Дали трябва да се подава нещо, когато онлайн магазина работи с ППП. Ето прясната съдебна практика. Съда срещу НАП!

Vbb

Well-Known Member
Публикуваме спечелено дело на първа инстанция срещу НАП. Казусът се отнася до приложение на разпоредбата на чл. 52м, ал. 1 от Наредба Н-18 от 2006 на МФ, която възлага като задължение на електронните магазини да подадат информация в НАП съгласно приложение № 33 от Наредбата. Този казус е особено интересен от гледна точна на това, че не е налице съдебна практика по точно този правен въпрос.
По същността си НАП твърди, че дружеството е извършило нарушение на чл. 52м, ал. 1 от Наредба Н-18 от 2006 г. на МФ като не е подало в съответния срок информация в НАП съгласно приложение № 33. Дружеството извършвало продажби чрез електронен магазин чрез конкретен интернет сайт.
От своя страна ние твърдим, че дружеството няма задължение да подава информация по чл. 52м, ал. 1 от Наредбата, тъй като продажбите, които се извършват чрез електронния магазин, се извършват само чрез пощенски паричен превод (ППП). Фактът, че продажбите се извършват чрез ППП води до прилагане на изключението на чл. 3, ал. 1 от Наредбата. При прилагане на систематично тълкуване на разпоредбата на чл. 52м, ал. 1 във вр. с чл. 3, ал. 1 от Наредбата води до извода, че когато онлайн търговецът извършва продажби само чрез някой от следните: "внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.", то той няма задължение да подаде информация по чл. 52м, ал. 1 от Наредбата до НАП. Той може да го направи това само по желание.
NB! Ако онлайн търговецът извърши дори една продажба чрез средство, което не попада в някое от изключенията на чл. 3, ал.1 от Наредбата, тогава той следва да подаде информация по чл. 52м, ал. 1 от Наредбата до НАП. Това се прилага дори, когато онлайн търговецът извършва продажби както чрез интернет страницата, така и чрез физическия магазин, стига да се намират под една и съща шапка (едно дружество).
Понеже в различни форуми и facebook групи имаше доста дискусии относно тази тема, радваме се, че може да представим съдебно решение на първа инстанция, което подкрепя нашата теза. Разбира се, че предстои разглеждане на делото на втора инстанция, тъй като НАП не е доволна от изхода на делото на първа инстанция. Ще информираме своевременно по темата как ще приключи делото на втора инстанция.
При подобни казуси може да се свържите с нас чрез интернет страницата ни - https://lsconsultingbg.com/ или може да ни пишете тук, на имейла или на посочения телефон.
С уважение,
Екипът на Правен Щит
 

Прикачени файлове

  • 329751418_1018586342446000_441035467002109722_n.jpg
    329751418_1018586342446000_441035467002109722_n.jpg
    387.8 KB · Преглеждания: 17
  • 329649238_520264686686788_5323561337611837754_n.jpg
    329649238_520264686686788_5323561337611837754_n.jpg
    541.1 KB · Преглеждания: 16
  • 330491154_476976341317561_5587134561355210025_n.jpg
    330491154_476976341317561_5587134561355210025_n.jpg
    575.4 KB · Преглеждания: 11
  • 330165598_889619335797390_2345759434976968104_n.jpg
    330165598_889619335797390_2345759434976968104_n.jpg
    195.4 KB · Преглеждания: 17
Ще очакваме и втората инстанция, въпреки че и аз така го виждам и винаги при подобни спорове в групите съм казвал, че така стоят нещата. Мен 2 пъти са ме проверявали и не съм имал проблеми, даже 1-ия път жената беше доста запозната и в протокола си беше записано - онлайн магазинът, не е регистриран в НАП, но на сайта се вижда че приемат като плащания само ППП и банков превод. Тоест, ако това са начините на разплащане регистрацията не е задължителна. Друг е въпросът изобщо защо я измислиха тази регистрация, все едно онлайн търговците са някакво друго животно - вид измамници, които подлежат на отделна регулация и трябва да са в "специален" списък.
 
Измислиха го заради пейпал, страйп и всички такива начини на плащане които не се фискализират в НАП.
 
Когато има неясни и неконкретни закони, така се получава. Почва едно "тълкуване", все едно е някой съновник и трябва да си разчетеш сънищата. Този закон е пълно мазало и всяка следваща поправка и допълнение вместо да изчисти нещата, само ги оплита още повече.

Дали ти е регистриран магазина в НАП или не няма никакъв смисъл и логика като цяло. Води се някъде и от там нататък това не означава абсолютно нищо. Не е заради Paypal и другите начини на плащане. Това, че е регистриран по никакъв начин не го обвързва с начините на плащане. При всяка нормална проверка се установява какво и как се продава в един онлайн магазин. Макар че съм сигурен, че много от работещите в НАП също абсолютно не са наясно кое от написаното какво точно означава.

Изобщо цялата схема с онлайн търговията е направена да може да откаже всеки с малко хъс за бизнес - нито ти е ясно какво и как трябва да регистрираш и подадеш, нито може да разчиташ на счетоводител, тъй като той НЕ НОСИ отговорност за пропуски, а всеки ти казва различно. Играе се на онче-бонче, пробваш докато изгориш, после ревеш и търсиш "счетоводител, който да е наясно", пробваш пак и така докато ти излезе късмета.
 
Когато има неясни и неконкретни закони, така се получава. Почва едно "тълкуване", ...
Сигурен съм, че всяко нещо е умишлено направено така че: Коато трябва, за който трябва, правилните врати да се отворят за да лавира и приятелчето, синчето или дъщерката на някой политик, големец или брат, сестра, чинка, минка и тем подобни от родата или приятелствата, да могат да се спасят или просто да не дават на държавата. НО, когато се наложи нарочно да се "запечата" някой, да има как да го смачкат, особено ако той не си знае всичките възможности и е объркан от закона. А тези, които сядат да си търсят правата са супер малко, от една страна защото е скъпо и трудоемко ( адвокати, време, обикаляне, нерви, ***ки майни... ). Като дори не изключвам и себе си от това число за не малко случаи от живота ми в които е можело да си потърся правата ида изляза прав, ама и аз съм в матрицата, вдигането на глава се оказа тежка работа - много товар и свършващи сили.

Помнете НИЩО, ама абсолютно НИЩО не се измисля случайно! За да го казвам, съм виждал с очите си.

Демокрацията е измислена в полза на "наши и ваши" и техните кукли. Тя винаги е била Капитализъм със закони в полза на малцина.
 
  • Like
Реакции: Vbb
Сигурен съм, че всяко нещо е умишлено направено така че: Коато трябва, за който трябва, правилните врати да се отворят за да лавира и приятелчето, синчето или дъщерката на някой политик, големец или брат, сестра, чинка, минка и тем подобни от родата или приятелствата, да могат да се спасят или просто да не дават на държавата. НО, когато се наложи нарочно да се "запечата" някой, да има как да го смачкат, особено ако той не си знае всичките възможности и е объркан от закона. А тези, които сядат да си търсят правата са супер малко, от една страна защото е скъпо и трудоемко ( адвокати, време, обикаляне, нерви, ***ки майни... ). Като дори не изключвам и себе си от това число за не малко случаи от живота ми в които е можело да си потърся правата ида изляза прав, ама и аз съм в матрицата, вдигането на глава се оказа тежка работа - много товар и свършващи сили.

Помнете НИЩО, ама абсолютно НИЩО не се измисля случайно! За да го казвам, съм виждал с очите си.

Демокрацията е измислена в полза на "наши и ваши" и техните кукли. Тя винаги е била Капитализъм със закони в полза на малцина.
Разбира се, че е така. Ако го имаше желанието и намерението нещата да се направят както трябва и в услуга на обществото, законът за онлайн търговията (и не само) щеше да е написан много ясно и разбираемо. Най-логичното нещо е да се съберат 10-20 по-опитни хора, които вече се занимават с онлайн бизнес и да се изслушат техните мнения - кое затруднява работата, кое би я улеснило, кое е пълна простотия и излишно, кое би трябвало да се промени. Който е писал и дописвал сегашния закон в никакъв случай не е гледал интереса на потенциалните търговци и малки или средни бизнеси.
 
не бързай да се радваш. Минаваш през всички истанции, стигаш до Върховен административен съд. От там го връщат обратно на първа истанция на Административен съд да се преглежда отново но от друг съдебен състав и цирка започва от начало.
 
не бързай да се радваш. Минаваш през всички истанции, стигаш до Върховен административен съд. От там го връщат обратно на първа истанция на Административен съд да се преглежда отново но от друг съдебен състав и цирка започва от начало.
Не мисля, че в случая ще стане така. Пределно ясно е написано в наредбата, за кои важат тези изисквания - за тези, които са задължени да издават касов бон. Другите не е нужно да си регистрират онлайн магазина. Още повече, че тази идея за регистрация като цяло е малоумна. Не съм видял регистър на кварталните хранителни магазини, или регистър в НАП на магазинчетата по морето или пък някакъв си друг измислен. Няма никаква причина ЮЛ, извършващи търговия онлайн да се отделят от останалите. Все едно са някакви тъмни субекти, а то е точно обратното - там нещата са най-чисти. От гледна точка на закона няма никаква разлика дали продаваш онлайн, дали във физически магазин или и по двата начина, принципите са напълно еднакви, данъците и отговорностите също.
 
И в ЗЗЛД и GDPR всичко е написано черно на бяло, но КЗЛД тълкуват съчинения на свободна тема и преразказ в свободен текст. После 3 години шоуто на изгорелия цирк.
 
Когато има неясни и неконкретни закони, така се получава. Почва едно "тълкуване", все едно е някой съновник и трябва да си разчетеш сънищата. Този закон е пълно мазало и всяка следваща поправка и допълнение вместо да изчисти нещата, само ги оплита още повече.

Дали ти е регистриран магазина в НАП или не няма никакъв смисъл и логика като цяло. Води се някъде и от там нататък това не означава абсолютно нищо. Не е заради Paypal и другите начини на плащане. Това, че е регистриран по никакъв начин не го обвързва с начините на плащане. При всяка нормална проверка се установява какво и как се продава в един онлайн магазин. Макар че съм сигурен, че много от работещите в НАП също абсолютно не са наясно кое от написаното какво точно означава.

Изобщо цялата схема с онлайн търговията е направена да може да откаже всеки с малко хъс за бизнес - нито ти е ясно какво и как трябва да регистрираш и подадеш, нито може да разчиташ на счетоводител, тъй като той НЕ НОСИ отговорност за пропуски, а всеки ти казва различно. Играе се на онче-бонче, пробваш докато изгориш, после ревеш и търсиш "счетоводител, който да е наясно", пробваш пак и така докато ти излезе късмета.
То има винаги и навсякъде. Аз примерно съм фен на американската политическа система - там законите, добри или лоши са сравнително ясно разписани, с изключение на "закона за правосъдие", легитимира огромна власт на даден съдия.

Нашите закони са писани от неграмотници, кото дори не знаят как да напишат, примерно формат на дата. Моля ти се, не ме вкарвай в тази тема, защото имаме абсурдни закони. Гинес, Гинес... Световен рекорд, т.е. рекорд на Гинес за едновременно неграмотно и неясно разписани закони, и ходи се чуди дали са неграмотно, или неясно а най-вероятно и двете.
 
ох, ти и юрист ли стана вече... ако @nandibandi вземе, че зачене от някой форумен трол, ще станеш и акушер-гинеколог
 
остава да намерим смел и огнеупорен форумен трол
 
Скай, виж...прави разликата между girl you know it`s true и продължението i love you. Различни неща са.
 

Горе