Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

То това вишист трябва да го попълва с много опит в данъчни декларации. Така е направено че нищо не разбираш. Разходи и приходи от наложен платеж и счетоводител се чуди по кое приложение да го впише. Примерно си купувал онлайн и си продавал онлайн, разпечатката от банката е вписано N на поръчка, дата, час, колко долари, евро и в левове. Обаче ако имаш 10 000лв от еконт а 7000 разходи и печалбата ти е 3000лв, като ги декларираш и през годината не си плащал осигуровки излиза че трябва да дадеш колкото ти е печалбата за данъци.
 
За осигуровките не съм наясно как стои въпросът.
Всичко останало, обаче си е нелегална търговия и както вече коментирахме в темата, беше време да се случи.
Физическите лица, продавали онлайн, сега ще трябва да си платят данъка върху печалбата, независимо дали са предвидили този процент за данък при формиране на печалбата си- кофти, да. Но през цялото време са прецаквали с по-ниски цени някой легален търговец- факт.
Има хора, които наистина са попрекалили с търгуването- говорим за укрит данък в порядъка на над 100к лева годишно, представям си оборота какъв е.
 
За осигуровките не съм наясно как стои въпросът.
Всичко останало, обаче си е нелегална търговия и както вече коментирахме в темата, беше време да се случи.
Физическите лица, продавали онлайн, сега ще трябва да си платят данъка върху печалбата, независимо дали са предвидили този процент за данък при формиране на печалбата си- кофти, да. Но през цялото време са прецаквали с по-ниски цени някой легален търговец- факт.
Има хора, които наистина са попрекалили с търгуването- говорим за укрит данък в порядъка на над 100к лева годишно, представям си оборота какъв е.
И как ще си докажеш разходите за да платиш печалба?
 
Ако имаш документи за покупките, на които пише твоето име, предполагам, че ще е ок. При покупки от ЕС повечето сайтове издават фактури, независимо, че са на ФЛ. С китайските сайтове е малко по- сложно- първо, че не издават документ за покупка, второ при внос от Китай е трябвало и мито да се плаща и ДДС и малко е на кантар дали е по- добре да признаваш разход или директно да си платиш данъка на цялата сума, без да приспадаш разходи.
 
НАП има законно основание да получава данни от куриерските фирми.
Получените данни от "Еконт" са просто това - данни. Както вече писах по-горе, тези данни НЕ са законно основание да те облагат и/или глобяват. Именно затова НАП те "плашат" с чл.110 - ревизия. Очевидно използваният акаунт в "Еконт" е личен, а не фирмен - иначе писмото на НАП щеше да е до фирмата (юридическо лице), а не до теб (частно лице).
Данните от "Еконт" НЕ могат да се използват като доказателство, че ти си нарушил закона. Те са само "индикация" за НАП, че ти си потенциален нарушител.
 
НАП има законно основание да получава данни от куриерските фирми.
Получените данни от "Еконт" са просто това - данни. Както вече писах по-горе, тези данни НЕ са законно основание да те облагат и/или глобяват. Именно затова НАП те "плашат" с чл.110 - ревизия. Очевидно използваният акаунт в "Еконт" е личен, а не фирмен - иначе писмото на НАП щеше да е до фирмата (юридическо лице), а не до теб (частно лице).
Данните от "Еконт" НЕ могат да се използват като доказателство, че ти си нарушил закона. Те са само "индикация" за НАП, че ти си потенциален нарушител.

Абсолютно вярно!
Те и за това на лицата с ниски обороти в куриерите изпращат само препоръка, доброволно да платят дължимия данък, защото не се знае какво ще излезе ако направят ревизия и може да се окаже загуба на време.
НО, нищо не им пречи, след като разчистят големите длъжници, да започнат да привикват и малките за ревизия, ако не подадеш декларация и не платиш "някакъв" данък.
 
Аз някак все още не мога да го "смеля" това: имам НП от Еконт за 5к лева. Имам документи за разходи за 10к лева. Какъв точно приход трябва да декларирам? :D

Спасе, ти ли си, one way ticket to the blue колко пари е?
 
Абсолютно вярно!
Те и за това на лицата с ниски обороти в куриерите изпращат само препоръка, доброволно да платят дължимия данък, защото не се знае какво ще излезе ако направят ревизия и може да се окаже загуба на време.
НО, нищо не им пречи, след като разчистят големите длъжници, да започнат да привикват и малките за ревизия, ако не подадеш декларация и не платиш "някакъв" данък.
Какво значи "ревизия" на частно лице, взел си някви пари през еконт, изпил си ги, изял си ги, проиграл си ги и какво пари няма,няма нищо. Какво ще рече ревизия, нап нямат право да ти проверяват банкова сметка без твое съгласие. Какво ще.рече ревизия пак се чудя на фирма ясно, ама на частно лице какво включва в случая?
 
А защо адвокати на еконт твърдят, че изпращането на пощенски пратки с наложен платеж към тях не се води търговкска дейност
Изпращането на пощенски пратки от физически лица, в т.ч. и с допълнителната услуга „наложен платеж” не представлява търговска сделка по смисъла на чл.286 от Търговския закон, нито е от изрично посочените в чл.1, ал.1 от същия закон сделки, които се считат за търговски, дори и ако страните по тях не са регистрирани като търговци.
 
А защо адвокати на еконт твърдят, че изпращането на пощенски пратки с наложен платеж към тях не се води търговкска дейност
Изпращането на пощенски пратки от физически лица, в т.ч. и с допълнителната услуга „наложен платеж” не представлява търговска сделка по смисъла на чл.286 от Търговския закон, нито е от изрично посочените в чл.1, ал.1 от същия закон сделки, които се считат за търговски, дори и ако страните по тях не са регистрирани като търговци.

Вероятно, защото "инцидентната" продажба на лични вещи не е търговска дейност по смисъла на Търговския закон.
 
Пратили са писма на един колега,не е ходил и да се занимава. Голям непокист
Нищо чудно да се окаже по-добро решение от това сам да влезе в устата на "лъва".
Аз все още не мога да осъзная на какво основание ще принудят някой да плати данък, че и осигуровки на база оборот в Еконт???
Имал си 500 наложени платежа -ОК, как биха могли да докажат, че не си си продал личната колекция от компютърни части например?
Б.т.в. Мой познат има огромна колекция от колички на Мерцедес от еди кой си производител, година и т.н. събирана с години... Които колички според него в момента струват над 50к.. Ами че те нашите данъчни не само ще го обвинят в извършване на търговска дейност по занятие Ами може и по ДДС да го регистрират... Откачена работа!
 
Аз все още не мога да осъзная на какво основание ще принудят някой да плати данък, че и осигуровки на база оборот в Еконт???
Имат право да ти пратят покана за ревизия, от там на сетне да разгледат случая и да те задължат да платиш, че и акт, че не си платил навреме. Иначе сами по себе си приходите от Еконт нищо не значат. Не всички са получили покана за ревизия. Интересно ще е да се знае, тези, които не са получили покана, а само информационно писмо да си платят доброволно данъка, дали ще получат втора покана догодина, ако все пак не платят данък...
 
Аз платих 15% на цялата сума ... печалбата отива така да , но не ми приеха декларацията по другото приложение с 10% данък и 25% признати разходи .

Осигуровки не съм плащал , защото си работя на трудов договор и там ме осигуряват[/QUOTE
Декларира се цялата сума на наложените платежи и се плаща 15% данък . Ако можеш да докажеш разходи доказваш ... Това ако си ФЛ ...
Здравейте и от мен. Искам да попитам, освен, че те обложиха с 15%данък, нямаше ли проблем, че не си регистриран като търговец и че не си плащал авансови вноски през годината и не е падавана декларация по чл. 50 на всяко тримесечие? Благодаря предварително :)
 
Иначе сами по себе си приходите от Еконт нищо не значат.
Това как да се тълкуваме? Те наистина разчитат на паниката на хората, но не може на база на някакви числа та дори и хиляди лева да искат 15% данък. Счетоводители и адвокати твърдят че данък на физическо лице е 10% от нап принуждават колегата да попълни с 15%. Теьи наложни плятежи са им някаква "златна мина" но и на това ще му излезе далаверата. Това са неоснователни данни на които искат да облагат хората!
 
Имат право да ти пратят покана за ревизия, от там на сетне да разгледат случая и да те задължат да платиш, че и акт, че не си платил навреме. Иначе сами по себе си приходите от Еконт нищо не значат. Не всички са получили покана за ревизия. Интересно ще е да се знае, тези, които не са получили покана, а само информационно писмо да си платят доброволно данъка, дали ще получат втора покана догодина, ако все пак не платят данък...
На момчето което писах по горе са пратили писмо, че е имал много наложни платежи, говорил с адвокат и му е казал нищо да не плаща за сега. Ако има втора покана или покана съдебно тогава да се види кое от къде идва. Адвокатите знаят някои тънкости и са много хитри, това че пък продажбите от физическо на физическо лице не е търговия го обосновава адвокат, а от нап си знаят техни си закони
 

Горе