Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

Разликата е, че като юридическо лице ЕТ отговаряш за задълженията си с цялото си имущество като физическо лице, а като юридическо лице ООД отговаряш само с капитала на дружеството...
 
Разликата е, че като юридическо лице ЕТ отговаряш за задълженията си с цялото си имущество като физическо лице, а като юридическо лице ООД отговаряш само с капитала на дружеството...
Това е ясно, и го пише навсякъде .
Въпроса ми е ПРАКТИЧЕСКИ каква е разликата ,ако двете дължат примерно 50к на НАП ? ЕООД с 100 лв капитал го обявават във фалит и му опрощават дълговете ли ?
 
"Дружеството с ограничена отговорност отговаря за задълженията си с имуществото си. Съдружниците не отговарят за задълженията на дружеството. Те участвуват при създаването на дружеството като поемат определени дялове от капитала на дружеството. Съдружниците отговарят за задълженията на дружеството до размера на направените вноски в капитала на дружеството."
Те не му прощават дълговете, но никой няма да си ги търси от физическите лица които са притежавали дружеството...
 
Те не му прощават дълговете, но никой няма да си ги търси от физическите лица които са притежавали дружеството...

Това верно ли е да е ?
Ми то така могат да се правят какви ли не измами.Няма логика да е така просто ...
 
Управителя и служителите си носят наказателна отговорност за престъпления. Ограничената отговорност е друго. Примерно при фалит, неизплатени заплати, задължения към доставчици и тн. Не могат да вземат апартамента на управителя, да го продадат и покрият част от задълженията. При кредите, банките те карат да ипотекираш имущество на фирмата, ако не покрива кредита, може и лично :) Така че и кредит не можеш да завлечеш... :)

Това верно ли е да е ?
Ми то така могат да се правят какви ли не измами.Няма логика да е така просто ...
 
Значи няма никаква разлика между ФЛ ,което няма никаква собственост на негово име, и ЕООД ,и двете да дължащи 50к на НАП ?
 
Последно редактирано:
Как да няма? В единия случай НАП ще го гонят до дупка и ще му запорират сметки и имущество (ако купи нещо). Съдебни изпълнители могат да идват на адреса на който живее лицето и да изземват вещи (нищо, че не са негови, ако истинския собственик няма документ за тях му ги вземат). В случая с ЕООД/ООД - дълга е на дружеството и никой не може да пипа жилищата, колите, сметките и други неща на физическото лице...
 
За 2017г е същото да само че с малко по голяма сума 740000, в момента съм подал справка в еконт за всички наложени платежи и всички пратки които съм получил през тях. Търся фактури за 2017г и ще пусна преди 30 април декларация и като Физ лице.
 
Сега трябва да подам коригираща декларация? Там ако впиша по малка сума от тези 600000 оборот от еконт какво биха направили тези от нап Глоба или както казват.. колкото напишеш толкова ще ти вземат? Да впиша едни 20-30000лв или да не дърпам дявола за опашката
 
Амм... тези цифри с тези нули със сигурност ще накарат голяма част от предприемачите в този форум да се почувстват доста... мънички :D
 
Мисля, че колегата слага на места с по 1 нула повече. Говори за 74 хиляди а не 740 хиляди.
Каква декларация точно ще подадеш до края на април и колко% ще ти е данъка? 15% ли?
 
74 хил.е. :Дддд леле в бързината..

Сега до април трябва да си подам декларацията която си е за 2017г за фирмата и за еконт като физ лице пак за 2017г.

Отделно тея от нап ми звъннаха и трябвало да подда коригираща декларация за 2016г и там сега не знам какво да пиша.. пиша ли над 50 хил сам си слагам въжето на шията тоест регистрация по ддс.
 
За тези приходи не можеш ли да си наемеш добър счетоводител който ще ти спести всичките тези мъки и ще ти помогне с всичко?
Това е най-добрият вариант, ще може да бъдеш спокоен дали не е изпуснато нещо за което може да се хванат от нап.
 
74 хил.е. :Дддд леле в бързината..

Сега до април трябва да си подам декларацията която си е за 2017г за фирмата и за еконт като физ лице пак за 2017г.

Отделно тея от нап ми звъннаха и трябвало да подда коригираща декларация за 2016г и там сега не знам какво да пиша.. пиша ли над 50 хил сам си слагам въжето на шията тоест регистрация по ддс.
Пиши си приходи и разходи в декларацията и разликата плати 15%
 
74 хил.е. :Дддд леле в бързината..

Сега до април трябва да си подам декларацията която си е за 2017г за фирмата и за еконт като физ лице пак за 2017г.

Отделно тея от нап ми звъннаха и трябвало да подда коригираща декларация за 2016г и там сега не знам какво да пиша.. пиша ли над 50 хил сам си слагам въжето на шията тоест регистрация по ддс.

Съветвам те, възможно най-скоро да си направиш две нови фирми ЕООД-та, една на твое име и една на жена ти и незабавно да прехвърлите дейността през тях. Фирмата на жена ти да отговаря в бъдеще за продажбите на сина ти и да следи да не прекрачи оборот 50 Хил. Всеки лев, който минава през старата фирма в момента ще трябва да плати ДДС и осигуровка (около 50% от сумата). Старата фирма я забравете, ще има проблеми, дела и т.н. Опитайте се да работите и да не спирате дейност, въпреки проблемите и си намалете така бъдещите разходи.
 
Това е моя преценка, за тази ситуация, но сте прав - не е задължително. Ако хипотетично, всеки от нас ще има проверка в рамките на 5 години и с оглед на промените в закона, шанса при проверка в бъдеще и констатация на проблем да проверят и другата фирма е по-голям. Разбира се, това е моя преценка и никой не ангажирам с нея. Всеки управител трябва сам да вземе информирано или неинформирано решение и да понесе отговорността.
 
Последно редактирано:
Хаххах скочил си над 50 бона оборот на годишна база като мен. Недей подписва договор и ползвай валшиви имена - и още екстри - 4 карти - включи роднини :)
 
Ще те осъдят. Трай си. Ще ти сложат запор на % от заплатата - дреме ти - под 150 лв месечно е. Набутват те с адвокатски и съдебни разходи и накрая пускат разсрочено плащане хихик или запор.

За тва организирай роднини или авери и по 10 000 или 45 000 на калпак оборто.

Не трябва да превишаваш 50 бона :)

Мобилни карти 4 на глава - няма хващане :)
 

Горе