Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

.. Нека да бъда ясен - и на мен не ми харесват евтините цени за реклама, обаче такава е реалността през последните 6-7 години. Спрях да допускам евтина реклама на българоезичните си сайтове си и се преориентирах в друга ниша, докато (и ако) пазарът се нормализира. Ако обаче не можете да сте по-маневрени или нямате силна PR-агенция зад гърба си, която да ви пробутва на по-големите "усвояващи рекламен бюджет", то ще продавате според цени, определени от търсенето и предлагането, а не от измислени рекламни тарифи. Предполагам, че поне това знаете за рекламния "пазар" в България.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Благодаря на Страна и Норти че се включиха

Става въпрос за реклама на сайтовете

http://www.mobile.bg/
http://www.imot.bg/
http://fakti.bg/
http://www.zaplata.bg/
http://bazar.bg/
http://www.holmes.bg/ http://www.home.bg/
http://www.car24.bg/
https://probook.bg

За да видите въпросните цени за реклама трябва да се регистрирате в Социалната им мрежа https://probook.bg/reklama

Драгер има някой който е объркал с две цифри десетичната запетая и от два дена се опитвам да ви обясня че това сте вие дето обяснявате как цената на 1000 импресии трябва да е 5лв а в същото време вече на няколко пъти ви доказвам че тя всъщност е 5 ст.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Ето и тарифите на бг-мама - на банер 300х 250 за 1000 импресии цената е 5 лв,
но все пак май е най-големият форум в бг.

А относно партньорите на Нетинфо, които разгледах горе в линка, едва ли 50 % от тях правят и по 10 дневни импресии.:)

Е как става този номер - едно им пише в сайтовете, а като минат през рекламна агенция
и от левове стават в стотинки.:Dна колегата за линка в PROBOOK.

Знаете ли, че:

- месечно сайтовете на Резон Медиа (mobile.bg, imot.bg, bazar.bg,
zaplata.bg, car24.bg…) привличат около 1 000 000 уникални потребители
от България (по данни на Гемиус);

- Вашата реклама, публикувана чрез банер системата на Probook,
ще достига до всички тези потребители на цена от само 6 ст. за 1000 импресии!

- и не на последно място - всяка седмица поръчалият най-голям
рекламен пакет през банер системата на Probook получава
удвояване на срока на кампанията - НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО!
 
Последно редактирано:
Мерси, @strana. Ето това е хубаво и креативно мнение. Имаш репче от мен а казаното. Едните продават така, другите по друг начин. Това е реалността сега. И докато не започнем да имаме по-голям интерес, всеки ще иска да мине с тънките оферти, в каквото положение ни е и пазара в по-голямата си част. Ето и защо реват адсенсърите...а за Изиадс, Адуайс и подобни знайни и незнайни, даже няма да коментирам.

В заключение ще кажа на автора - или си продължаваш на старо му и едвам скалъпваш за разходите и осигуровките или минаваш на по-горно ниво. Нещото, което е мега нелогично за @mantaman-а. :)
 
Re: От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

@brad1985 и на теб мерси, че показа какво реално се случва, и е нормално. ;)

@mantaman, ама ти какъв пример си ни дал, бе момче. Това не е премиум позиция, това е текстова обява, която са я смятали за клик и сигурно е межди още 10 такива. :) Дай да видим и къде е. Човек, ето защо не се разбираме с теб.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Ниидс с теб и още няколко души от форума както и с чукчита не разговарям - Все пак човек трябва да има някакво самоуважение.
Като за последно ще ти дам един съвет - Направи си труда да се регистрираш и ще видиш къде са им рекламните позиции - не е трудно но трябва малко акъл - Също така щеше да видиш че не става въпрос за текстова обява а за обява със снимка ама както казах то с чукчи не може да се спори

Брад ето ти цените и за реклама в този форум http://www.adx.bg/prices/

Ама да виждаш някаква нормална реклама да се върти в него както и в бгмамка - Тук въртят собствени реклами а в БГ мама няакакъв Мтел дето бъди сигурен че не плащат тези цени и някакъв странен сайт на английски

Така че е крайно време да свалите розовите очила и да спрете да виждате розови слонове
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Брад ето ти цените и за реклама в този форум http://www.adx.bg/prices/

Ама да виждаш някаква нормална реклама да се върти в него както и в бгмамка - Тук въртят собствени реклами а в БГ мама няакакъв Мтел дето бъди сигурен че не плащат тези цени и някакъв странен сайт на английски

Така че е крайно време да свалите розовите очила и да спрете да виждате розови слонове
Ами не съм виждал да се въртят реклами, освен на някаква банка по едно време, беше отдавна.:rolleyes:
А в бгмамата са предимно на адсенса вече, поради липса на директни бг рекламодатели явно.
Дори специално го префасонираха наскоро, за да вмъкнат повече карета и линкове на адсенса,
след което форумът стана изключително нефункционален за потребителите.
 
Ако искаш разговаряй. Точно пък ти ще ми наклониш ... човека на тънкия трафик. Смех, баце. :)

Това е хубаво, че имаш самоуважение, поне някой да има към теб. Какво да се регистрирам?Нали ти обяснявам, че са различни рекламни формта. Ти идиот ли си?

Адх ще продава на цени, на каквито си иска. Както Нетинфо, Инвестора, Спортал....Пука им, че на некъв мишкар му е скъпо. И умнико, Кока Кола, Мтел, Глобул и други купуват на такива цени, но не и тук в мрежата на АДХ. Това какво ти говори? За едни има, за други - не. Както и Страната ти го обясни. Ама си ограничен човек.
 
Последно редактирано:
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

То пък щото и гореизброените асове са препълнени с бранд реклами в момента, айде моля ти се:)
Или си рекламират свои сайтове или на някоя рекламна мрежа въртят рекламите.
Неедс, в тази стагнация е по-добре поне нещо да ти капне, малко да си преглътне човек егото,
ако му е прекалено космическо, отколкото само някакви високи "имиджови" оферти да поддържа
и евентуално да чака някой си да му предложи да препере едни пари в реклама.:)
 
Виж, съгласен съм. Но цените, които мантаман ни обеснява, няма как да покрият и хостинга. Ако пазара е такъв, че от рекламата ще платиш на счетоводителя, на държавата и си на 0, няма смисъл. ;) Падаш до ниво, до което те урежда. Това е. Всичко друго са празни приказки. ;) И на мен ми е изгодно да плащам стотинки за реклама, а дали ми е рентабилно да печеля стотинки от реклама?

За това гледа се от двете страни. :) И мантамана явно е по-навит големите рекламодатели да изсипват хиляди левове в телевизии и вестници, отколкото на неговите колеги. ;)
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Не знам, не съм чел последните мнения, ама като гледам за какви цифри се говори, то тези с бг сайтовете направо да си направят харакири най-добре.
ХОРА, ПРЕСТАНЕТЕ ДА СЕ ЗАНИМАВАТЕ С БГ САЙТОВЕ И РАЗНИТЕ ПОДОБНИ ЛАЙНА, АКО ИСКАТЕ ДА ВИДИТЕ НЯКОЙ СТАБИЛЕН ЛЕВ ОТ ИНТЕРНЕТ, АМИН!
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Ама мрънкат недоволно като им се предлагат варианти за монетизиране на сайтовете като вечни линкове или дори автоматични тип sape в краен случай. Седи и продава по 3 стотинки на 1000 импресии на разни знайни и незнайни etarget и httpool (не че и easyads не бяха същата стока с брандираната си реклама, щото върху банер на Кока-кола няма кой да клика, а и не е това целта), обаче бърчи нос.
 
Вчера поисках оферта за статия на сайт, който беше с насоченост към домакините. Та сорвакане с цена от 140 лева и седи фичър една седмица. Ето това е идеята. По-добре от това да я плесна в някое издание - списание за 200 евро и горница. Да, по толкова е там. За вестник - вадете чековата книжка.

За това форума върви към външния пасар, @waldes, и силно го подкрепям. А тук, може леко да намали, но определено да не се продава на некви мизерни.

ТОВА Е ИДЕЯТА. ТУИ АКО ИСКАТ. КАТО НЯМА, ЩЕ СЕ ЧАТНАТ. НО МОЖЕ ДА Е КЪСНО. ЕДНО ВРЕМЕ ТОВА СЕ ОБЯСНЯВАШЕ - РАЗВИВАЙТЕ ЗА НА ВЪН ПРОЕКТИ, А БГ ПРОЕКТИТЕ СИ ГИ ДРЪЖТЕ И АКО ПАДНЕ НЕЩО, ВСЕ Е ПЛЮС.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Стига с това възвеличаване на форума, че давал посоки на наклон на .уя. От самото си начало той просто е отражение на съществуващия пазар (в което само по себе си няма нищо лошо).

Преди 6 години тук съвсем сериозно се продаваха бъксове.
Преди 5 години се осмиваха бъксове.
Преди 4 години се пренасочиха към MLM-схеми за продаване на хранителни добавки без медицински контрол
Още се пробват.
Преди 2 години почнаха да продават фейсбук-странички.
След една година ще се осмива продажбата на фейсбук-странички и ще ги наричат измама същите хора, които ги продаваха.

Цените на даден пазар са резултат от търсенето и предлагането. А щом има субективни фактори (сливане на бюджети и братчеди), щом субектите на този пазар нямат нужда от развитие, то не може да се очаква, че като минат на чужд пазар - ще се развият там. Като форма на протест - да, като начин да се изчака докато и на тази улица изгрее слънце - да, но не и като сериозна алтернатива. Българският онлайн-предприемач има доста по-широк потенциал за развитие и не би трябвало да бъде толкова лесно гонен в други ширини (дори и за онлайн-магазините се отнася). Не е логично интернет-пазарите на страни като Беларус или Казахстан да надминават в пъти българския, но е факт - те се развиват, докато българският спи.
 
Така е страна. Едно време бяха модерни шапки с пера отгоре, сега им се е смеем. За всичко, което е било модерно тогава, а сега не и нелогично, смеем се. Примери има много. Като всичко. И телефоните. Бяхме с големи, след това малки, сега пал големи. ;)

Пазарът тук е ужасен, скапан и картелен. Няма да има развитие докато е такъв. Може всички да сме сигурно в това.Представяме си, че трафика се заплаща нормално, демек имаме освояване на повече от 30% от рекламния бюджет на рекламодателя. Това дава възможност на всеки собствен на сайт да отдели пари, за да развие сайта си или да пусне друг. Абе да реинвестира, както се вика. Ето това е приятна среда. А не като сега. За това трябва и да се промотира повече идеята, че точно интернет носи реалната и най-добрата възвращаемост на бизнеса. Това е самата истина.

За да има поле за развитие, бг интернет-предприемача трябва да има надежда, стимул и средства, за да развива. Ясно е, че знание, албиция, желание и идеи има, но това е достатъчно само до някъде. От там вече е останалото, което споменах.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Не е до модерно или немодерно, $INeed$. Има разлика между сделка и далавера. Сделка е когато са доволни и двете страни, а далавера е, когато едната страна е прецакала другата.

Когато продаваш фейсбук-странички, то ти продаваш нещо дефакто чуждо (собствеността се определя чрез 3 основни права: владеене, ползване и разпореждане) и съвсем естествено е, че цената на чуждото ще е далеч по-евтина от твоето си. професионален купувач знае разликите, но когато е на подобен пазар и няма конкуренция, то защо трябва да се набутва при положение, че и ерзац-вариантът му върши работа? Не че го няма другаде, но там е спомагателен (има мания да си повишиш ПФ, да разнообразиш посещения и т.н.), а тук е основен. Формира се цена според търсенето и предлагането, оборот (основното във всяка търговия) няма и затова се търси евтиното, което да се препродаде с по-висока норма на печалба). Та при наличие на този основен евтин кой ще обясни на хората в какво се крие предимството на собствените им сайтове? Плъзгат се и те по наклонената плоскост, четат Кац и Предприемач и продават на по 3 стинки, мърморейки.
 
Все си мисля, че в Пазара и двете страни са доволни. Ако не, кофти бизнесмени са. Ама то и за домейните е така, ти продаваш нещо чуждо. :) Няма как е твое, реално си го наел. Те страниците реално ги купуват, за да ги използват за трафик генераттор, в който пускат линкове към сайта си. Мисля, че това е идеята. Естествено, да доразвият и да продължат да я ползват с тази цел. И някой ден може да продадат за повече. Няма нищо нелогично и ненормално. А дали е фалшиво, не, измами се крият навсякъде. Днес си купих мандарини, видях ги, но докато се бъркат за парите, сложил е и от тези, които са отзад, т. нар. "неогледни".

Далавера последно време започва да става близка до сделка. Ако забележиш заргона на улицата, ще забележиш, че няма дума сделка. В повечето случаи се пита "Като отидеш там и говориш с него, кажи ми като направиш далаверата". :)
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Да резюмираме.

В основния ви спор се оказа прав mantaman. Знае реалните цени на пазара и избира да купи това, което му трябва, докато вие му обяснявате, че цените не са такива. Обаче цените са тези и това няма нищо общо с това, че не би трябвало да са тези при определено ниво на развитие на пазара. Докато е това ниво - ще определя и цените според основния пазарен закон за търсенето и предлагането.

В допълнителния спор какво предлагаме? Българските предприемачи да ходят на чужди пазари. Като временно решение - ОК, но смяташ ли че това е начинът, по който трябва да върви българския пазар? За последните двадесет години по-младите българи изкласиха в неграмотна паплач от слуги и търсят препитание в чужбина, тъй като там се плаща повече. приемам, че нямат друг избор. Но да караш и тези, които, седейки вкъщи, реално работят по целия свят и дефакто са космополити в бизнеса, да вървят по същата робска пътека?

Да закрепят временно положението с доходи от чужбина е едно, а да се разграничат от грижи за развитието на собствения им национален пазар е друго.

-----------------------
P.S. езикът на улицата е подходящ когато се правиш на бизнесмен пред локалния ареал, когато каниш курва в къщи и когато си купуваш баварец с десен волан, за да впечатляваш ученички. Това са опции за задоволяване на суетата и ищаха. Този език няма нищо общо със солидния и коректния бизнес.
 
Горе долу ДА. Но момента @mantaman е прав, не е баш така.

Заключение №1:

Цените са ниски. ФАКТ. Но цените за определени сайтове и рекламни позиции са ниски. В негория пример рич медиа банерите са на тези, на които си говорехме. Това, което той купува е друг формат и определено не е едно и също. С две думи - силните и авторитетни сайтове си държат определени цени за реклама - рейнджът 5-10 лева, а някой отгоре, но за да съберат и малкото са пуснали някакв измислени ад платформи, които продават на "нормални" цени. Да, тук са такива, защото търсенето е такова. Ако за една позиция чакат 3ма рекламодателя, нали се сещаш, че няма да 6 ст. От 6 ст. ще почне и може да стигне 2 лева и горница.

Заключение №2:

Когато се говори за импресии и имиджова / брант реклама, не трябва да се споменават кликове. Това вече не е работа на сайта, който е продал брой импресии. Подчертавам, брой импресии на дадена сума. Не е Google да ми изсипе 100 000 импресии за 10 лева, че и да г корегира чрез системата си, ако не се клика. Има си изита, мизита и те са с тези оферти.

Заключение №3:

Всеки предлага това, което иска. Никой не му казва. Да пазара е мерител. Но както виждаме, за някои има реклама от по толкова на клик, за други не съвсем. Да, сега не въртят, но чакайте да се събуди бизнеса....историята ще се повтори. Отново и отново. ;)

Бг пазара си го развиват, но как да върви? То това вървене ли е? От 6-7 години (май повече даже) не виждам да се е променило с нищо. Дори преди време адсенсърите бяха по-доволни. Като цяло, бизнеса трябва да се ориентира към интернет и да заделя по-голяма част от бюджета си. Това е. За какво мислиш, че Европата ще дава ваучари на нашите тук за сайтове, защото не се движим на никъде. Европа не може да повярва, че САЩ няма стигане в това отношение. И да, няма....как да има. За това са нужни кампании, реклами, фондове, ивенти, и др. А ние да даваме всичко от себе си да им говорим, че да ти вземе някоя глупава телевизия няколко хилки, за да те врътне и после глас в постинята, все тази. Друго е да се разпростреш с няколко PR материяла и тежка кампания в интернет. Ее, да няма да те видят бабите след турския сериал, ама това няма как се се избегне. :)

Както се изразих, да развиват за навън, но да отделят време и за тукашните проекти. Ти би ли наливал в нещо, което ти прави 100 лева всеки месец, и да пренебрегнеш другото, което ти изкарва 1000 лева? Дали. Един предприемач трябва да има и преспективи пред себе си, не само да прави нещо на инат. Става, но до определено време. После е тегаво.
 

Горе