено обяснено защо, така всеки един реално и аз съм имал дивиденти - Уникални цени за поръчки. Ако исках да имам печалба както казах по горе нямаше да се занимавам да отварям фирми и да съм легален.....
Реално аз доказвам, че съм изпратил Пари към тези хора според мен дали са 5 или 50 или 150 хил. е въпрос на цифта. Нормално е , когато има евтини стоки да се намерят адски мн хора за мн поръчки. В Али експрес как е има групи в ФЕЙСбук в които се поръчват стоки като луди - Пример 11.11 - Поръчани роботи прахосмукачки за ден над 200 бр. , там също има адски мн хора, които помагат за дадена поръчка. АКО го препродаваш в БГ ОК - нали вземаш го на 200 продаваш го на 300 ОК, но ако го вземеш на 200 и го пратиш на 200 и по док е ОК всичко , къде е печалбата. Наистина много странна ситуация, която някой едва ли би могъл да разтълкува добре и правилно. Когато говорих с моя проверяващ в Н@П той също стигна до този извод. ВИка ми добре бе и аз си поръчвам от Спорт Директ, и му давам пример. Ти ми поръчваш 2 якета ама днес съм в София и така до края на месеца, Ти си искаш парите аз си искам якето, защото е студено кво правим- и Той ми отг. Ами пращам ти го и ти ми даваш парите
Е това не е ли обяснена нагледно ситуация дори от техен служител. АКО има някакви разлики както и казах по горе 20 30 или 40 хил лева. е нормално да се обложат, съгласен съм, но не виждам как Н@П взема вс наложени П. като приходи. Ако е на хора, който нямат док. за произход и давам др пример
Хора събиращи перални в Германия примерно. - Преди 2 сед в офиса пак имаше такъв случай, Човекът събирал от Германия по кофите, на немците където си хвърлят старата техника, а всеки знае за тази схема. Взема ги от там оправя ги тук и праща по куриер. Дум 350 000 лв. оборот , е тук съм съгласен , правиш от нищо нещо въпреки, че и там имаш разходи камиони и т.н. НО за стоката не си платил 1 лв. данък при закупуването въпреки, че се води пък 2ра уп. Общо взето от четеното досега наред карат, а от кой каквото може събират. Наистина няма такава държава ! Аз имам следната идея просто и лесно- Всеки НП от еконт всяка пратка да се облага с някакъв данък и да не се занимава НИКОЙ да следи нищо. Как може държави по света да се оправят и да търгуват като луди САМО НИЕ ПАК само нашата мила страна пак с уникални закони за 2 пиянски вечери писани
 
Да ви споделя и аз малко опит с внос. Поръчвам един номератор от Америка, давам данни на фирмата и правя превод през фирмена сметка. Стоката пристига в България, но на името на физичеко лице МОЛ на тази фирма.
Отивам в митницата да освобождавам, служителите ми казват, че пратката е физическа, а не юридическа (амеркиканския китаец объркал името). Това създаде доста трудности. МОЛ-а нямаще ЕОРИ, не може да се признае разход, но преглътнахме.
При вече готови митнически сборове отивам пак на гишето. Служителката ме пита "А вие транспорт нямате ли?", аз "Епа имам ама транспорта е на юридическото лице, което вие не искахте да обсужите.". Както и да е промениха сборовете спрямо юридическото лице, но всичко мина през физическото.
Правят си каквото искат, може да се оплачем на Арменския поп, ама файда никаква. Та следващия път ще се замисля искам ли да направя нещата, както е редно!
Пише се молба за смяна на получателя на пратката до началника на митницата и декларация от физ. лице ,че е съгласен пратката да се внесе на фирмата(лошото в случая е ,че се чака около седмица). Това е трябвало да ви кажат и направят ама явно вече са подготвили манифеста и не им се е занимавало. Няма нищо сложно в казуса, видят ли физ лице на товарителницата и я подготвят като такова. Аз затова винаги давам само име на фирма без МОЛ за да не стават грешки.
 
Пише се молба за смяна на получателя на пратката до началника на митницата и декларация от физ. лице ,че е съгласен пратката да се внесе на фирмата(лошото в случая е ,че се чака около седмица). Това е трябвало да ви кажат и направят ама явно вече са подготвили манифеста и не им се е занимавало. Няма нищо сложно в казуса, видят ли физ лице на товарителницата и я подготвят като такова. Аз затова винаги давам само име на фирма без МОЛ за да не стават грешки.
Предполагам има начин да стане да. Обаче аз не съм митнически експерт. Толкова ли е трудно на бюрократа да си мръдне трътката... Поръчвам си нещо, имам желание да го направя както трябва, не крия нищо и те ме цакат с топла бира :mad:. Значи като всичко в тая държава трябва да си експерт за да го завършиш, пък колкото и рутинна да е работата.
 
Има ли някакво развитие и подадохте ли данъчна декларация? Разходите и приходите как ги вписахте. Еконт твърди, че когато продаваш с пощенска пратка и наложен платеж не е търговкса дейност. А също има и друго. Когато физическо лице продава на физическо не е търговия. Всичко е объркано и се тълкува по различен начин
 
Последно редактирано:
Възможно е да няма нищо за писане- при някои текат проверки, други не са предприели действия все още. Бихте могли вие да се включите с информация по вашия случай през това време. ;)
 
Еми питането е как се декларира данък върху доходите от наложени платежи? Като си купувал от интернет сайтове и после продаваш в наши сайтове
 
Ама май трябва да се плати и данък здравни, ДОО(самоосигуряващ се 124лв на месец) и тн заедно с тях. Разходи от сайт с банков превод, което си купил ли? И как се отразява приходи къде разходи?@djokando83 а ти плаща ли на 10 000 ,лв 1500 данък при условие че си 2000лв печалба от тях.
 
Аз платих 15% на цялата сума ... печалбата отива така да , но не ми приеха декларацията по другото приложение с 10% данък и 25% признати разходи .

Осигуровки не съм плащал , защото си работя на трудов договор и там ме осигуряват
 
Аз платих 15% на цялата сума ... печалбата отива така да , но не ми приеха декларацията по другото приложение с 10% данък и 25% признати разходи .

Осигуровки не съм плащал , защото си работя на трудов договор и там ме осигуряват
Ама коя бланка си попълнил?
 
Аз някак все още не мога да го "смеля" това: имам НП от Еконт за 5к лева. Имам документи за разходи за 10к лева. Какъв точно приход трябва да декларирам? :D
И в приложение 2 и в приложение 3 има място, в което се попълва стойност на разходите.

При всички случаи е добре да се ползват услугите на счетоводител за подаване на декларацията. Едно, че може да ви спести някой лев само от формирането на дължимия данък и второ, че грешките често струват скъпо.

Друго: при подаване на ГДД по електронен път чрез ПИК/КЕП до 31.01.2018г. физическите лица ползват отстъпка 5%.
Източник: http://www.nap.bg/page?id=327

И друг интересен цитат от същата страница: "С годишната данъчна декларация гражданите сами определят дължимия от тях данък върху общата годишна данъчна основа за доходите, който са придобили през предходната година. Чрез тази декларация те се самозадължават пред Н@П."
На мен ми звучи като: колкото дадеш, толкова ще вземем :D

п.п. "доходите, коЙто са придобили" ... карай да върви.
 

Горе